Dodaj do ulubionych

Miecz Mieszka

12.07.23, 12:25
Zagadka na sezon ogórkowy, dla wychowanego na książkach Zbigniewa Nienackiego jest wart zero, bez metryki, zwykły kawał żelaza. Nie mógł być karoliński, którego taszka (kołnierz) miecza był wąski, ten jest bardziej podobny do krzyżackich, które komtur z Tucholi wręczył litewskiemu królowi Jogajło.

www.fakt.pl/pieniadze/sasin-wreczyl-o-rydzykowi-1000-letni-miecz-skad-pochodzi-ten-zabytek/9b32lgz
Obserwuj wątek
  • kiks4 Re: Miecz Mieszka 12.07.23, 20:21
   Skąd pochodzi miecz Mieszka? Pochodzi z naszych rachunków za prąd, bo to ENEA wspaniałomyślnie kupiła od jakiegoś Niemca ten miecz udający oręż mieszkowy.
   Nie powiem, żebym z tego powodu się cieszył, bo jak znam się na władzy ludowej to musiało tam coś pójść pod stołem. Pamiętam kupno przez państwo obrazu z muzeum Czartoryskich, który był własnością państwa.
   • qwardian Re: Miecz Mieszka 13.07.23, 06:21
    Akcjonariusze ENEA mają w tym względzie sporo do powiedzenia, ten fundusz jest pewnie w ramach promocji wizerunku spółki, ale jako aktywny uczestnik Rodziny Radia Maryja, mam wątpliwości, czy proceder handlu znaleziskami archeologicznymi nie zubaża naszej wiedzy o historii. Miecz prawie na pewno nie był wyprodukowany w Polsce, był za długi do osobistej ochrony i za krótki do bitwy, do tego służyła włócznia i zasięg łuku. Miecz mógł pełnić funkcję reprezentacyjną na dworze Mieszka, zajumany z prestiżowego stanowiska archeologicznego, ale nic o tym nie wiemy.

    www.enea.pl/pl/grupaenea/o-grupie/fundacja-enea/dzialalnosc-fundacji

    Cele na które przeznaczone zostały otrzymane darowizny:

    1. Działalność charytatywna;

    2. Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej;

    3. Nauka, edukacja, oświata i wychowanie;

    4. Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji;

    5. Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu;

    6. Krajoznawstwo oraz wypoczynek dzieci i młodzieży;

    7. Ochrona i promocja zdrowia;

    8. Działalność charytatywno-opiekuńcza;

    9. Działanie na rzecz osób niepełnosprawnych;

    10. Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego;

    11. Ratownictwo i ochrona ludności;
    • kiks4 Re: Miecz Mieszka 13.07.23, 08:45
     Nasza obecna władza ludowa po zdobyciu wszystkich bastionów przyjmuje pozycję szatniarza z anegdot:
     - nie mam pańskiego płaszcza i co mi pan zrobi?

     Robią co chcą, bo nie mają żadnych hamulców, prokuratura, sądy, media im nie straszne. Nawet NIK jak widać może im skoczyć na pukiel. Z jednej strony to bardzo fajnie mieć tak absolutną władzę ale czym grozi brak hamulców- wie każdy kierowca, który tego doświadczył.
     • qwardian Re: Miecz Mieszka 13.07.23, 10:07
      Możesz Kiksie zwrócić się do Tomka Lisa, przewodniczącego komitetu do spraw audytu w ENEA, albo PricewaterhouseCoopers Polska sp. z o.o. Audyt sp.k, który sporządza sprawozdania. Ale to nie jest ten Tomasz Lis, którego znamy z Newsweeka..
  • l.george.l Re: Miecz Mieszka 13.07.23, 01:52
   Prezent dla tak zwanego ojca/księdza dość osobliwy, bo do czego mógł służyć miecz w czasach Mieszka I, jeśli nie mordowania Słowian, którzy nie chcieli dobrowolnie przyjąć obcej wiary. Choć może w przypadku Rydzyka suvenir jak najbardziej trafiony, skoro zamierza siłą zaganiać młodzież na katechezę.
  • l.george.l Re: Miecz Mieszka 14.07.23, 00:23
   Eksperci: Miecz Sasina dla Rydzyka to na 90 proc. falsyfikat
   wyborcza.pl/7,75398,29970593,eksperci-miecz-sasina-dla-rydzyka-to-na-90-proc-falsyfikat.html
   • qwardian Re: Miecz Mieszka 14.07.23, 14:49
    Każda produkcja rzemieślnicza jest falsyfikatem, a nie oryginałem..
    • kiks4 Re: Miecz Mieszka 14.07.23, 20:18
     Rozmawiałem z człowiekiem, który przez całe życie zbiera okazy białej broni. Ma ogromne doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. Po pierwsze żelazo, zwłaszcza dymarkowe, zanieczyszczone siarką, fosforem i Bóg wie czym jeszcze nie przetrwałoby do naszych czasów tak doskonałej formie.
     Po drugie- handel antykami jest ścigany z mocy prawa. Google odpowiada na pytanie: Czy można sprzedawać zabytki?
     W myśl przepisów polskiego prawa właścicielem takich przedmiotów jest Skarb Państwa, zatem znalazcy nie mają prawa ich sprzedawać. Również oferowanie fałszywych zabytków lub przerabianie zabytków w celu wprowadzenia nabywcy w błąd co do wartości przedmiotu jest przestępstwem.
     Kolejny to raz, gdy partia mająca prawo w nazwie ma prawo w d...
     • qwardian Re: Miecz Mieszka 15.07.23, 00:31
      Mam takie same wrażenie, jeżeli to nie rekwizyt teatralny to jego historia może być ciekawa i doczeka się opracowania..
      • snajper55 Re: Miecz Mieszka 19.07.23, 04:14
       qwardian napisał:

       > Mam takie same wrażenie, jeżeli to nie rekwizyt teatralny to jego historia może
       > być ciekawa i doczeka się opracowania..

       Tę historię napisze prokuratura, jeśli PiS przegra wybory.

       S.
     • renepoznan Re: Miecz Mieszka 15.07.23, 07:47
      Mnie bardziej zadziwia, że O. Rydzyk dał się wplątać w ten szemrany "prezent". I zastanawia kto to sprzedał przytulając tę kasę.
      Natomiast nie ma przeszkód by posiadać zabytki. Jest w ręku ludzi sporo cennych rzeczy. Nie wolno tylko trzymać rzeczy znalezionych - to problem detektorystów.
      A skąd Kiksie wiesz, że Sasin nie wiedział, że to falsyfikat a jedynie propagandowo opowiadał bajki o Mieszku I.
      Sam mam miecz "wikiński" - zrobiony sporo po epoce wikingów - ale już z patyną itp. Niespecjalnie opowiadam, że to kopia. ;) ;) ;)
      Może by Sasin kupił go za 250 tys. ? Co prawda nie jestem krewnym i znajomym królika ani też nie ma ochoty oszukiwać naiwniaków.
      • qwardian Re: Miecz Mieszka 16.07.23, 11:23
       Te wikińskie miecze są faktycznie karolińskimi, wszystkie pochodziły z Nadrenii, mają długość mniejszą niż metr, raczej 80 cm. Żadne koncepcje do pochodzenia wikińskiego Piastów nie mają potwierdzenia, genetycznie (brak u Piastów nordyckiej haplogrupy I, ani gockiej N). Ta R1b1, którą odkryto u pomorskiego Piasta nie mogła pochodzić z Norwegii, ci się nie zapuszczali na nasze akweny. Faktycznie nawet duńscy Vikingowie unikali wyspy Wolin gdzie dominowali banici zwani Jomvikingowie, którzy żyli ze Słowianami w symbiozie.
   • ireneo Re: Miecz Mieszka 22.07.23, 18:48
    l.george.l napisał:

    > Eksperci: Miecz Sasina dla Rydzyka to na 90 proc. falsyfikat
    > wyborcza.pl/7,75398,29970593,eksperci-miecz-sasina-dla-rydzyka-to-na-90-proc-falsyfikat.html
    ++++++
    podobno oryginalna w nim jest rdza
    • kiks4 Re: Miecz Mieszka 23.07.23, 08:31
     Gdy pojawia się nazwisko byłego wicepremiera od wyborów to eksperci nie są potrzebni. Wiadomo, że nic nie wyjdzie z zamierzenia ale za to wyjdą duże pieniądze.
  • snajper55 Oferta 16.07.23, 16:42
   Sprzedam dwa miecze, jakie dostał Jagiello od Krzyżaków. Stam idealny, nieużywane, pierwszy właściciel. Cena do uzgodnienia.

   S.
   • kiks4 Re: Oferta 18.07.23, 14:28
    a mnie interesuje tylko czy zwolennicy Radia Maryja wiedzą, że w cenie prądu za który płacą są takie i podobne przewały
    • l.george.l Re: Oferta 19.07.23, 00:29
     Moherowe mają mózgi sprane do cna. Leków nie wykupią, a Rydzykowi poślą i jeszcze na antenie przeproszą, że tylko tyle a nie więcej posłali. Na własne uszy kiedyś słyszałem, jak babcinka, sądząc po głosie stojąca nad grobem, kajała się, że na geotermię nie posłała, ale nie miała już z czego.
  • l.george.l Re: Miecz Mieszka 19.07.23, 00:34
   Enea straszy sądem za kwestionowanie autentyczności miecza podarowanego Rydzykowi.
   • qwardian Re: Miecz Mieszka 19.07.23, 07:34
    Owszem..

    ENEA reaguje na oskarżenia Sławomira Neummana. „To obrzydliwe kłamstwa. Żądamy przeprosin”
    - Obrzydliwe kłamstwa spotkają się z konsekwencjami. Oskarżenia dotyczące autentyczności miecza są bezpodstawne. Nie jest on falsyfikatem. Żądamy przeprosin i zaniechania naruszenia dóbr osobistych spółki. Wezwanie przedprocesowe dostanie Pan pocztą - poinformowała na Twitterze Grupa ENEA, odpowiadając na oskarżenia posła Platformy Obywatelskiej Sławomira Neumanna.
    • kiks4 Re: Miecz Mieszka 19.07.23, 11:25
     Polska Policja nie ma pieniędzy na prąd, komendanci każą zdawać do magazynu czajniki a herbatę przynosić z domu w termosie. Insynuacje, że do grzania wody komenda każe używać granatników są fejkiem.
     Czy w tej sytuacji zamiast darować jakiemuś księdzu jakiś miecz- Enea nie powinna obniżyć ceny za prąd dla policji? Policja służy wszystkim obywatelom, Rydzyk- 0,4%
     • kiks4 Re: Miecz Mieszka 20.07.23, 11:09
      cytat:
      Prof. Przemysław Urbańczyk, profesor z Instytutu Archeologii UKSW oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” mówi:

      " Ten miecz jest, najdelikatniej mówiąc, podejrzany. W X i XI wieku nawet na zachodzie Europy nie robiono mieczy ze srebrnymi, a co dopiero złotymi inkrustacjami. W księstwie Mieszka – absolutnie wykluczone. Więc, po pierwsze, to nie miecz „z jego czasów”, a po drugie – najprawdopodobniej jest podfałszowany. Jest w Polsce takich mieczy kilkadziesiąt, żadne nie mają oczywiście jakichkolwiek inkrustacji, i wszystkie są specjalistom znane. A tu spada z nieba taka niespodzianka… Złote krzyże, ryby, skrzydła… ktoś sobie żarty stroi. A tak w ogóle to handel zabytkami archeologicznymi jest w Polsce zabroniony. I jeszcze jedna sprawa: oni w trakcie wręczenia trzymali ten miecz gołymi rękami… A pot jest groźny dla takich artefaktów."
      Na takie zarzuty można odpowiedzieć tylko w jeden sposób:
      My mamy władzę i co nam zrobicie...
      • qwardian Re: Miecz Mieszka 21.07.23, 10:34
       Dla dobra wiedzy i nauki lepiej gdyby doszło do procesu cywilnego, bo poznamy historię tego miecza.
  • qwardian Re: Miecz Mieszka 12.08.23, 08:01
   Wracam do tematu, bo przedmioty metalowe oprócz monet nie są dobrą wskazówką dla archeologów jak interpretować historię. Dużo lepszą stanowią skorupy, czyli ceramika, którą produkowało się na miejscu, bo jej transport był praktycznie niemożliwy. Wątpię, że kiedykolwiek poznamy prawdę w temacie, każdy może sobie interpretować ją na własny sposób.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka