Dodaj do ulubionych

Łódź - Warszawa Express

IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 06.06.05, 08:19
co sądzicie o takim pomyśle żeby MPK Łódź zakupiło jakieś używane pociągi z
Niemiec i prowadziło przewozy na trasie Łódź - Warszawa?

takie sprzęty jeździłby do Warszawy np. co 2 godziny w atrakcyjnej cenie i bez
przystanków po drodze.

byłaby to konkurencja dla PKP które jak wiadomo Łódź olewają

a gdyby ten pomysł wypalił to może warto by było uruchomić pociągi MPK do
innych miast np. Wrocławia, Krakowa itp.

co Wy na to?
Obserwuj wątek
    • Gość: magik Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl 06.06.05, 09:40
      Nie MPK zaimie się sprawami komunikacji w samej Łodzi. Odnoszę wrażenie że przy
      obecnym zarządzie niebardzo daje sobie rady...
    • michal.ch Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 09:50
      Zdecydowanie odcięty od rzeczywistości pomysł. Mam nadzieję, że to nie nowe
      wcielenie niejakiego Krzyśka22lodz...
    • brokatowy Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 09:53
      po co kupowac pociagui. wystarczy założyc metalowe obrecze zamiast łysych opon
      w ikarusach i beda szynobusy :-) <rotfl>
      proponuje najpierw zapoznac sie z warunkami i realiami na kolei. a nie wymyslac
      takie bzdury :-) podpowiedz - dlaczego pkp nie ma konkurencji?
      • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 06.06.05, 12:15
        ale teraz zaczyna się coś właśnie ruszać
        jeżeli przewoźnik będzie miał pociągi i zapłaci za korzystanie z torów to Unia wymusi na rządzie polskim wpuszczenie tego przewoźnika.
        • ls40 Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 15:54
          Pierw to przewoźnik musi mieć tabor, a ten kosztuje sporo. Bez taboru to i Unia
          nie pomoże...
          Pozdr.
          CAr.
          • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 06.06.05, 16:01
            właśnie sęk w tym że można teraz sprowadzić używany - tani i niezły tabor z Niemiec. Uczynił tak Szczecin, Koleje Mazowieckie i przymierza się Rzeszów.
            • ls40 Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 16:45
              Człowieku, nie pisz bzdur. To jest tabor do ruchu regionalnego (pociągi
              osobowe), a nie do poc. pospiesznych!!! Poza tym jest tabor stary. Nie wspomnę,
              że pociągi pospieszne nie mieszczą się w finansowaniu przez urzędy
              marszałkowskie, a więć nie mogą one ich kupić w tym celu.
              Pozdr.
              Ariel
              • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 06.06.05, 16:50
                to jest też tabor do pociągów przyspieszonych. Ja myślę że takie mogłyby jeździć z Łodzi do Warszawy. 120 km to nie jest chyba jakaś strasznie długa trasa żeby w czymś takim nie dało się przejechać. A jeżeli cena biletu byłaby niższa niż na PKP, to wiele osób mogłoby skorzystać.

                Oczywiście że jest to tabor stary. A PKP to jeździ samym nowym?

                ja nie napisałem że to MUSI być pociąg pospieszny. Może być to pociąg przyspieszony. No i nie musi go finansować urząd marszałkowski - myślę że sam się sfinansuje na tak dochodowej trasie.
                • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 06.06.05, 16:52
                  od 1 stycznia 2007 zagraniczni przewoźnicy mają mieć nieograniczony dostęp do polskiej infrastruktury kolejowej. Czyli MPk Łódź może zareejstrować spółkę-córkę "Łódź Warszawa Express" np. na Słowacji i hulaj dusza!
                  • ls40 Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 17:10
                    W międzynarodowych przewozach towarowych o ile dobrze pamiętam. A więć trasa
                    Łódź-Warszawa się nie łapie.
                    • michal.ch Re: Łódź - Warszawa Express 07.06.05, 09:18
                      Hehe, czy też masz wrażenie dyskusji z niejakim sputnikiem/ryflakiem/jak go tam
                      zwał? ;))
                • ls40 Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 17:16
                  Zwłaszcza się sfinansuje w momencie gdy:
                  a) nie zatrzyma się na stacjach generujących znaczne potoki podróznych
                  b) istnieje znacznie lepsza oferta PKP PR z podobnym czasem przejazdu i
                  pociągami w tygodniu co godzinę, w których większość podórżnych ma bilety
                  miesięczny, więc nie zainteresują się pociągami innego przewoźnika jadącymi co
                  kilka godzin
                  c) nie ma miejsca dkla dwóch przewoźników, poza nielicznymi pociągmi szczytowymi
                  reszta pociągów między Łodzią i Skierniewicami jedzie wykorzystana w góra 50%,
                  czyli generuje straty. Jeżli nawet były zyski to kilka l;at temu, ostatnio mniej
                  łodzian jeżdzi do Warszawy..
                  d) konkurencja w dotowanych przewozach pasażerskich powinna mieć charakter
                  kokurencji regulowanej - patrz sytuacja w Niemczech
                  Pozdr.
                  CAr.
                  • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 06.06.05, 17:46
                    > a) nie zatrzyma się na stacjach generujących znaczne potoki podróznych

                    z kolei pasażerowie jadący na całej trasie będą zadowoleni że się nie zatrzymuje po dziurach

                    > b) istnieje znacznie lepsza oferta PKP PR z podobnym czasem przejazdu i
                    > pociągami w tygodniu co godzinę, w których większość podórżnych ma bilety
                    > miesięczny, więc nie zainteresują się pociągami innego przewoźnika jadącymi co kilka godzin

                    jak będą tańsze bilety to się mogą zainteresować.

                    > c) nie ma miejsca dkla dwóch przewoźników,

                    skąd wiesz?

                    > poza nielicznymi pociągmi szczytowym
                    > i
                    > reszta pociągów między Łodzią i Skierniewicami jedzie wykorzystana w góra 50%,
                    > czyli generuje straty.

                    ale szynobus jest oszczędny, ma mniej miejsc i są mniejsze opłaty za infrastrukturę dla szynobusa niż dla tradycyjnego pociągu a więc może generować zyski

                    >Jeżli nawet były zyski to kilka l;at temu, ostatnio mnie
                    > j łodzian jeżdzi do Warszawy..

                    może jak będzie bardziej atrakcyjna oferta cenowa to więcej osób skusi się na taką podróż

                    > d) konkurencja w dotowanych przewozach pasażerskich powinna mieć charakter
                    > kokurencji regulowanej - patrz sytuacja w Niemczech

                    co to znaczy konkurencja regulowana? PKP i nikt inny?
                    Bo w Niemczech jest DB i dodatkowo kilkuset przewoźników niezależnych.
                    • geograf Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 18:03
                      jak często podróżujesz do Warszawy?
                      Akurat poza "szczytowymi" pociągami BARDZO dużo ludzi wysiada w Koluszkach i Skierniewicach, gdzie z kolei inni wsiadają, kolejni dosiadają się w Żyrardowie i taki pociąg dojeżdża do Warszawy.
                      Naprawdę nie jeżdżą tłumy z Łodzi do Wawy poza szczytem.
                      Ten stan może zmienić przyspieszenie przejazdu, ale tego nie uczyni konkurencja, a remont torowiska.
                      • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 06.06.05, 18:29
                        szynobus może pojechać szybciej bo jest lżejszy. W półtorej godziny pewnie by nie zaleciał, ale w 1 h 45 min do Centralnej - kto wie?

                        no i skoro poza szczytem jest mało pasażerów to właśnie szynobus o mniejszej pojemności byłby odpowiedni a nie skład tradycyjny
                        • ls40 Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 18:42
                          Jechałeś kiedyś z Łodzi do Warszawy, bo odnoszę wrażenie, że nie. Geograf Ci
                          napisał, gdzie są największe potoki. A powietrza nikt nie będzie woził.
                          Pozdr.
                          CAr.
                        • geograf Re: Łódź - Warszawa Express 07.06.05, 00:09
                          Halo, jaką oszczędnością jest 5-10 minut?
                          Tutaj jest potrzebna radykalne zmniejszenie czasu przejazdu. A szynobus niekoniecznie pojechałby szybciej, bo chyba jakiś czas temu (albo nadal jest, w przypadku któryś kursów) pociągi z Łodzi gdzieś na trasie przepuszczały inne pociągi pospieszne, o większym priorytecie.
                          Szynobus też musiałby mieć rozkład dostosowany do innych pociągów.

                          Mam jeszcze jedno pytanie: jaka jest równica w komforcie podróży między takim szynobusem,a obecnie używanymi składami?
                          • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 07.06.05, 06:20
                            > Halo, jaką oszczędnością jest 5-10 minut?

                            niewielką ale jest. Proste że bez remontu nie zajedziesz nagle do Warszawy w godzinę

                            > Tutaj jest potrzebna radykalne zmniejszenie czasu przejazdu. A szynobus niekonecznie pojechałby szybciej, bo chyba jakiś czas temu (albo nadal jest, w przypadku któryś kursów) pociągi z Łodzi gdzieś na trasie przepuszczały inne pociągi pospieszne, o większym priorytecie.

                            ale wszystkie pociągi na pewno tego nie robiły.

                            > Szynobus też musiałby mieć rozkład dostosowany do innych pociągów.

                            no pewnie że tak

                            > Mam jeszcze jedno pytanie: jaka jest równica w komforcie podróży między takim s zynobusem,a obecnie używanymi składami?

                            rzecz gustu. W szynobusie jest bezpieczniej, bo nie ma przedziałów.
                            • geograf Re: Łódź - Warszawa Express 07.06.05, 09:16
                              "od czegoś trzeba zacząć", powiadasz?
                              Ludzie wybiorą PKP, bo jeździ częściej.

                              I jeszcze jedno.
                              Gdyby połączenie Łódź-Wawa (bez przystanków) byłoby takim lukratywnym interesem, to PKP chyba uruchomiło by przynajmniej jeszcze jednego "Łodzianina", nieprawdaż? A jeździ taki tylko jeden...
                              • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 07.06.05, 12:51
                                PKP i lukratywne interesy to dwie różne bajki

                                PKPiarze myślą jak wyciągnąć dotacje od państwa a nie jak zarobić na wożeniu pasażerów.

                                czy ja chcę żeby wszyscy od razu odeszli od PKP? Nie. Wystarczy niech część pasażerów przeniesie się do nowego pociągu i już da się zarobić.
                                • Gość: Ariel Ciechański Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.twarda.pan.pl / *.twarda.pan.pl 07.06.05, 13:38
                                  > PKPiarze myślą jak wyciągnąć dotacje od państwa a nie jak zarobić na wożeniu pa
                                  > sażerów.
                                  >
                                  > czy ja chcę żeby wszyscy od razu odeszli od PKP? Nie. Wystarczy niech część pas
                                  > ażerów przeniesie się do nowego pociągu i już da się zarobić.
                                  To czemu jeszcze nie zarabiasz skoro to taki złoty interes??
                                  pozdr.
                                  CAr.
                          • Gość: M.E. Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.06.05, 11:31
                            Kiedyś w "starych dobrych czasach" parę razy jechałem do w-wy chyba Telimeną,
                            która po drodze nigdzie nie stawała, i w Koluszkach przepuszczał ją jakiś
                            ekspres z Opola!
                            • geograf Re: Łódź - Warszawa Express 07.06.05, 14:20
                              Ja pisze o czasach obecnych.
                              Nie wiem co miał na celu przykład z przeszłości.
                      • ls40 Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 18:41
                        Nie widzisz, że człowiek nie wie o czym pisze?? W Niemczech ma owszem kilkuset
                        przewoźników, z czego większość opreruje na liniach lokalnych.
                        Pozdr.
                        CAr.
                        • geograf Re: Łódź - Warszawa Express 07.06.05, 00:10
                          oj, dopóki mam siłę i chęci, to dyskutuję, może przekonam.
                    • ls40 Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 18:48
                      > co to znaczy konkurencja regulowana? PKP i nikt inny?
                      To jest monopol. Konkurencja kontrolowana jest wtedy, kiedy konkurencja odbywa
                      się na etapie ubiegania się o subsydia, a proponowane przez Ciebie połacznie nie
                      ma szans i tyle. Nie prztrwa ani ono, ani co pewne połacznia PKP. Potoki
                      podróżnych z samej Łodzi naprawdę znacznie zmalały...
                      > Bo w Niemczech jest DB i dodatkowo kilkuset przewoźników niezależnych.
                      W Polsce też jest klikunastu i co? Ano to, ze podobnie jak w Niemczech ooperują
                      w większości na maryginalnych liniach lokalnych. Na głownych zaś przetargi
                      wygrywa DB, czasem tylko przegrywając z Connexem...
                      Reasumując nikt nie wyda grubej forsy na tabor, dopuszczenia itp po to aby
                      generować sobie straty...
                      Pozdr.
                      CAr.
                      • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 06.06.05, 19:05

                        > To jest monopol. Konkurencja kontrolowana jest wtedy, kiedy konkurencja odbywa
                        > się na etapie ubiegania się o subsydia, a proponowane przez Ciebie połacznie nie
                        > ma szans i tyle. Nie prztrwa ani ono, ani co pewne połacznia PKP. Potoki
                        > podróżnych z samej Łodzi naprawdę znacznie zmalały...

                        jeżeli zmalały to po co PKP trzyma te nierentowne pociągi?



                        > W Polsce też jest klikunastu i co? Ano to, ze podobnie jak w Niemczech ooperują
                        > w większości na maryginalnych liniach lokalnych.



                        > Na głownych zaś przetargi
                        > wygrywa DB, czasem tylko przegrywając z Connexem...
                        > Reasumując nikt nie wyda grubej forsy na tabor, dopuszczenia itp po to aby
                        > generować sobie straty...

                        z takim podejściem to lepiej żadnej działalności gospodarczej nie rozpoczynać, tylko zgłosić się po zasiłek do opieki społecznej i narzekać, że PKP ma w d... Łódź
                        • ls40 Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 19:30
                          > jeżeli zmalały to po co PKP trzyma te nierentowne pociągi?
                          W Niemczech też się trzyma prawie puste pociągi aby zachować takt. Poza tym
                          rentownośc pociągów spada im bliżej dojeżdżają Łodzi. Poza tym w Skierniewicach
                          i Żyradowie jest mocno utrudniona zmiana kierunku, no i jednak trochę osób
                          jedzie do Łodzi.Nigdzie nie ma, że pociąg jedzie full od A do B
                          Pozdr.
                          CAr.
                          • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 06.06.05, 19:41
                            > W Niemczech też się trzyma prawie puste pociągi aby zachować takt.

                            ha ha. Niemcy mają kupę forsy to mogą ją wyrzucać w błoto. A u nas są też linie gdzie nie trzyma się żadnego taktu a pociągi nierentowne polikwidowano. A do Łodzi gdzie nikt nie jeździ trzyma się takt. Dziwne

                            > Poza tym
                            > rentownośc pociągów spada im bliżej dojeżdżają Łodzi. Poza tym w Skierniewicach
                            > i Żyradowie jest mocno utrudniona zmiana kierunku

                            W Skierniewicach jest utrudniona zmiana kierunku? Toż masę pociągów tam zawraca.

                            > no i jednak trochę osób
                            > jedzie do Łodzi.Nigdzie nie ma, że pociąg jedzie full od A do B

                            no pewnie że nie


                            jeszcze myślę że za pomocą tego szynobusa możnaby spróbować reaktywować linię Łódź - Kielce choc będzie trudno na pewno
                            • Gość: Ariel Ciechański Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.skierniewice.sdi.tpnet.pl 06.06.05, 22:52
                              > W Skierniewicach jest utrudniona zmiana kierunku? Toż masę pociągów tam zawraca
                              Ciekawe, że jakoś wszystki są prowadzone ezt...
                              Pozdr.
                              CAr.
    • Gość: barnaba Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.devs.futuro.pl 06.06.05, 15:32
      Po pierwsze: MPK nie ma taboru, który mógłby obsłużyć trasę i nie ma pieniędzy
      na jego zakup.
      Po drugie: cała infrastruktura należy do PKP, które musiałoby stracić resztki
      rozsądku, żeby do żyły złota dopuścić konkurenta.

      pozdrawiam
      • ls40 Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 15:53
        Gość portalu: barnaba napisał(a):

        > Po drugie: cała infrastruktura należy do PKP, które musiałoby stracić resztki
        > rozsądku, żeby do żyły złota dopuścić konkurenta.
        To akurat nie ma nic do rzeczy. W ruchu towarowym już od 3 lat mamy konkurencję
        i PKP PLK sobie bardzo chwali przewoźników spoza grupy PKP S.A. W chwili obecnej
        przewozy towarowe wykonuje 29 niezalęznych od PKP podmiotów.A co do żyły złota -
        to ona kończy się na Skierniewicach, a często nawet na Żyrardowie... Dalej
        pociąg jedzie w połowie a nawet w 2/3 pusty...
        Pozdr.
        Ariel
        Pozdr.
        CAr.
      • geograf Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 16:06
        po trzecie: MPK nie ma licencji na przeowzy kolejowe (w przeciwieństwie np. do MPK Poznań, jeśli dobrze pamiętam)
        • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 06.06.05, 16:07
          licencję taką można dostać - wprawdzie trzeba poczekać ale ponoć da się.
          • ls40 Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 16:46
            Popatrz, a wydawało mi się, że trzeba ją wykupić spełniając szereg wymagań. A Ty
            twierdzisz, że je rozdają...
            Pozdr.
            CAr.
          • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 06.06.05, 16:47
            ams1.lo3.wroc.pl/tomek/old/tournee.php?p=2131
            o tak wygląda ten szynobus sprowadzony z Niemiec do Szczecina. Kilkakrotnie tańszy niż polski.
            • michal.ch Re: Łódź - Warszawa Express 07.06.05, 10:25
              Każdy z nas wie jak one wyglądają. A ty nawet go widząc nie potrafiłeś dojść do
              wniosku, że są to pojazdy do ruchu lokalnego. Pomijam już fakt idiotyczności
              pomysłu wprowadzenia trakcji spalinowej na trasie Łódź-Warszawa w całości
              zelektryfikowanej...
    • geograf Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 16:46
      jeszcze jedno: dopóki czas przejazdy nie skróci się do przynajmniej 1,5 godziny-nie ma sensu realizacja tego pomysłu...
    • mj34 Re: Łódź - Warszawa Express 06.06.05, 16:50
      pomysł nawet fajny.ale skąd skombinować kasę
      • Gość: sdh Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.pl / *.lublin.enterpol.pl 06.06.05, 17:01
        kasę można próbować kombinować z Mumii. Zresztą te szynobusy wcale nie są tak strasznie drogie jak te polskie. Jeden taki szynobus kosztuje 200 tysięcy euro czyli jak widać jest śmiesznie tani.
        Myślę że kupno na początek 2 takich sprzętów nie byłoby czymś przekraczającym możliwości finansowe miasta.
        Poza tym jest to konstrukcja sprawdzona w bojach to może by się nie psuł tak jak te polskie.

        a rozkład na przykład taki :

        szynobus 1 : Łódź Fabr. 5.00 - Warszawa Wsch. 7.10
        Warszawa Wsch. 7.50 - Łódź Fabr. 10.00
        Łódź Fabr. 11.00 - Warszawa Wsch. 13.10
        Warszawa Wsch. 13.50 - Łódź Fabr. 16.00
        Łódź Fabr. 17.00 - Warszawa Wsch. 19.10
        Warszawa Wsch. 19.30 - Łódź Fabr. 21.40

        szynobus 2 : Łódź Fabr. 7.00 - Warszawa Wsch. 9.10
        Warszawa Wsch. 10.50 - Łódź Fabr. 13.00
        Łódź Fabr. 15.00 - Warszawa Wsch. 17.10
        Warszawa Wsch. 17.50 - Łódź Fabr. 20.00
    • Gość: łażej Trochę OT IP: *.retsat1.com.pl 06.06.05, 20:09
      Tak na marginesie realnych/nierealnych planów - plan z 1988 r. Ciekawy jestem
      jak przystawałby do obecnych realiów www.retsat1.com.pl/georaf/przystanki.jpg
      • Gość: łażej suplement OT IP: *.retsat1.com.pl 06.06.05, 20:10
        Lepiej działaący link

        www.retsat1.com.pl/georaf/przystanki.jpg
        • berger.m Re: suplement OT 06.06.05, 23:18
          Dlaczego odcinki Chojny - Kaliski i Kaliski - Lublinek jest zaznaczony
          jako "planowana lacznica"?
          • Gość: łażej Re: suplement OT IP: *.retsat1.com.pl 06.06.05, 23:28
            W planie inwestycyjnym CDOKP do 2000 r. zakładano pobudowanie drugiej pary torów
            pomiędzy Pabianicami a Łodzią Chojny w celu rozdzielenia tuchu towarowego i
            pasażerskiego.
        • Gość: J.S. 2 kwestie IP: 212.191.37.* 07.06.05, 15:03
          1. z ktorego to roku plan
          2. czy jest dostepna wieksza wersja

          zainteresowal mnie mianowicie uklad drogowy.
          • Gość: łażej Re: 2 kwestie IP: *.retsat1.com.pl 12.07.05, 15:52
            Przepraszam, że dopiero teraz, ale przegapiłem wątek :/

            Plan ten znalazłem w artykule J. Frankowskiego, F. Kopcia i T. Radomskiej pt.
            "Uwarunkowania i możliwości obsługi aglomeracji łódzkiej przez kolej"
            zamieszczonym w "Eksploatacji Kolei" nr 7/88. Niestety nie napisano tam, z
            którego roku plan pochodzi.

            A jeśli chodzi o większą wersję to oto ona
            www.retsat1.com.pl/georaf/przystanki2.jpg
            pozdrawiam

            pozdrawiam
            • Gość: J.S. Re: 2 kwestie IP: *.pai.net.pl / *.pai.net.pl 12.07.05, 17:11
              Nie szkodzi, dzieki. Plan jest imponujacy - coz to na przyklad za trasa POD
              Wojska Polskiego?
    • mz71 Re: Łódź - Warszawa Express 07.06.05, 10:32
      Lepiej Ty kup, uruchom i nie zawracaj glowy. Kolejny wpis z serii ,,Jak maly
      Jasio wyobraża sobie świat..."
    • Gość: szch Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.piotrkow.shadows.pl / 80.51.230.* 07.06.05, 10:55
      A ja chce metro z piotrkowa do lodzi.
      • Gość: Prześmiewca Re: Łódź - Warszawa Express IP: *.lodz.dialog.net.pl 07.06.05, 11:20
        A ja to chce nawet dwa metry.
        • sluzbowo Re: Łódź - Warszawa Express 07.06.05, 11:36
          "Kup pół litra na pół metra metra."

          [Jaroszyński]

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka