sibeliuss
10.03.07, 12:35
Dziś o obecności Żydów w mieście przypomina nekropolia, położona na wzgórzu
przy ul. Radomskiej. Dokładna data założenia cmentarza nie jest znana, wiemy,
że istniał już przed 1633 roku. Kozienicki bejt-kwarot został niemal
doszczętnie zniszczony. Wśród traw można odnaleźć potłuczone fragmenty macew.
W wyniku prac badawczych, udało się odczytać daty zgonów (1821 r. i 1921 r.)
jedynie na dwóch nagrobkach. Po wojnie na cmentarzu wzniesiono pomnik, a na
przełomie XX i XXI wieku, dzięki wysiłkom rabina Mendla Reichberga oraz
Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, teren nekropolii uporządkowano,
ogrodzono i odbudowano ohel cadyka Izraela. Zainteresowani odwiedzeniem
cmentarza proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z osobą
przechowującą klucz ( 0 502 918-929).
www.kirkuty.xip.pl/kozienice.htm