Dodaj do ulubionych

podatek od kredytu refinansowego

IP: 83.243.104.* 13.09.10, 23:16
Załamałam się.
W 2006 r kupiłam mieszkanie. Na kredyt, który zamieniłam na hipoteczny refinansowy w 2007. Korzystałam z ulgi odsetkowej. Tydzień temu mieszkanie sprzedałam. Przed sprzedażą oddałam ulgę odsetkową z odsetkami do US, żeby uniknąć 10% podatku od tej części którą chcę spłacić kredyt. Pozostała część idzie w nowe mieszkanie. Dziś usłyszałam, że chociaż ulgę odsetkową oddałam to i tak muszę zapłacić podatek od tej części którą spłacam kredyt, bo to kredyt refinansowy na cele mieszkaniowe a nie zwykły mieszkaniowy. I co ja mam teraz zrobić? Iść do US po zwrot ulgi z odsetkami? Płacić ten podatek czy nie płacić? :(
Obserwuj wątek
    • bezpocztyonline Re: podatek od kredytu refinansowego 14.09.10, 12:03
      Gość portalu: łaka napisał(a):

      > Załamałam się.
      > W 2006 r kupiłam mieszkanie. Na kredyt, który zamieniłam na hipoteczny refinans
      > owy w 2007. Korzystałam z ulgi odsetkowej. Tydzień temu mieszkanie sprzedałam.
      > Przed sprzedażą oddałam ulgę odsetkową z odsetkami do US, żeby uniknąć 10% poda
      > tku od tej części którą chcę spłacić kredyt. Pozostała część idzie w nowe miesz
      > kanie. Dziś usłyszałam, że chociaż ulgę odsetkową oddałam to i tak muszę zapłac
      > ić podatek od tej części którą spłacam kredyt, bo to kredyt refinansowy na cele
      > mieszkaniowe a nie zwykły mieszkaniowy. I co ja mam teraz zrobić? Iść do US po
      > zwrot ulgi z odsetkami? Płacić ten podatek czy nie płacić? :(

      Hm... a co mówi Ustawa?

      www.mf.gov.pl/_files_/podatki/od_osob_fizycznych/akty_prawne/pit2006tja.pdf
      "Rozdział 3
      Zwolnienia przedmiotowe
      Art. 21.
      1. Wolne od podatku dochodowego są:

      32) przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych
      w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:
      a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia
      sprzedaży:
      - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku
      mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu
      mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału
      w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo
      prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie,
      związanych z tym budynkiem lub lokalem,
      - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego
      własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim
      prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
      lub udziału w takim prawie,

      - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału
      w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału
      w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego,
      w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego
      użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową
      budynku mieszkalnego,
      - na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub
      modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub
      własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium
      Rzeczypospolitej Polskiej,
      - na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele
      mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części,
      własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia
      niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
      b) w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te
      nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu
      albo budynku mieszkalnego lub jego części,
      c) w całości - jeŜeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku
      z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali,
      d) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny,
      e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia
      sprzedaży
      , na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub
      pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit.a), w banku lub
      w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na
      terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub
      pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczk
      i zaciągniętych przed
      dniem uzyskania tych przychodów,
      "

      Albo mi się wydaje, albo to jakaś nadinterpretacja urzędnicza.

      Tekst Ustawy w brzmieniu z października 2006 ze strony Ministerstwa Finansów.
    • michas007 Re: podatek od kredytu refinansowego 15.09.10, 08:56
      Zwróć się z prośbą o interpretację indywidualną (koszt 40 zł):
      www.mf.gov.pl/index.php?const=4&dzial=1262&wysw=81&sub=sub3
      Jeśli racją jest po Twojej stronie, masz US w garści. W innym przypadku, będzie odwrotnie...
      Pozdrawiam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka