Dodaj do ulubionych

Nowe atrakcje w ogrodzie letnim w Pałacyku

07.05.04, 20:21
Szkoda tylko że dyr. Pomorski zapomniał o osobach niepełnosprawnych ,ale może
mu o tym przypomni pani pełnomocnik prezydenta Anna Sowa lub Powiatowy
Inspektor Nadzoru Budowlanego bo prawo budowlane z 1995 r. zobowiązuje do
likwidacji barier architektonicznych.
Wstyd panie dyrektorze Pomorski wczoraj podejmował pan w swojej placówce
osoby niepwłnosprawne o których pamięta się tylko przy okazji jakiś imprez
charytatywnych .
Obserwuj wątek
    • basia996 Re: Nowe atrakcje w ogrodzie letnim w Pałacyku 07.05.04, 20:26
      A co na to pani pelnomocnik ?
      Na stronie Urzędu Miasta czytamy :
      <Z kolejnymi inicjatywami, dzięki którym zlikwidowane zostaną bariery
      architektoniczne, a osobom niepełnosprawnym łatwiej będzie poruszać się po
      mieście, wystąpiła Anna Sowa, Pełnomocnik Prezydenta do spraw
      Niepełnosprawnych. Zniwelowane będą m.in. wysokie krawężniki na przejściach dla
      pieszych w rejonie bazarów przy ul. Źródłowej oraz przy Seminaryjskiej do ul.
      Wesołej, na przejściu w obrębie skrzyżowania ul. Źródłowej i Konarskiego, w
      ciągu ulicznym ul. Zagórskiej >
      Pani Aniu nie każdy żyje na jajkach i pomidorach z bazaru ,są tacy którzy chcą
      strawy duchowej i brać czynny udział w rzyciu kultularnym naszego miasta.
      • basia996 Re: Nowe atrakcje w ogrodzie letnim w Pałacyku 07.05.04, 20:36
        błędy każdy popełnia miało być "w życiu"
        • dijey Re: Nowe atrakcje w ogrodzie letnim w Pałacyku 07.05.04, 20:44
          brawo Basiu!
          błendy som urocze
          pozdrawiam
          dj
        • Gość: behemot atrakcje IP: *.kielce.cvx.ppp.tpnet.pl 07.05.04, 21:00
          basia996 napisała:

          > błędy każdy popełnia

          Lubawski też ma prawo do błędów?
          • dijey Re: atrakcje 07.05.04, 21:16
            Nie ma!!!
            chyba, ze takie jak kazdy menel
          • dijey Re: atrakcje 07.05.04, 21:18
            jasne, ze chodzi o literowki czy inne klawisze
            a nie o polityke
          • basia996 Re: atrakcje 08.05.04, 09:47
            Gość portalu: behemot napisał(a):
            > Lubawski też ma prawo do błędów?
            I tu behemocie ty jesteś w błędzie, bo Lubawski sprawując funkcję publiczną nie
            może popełniać błędów za które płaci miasto czyli my wszyscy.
            • Gość: behemot Re: atrakcje IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.05.04, 10:44
              > I tu behemocie ty jesteś w błędzie,

              czy jestem w błędzie bo zadałem złe pytanie czy też, że w ogóle pytałem?

              > bo Lubawski sprawując funkcję
              > publiczną nie może popełniać błędów za które płaci miasto czyli
              > my wszyscy.

              A znasz może kogoś, kto pełniąc publiczne funkcje nigdy się nie mylił? Nie
              musisz się ograniczać do ludzi współczesnych. Może Napoleon nigdy się nie
              mylił? Może Julisz Cezar? Może Miller, Buzek, Małysz albo Madonna?
              A może Ty sama nie naraziłaś nigdy nikogo na stratę? Nigdy nie skłamałaś i nie
              złamałaś słowa?
              • basia996 Re: atrakcje 08.05.04, 11:35
                Jeszcze nie spotkałam się z postem w którym wypowiadasz się w konkretnej
                sprawie tylko piepszysz w cały świat, a może jako fachowiec wypowiedział byś
                się, co nakazuje prawo oddnośnie ilkwidacji barier architektonicznych i jakie
                obowiązki nagłada ???
                Pozdrawiam
                • Gość: behemot Re: atrakcje IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.05.04, 12:04
                  > piepszysz w cały świat

                  1. Przepraszam za ten nietakt, chciałem tylko poznać Twoje poglądy na
                  zapoczątkowany przez Ciebie temat prawa ludzi do popełniania błędów. Widzę
                  jednak, że wolisz nie kontynuować tego tematu.

                  2. Jako ciekawostka - język polski przewiduje tylko trzy wyjątki od zasady, że
                  po spółgłosce 'p' piszemy 'sz' zamiast 'rz'. Są to wyrazy: pszenica, pszczoła i
                  kształt.

                  > jako fachowiec wypowiedział byś się
                  jako fachowiec nic na ten temat nie wiem
                  • basia996 Re: atrakcje 08.05.04, 13:26
                    Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dn. 14 grudnia
                    1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich
                    usytuowanie (Dz. U. z 1999 r., Nr 15, poz. 140 z późn. zm.).
                    - § 16 i 17 konieczność doprowadzenia utwardzonego dojścia do budynku, o
                    odpowiednim nachyleniu dla osób niepełnosprawnych,

                    - § 18, 20 i 21 iż należy zapewnić miejsca postojowe dla samochodów osób
                    niepełnosprawnych o odpowiednich wymiarach
                    § 43 zakaz montażu progów w furtkach i bramach,
                    § 54 budynki powyżej 4 pięter a także dwukondygnacyjny i wyższy budynek zakładu
                    opieki zdrowotnej, opieki społecznej oraz inne budynki, stosownie do
                    przeznaczenia, należy wyposażyć w urządzenia dźwigowe.

                    Jeżeli w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej windy już się
                    znajdują należy zapewnić dostęp do nich i dojazd na wszystkie piętra osobom
                    niepełnosprawnym.

                    - § 55 Jeżeli budynek mieszkalny wielorodzinny nie posiada wind, należy
                    zapewnić możliwość wykonania pochylni i zainstalowania urządzeń, które
                    umożliwią dostęp niepełnosprawnym do mieszkań na parterze.

                    A w nowo wznoszonym budynku zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej
                    nie wyposażonym w windy należy zapewnić niepełnosprawnym dostęp na kondygnacje
                    użytkowe.

                    - § 61 i 62 przystosowanie drzwi wejściowych i ich wymiany (minimalna szerokość
                    to 0,9 m, maksymalna wysokość progu to 20 mm)

                    - § 70 maksymalne nachylenie pochylni nie może przekraczać:

                    Lp.
                    Pochylenie do
                    Na zewnątrz budynku
                    Wewnątrz budynku

                    a)
                    0,15 m
                    15%
                    15%

                    b)
                    0,5 m
                    8%
                    10%

                    c)
                    ponad 0,5 m
                    6%
                    8%


                    - § 74 w budynku użyteczności publicznej podłogi o zróżnicowanym poziomie
                    należy przystosować do ruchu osób niepełnosprawnych.

                    - § 81, 83, 86, 87 warunki jakie powinny spełniać pomieszczenia higieniczno -
                    sanitarne dla osób niepełnosprawnych.

                    Najwięcej błędów popełnia się podczas budowy pochylni (zbyt duży stopień
                    nachylenia np. na schodach czyni ją bezużyteczną i niebezpieczną),
                    przystosowania toalet (tu z kolei stosuje się drogie i udziwnione rozwiązania
                    np. sedesy na postumencie lub zbyt dużą ilość uchwytów uniemożliwiającą
                    swobodny dostęp do toalety, gdy całe przystosowanie polegać powinno na
                    zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca, tak aby osoba na wózku mogła wjechać
                    do środka i zamknąć za sobą drzwi).

                    W prawie budowlanym określone zostały zasady, jakimi muszą kierować się
                    architekci, budowniczowie oraz instytucje odpowiedzialne za utrzymanie budynku
                    tak, aby obiekty były przyjazne dla osób niepełnosprawnych. O tych zasadach
                    powinni pamiętać także inwestorzy - od ich przestrzegania zależy uzyskanie
                    pozwolenia na budowę.

                    O tym, czy budowa jest prowadzona zgodnie z przepisami, decyduje powiatowy i
                    wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Niestety, nadal wiele budów jest
                    prowadzonych niezgodnie z obowiązującym prawem.

                    Do najczęstszych barier architektonicznych należą m. in.:

                    - schody przed wejściami do budynków i prowadzące na parter bez poręczy, brak
                    pochylni,
                    - za wąskie drzwi wejściowe do budynków, mieszkań,
                    - przyciski do dzwonków umieszczone zbyt wysoko i bez sygnalizacji świetlnej,
                    - małe windy ze zbyt wąskimi, otwieranymi do wewnątrz drzwiami,
                    - zbyt wysoko umieszczone okna i parapety,
                    - za małe balkony (często ze stopniem),
                    - zbyt wąskie progi,
                    - za małe łazienki.

    • wojciech.domagala I to mnie cieszy. 08.05.04, 10:06
      I to mnie cieszy.
      • basia996 Do Wojtka Domagały !!! 09.05.04, 18:29
        Drogi Wojtku znając twoje zamiłowanie do fotografi może mugłbyś pokazać co
        niektórym z jakimi barierami borykają się w naszym mieście osoby
        niepełnosprawne.
    • Gość: xxx Re: Nowe atrakcje w ogrodzie letnim w Pałacyku IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.05.04, 09:06
      Czego się nie robi żeby się pokazać całe szczęście że Pomorski
      to kolega Lubawskiego z Chemadinu i daje mu kase na inwestycje, koncerty.
      Jak dobrze mieć kolegów którzy
      pomagają w tworzeniu wspaniałych pomysłów za cudze pieniądze i czyimiś rekami.
      • Gość: behemot jak dobrze IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.04, 13:04
        Jak dobrze, że oferta kulturalna Kielc jest juz troche lepsza niż w Bodzentynie
        czy Sędziszowie.
        Jak dobrze, ze w Pałacyku wreszcie coś się dzieje. Pałacyk zaczyna być nawet
        dyskutowany - kontrowersyjne spotkanie z Urbanem, mocno oblegane spotkania z
        tzw. ciekawymi ludźmi.
        Jak dobrze, że nareszcie można zabrac goscia z zagranicy do centrum miasta i
        nie wstydzić się.
        Jak dobrze, że Pomorskiego nie trzeba holować za łeb jak Hamerę, tylko sam wie,
        co do niego należy i robi to dobrze, a nie jak 'malowani artyści' w Ring
        Burgerze.
        Jak dobrze, kiedy publiczne pieniądze są wydawane z sensem ...ku chwale miasta
        wojewódzkiego.

        Jak niedobrze, że Lubawski nie ma więcej takich kolegów, którym mógłby dawać
        kasę.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka