zygel Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? 13.01.06, 08:54 -------------------------------------------------------------------------------- List Marcina Libickiego to sztandarowy przykład ksenofobicznej manipulacji! Niegodziwej w ustach historyka, europosła... Wg niego Żydzi byli w Poznaniu jedynie panosząca się mniejszością, wspólpracującą z pruskim zaborcą. Byli bogaci i czuli sie Niemcami. Oczywiście ani słowa o kulturalnym i ekonomicznym wkładzie narodu żydowskiego w rozwój miasta. Ani słowa o prześladowaniach Żydów, o pogromach na tle niesłusznych oskarżeń o porywanie hostii, chrześcijańskich dzieci... Ani słowa o niszczeniu pozostałości śladów ich religii, kultury, w czym udział mieli nie tylko hitlerowcy, ale także Polacy wiele lat po wojnie... Porównanie przez europosła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Marcina Libickiego idei i woli restauracji czy też odbudowy synagogi przy ulicy Stawnej do możliwości odbudowania pomnika cesarza Wilhelma jest po prostu skandalem. Jest potwarzą. Jest policzkiem dla gminy żydowskiej, dla wszystkich ludzi dobrej woli, pragnących w Poznaniu i w Polsce międzywyznaniowego, wieloklulturowego pojednania i dialogu!!! Maciej Krajewski Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Żyd Można IP: *.icpnet.pl / *.icpnet.pl 13.01.06, 09:18 > Oczywiście będzie oburzenie, ale takie samo prawo mają Żydzi oburzając się na > wyburzanie Synagogi. Ja się nie oburzam. Chętnych do pójścia do tej byłej synagogi jest ilu? Dwóch? Przecież 99% Żydów w Polsce nie jest religijnych. Ponadto spora część gminnych kolegów to przyjezdni. Nie mają sentymentu do tego akurat budynku. Lepiej by było, gdyby gmina wzięłą pieniądze i za to kupiła gdzieś jakieś ciche miejsce i tam zrobiła coś dla gminy (społeczności). A basen może stać gdzieś indziej. W ogóle teren wokół byłej synagogi jest straszny i jako mieszkaniec miasta proszę o uprzątnięcie bałaganu po Gierku. Odpowiedz Link Zgłoś
wili1971 Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? 13.01.06, 09:39 No tak ciśnienie polityczne nie którym mózg lasuje. No to co nocne naloty , palenie książek i zamiast nara HEI HITLER ( z oczywistym błędem pisowni zeby nie posądzono mnie o krzewienie idei faszystowskich.) Poradnia zdrowia psychicznego sie kłania. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bz Matko jakich DURNYCH mamy polityków IP: *.poznan.sdi.tpnet.pl 13.01.06, 09:51 od początku wiedziałem, że PIS to durnie, ale ostatnio sięgają dna pisuarów!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Poznaniak Jedno jest pewne, budynek jest brzydki... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.01.06, 09:56 i nie pasuje do otoczenia. Jezeli rzeczywiscie budynek powstal z inicjatywy wladz pruskich i w takim celu jak mowi Pan Libicki to spokojnie mozna go wyburzyc i postawic nowa synagoge w starym miejscu lecz w nowej rzeczywistosci :) Odpowiedz Link Zgłoś
l.george.l A wiecie jak się sprawa skończy? 13.01.06, 10:07 Wcześniej czy później ktoś stwierdzi, że basen w synagodze nie spełnia jakiś norm i zostanie zamknięty. Budynek nie przysznoszący dochodów przestanie być remontowany choćby w podstwowym zakresie i wkrótce zamieni się w melinę dla bezdomnych. W końcu zacznie się walić. Dlatego propozycja posła Libickiego jest czymś najlepszym, co mogło się gminie żydowskiej przytrafić. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: couleur3 Re: A wiecie jak się sprawa skończy? IP: *.adsl.inetia.pl 13.01.06, 10:46 Przecież żydów w Poznaniu prawie nie ma - po co im taka wielgaśna synagoga ? Propozycja jest kontrowersyjna ale przynajmniej jest jakaś . Ta ośrupana buda nadaje się tylko do wyburzenia - koszty remontu pewnie przewyższyłby budowe nowej. Muzeum ? Po choinkę jeszcze jedno muzeum - do istniejących obecnie mało kto chodzi. Przestańmy padać na kolana przed wszystkim co ma w nazwie coś żydowskiego. Kościoły też były wyburzane i koniec świata nie nastąpił. Jak żydzi chcą to niech sobie ją rozbiorą i odbudują w Izraelu. Nam tutaj nie jest do niczego potrzebna. A baseny to by się przydały (niekoniecznie w tym akurat miejscu). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Michel de Cerizay Re: A wiecie jak się sprawa skończy? IP: *.bg.am.poznan.pl 13.01.06, 13:23 Zgadzam się! W zasadzie to kwestia czasu, kiedy SANEPID zamknie pływalnię i zrealizuje się opisany wyżej scenariusz. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ziutek WyburzyćIco?developerskąKamienicz kęNaAgencjeTow? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.01.06, 10:18 z Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: woYtek Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? IP: 150.254.201.* 13.01.06, 11:37 Niestety, budynek jest bez wartości. Dlaczego jednak druga synagoga przy Szewskiej mogla być wyburzona po wojnie decyzją gminy żydowskiej a ta nie? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Maciej Krajewski Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? IP: *.man.poznan.pl 13.01.06, 11:39 jeszcze raz! Libicki to cwany polityk, odgrzewa stereotypy, podsyca społeczne i narodowe lęki, w wyrachowany sposób, manipuluje historią, zjednuje sobie prawicowy, katolicko-narodowy elektorat. To jest współczesny demon ksenofobii!!! pod płaszczykiem nobliwego, niby-kultutalnego staruszka, historyka sztuki, niby-zacnego i niby-aktywnego eurodeputaty!!! Ożywia się na hasło: żyd i homoseksualista!!! Więcej szkody robi dla Poznania niż pożytku, który sobie przypisuje!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ee wyburzac! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.01.06, 12:27 Budynek przeznaczony do poslugi religijnej, ktory takiej poslugi nie umozliwia przez dluzszy czas traci swoj sakralny charakter i staje sie zwyklym budynkiem. Przykladem jest cale mrowie bylych kosciolow w Beneluksie, ktore obecnie sa zamienione na sale koncertowe. I nikt sie nie boczy, tylko u nas "wybiorczym postepowcom" zawsze zle. Powiedzmy bez ogrodek - budynek bylej synagogi jest po prostu ohydny. Ten kawalek miasta juz dawno powinien zostac zagospodarowany. Chcialbym sie tez dowiedziec ilu ta poznanska gmina zydowska liczy czlonkow, tj. jaka spolecznosc reprezentuje. Pytam bo wiem, ale nie jestem pewien czy wiedza czytelnicy. Gdyby przykladac te wykladnie gminy zydowskiej, to siedziba zboru ormianskiego (ul. Paderewskiego, okolice dzisiejszego "Kruka" ) tez musialaby zostac oddana Ormianom. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: katka Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.01.06, 12:32 to ja wam coś powiem, bo mnie trafia, jak czytam o małej wartości architektonicznej, o tym, ze n ikt nie będzie chodził do tej synagogi, o różnych innych bzdetach. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, jesteśmy krajem , który był kiedyś tolerancyjny, wielokulturowy i naszym PSIM OBOWIĄZKIEM jest dbać o dziedzictwo kultur, które kiedyś były na terenie obecnego państwa polskiego! Obojętnie, czy są to cmentarze niemieckie, radzieckie, żydowskie, światynie judaizmu, islamu, prawosławia, ewangelickie i jakiekolwiek inne MAMY PSI OBOWIĄZEK JE CHRONIĆ przed zniszczeniem, odnawiać i utrzymywać w jak najlepszym stanie pozostawiając prawo do ODRĘBNOŚCI KULTUROWEJ I RELIGIJNEJ ludziom, ktorzy rodzili się, żyli i umierali na tych ziemiach. Od lat co roku jeżdżę do Hiszpanii, kraju katolickiego, jak nasz, kraju, który pozbył się "odmienców religijnych" w 15 i 16 wieku. W tym kraju w dalszym ciągu znajdziecie meczety i synagogi, nawet jeśli są to gołe sciany, jak w Toledo czy Kordobie. Jest to miejsce KULTU RELIGIJNEGO i nikomu nie przyszło do głowy żeby je burzyć. Stoja tam, aby Żydzi i Muzułmanie, którzy odwiedzają te miasta mogli zobaczyć, ze tam żyli ich przodkowie. Stoją aby dawać świadectwo przyszłym pokoleniom. Jakie my dajemy świadectwo naszym dzieciom, wnukom, prawnukom burząc synagogi, urządzając w ŚWIĄTYNIACH pływalnie? A z jakiej swiątyni Jezus wypędzał przekupniów?? Z kościoła katolickiego?? Wstydźcie się. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: couleur3 Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? IP: *.adsl.inetia.pl 13.01.06, 15:11 > Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, jesteśmy krajem , który był kiedyś > tolerancyjny, wielokulturowy i naszym PSIM OBOWIĄZKIEM jest dbać o dziedzictwo > kultur, które kiedyś były na terenie obecnego państwa polskiego! > Obojętnie, czy są to cmentarze niemieckie, radzieckie, żydowskie, światynie > judaizmu, islamu, prawosławia, ewangelickie i jakiekolwiek inne MAMY PSI > OBOWIĄZEK JE CHRONIĆ przed zniszczeniem, odnawiać i utrzymywać w jak najlepszym > stanie pozostawiając prawo do ODRĘBNOŚCI KULTUROWEJ I RELIGIJNEJ ludziom, ktorz > y > rodzili się, żyli i umierali na tych ziemiach. Nieprawda - nie mamy "psiego" obowiązku utrzymywać każdą ruderę , która kiedyś tam służyła jako miejsce kultu religijnego. Co ma prawo do odrębności kulturowej do tej sprawy ? Nikt nie twierdzi przecież że żydów tu nie było. To niemcy (!!!) przebudowali tą synagogę na pływalnię - nie polacy . My mamy sprawę pływalni (w opłakanym stanie budowlanym) do rozwiązania. I tyle. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: woYtek Inna synagoge wyburzono po wojnie, decyzja żydow IP: 150.254.201.* 13.01.06, 12:52 Dlaczego jednak druga synagoga przy Szewskiej mogla być wyburzona po wojnie decyzją gminy żydowskiej a ta nie? Przypomnijcie o tym fakcie wszystkim, starsi poznaniacy to wiedza. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tak Re: Inna synagoge wyburzono po wojnie, decyzja ży IP: *.am.poznan.pl 13.01.06, 13:01 "Miejsce (...) po ewentualnym wyburzeniu (...) budynku....... Po ewentualnym, nawet nie wolno tak myśleć , bo to zakazane jest.Zwłaszcza myślenie. Odpowiedz Link Zgłoś
labirynt Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? 13.01.06, 14:36 to jest skandal. już za sam pomysł pan Libicki powinien być skazany na zesłanie w polityczny niebyt! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wolf Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.01.06, 15:10 Poseł Libicki chyba oszalał, po pierwsze Synagoga jest miejscem kultu i jako taka powinna podlegać ochronie -fakt jesttam teraz pływalnia ale kwestia jej odtrestaurownia jest jak najbardziej możliwa, po za tym taki patriota jak poseł Libicki powinien opamiętać i pomyśleć jaki obraz Polski tworzy swoimi głupimi wypowiedziami, Żydów moze i za wielu w Poznaniu nie ma ale nie znaczy to ze należy niszczyć kmiejsca kultu jakiegokolwiek wyznania Odpowiedz Link Zgłoś
papaja1992 Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? 20.01.06, 21:31 Wg. mnie jest to po peirwsze miesce święte dla Żydów i nie powinniśmy mówić o wyburzeniu tego budynku bez ich pozwolenia. Wiele osób tu wspominało o "odbudowie tej części miasta" lecz nie było żadnych pomysłów. Ja proponuje zwężenie ul. Solnej (a także Wolnicy itd.) do jednej jezdni, a na miejscu drugiej nitki (i tych koszmarnych budek i kiosków na Małych Garbarach)dać klin zieleni (coś na kształt Plantów w Krakowie) W odpowiednich miesjscach możnaby częściowo odbdowac mury oraz skonstruować kładki umożliwiające ponowne połączenie Starego Miasta ze wzgórzem św. Wojciecha. Na pewno trzeba tez zaplombowć te obcięte kamienice na rogu Estkowskiego i Garbar. Dla tych co by teraz podnieśli hałas, że jedna nitka na wolnicty to za mało, mówie - I ramę należy przenieść w pobliże ul; Północnej (wzdłuż torów kolejowych) - Solna jest przykładem braku wyobraźni i ewidentnego odci ęcia jednej dzielnicy (co doprowadziło do jej zdewastowania i zamarcia). Biorąc pod uwage te wszystkie zmiany odbudowana synagoga wkomponowałaby się w otoczenie i jestem całkowicie za jej odnowieniem (nawet jeżeli w poznaniu mieszka 10 żydów to warto to zrobić chociażby dla zachowania pamiątki po nich) oczywiscie w środku świątynia, a ew. "centrum rozmów i kontemplacji" mogłoby sie mieścić np. w jednej z kamienic na Wronieckiej (w pobliżu synagogi). Coi do finansów to myśle, że miasto powinno przede wszystkim zając się okolicą. Na synagoge można by było wziąć pieniądze z różnych źródeł: gminy żydowskiej, może jakiś organizacji izraelskich, funduszy z Unii (chociaży na rewitalizacje podupadających dzielnic) oraz trochę z budżetu miasta (w końcu Synagoga byłaby jednym z ważniejszych punktów przywracania do życia północnej starówki.) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dyzio Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? IP: *.igcz.poznan.pl 13.01.06, 15:38 Budynek pływalni przy Wronieckiej jest szkaradny, nic się z nim nie da zrobić, nie przedstawia też większej wartości historycznej. Należy więc go wyburzyć. Można by w tym miejscu wybudować (zrekonstruować) obiekt nawiązujący do architektury wcześniejszych synagog znajdujących się w Poznaniu (o ile zachowały się odpowiednie przekazy). Wielkość obiektu uzależniona byłaby od możliwości finansowych miejscowej gminy żydowskiej (można część placu sprzedać przeznaczając uzyskane środki na budowę). Przeznaczenie - w zależności od decyzji gminy - synagoga lub miejsce pamięci. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wolf Wyburzyć Synagogę IP: *.echostar.pl 13.01.06, 16:58 my poznaniacy popieramy pomyswł byburzenia synagogi która wszak od 70 lat i tak nie pełni swej funkcji, Poznań był zawsze miastem wolnym od Zydostwa i niech tak zostanie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jestemza Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? IP: *.icpnet.pl 13.01.06, 17:22 jak synagoga przestanie smrodzić dymem z komina i przestanę się budzić w w smordzie jak w kotłowni, to bedę jej bronił. Dopóki kopci - jestem za jak najszybszym wyburzeniem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: paulos Libicki - wstyd dla Poznania IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.01.06, 17:36 niestety pan Libicki po raz kolejny udowodnił, że jest ksenofobem o ogranicznych horyzontach myślowych... Po fobii niemieckiej przyszedł czas na Żydów. Wstydzę się za Pana, bo reprezentuje Pan mój region i miasto w Parlamencie Europejskim. Ponadto zupełnie nie rozumiem postawy "miłośnika" Poznania (za jakiego to Pan się uważa) - to jakaś brednia - Pan chce burzyć zabytki i ważne budowle tego miasta!!! Stanowczo się temu sprzeciwiam - nie wolno Panu niszczyć Poznania! Tak robili jedynie hitlerowcy i komuniści. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Małgonia Re: Libicki - wstyd dla Poznania IP: *.icpnet.pl 14.01.06, 22:10 Pan Marcin Libicki reprezentuje w Parlamencie Europejskim m.inn. mnie - poznaniankę urodzoną,wychowaną i pracującą 35 lat w Poznaniu, mój region i KRAJ.Dlaczego w tak ważnych sprawach ,,być albo nie być,, dla Synagogi zabiera Pan,,głos,,? Przecież to niedopuszczalny pomysł! Zburzyć? Dlaczego? Jestem zdruzgotana Pana pomysłami!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: WUJEK ADOLF [...] IP: *.icpnet.pl 13.01.06, 18:15 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
szuszwol NIE CHCĘ BYĆ POLAKIEM 13.01.06, 20:34 WSTYD MI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PRZEPRASZAM WAS ŻYDZI, ALE TO NIE W MOIM IMIENIU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: poznanski żyd Re: NIE CHCĘ BYĆ POLAKIEM IP: *.icpnet.pl 13.01.06, 23:18 w poznaniu prawdziwych źydów można policzyć na palcach jednej najwyżej dwuch rąk... i o to jest to całe wielkie halo... synagoga vel pływalnia to ruina i sprzedaż jej przez gminę żydowską i wypłacenie odszkodowania za wyburzenie tego budynku będzie 1000 x lepszym interesem dla żydów niż lamenty o remont czy przywrócenie pierwotnej funkcji; żydzi powinni mieć HONOR i nie pchać się tam gdzie ich nie chcą... mamy nasze miejsce w izraelu Odpowiedz Link Zgłoś
chejron74 Re: NIE CHCĘ BYĆ POLAKIEM 14.01.06, 16:01 szuszwol napisał: > WSTYD > MI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! > ! > !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ! > ! > PRZEPRASZAM WAS ŻYDZI, ALE TO NIE W MOIM > IMIENIU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! > ! > !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! > Przeciez od razu widac ze jestes Zydem. Wiec nie przepraszaj swoich. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jerry Re: Przeczytajcie Katka 13. 01. 2006. IP: *.izacom.pl / *.izacom.pl 14.01.06, 22:35 Przeczytajcie jeszcze raz tą opinię , wywazona i rozsądna. Gratuluje . Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: press Re: "NIE CHCĘ BYĆ POLAKIEM" - to przesada IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.06, 17:31 w każdym narodzie i panstwie są ludzie wstrętni i głupi, zdrajcy i złodzieje oraz mordercy a to nie znaczy wcale - że reszta tego narodu także jest właśnie taka - i tak jest w Polsce i w Izraelu i w Rosji i w Niemczech i Francji czy USA - a wiec nie przesadzajmy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: radykał A może zburzyć dom Libickiego? IP: *.adsl.inetia.pl 14.01.06, 07:56 Panie Libicki! Pański dom mi przeszkadza, nie lubię Pana. Proszę o dobrowolne poddanie się wyburzeniu Pańskiego domu - a teren proszę przeznaczyc na cele społeczne. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: zainteresowany Re: A może zburzyć dom Libickiego? IP: *.icpnet.pl 14.01.06, 09:07 a jeżeli poseł Libicki sprzeda swój dom i powiedzmy odda część zysku ze sprzedaży na cele dobroczynne to ten sam budynek dalej ci będzie przeszkadzać czy przeszkadza ci tylko dlatego że mieszka w nim Libicki Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Poznaniak i Polak Re: A może zburzyć dom Libickiego? IP: *.icpnet.pl 14.01.06, 09:48 wyburzyc, a w to miejsce postawic pomnik upamietniajacy pobitych przez mlodziezowe nacjonalistyczne zydowskie bojowki Polakow w okresie dwudziestolecia zanim zacznie sie plucie tolerancyjnych, radze wejsc do archiwum wyborczej i poczytac wspomnienia zyda, ktory opisuje jak to taki zudowski bund pomogl pobic i wyrzucic Polakow grajacych w pilke na boisku, ktore upatrzyly sobie mlode zydki Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: paulos jesteś bucem a nie poznaniakiem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.01.06, 16:45 tak prymitywnej wypowiedzi dawno nie widziałem Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Posener Re: A może zburzyć dom Libickiego? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.06, 23:56 To jest dobry pomysł. Podpisuje się pod nim. Wyburzenie synagogi jest kompletnym bezsensem, wymysłem nacjonalistycznego PiS. Jestem ciekaw co by powiedział pan Libicki gdyby chodziło o wyburzenie 80 letniego kościoła katolickiego?? Według mnie powinno się odbudować synagogę jako pamiątkę po Żydach w Poznaniu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: student Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.01.06, 12:35 Pomysł Centrum Dialogu i Tolerancji jest godny wszelkiego poparcia. Synagoga powinna pozostać. Stworzenie miejsca dla refleksji i dyskusji nad historią żydów, mieszkających w Poznaniu, może nam tylko pomóc w zrozumieniu niełatwych stosunków między Polakami a Żydami. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Anty wyborca Re: MYLENIE WĄTKÓW POLSKO NIEMIECKICH IP: *.crowley.pl 14.01.06, 14:06 Stosunek przed II Wojną Polaków do Żydów to jedna sprawa, a zdemolowanie synagogi to druga sprawa. Ciekawe jest pytanie czy na budowę tak dużej synagogi było przed I Wojną było stać poznańska gminę żydowską? Było ich w Poznaniu bardzo mało,a zatem skąd pieniądze na taka inwestycję? Czy rzeczywiście miała wsparcie Niemców by zdusić Polaków? To można ustalić tylko trzeba pogrzebać w archiwach. Bismarck prowadził politykę germanizacji nie tylko Polaków, ale i Żydów. Nadawano im dwuczłonowe nazwiska niemieckie, a Polakom z kolei zniemczano pisownię (nie chcę podawać przykładów bo zaraz będzie hałas). Po I Wojnie nazisci porzebowali kasy, a mieli ją Żydzi, więc nic dziwnego, że nie po raz pierwszy w historii stali się ofiarą, tego że byli mistrzami lichwy, bankierstwa i zgromadzili majątki, więc łatwiej było sięgnąć do kasy bogatych Żydów. By nie było spadkobierców eksterminacją objęto wszystkich Żydów, tych biednych także. Potem dopiero zabrano się za Słowian. W ramach holocaustu burzono synagogi w tym także w Poznaniu, ale skoro została wybudowana w większości z kasy Cesarstwa Niemieckiego, to przerobiono ją na pływalnię (niemiecka skrupulatność). Było to bez wątpienia barbarzyństwo. Proponuję pozostowienie tak jak jest dlatego, by amerykańskim Żydom i niektórym ortodoksom z Izraela nie myliło się że na terenach Polski nie było polskich obozów koncentracyjnych tylko niemieckie. Dzisiaj te obozy nazywa się polskimi lub w najlepszym razie nazistowskimi, jakby to "nazi" byli innej narodowości niż najczystrzej germańskiej niemieckiej rasy. Jeśli synagoga miałaby być odbudowana to za pieniądze tych co ją zniszczyli, a nie z podatków Polaków! Gmina żydowska powinna z tym zwrócić się do rządu Niemiec. Wytyka się,że Polakom, że nie bronili Żydów, ale nie mówią o tym, że byliśmy jedynym krajem w czasie II Wojny w którym za najmniejszą pomoc Żydom była jedna kara, kara śmierci! Niech to co jest pozostanie w niezmienionym stanie, dowodem prawdy o Niemcach (a nie o jakiś tam nazistach), nie tylko w stosunku do Żydów, ale również do nas Polaków! W planach niemieckich byliśmy drugim narodem po żydowskim do eksterminacji! Nie wolno o tym milczeć! Wystarczy umieścić tablicę z rzetelną informacją, kto dopuścił się tego barbarzyństwa. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Astrid Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.01.06, 13:56 To co się dzieje jest niedopuszczalne...mimo iż nie należę do tej społeczności, jestem zaszokowana tym co dzieje się w Poznaniu.. !!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Anty wyborca Re: Przeczytaj co napisałem wyżej I ODPOWIEDZ IP: *.crowley.pl 14.01.06, 14:09 Zastanów się nad tym! Odpowiedz Link Zgłoś
igo.xp Re: Oczywiście że można! Ale skąd ta wrzawa? 14.01.06, 15:51 Synagogę można odtworzyć, może stać się ponownie miejscem modlitwy, ale można ją także wyburzyć. Za zgodą wszystkich stron oczywiście. Podobnie jest z kościołami. W Poznaniu kościół miejski pw. Św. Marii Magdaleny przestał istnieć z powodu braku możliwości jego naprawy, z powodu zbyt dużych uszkodzeń. Choć kwestia wyburzenia synagogi to nie tylko sprawy techniczne i administracyjne to z pewnością można dalszy sposób użytkowania synagogi określić. Właściwie to należałoby to zrobić ponieważ północne obrzeże Starego Miasta w Poznaniu wygląda fatalnie. Brak rozmów o tym utrwala panujący tam bałagan. Skąd jednak te opinie że mówienie o wyburzeniu synagogi (obecnie pływalni miejskiej) to antysemityzm, faszyzm itp? Z pewnością jest to brak kultury. Nikt jednak dzisiaj nie zabrania się nikomu uczyć czy modlić, nie zabrania myśleć. Faszyzm był wtedy gdy na wysokości 1 metra wiercono w konstrukcji budynku otwory, powiedzmy w odstępie co 2 metry, wypełniano je dynamitem i nie patrząc czy ktoś w bydynku pozostał, wysadzano chatę(synagogę, kościół, świadectwa kultury) w powietrze. Pozdrawiam Wszystkich. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ez Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? IP: *.acn.waw.pl 14.01.06, 19:50 Nie wolno niszczyć Bużnicy! To miejsce historyczne i nie tylko.Tam modlili sie wspaniali ludzie i moi przodkowie też. W Poznaniu zniszczono cmentarz żydowski a synagoga drewniana spłoneła podczas wojny i jeszcze ostatni slad żydowskiej kultury tez przeszkadza?? A wyburzcie Farę albo jakiś kościół np.Bernardynów - to takie piękne miejsce na zagospodarowanie terenu.... Czy wiecie ilu Żydów zginęło i sa pochowani na terenie Targów a ilu na stadionie - pod murawą - ich głosy już sie nie liczą... Na Młyńskiej był dom moich dziadków tam obok było gestapo a na końcu ulicy przy Wronieckiej tuż przy Żydowskiej stała i do dziś stoi Synagoga i ma stać. Latami niekt nie chciał dać zgody żeby umieścic przy wejśćiu tablicę ze stosownym napisem a teraz ten budynek ma przestac istnieć?? Ludzie z Gminy nie maja prawa sprzedawać Synagogi - jeśli to zrobią oznacza to,że nic ich nie łaczy z nami - Żydami Polskimi.To goje i odszczepieńcy - jak powiedziałaby moja babcia i ja też to mówię. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Weteran Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? IP: *.icpnet.pl 14.01.06, 20:07 Byłbyś bardziej wiarygodny gdybyś sie zidentyfikował. Do tego coś mylisz. Gestapo było w Domu Żołnierza. Na Młyńskiej to było więzienie na pewno gestapo tam bywało ale czy to o to chodziło? Tak się Tobie nie podoba pomysł Libickiego ale sam lekka ręka proponujesz rozbiórkę katolickich kosciołów. Gratuluje rozwagi. Odpowiedz Link Zgłoś
papaja1992 Re: Czy poznańską synagogę można wyburzyć? 20.01.06, 21:09 czy ludzie w tym kraju (albo chociaż na tym forum) wogóle nie pojmują ironii?? Przecież nikt tu nie che burzyć Fary - jest to tylko przedstawienie problemu synagogi z innej strony - Tobie WETERAN gratuluje rozwagi ... Odpowiedz Link Zgłoś