Dodaj do ulubionych

Embarras de richesse

25.04.23, 17:30
Wiem, że na tym forum piszą mądrzy ludzie więc dlatego proszę o pomoc w zrozumieniu pewnego fenomenu, którego istoty pojąć nie mogę.
Otóż zawsze, ale to zawsze, obserwujemy (a nauka to potwierdza) że przewadze podaży nad popytem towarzyszy obniżka cen. I na odwrót oczywiście.
Gdy obrodzi w danym roku szczypiorek, to producenci, chcąc go sprzedać, obniżają ceny a w ślad za nimi idą i handlowcy. W rezultacie końcowy nabywca ma śliczny, świeży i aromatyczny szczypiorek do porannej jajeczniczki za pół darmo.
Ma gdzieś w świecie, ale nie w Polsce. U nas to podstawowe prawo ekonomii tak nie działa. Nie wierzycie?
Tak było, tak było...kilka dni temu w piękny, słoneczny dzień mieliśmy znaczną nadwyżkę energii elektrycznej, zapewne za sprawą rozmnożonej ostatnio domowej i profesjonalnej fotowoltaiki. Woltomierz w mojej domowej instalacji pokazywał 250V - przypomnę: nominalne napięcie powinno wynosić 230V ± 10%. Czyli w widełkach od 207V do 253V. Więc byliśmy na skraju górnej wartości.
I jaki jest efekt ten nadwyżki - prąd zdrożał i jeszcze zdrożeje, gdy przekroczę 2 MWh zużycia w tym roku.
To jest właśnie potęga władzy autorytarnej. W ZSRR odwracano bieg rzek, my odwracamy działanie podstawowych zasad ekonomii.
ZSRR źle na tym wyszedł. Jak my wyjdziemy na tym odwracaniu- zobaczymy. A właściwie już się domyślam. Jak Zabłocki.
PS
Jeśli ktoś nie śledził tego energetycznego fenomenu to powiem, jak zachowała się władza. Ogłosiła stan klęski i kazała wyłączyć wielkie farmy fotowoltaiczne. Prywatne. Przerzucając na nich swój problem.
Obserwuj wątek
  • smurfmadrala Re: Embarras de richesse 25.04.23, 19:20
   Brak akumulatorów domowych i magazynów energii zbiorczych. W Reichu jest już prawny nakaz uzupełniania o akumulator domowy. Cena ok 30 tys. ZŁ 10 kWh. Anglicy przechowują PRZEMYSŁOWO energię w postaci skraplania powietrza . Energia naturalna jest NIE PRZEWIDYWALNA. Raz klęska urodzaju, raz bieda.
  • l.george.l Re: Embarras de richesse 25.04.23, 21:05
   Przykład ze szczypiorkiem nie jest chyba najlepszy, bo obniżenie jego ceny sprawi, że rolnik sprzeda go więcej, wyjdzie więc na swoje. Jednym słowem nikt na tym nie straci. Jeśli natomiast stanieje energia produkowana przez Twoje panele, to przestanie opłacać się import węgla z Rosji, no i nasze kopalnie będzie trzeba wreszcie pozamykać, a nikt tego przed wyborami nie zaproponuje.
  • renepoznan Re: Embarras de richesse 25.04.23, 21:29
   To dość skomplikowane. Była nadpodaż ale nie ma szans na takie chwilowe zwiększenie popytu. To jest podstawowa wada OZE. Produkują nie wtedy kiedy jest zapotrzebowania ale wtedy kiedy są sprzyjające okoliczności.Niestety - nie mamy systemu magazynowania energii.
   Dlatego OZE to ładnie brzmi w mediach ale w praktyce to bajeczka dla idealistów. Atom czy węgiel nas długo jeszcze nie opuści.
   • kiks4 Re: Embarras de richesse 25.04.23, 21:44
    Przykład chwilowej nadwyżki energii elektrycznej pokazuje kolejny raz sposób zarządzania państwem przez niekompetentny rząd. Jest to - można by rzec- zarządzanie doświadczalne. Polega na tym, że jesteśmy z siebie zadowoleni, wywieszamy w całym kraju banery z informacją jacy jesteśmy wspaniali, ale pod spodem bulgocze. Problem się rozdyma aż pęka. I wtedy nagle znajdujemy rozwiązanie-.
    Tak było ze zbożem- płynęło przez rok z Ukrainy, niby wszyscy widzieli ale nikt nie pomyślał o dalszych konsekwencjach. I nagle wrzód pękł, wymieniliśmy ministra na nowego a ten znalazł rozwiązanie. Nadzorowane konwoje zboża do portów. Co prawda nie mamy wagonów ale gdybyśmy mieli statki, to byśmy to zboże wyeksportowali. Czysta powtórka z Gomułki.
    To samo z energetyką- że w Polsce instaluje się profesjonalne i domowe instalacje fotowoltaiczne na potęgę- wszyscy wiedzieli. I czekali z ciekawością na wynik. Pieprznęło. No to będziemy szukać rozwiązania.
    Najlepiej dopłacać producentom, żeby nie produkowali.
    I tak prowadzimy jedno za drugim doświadczenie na żywym organizmie narodu, zamiast ruszyć głową i przewidywać na kilka ruchów naprzód, zapobiegając klęskom.
    • m-dyskretna Re: Embarras de richesse 26.04.23, 11:00
     Niedawno czytałam opracowanie dot. montowania paneli fotowoltaicznych. Autorzy stwierdzili, że powinny być montowane tam, gdzie jest duże zużycie energii na stałym poziomie. Wtedy energia przez nie wyprodukowana byłaby przeznaczna na pokrycie potrzeb własnych. Ich niedobór powinien być pokrywany ze źródeł zewnętrznych. Stąd był ich postulat, żeby masowo instalować je na np. na dachach fabryk. My wybraliśmy model bardzo roproszonej produkcji energii, w której inwestor liczy na oddanie sporej nadprodukcji do sieci. Tymi inwestorami sa wlaściciele domów jednorodzinnych.
     • qwardian Re: Embarras de richesse 26.04.23, 11:59
      Byłabyś uprzejma to przetłumaczyć na język białego człowieka..
      • m-dyskretna Re: Embarras de richesse 26.04.23, 13:08
       A czego nie rozumiesz?
   • smurfmadrala Re: Embarras de richesse 25.04.23, 21:46
    Tam gdzie skuteczność natychmiastowa i niezależność jest niezbędna zostanie paliwo. Wojsko na prąd że słoneczka nie obroni.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka