Dodaj do ulubionych

Zbigniew Cybulski

IP: 212.127.95.* 08.01.04, 11:17
Czwartek, 8 stycznia 2004
Pod kołami pociągu zginał 37 lat temu Zbyszek Cybulski. W czwartek w rocznicę
jego śmierci we wrocławskim kinie Dworcowym zobaczymy "Popiół i diament".
W filmie w reż. Andrzeja Wajdy Cybulski stworzył niezapomnianą rolę Maćka
Chełmickiego. Po niej porównywany był z Jamesem Deanem, bo wykreował młodego,
gniewnego buntownika.
We Wrocławiu w 1967 roku aktor kręcił film Aleksandra Ścibora-
Rylskiego "Morderca zostawia ślad". 8 stycznia spieszył się do Warszawy.
Próbował wskoczyć do ekspresu "Odra", który właśnie odjeżdżał z peronu
trzeciego wrocławskiego Dworca Głównego. Nie zdążył, wpadł pod pociąg.
Dziś między płytami peronu wmurowana jest tablica poświęcona pamięci Zbyszka.
Siedem lat temu na pomysł jej ufundowania wpadł Cezary Marszewski, ówczesny
zastępca redaktora naczelnego "Gazety". Odsłonił ją Andrzej Wajda punktualnie
o godz. 12.30 w środę 8 stycznia 1997 roku.

Cybulski za życia często odwiedzał kino Dworcowe. Ponoć najbardziej lubił
nocne seanse. Zwykle siadał w czwartym rzędzie na miejscu numer dwa.

Czwartkowy seans w kinie rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.



Obserwuj wątek
    • niecna Dziękuję Ci dobry człowieku :) 08.01.04, 14:13
      Więc o Cybulskim nic nie powiem, miał swój okres wrocławski jak i mój
      ukochany Hłasko. Gdy bywałam we Wro jako gość zawsze pierwsze kroki kierowałam
      na peron 3, zawsze z kwiatkiem mimo, ze mi (mu?) je ciągle kradli :P. Odkąd
      mieszkam bywam rzadziej ale w rocznicę zawsze... Więc pójdę dziś do dworcowego
      i bardzo się cieszę, że zauważyłam tego posta, bo znowu by mnie omineło coś,
      gdzie być nie wypada...
    • Gość: anika Re: Zbigniew Cybulski IP: *.do.pl / 194.146.216.* 08.01.04, 23:24
      A ja za późno zauważyłam tego posta :-(( Ale byłam na odsłonięciu tablicy w
      1997 roku,chociaż to mnie nie ominęło. A Zbyszka Cybulskiego mogę w każdej
      ilości , a najbardziej chyba lubię go w roli Jacka w "Do widzenia, do jutra "
      Morgensterna. Widzieliście ten film ? Zbyszek - brak słów, Teresa Tuszyńska -
      prześliczna, Gdańsk czasu Bim-Bomu i odwilży 56 - niesamowicie klimatyczny,
      musyka Komedy - patrz Gdańsk :-). Kocham ten film, chyba zaraz sobie obejrze,
      chociaż parę scen.
      • niecna I po projekcji. 09.01.04, 10:40
        Więc byłam zdziwiona... czym ? 6-ma osobami na krzyż :( a kino ma swój czar
        niewątpliwie...

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka