Dodaj do ulubionych

wspólwlasność

11.12.06, 23:28
Jest dwóch wspólwłaścicieli działki zabudowanej domem podpiwniczonym,jednopiętrowym, z poddaszem.Maja wspólne wejście do domu przez ganek.Ten z parteru chce zrobić sobie oddzielne wejście do domu i dobudować ganek z drugiej strony budynku. Czy musi mieć na to zgodę grugiego wspolwłaściciela?
Jeśli tak to jaka jest podstawa prawna. Z góry dziękuję za pomoc
Obserwuj wątek
    • Gość: Monia Re: wspólwlasność IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.12.06, 08:07
      Podstawa to kodeks cywilny, musi mieć zgodę drugiego współwłaściciela.W
      kodeksie cywilnym jest mowa o tym, iż współwłaściciel nie może sam rozporządzać
      współwłasnością, wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić zgodę.
      • ravenheart1 Re: wspólwlasność 12.12.06, 12:36
        Przepisem szczególnym w tym przypadku jest samo prawo budowlane, które mówi
        wprost, że konieczne w takim przypadku jest prawo do dysponowania działka na
        cele budowlane. Wystąpienie o rozbudowe budynku - zgodnie z Kodeksem Cywilnym -
        jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd i w związku z tym wymaga zgody
        wszystkich współwłaścicieli.
        • Gość: al9 są sposoby IP: *.teleton.pl 12.12.06, 13:02
          Przedmówcy maja rację. Jesli współwłaścicielel nie mogą się jednak dogadac -
          każdy z nich może zażądać zniesienia współwłasnosci - mozna wtedy wydzielić z
          domu dwa lokale mieszkalne i mozna tez ustalic sposób korzystania z działki (i
          ujawnic go w księgach wieczystych nowopodzielonych nieruchomosci)...
          Pozdr
          al
          • terri15 Re: są sposoby 21.12.06, 13:15
            bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedż. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka