Dodaj do ulubionych

biennale architektury

IP: *.technika.net.pl 17.10.04, 16:32
trwa biennale...
czy kogos to interesuje ?
czy SARP po biennale bedzie jeszcze istniał ? ? ?
Obserwuj wątek
    • Gość: kakaka Re: biennale architektury IP: 195.150.89.* 20.10.04, 18:14
      grand prix bardzo eleganckie - serdeczne gratulacje dla zwycięzcy
      sądząc po opiniach na forum opinie-komentarze realizacja byłaby wydarzeniem
      czy aby nie za wysokie i dlaczego z betonu? :/

      polecam wystawę prac Raimunda Feina -
      wiele zyskuje architektura, która nie musi się podobać klientowi :/

      ukłony
      kakaka
      • o13y architekt Konior 20.10.04, 22:41
        znany z realizacji naszej brukselskiej siedziby sądzi inaczej :-)
        • Gość: obserwator a co na to Archiszopa ? IP: *.technika.net.pl 20.10.04, 23:13
          a co na to uśpiona Archiszopa ?
        • Gość: kakaka Re: architekt Konior IP: 195.150.89.* 21.10.04, 10:13
          a nie wiem, czy mnie interesuje, co sądzi Konior na temat rysunków czy
          budynków /sądząc po brukselskiej siedzibie
          chociaż mając na uwadze cnotę pokory wobec doświadczenia, czy może mi Pani
          przypomieć co sądzi Konior? bo wywiad czytałem ale widać zapomniałem

          wolałbym się dowiedzieć, co Pani sądzi - bo pamiętam nasze dawne dyskusje

          niskie ukłony
          kakaka
          • o13y podaję link 21.10.04, 12:41
            miasta.gazeta.pl/krakow/1,44425,2344290.html
            to rzeczywiście a propos dawnych dyskusji o roli architekta i pieniędzy w całym
            procesie powstawania architektury.
            Ja oczywiście nieodmiennie sądzę,że nalezy zaczynać od pieniędzy - mamy tyle i
            tyle na taki i taki obiekt. Wyjąwszy miedzynarodowe konkursy.Ale i tu dochodzi
            do fazy projektu wykonawczego, gdzie ktos za to płaci i drogą "zarządzania
            kosztami" dochodzi sie do pieniędzy.
            "wiele zyskuje architektura, która nie musi się podobać klientowi " - no tak,
            ale komu sie ma podobac? twórcy? projektuje sam dla siebie? :-)
            Nawet w przypadku prestiżowych konkursów jest klient.


            • m.in Re: podaję link 21.10.04, 20:17
              jesli ma sie podobac tylko twórcy to niech twórca łaskawie projektuje tylko
              wnętrze własnej piwnicy
              • Gość: kakaka Re: podaję link IP: *.devs.futuro.pl 21.10.04, 23:21
                panie Emin
                umówmy się, ze od tej pory cokowiek co się Panu podoba i miałby na uciechę Panu
                zbudować ktokolwiek - mnie sie nie podoba
                może być viceversa

                prosze szanować moje swobody obywatelskie:)

                kakaka
                • m.in Re: podaję link 24.10.04, 22:32
                  nie mam pojecia o co biega
            • Gość: kakaka dziękuję za link IP: *.devs.futuro.pl 21.10.04, 23:16
              to ja powiem tak:)
              w wypowiedzi pana Koniora uderzyło mnie stwierdzenie: "projektowanie w
              architekturze polega na stworzeniu udanego produktu" (produkt trzeba sprzedać -
              architekt winien być więc przede wszystkim sprzedawczykiem architektury:))
              a ubawiło, że uważa Rynek za dzieło skończone, widać chłopina z beneluxu
              chodził po plantach tylko i nie zauważył, że właśnie trwa remont a słynny
              procesor konserwacji będzie odsłaniał część podziemnego Rynku - czyli m.in. to
              czego dotyczyło biennale sprzed lat czterech chyba;
              i jeszcze to:
              "Czasem myślę, że może brak planów nie jest takim wielkim zagrożeniem, a
              większym byłoby ich stworzenie przez urbanistów, którzy kompletnie nie mają
              pojęcia, jak się je powinno robić"
              reszta to truizmy i obnoszenie traumy projektowania przez ileś tam lat pod
              cudzym nazwiskiem - tyle o wywiadzie - książki nie kupie bo tytuł mnie odpycha
              a poza tym architekci nie umieją czytać :/

              "wiele zyskuje architektura, która nie musi się podobać klientowi" - chodziło
              mi o to, że korzystne jest czasami uwolnienie projektu architektonicznego od
              bycia produktem na sprzedaż
              pisałem to w kontekście wystawy Feina, która polecam:
              wystawione obiekty nie dają utylitarnych podstaw do sądzenia; można powiedzieć -
              podoba się lub nie, poza tym sa eleganckim, dyskretnym dziełem umysłu i ręki,
              odznaczają się architektonicznością /nie wiem jak nazwać tę jakość/, są dobre

              grand prix - to co wygrało, to poezja oraz elegancja graficznego podania –
              prócz tego dzieło indywidualne na wysokim poziomie i poza aktualnymi modami
              sądzę, że budynku się nie buduje, presja jakiegokolwiek klienta wykasowałaby z
              powierzchni ziemi jeden piękny rysunek, jedno piękne wyobrażenie – i możliwe,
              że wybudowany obiekt nie miałby magii rysunku
              kraj bez projektów teoretycznych jest krajem o biednej architekturze
              a prawo zadowalniania klientów działa i w tym wypadku – klientami było kilka
              autorytetów zawodowych w dziedzinie architektury, o ile wiem naprawdę wybitnych

              chciałem, aby Pani Szanowna na moment się oderwała od związania relacją
              piniondza i architektury i napisała, nie, kto za to zapłaci, tylko czy podoba
              się czy nie

              to ważne przecież w dzisiejszych handlowych czasach

              ukłony
              kakaka
              • o13y oczywiście że ważne 22.10.04, 08:57
                ale:
                wszystkie biennale mają to do siebie, że nikt nawet nie przymierza się do
                realizacji zwycięskich projektów.
                Jestem, owszem pod dużym wpływem związków realizacji twórców na desce a
                zmaterializowaniem sie tegoz.
                Usprawiedliwiać się nie muszą- jak mówią co młodsi-taki job.
                Ale nie tylko. Tak się składa, że na rózne okoliczności pogłębiam, chcąc czy
                nie, wiedzę o meandrach od pomysłu-do realizacji.Jesli więc mam sprawę
                spokojnie traktować i nie pokrzykiwać tutaj, to powiem tylko, że te wszystkie
                galerie (tfu !) Rzeźnie, nadbudowy na Kazimierzu o Nowym mieście nie
                wspominając mnie przygnębiają.
                Na zeszłotygodniowej prezentacji w Mandze p. Kadłuczka raczył był powiedzieć,
                że to czerwone na hotelu, to nawiązanie do Wawelu :-( To jak sie mam od
                piniądza kurcze oderwać, hę? Ktoś tu kiedyś dawał przykład realizacji tejże
                sieci (Sheratona znaczy) w Holandii, gdzie odrestaurowali na potrzeby
                kamieniczki.
                Po prostu obieg decyzji "podskórny" że tak powiem stawia moim zdaniem pod
                znakiem zapytania sens konkursów młodych zdolnych. I po co im idee do głowy
                ładować, jak mistrzowie ich jednoocześnie "dokapitalizowują" część z tego co
                pewnie jako jurorzy konkursów "młodych zdolnych " oceniali?
                • Gość: kakaka nieważne IP: 195.150.89.* 22.10.04, 19:52
                  no
                  mi to ostatnio cały czas jest smutno:)
                  ale kwiatki w budowaniu, o których Pani pisze przestały bulwersować - lata
                  zwycięskiej transformacji ustrojowej przejdą do historii architektury miasta
                  jako czas ciemny i tyle
                  czasem zdarzają się energetyzujące rzeczy jak ten projekt albo wystawa, o
                  której pisałem, jedna czy druga realizacja, rzadko w Krakowie

                  ciekaw jestem, czy do tego gościa, co wygrał konkurs w tym roku ktoś przyjdzie
                  z prosbą o projekt i powie:
                  "panie taki a taki jest pan dość niegłupim chłopcem ... ofiarujemy panu oto..."
                  wspaniałe zlecenie - i chcemy przy tym, by zadziwił pan świat"

                  obawiam się, że nie
                  piątek, czas na wódkę

                  pzdr
                  kakaka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka