Dodaj do ulubionych

Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów

06.05.10, 16:52
Czy aby na pewno chłopak złamał prawo?
Posiadanie kawałka skały (zakładam, że nie została np. ukradziona) chyba nie
jest karalne. Materiał radioaktywny? A co to jest? Od jakiego stężenia?
Bo popiół z elektrowni jest dużo bardziej radioaktywny od ziemi w doniczce,
jednakże wciąż za mało by go nazwać "materiałem radioaktywnym".

Z tego co wiem, to typowa sudecka skała uranowa zawiera pojedyncze promile
uranu - o ile jest rudą BOGATĄ, bo uboższa dużo mniej. Daleka droga do
pozyskania substancji faktycznie radioaktywnej.

Obserwuj wątek
    • Gość: Bruno Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów IP: *.183.c72.petrotel.pl 06.05.10, 16:57
      Ja pierdziu ale sukces. Ciekawe ilu jeszcze jest w Polsce takich pasjonatów. Przecież to istni terroryści.
      Za posiadanie starego zegarka z fluorescencyjnymi wskazówkami też wsadzają? Nieobeznanym tłumaczę: też promieniuje.

      mineraly.pg.gda.pl/promieniotworczosc/index.html
      • Gość: sid Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.05.10, 18:09
        Nie promieniuje, fluorescencja (konkretnie fosforescencja, o której piszesz) to zupełnie inne zjawisko. Materiały promieniotwórcze muszą być pod ścisłą kontrolą, ze względu na możliwości ich zastosowania. Nie można zostawić otwartej furtki w tym przypadku, bo to mogłoby być bardzo niebezpieczne. Fakt jednak, że przez to ludzie mają problemy i ciekawe zainteresowania stają się karalne. Prawnikiem nie jestem, ale przecież można to jakoś rozwiązać :|
        • Gość: pipok Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.05.10, 18:13
          W starych zegarkach jako substancji fosforescencyjnej używano soli radowych. A one promieniują solidnie.
          • 1410_tenrok żyjemy w mocno debilskim kraju 06.05.10, 18:16
            pociągi są odwoływane na złość pasażerom, a policja goni zbieraczy minerałów
            oraz kolekcjonerów wojennego złomu.

            Kto wreszczie zrobi z tą paranoją porządek?
          • Gość: Mixxer Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych ? IP: *.natpool9.outside.ucf.edu 06.05.10, 18:24
            "W starych zegarkach jako substancji fosforescencyjnej używano soli
            radowych. A one promieniują solidnie."

            I "pipok" ma racje!
          • zbig1113 Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner 06.05.10, 19:12
            Mnie zdarzyło się posiadać kompas, który wprwiał licznik Giegera w
            radosny chrobot. I też świecił.
            • Gość: ŻyciowyNieudacznik Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 06.05.10, 20:47
              > Mnie zdarzyło się posiadać kompas, który wprwiał licznik Giegera w
              > radosny chrobot. I też świecił.

              Na Twoim miejscu już bym się spodziewał wizyty oddziału antyterrorystycznego.
              Chociaż nie. W sumie, wystarczy, że zamienisz z sąsiadami numery mieszkań i
              możesz spać spokojnie. Tylko będą hałasy, jak dzielni antyterroryści wrzucą
              sąsiadom granat do mieszkania.
              • zbig1113 Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner 06.05.10, 22:27
                Szczęśliwie już go nie posiadam. A poza tym, to niezbyt uprzejme
                narażać sąsiada na uraz kręgosłupa.
        • Gość: Janko-muzykant Wszystko jest radioaktywne !!! IP: 212.87.235.* 06.05.10, 18:57
          > Nie promieniuje, fluorescencja (konkretnie fosforescencja, o której piszesz) to
          > zupełnie inne zjawisko.

          No, nie zupełnie inne - to radioluminescencja (lub radiofosforescencja - jak kto
          woli). W starych zegarkach fosforescencja była "zasilana" promieniowaniem
          jonizującym - dlatego to tak ładnie świeci.

          Poza tym, ludzie nie zdają sobie sprawy, że WSZĘDZIE występują materiały
          radioaktywne - są nawet wewnątrz naszego organizmu. Bardzo dużą radioaktywność
          wykazuje np. popiół z elektrowni węglowych oraz granit. Właściwie znalezienie
          "dobrze promieniującej skały" to żaden problem i nie należy się tego przesadnie
          obawiać. Radioaktywność jest naturalnym i powszechnie występującym zjawiskiem.
          • horpyna4 Re: Wszystko jest radioaktywne !!! 06.05.10, 20:28

            Owszem, jest naturalnym i powszechnie występującym zjawiskiem.
            Poza tym najprawdopodobniej jest niezbędna do normalnego życia na
            Ziemi. Ale mało kto słyszał o hormezie radiacyjnej. Niestety.
            • zbig1113 Re: Wszystko jest radioaktywne !!! 06.05.10, 22:36
              horpyna4 napisała:

              > Owszem, jest naturalnym i powszechnie występującym zjawiskiem.

              Spróbuj powiedzieć to oszołomom wierzącym (bo trudno o lepsze
              słowo), że promieniowanie pojawiło się razem z bronią i
              elektrowniami jądrowymi.

              > Poza tym najprawdopodobniej jest niezbędna do normalnego życia na
              Ziemi. Ale mało kto słyszał o hormezie radiacyjnej. Niestety.

              Ta sama część ludzkośći powie Ci, że to jest zaledwie hipoteza. Choć
              nie będdą mieć dowodów na jej obalenie.
      • Gość: Mixxer Re:Jaki to faktycznie mogl byc poziom promieniow.? IP: *.natpool9.outside.ucf.edu 06.05.10, 18:23
        "Za posiadanie starego zegarka z fluorescencyjnymi wskazówkami też
        wsadzają? Nieobeznanym tłumaczę: też promieniuje."

        Dokladnie tak! CBS? Policja?? Ta cala sprawa to kolejny przejaw
        czyjegos stuprocentowego idiotyzmu (oraz naukowej ignorancji,
        jakiej w Polsce, niestety, spotyka sie teraz coraz wiecej
        i wiecej...)!!
        • zbig1113 Re:Jaki to faktycznie mogl byc poziom promieniow. 06.05.10, 19:15
          A mieszkańcom Kowar należałoby pruć fundamenty, bo siedzą na skałach
          z zawartością uranu.
      • Gość: tester Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner IP: *.cdma.centertel.pl 06.05.10, 21:20
        Zegarek wbrew powszechnemu mniemaniu nie promieniuje.
        Fosforowy barwnik ulega powolnemu utlenianiu i w procesie chemiluminescencji
        świeci. I nie ma to niczego wspólnego z promieniowaniem
        radioaktywnym.
        • zbig1113 Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner 06.05.10, 22:29
          Wcześniejsze modele zegarków (kompasów również) były podrasowywane
          substancjami promieniotwórczymi.
        • Gość: dfgdfgdfg Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner IP: *.icpnet.pl 07.05.10, 20:42
          google "tritium watch" luke to się przekonasz ;)
    • Gość: pako19 @ggrdl, dobrze piszesz. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.05.10, 17:41
      Skoro zastosowano tak drastyczne środki jak pozbawienie człowieka wolności, to
      kryteria przewinienia (przestępstwa) jakiego się dopuścił powinny być JASNO
      określone. Co to znaczy radioaktywny? od ilu grejów na metr kwadratowy materiał
      uważany jest za radiokatywny?
      Czy redaktorzy gazety.pl nie wiedzą? przecież to kluczowe.
      • horpyna4 Re: @ggrdl, dobrze piszesz. 06.05.10, 17:59

        A niby skąd mają wiedzieć? Niedawno pewna uczennica liceum
        powiedziała swojemu nauczycielowi fizyki (a mojemu znajomemu, stąd o
        tym wiem), że jej fizyka nie jest potrzebna. Bo ona zamierza
        studiować dziennikarstwo...

        Komentarze chyba zbyteczne.
    • greg0.75 Jakie materiały radioaktywne!? 06.05.10, 17:56
      Chłopak miał kawałek kamienia.
      Macie schody ze skandynawskiego granitu to się strzeżcie, CBŚ czuwa...
      • Gość: Jaaja Re: Jakie materiały radioaktywne!? IP: *.grs-e0.g1.pl 06.05.10, 18:44
        A ja mam w domu elektrodę z torem, do miga, 2% toru ale alfa leci z tego
        całkiem, całkiem, mam się już bać?
      • Gość: adam-komenda@wp.pl Re: Jakie materiały radioaktywne!? IP: 94.72.120.* 06.05.10, 19:54
        To musi być bardzo niebezpieczne,zarówno dla zdrowia,środowiska
        naturalnego.Ponoc negatywnie wpływa na geny np; ludzkie,
        Czy takie radioaktywne minerały mogą występowac w Polsce np;Sudety.>
        Trzeba to jakos zabezpieczyc ,przed niepozadanymi osobami
        • greg0.75 Re: Jakie materiały radioaktywne!? 06.05.10, 20:14
          Zabudować Sudety jednym rąbanym mogielnikiem? (i wystawić warty ze szczególnie zasłużonych funkcjonariuszy służb specjalnych)
    • ilr Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów 06.05.10, 17:58
      Ja to chrzanię, ale sukces. Na pewno atom bombę chciał zrobić. Wzięli by się
      do roboty w tym CBŚu i złapali jakichś poważnych gangsterów a nie
      kolekcjonerów. Na takiej giełdzie minerałów to by się dopiero obłowili w
      przestępców...
    • Gość: qwert Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów IP: 94.42.88.* 06.05.10, 18:07
      no to trzeba wsadzic wszystkich, ktorzy maja np. schody z granitu - bo to
      przeciez tez radioaktywne. a w zasadzie kazdego trzeba wsadzic, bo jest
      radioaktywny...
      • horpyna4 Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner 06.05.10, 20:22

        Schody to mały pikuś... perony w warszawskim metrze to jest coś,
        istna broń masowego rażenia przy tych przewijających się wciąż
        tłumach, hi, hi...
      • hetmanwp Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner 06.05.10, 21:39
        Mnie proszę nie wsadzać! Ja może i trochę promieniuję, ale tylko dobrocią!
    • lord.wiader Ciekawe kto za to beknie 06.05.10, 18:08
      Echhh od razu poczulem sie bezpieczniej. Jeszcze przeszukajcie cala
      posesje bo w piwnicy stoja wirowki do wzbogacania uranu
      ucharakteryzowane na Wigry-3 a w szopie stoi reaktor udajacy wiadro.

      Mowa jest o mineralach, wystepujacych w powszechnie dostepnej
      lokalizacji, na zbieranie ktorych oraz przewoz w obrebie UE nie
      potrzeba zadnych zezwolen. Ale skad o tym ma wiedziec jakis urzedas,
      dla ktorego slowo "uran" to to samo co "belzebub" a geologii nie
      odroznia od ginekologii.

      Dodatkowo obstawiam, ze zarekwirowana kolekcja ma jakas wartosc
      materialna. Dolary przeciw kasztanom, ze wroci ona do wlasciciela
      (bo bedzie musiala wrocic) w oplakanym stanie - polowy okazow nie
      bedzie, druga polowa bedzie potluczona.
    • chateau Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów 06.05.10, 18:11
      Panowie z CBŚ, odpuście sobie wycieczki po mieście, na Śląsk (jeden i
      drugi) i do Czech, bo tam mogą być promile.

      A najlepiej od razu zabezpieczcie się ołowiem.
      • led47 Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner 06.05.10, 20:08
        Nie muszą - maja go w zakutych w hełmy łbach
    • zg13 kolejny dowod jakich to przyglupow po politologii 06.05.10, 18:14
      socjologii albo innym dziennikarstwie zatrudnia sie w CBS, o idiotach z GW nie
      ma co pisac
      • Gość: kopalnia Re: kolejny dowod jakich to przyglupow po politol IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.05.10, 18:24
        Dywan z Kowar już wyrzucić, czy jeszcze nim oko cieszyć?
        • Gość: U-237 Re: kolejny dowod jakich to przyglupow po politol IP: *.ssp.dialog.net.pl 06.05.10, 18:34
          Lepiej przeprowadź dekontaminację!
          Nie zapomnij o płynie "lugola"! xD
    • Gość: U-237 Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów IP: *.ssp.dialog.net.pl 06.05.10, 18:30
      To chyba Kowary (miejscowość k. Karpacza) powinni panowie z CBŚ ogrodzić i pomyśleć o sarkofagu na wzór czarnobylskiego.
      Fragmenty drogi krajowej A-3 między Jelenią Górą, a Szklarską Porębą trzeba natychmiast wyłączyć z eksploatacji, bo licznik Gaigera dostaje tam spazmów.
      O hałdach kopalni węgla brunatnego w Turoszowie lepiej nie wspominać.
      • zaquadnik Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner 06.05.10, 18:38
        Hurra ! Wiwat CBŚ ! Czuję się bezpieczniej, kiedy wiem, że wszyscy 16-to
        latkowie zajmujący się fizyką i geologią siedzą w pierdlu.
        Kurwa mać ! Zajmijcie się, jełopy z CBŚ, choćby panami posłami, co to kradną
        grube miliony. A policja niech się weźmie za dresiarstwo itp. Nudzi wam się,
        normalnie :/
        • Gość: jejku Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner IP: *.dynamic.chello.pl 03.01.11, 22:21
          O tak, to niezły pomysł!.
      • wkkr dodaje jeszcze składowiska 06.05.10, 19:18
        odpadów poflotacyjnych w hutach miedzi oraz składowiska popiołów
        przy elektrociepłowniach.
    • Gość: ja Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.05.10, 18:44
      Ja na poczekaniu mogę wymienić gdzie można znaleźść materiały
      promieniotwórcze. Otóż w szkołach. W szkołach średnich za komuny
      walało się tego dużo. I do dziś w kantorkach fizyków leży. W
      niektórych czujkach ppoż też są promieniotwórcze materiały. Można też
      kupić z drugiej/trzeciej ręki sporo przedmiotów dość silnie
      promieniujących,wytworzonych przed latami 70-tymi ubiegłego
      wieku(wtedy wprowadzono ograniczenia).
      A ci co śmieją się z promieniotwórczych skał zdziwili by się gdyby
      wiedzieli co u nas w Karkonoszach jest - pierwszorzędne rudy, jedne z
      najlepszych(najbogatszych) na świecie. Chyba tylko w Katandze są
      lepsze.
    • zbyszko Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów 06.05.10, 19:07
      super akcja polskiej milicji, szkoda ze nie zastrzelili zwyrodnialca na
      miejscu, albo chociaż nerek nie odbili
      • wkkr Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner 06.05.10, 19:20
        do tej pory łamali kregosłupy, ale po ostatnim wyroku szef im
        zabronil.
    • Gość: Życzliwy Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 06.05.10, 19:10
      Spektakularny sukces CBA: zatrzymano gimnazjalistę, który planował wykonywać
      doświadczenia fizyczne. Czekamy na rozbicie szajki przedszkolaków, którzy
      dosypali na stołówce soli do kompotu.
      • Gość: Życzliwy Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 06.05.10, 19:15
        > Spektakularny sukces CBA:

        Tfu, CBŚ. A z resztą to jedna cholera.
      • Gość: ragazza Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner IP: *.lublin.mm.pl 06.05.10, 20:57
        podobno w milicji rozwazana jest skarga funkcjonariusza ktory poczul sie obrazony jak dowiedzial sie ze nauczyciel jego syna wytracal glin. Za obraze funkcjonariusza na sluzbie grozi dolek, albo czapa. A moze i to i to?
      • Gość: Bruno Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner IP: *.183.c72.petrotel.pl 07.05.10, 08:30
        Gość portalu: Życzliwy napisał(a):
        > Spektakularny sukces CBA: zatrzymano gimnazjalistę, który planował wykonywać
        > doświadczenia fizyczne.

        Takich zwyrodnialców trzeba tępić jak najwcześniej. Jeszcze by z niego wyrósł jakiś wynalazca, albo nie daj Boże - NAUKOWIEC. Dzielni policjanci po raz kolejny uratowali społeczeństwo przed zdegenerowanym nastolatkiem. Doświadczeń mu się zachciało, zamiast pić piwo i zaczepiać przechodniów pod blokiem. Tfu..
    • wkkr W czasie praktyk studenckich 06.05.10, 19:14
      w Sudetach zbieraliśmy rózne minerały - uranu również.
      W Kowarach na hałdach jest tego pełno.
    • wkkr Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner 06.05.10, 19:16
      Na hałdach w Kowarach i w Kletnie mozna znaleść naskorupienia
      minerałów uranu.
      • zbig1113 Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner 06.05.10, 19:22
        We wzmiankowanych Kowarach są dostępne dziury po byłych kopalniach
        uranu skąd można bez problemu takie, promieniujące minerały zabrać.
    • spluwa-orginal Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów 06.05.10, 19:44
      Byle adwokacina zaraz po studiach zrobi z prokuratora,ktory napisze
      pozew,atomowego idiote.
      A wiec panowie prokuratorzy ktory ma odwage?
      • Gość: dziadek Re: Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych miner IP: *.xdsl.centertel.pl 06.05.10, 20:05
        Ale sukces, CBS w trakcie zatrzymania użyła antyterorystów z bandyckimi maskami
        na łbach, po wyważenmiu drzwi powalili sprawcę na podlogę kolbą od pistoletu a
        następnie skoczyli na kręgosłup i zakuli w kajdanki.Prowadzili go w taki sposób,
        aby pokazać kto tu rzadzi w sposob urągający godności człowieka.To są metody
        policyjne? Nie to są metody bandyckie.Potem okaże się iż uszkodzono zatrzymanemu
        kręgosłup i zrobiono z niego inwalidę, a na dodatek zatrzymano nie tego
        sprawcę.Całe szczęście że nikogo nie zastrzelono.
    • wedry Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów 06.05.10, 20:05
      Chlopak byc moze by dokonal jakiegos odkrycia, a tu go do paki. Ciezko byc
      'naukowcem' w naszym kraju ;)
    • ocooley Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów 06.05.10, 20:16
      ja rozumiem,DEBILE są wśród nas, ale dlaczego w CBŚ?
    • Gość: emeryt brawo CBS !!!! IP: *.acn.waw.pl 06.05.10, 20:27
      trzeba bylo jeszcze chlopakowi przy zatrzymaniu polamac kregoslup.

      Prawdziwi obroncy ojczyzny - umieli w internecie znalezc kolekcjonera skal. Ze
      tez takie ^%%$#$##@ sa na strazy porzadku publicznego.

      Czekam az mnie aresztuja za brak szacunku dla tych &^%^$$## bo latwo taki post
      znalezc...
    • Gość: Fizyk Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów IP: *.ip.netia.com.pl 06.05.10, 20:43
      Kretyni!
      Dobrze, że nie zatrzymują za posiadanie "radioaktywnych" czujników dymu.
    • Gość: ag Wczoraj gazeta starszyła dzikami, chociaż nieskońc IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.05.10, 21:08
      Wczoraj gazeta starszyła dzikami, chociaż nieskończenie bardziej dla
      ludzi niebezpieczne są psy. Dzisiaj straszy radioaktywnymi skałami,
      chociaż równie nieskończenie bardziej niebezpieczne są dymy z
      domowych palenisk, w których zaradni (choć strachliwi) mieszkańcy
      np. Łagiewnik palą śmieci, opony i resztki ze swoich skarpeciarskich
      interesików. No ale dzik, uran - to takie medialne. A pies i trujący
      smród? Tego się głupiemu społeczeństwu nie sprzeda.
      Swoją drogą dziennikarz wespół z CBŚ powinni zastanowić się, ile
      szkody ta pożałowania godna akcja i artykuł zrobiły w umysłach
      młodych ludzi ciekawych nauk ścisłych. Nie dla wszystkich starczy
      pracy w dziennikarstwie, nawet brukowym. Jak powiedział premier
      Pawlak "albo będziemy grzać gazem albo gazetami". Szmatławymi
      gazetami, miał na myśli.
    • Gość: Bruno Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów IP: *.toya.net.pl 06.05.10, 21:47
      Tu można obejrzeć to przerażające znalezisko:
      www.youtube.com/user/trzaska456#p/a/u/0/ztY6gvg3ukI
    • scibor3 Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów 06.05.10, 22:59
      "Za posiadanie i handel bez zezwolenia materiałami radioaktywnymi grozi kara
      do 8 lat pozbawienia wolności."

      No to rolnicy będą siedzieć. Wszak nawozy potasowe nie tylko kupują ale i
      rozsiewają. Osamy bin Ladeny jedne!

      There are 24 known isotopes of potassium. Three isotopes occur naturally: 39K
      (93.3%), 40K (0.0117%) and 41K (6.7%). Naturally occurring 40K decays to
      stable 40Ar (11.2% of decays) by electron capture or positron emission, or
      decays to stable 40Ca (88.8% of decays) by beta decay; 40K has a half-life of
      1.250×10^9 years.
    • Gość: gadu Kopalnia w jachymowie ! IP: *.ip.netia.com.pl 07.05.10, 08:29
      Ta czeska kopalnia to jest w Jachymowie, listę gdzie kopać znaleść
      na Wikipedii !
      W naszych górach mamy też minerały naturalnie w wzbogacone w uran !
      I one pięknie promieniują !
      I jeszcze panowie z CBS zapomnieli o radonie który wydobywa sie z z
      wszelkich duzych dziur w ziemi, i to lokalnie w dużych ilościach !
      A uran z racji jego bardzo dużego cięzaru jest uzywany na rdzenie
      pocisków !
      I za pocisk z uranem można tez siedzieć ?

    • Gość: Piotrek Zatrzymani za posiadanie radioaktywnych minerałów IP: *.ip.netia.com.pl 07.05.10, 10:21
      Brakuje obowiązkowej matury z fizyki. O ile policjantów mogę zrozumieć to ktoś kto wydał taki durny rozkaz sam powinien trafić do aresztu za nękanie ludzi i sprzeniewierzenie środków publicznych.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka