Dodaj do ulubionych

Test na jeżyckość

IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 15.05.02, 04:06
Jest w Poznaniu, w pewnej dzielnicy taka ulica - Żurawia. Pytanie: chodzicie do
kolegi/fryzjera/sklepu/itp. na Żurawia czy Żurawiej?
Pozdrawiam jeżyczan!
Obserwuj wątek
    • Gość: Ratajan Re: Test na jeżyckość IP: *.icpnet.pl / *.icpnet.pl 15.05.02, 09:23
      a może na Żurawią,Kwiatową chodzimy,na Żurawiej byliśmy?
    • student# Re: Test na jeżyckość 15.05.02, 10:28
      Trudna sprawa, ale chyba jednak powiedziałbym: do sklepu na Żurawiej.
      A jaka jest prawidłowa odpowiedź.
    • Gość: Dzidka Raczej na poprawność językową... IP: *.datastar.pl 15.05.02, 10:29
      Pracuję na ulicy Karpiej, i też często ludzie mówią "Na ulicy Karpia". Tymczasem powinno być "na Karpiej", "na
      Żurawiej", ale "na Strusia"
      • Gość: Radost Re: Raczej na poprawność językową... IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 15.05.02, 12:02
        Książki leżą "do góry" czy "na górze"? w bibliotece:) jak powie poznaniak??
        • Gość: Dzidka Re: Raczej na poprawność językową... IP: *.datastar.pl 15.05.02, 12:12

          > Książki leżą "do góry" czy "na górze"? w bibliotece:) jak powie poznaniak??

          Leżą na górze, ale poznaniak powie, że do góry. No chyba że zaniósł książki do sklepu albo położył na
          dolnej policzce :-))
    • Gość: kukmajst Re: Test na jeżyckość IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 16.05.02, 15:50
      OK, oto rozwiązanie: każdy prawdziwy jeżyczanin powie "na Żurawia". Do któregoś
      roku życia w ogóle nie myślałem, że może być inna forma. Jak zobaczyłem w
      gazecie, że coś się stało "na Żurawiej", w pierwszej chwili nie wiedziałem o co
      chodzi. Teraz kwestia poprawności - myślę, że obie formy są poprawne. Gdyby
      ulica Żurawia była w sąsiedztwie ulic Orlej, Pawiej, Kruczej, Jastrzębiej to
      oczywiście dopuszczalne by było tylko "na Żurawiej". Ale, tutaj mała
      ciekawostka, nazwa ulicy na Jeżycach nie pochodzi od tego sympatycznego
      ptaszka, ale od drewnianej studni zwanej "żurawiem", która niegdyś się tam
      mieściła. Dlatego wydaje mi się poprawna nazwa "na ulicy (kogo?czego?)
      Żurawia". Myślę, że rodowici jeżyczanie instynktownie tak mówią.
      Pozdrawiam wszystkich jeżyczan i niejeżyczan!!!
      • Gość: mantis Re: Test na jeżyckość IP: *.icpnet.pl / *.icpnet.pl 16.05.02, 16:38
        na Zurawia
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka