Gość: makary IP: *.bialystok.vectranet.pl 13.05.09, 17:39 I co forumowi eksperci, zadowoleni? Branża budowlana chyli się ku upadkowi ale to wcale nie sprawi, że mieszkania stanieją. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: Stefbud Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle IP: 212.14.51.* 13.05.09, 17:46 Tylko "fachowcy" nadal chacą za robotę jak przed kryzysem. Godzą się oczywiscie za mniejsze pieniądze robić i marudzą/kombinują przez cały czas, jak tu wyłudzić więcej. Ludzie nie dawać się Panom budowlancom co się im w dupach poprzewracało przez ostanie dwa lata. Odpowiedz Link Zgłoś
znajomy_jennifer_lopez Nie nadaje się toto nawet do wytarcia d... 14.05.09, 01:14 Nawet nie wiedziałem że można napisać tyle głupot w tak krótkim tekscie. Mimo wielu artykułów Marka Wielgi a nawet "raportów" Aleksandry Szarek Kolejny raz bzdury o wiodącej/kluczowej/strategicznej/napędowej roli/znaczeniu branży budowlanej. Kolejna bzdura to teza jakoby mieszkań mialo brakować. Tak samo jakby miały wrócić ceny do 'normalnego" wysokiego poziomu. Panie Kirejczyk, otóż to OSTATNIE 2-3 lata były CHORE. Teraz wracamy do normalności. Po poprzednich kryzysach nie mielismy do czynienia z "szybkim wzrostem cen" (poza bańką nieruchomościową ostatnich lat). To TERAZ następuje powrót do normalności. Teza tego kolesia to jakies megakuriozum. Rozumiem że chce Pan być prodeveloperski ale trzeba uważać żeby nie narazic się na śmieszność. Aspiruje pan do panteonu gwiazd obok Grząbki i Szarek? A państwo? Ręce precz od gospodarki. Program Developer na Swoim nadaje się do kosza ponieważ - o czym pisałem już z rok temu - podtrzymuje chory poziom cen. Z tym że ta likwidacja musi się odbyć na zasadzie wygaszania go przez 15-20 lat. Chyba że chcemy mieć kolejną panikę "szybko szybko bo RnS się kończy". Można pomyślec o wprowadzeniu/w zamian ulgi odsetkowej. Następna rzecz - we Francji jest 500 mieszkan na 1000 ludzi. No i...? No i k..urna co? CO Z TEGO? Jesteśmy społeczeństwem biednym, to raz. Dwa wiele osób NIE STAC na domy/wille letniskowe. Co innego we Francji gdzie po pierwsze wiele osób ma po 2 domy (klasa średnia i +) po drugie z cała pewnością WIĘCEJ jest mieszkań na wynajem na Lazurowym Wybrzeżu niż na wybrzeżu Bałtyku. SKĄD więc założenie że Polacy TEZ MUSZĄ mieć po 500 mieszkań na 1000 mieszkańców???? Po trzecie TRADYCJA. Coraz bardziej zmierzamy do zachodniego modelu samotnych ludzi siedzących w mieszkaniach ale jeszcze jest u nas rodzina. Czy mieszkanie w kilka osób to taka tragedia??? Mamy/musimy wszystko małpować??? Oczywiście że warto mieszkać na 100 m2 niż na 30 (poza sprzątaniem tego) ale bez przesady! Kolejna sprawa - spadek ilości mieszkan o kilkadziesiąt procent. Po raz kolejny pytam - NO I CO Z TEGO??? W czasie boomu był chory sztuczny popyt. Realny stabilby popyt na mieszkania w PL nie przekacza 100 tys mieszkań rocznie. Skąd więc lamenty że podaż wraca na swoje miejsce. Poza tym - oczywiscie ze będzie dołek. Po górce zawsze jest odreagowanie. Raczej niech developerzy się modla by spadek ten nie był adekwatny do chorych wzrostów Następna sprawa, słysząc Szmajdzińskiego nóż w kieszeni się otwiera. Jak chce dawac niech daje, może ten były minister od WOJSKA (MON) coś uszczknie z przejętego za bezcen od WOJSKA (ups "sprzedanego/kupionego za cene rynkową" wszak spotkali się "przypadkowo") pałacyku w Karkonoszach. Dobaa kończe bo zaczynam przysypiać Odpowiedz Link Zgłoś
bogulo2 Re: Nie nadaje się toto nawet do wytarcia d... 14.05.09, 07:14 Co do tej paniki w razie likwidacji na RnS to bym mial pewne wątpliwości. Podejrzewam, że jakby się zaczęła moda i popyt na te krechy to banki by walnęły takie marże i jakieś ukryte koszty, że wyszłoby drożej dla kredytobiorcy niż zwykły kredyt. Choć pewnie są tacy, którzy olewają to co bedzie za 8 lat jak sie skończą dopłaty do odsetek. Swoje też nagoniliby doradcy. Byleby sprzedać gotowi wpędzić każdego w pętle zadłużenia. Odpowiedz Link Zgłoś
tomalamas Re: Nie nadaje się toto nawet do wytarcia d... 14.05.09, 07:50 bogulo2 napisał: > Podejrzewam, że jakby się zaczęła moda i popyt na te > krechy to banki by walnęły takie marże i jakieś ukryte koszty, że > wyszłoby drożej dla kredytobiorcy niż zwykły kredyt. Hmmmm, jak by to powiedzieć. WYKRAKAŁEŚ!!! Kika banków sporo zarabia na dopłatach do kredytu. Pojawiły się już analizy tego tematu. "Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński zaznaczył podczas spotkania, że mieszkanie jest podstawowym dobrem, które powinien mieć zapewniony każdy obywatel." - panowie, wy sięniczego nie potraficie nauczyć. Nie dalej jak kilka lat temu takie hasło rzucono w USA. Każdy, kto potrafił oddychać mógł dostać kredyt na dom lub mieszkanie. Efekty tego zbieramy sobie dziś. Proponuję panu Szmajdzińskiemu wrócić do swoich małych przekręcików, zamiast zajmować sie polityką. Polityka to zajęcie dla ludzi myślących i rozsądnych. Odpowiedz Link Zgłoś
znajomy_jennifer_lopez Re: Nie nadaje się toto nawet do wytarcia d... 14.05.09, 10:15 bogulo2 napisał: > Co do tej paniki w razie likwidacji na RnS to bym mial pewne > wątpliwości. Zapewniam Cię że likwidacja miałaby duże znaczenie. Wprawdzie realna siła RnS jest na razie nieduża (choc stale rośnie jej wpływ na rynek) ale psychologiczny temat "likwidacja Rns" miałby duże pole rażenia. Kolejne masy myślały by "szybko bo RnS sie skonczy" inni "szybko kupujmy bo zaraz na mieszkanai rzuci sie ostatnia fala rnsowców" itd itp. A - pisałem o tym - za rok/dwa znów pojawiłyby się artykuły "Rząd nie pomaga młodym małżenstwom w kupnie pierwszego mieszkania" i/lub "Rząd nic nie robi w celu wspierania kluczowego/napedowego/strategicznego sektora budowlanego" itp itd. Dlatego pisałem - jakis program niech jest - proponuje ulgę odsetkową ale Rns wygaszany (mamy teraz limit koszty+40%, proponuje co rok te +40% obniżać o 3-5% aż program wygaśnie (nie bedzie mieszkan "łapiących się" na program) Podejrzewam, że jakby się zaczęła moda i popyt na te > krechy to banki by walnęły takie marże i jakieś ukryte koszty, że > wyszłoby drożej dla kredytobiorcy niż zwykły kredyt. Otóz drogi bogulo2 TAK JUZ JEST. Też to pisałem onegdaj. I dlatego to jest chore a sam program staje sie bardziej programem "Bank na Swoim". Dlaczego? proste: Załózmy ze oprocentowanie "zwykłego" kredytu to jest 6%. Z dopłatą mogłoby wyjść nawet 3%. Więc bank kombinuje: dajmy 5-5,5%. Wszak to i tak o 0,5-1% taniej niż konkurencyjny "zwykły" kredyt. A obywatel ma gdzies że Państwo bedzie dopłacać po 3% a kredyt jest - de facto na 9%. Dla niego ważne będzie że on płaci o te 0,5-1% mniej. Jak zawsze - bogaty się NAPRAWDE bogaci a biedak się cieszy (bo żeby dostać te 0,5% "zniżki" musi - również swoimi podatkami sfinansowac program i 3% dopłate dla banku). Program-gniot. Ale czego sie mozna spodziewać po PiS. Dlatego ulga odsetkowa była lepsza - bo pomagała (i to nawet nie fizyczna kasą a ulga w opłacanych podatkach) plus nie wypaczała rynku (człowiek sam brał najlepszy kredyt - działał co? Mechanizm wolnorynkowy). I państwo nei zaglądało ludziom do życia czy mieszkają z żoną, kochanką czy kurna "kolegą". W państwie wyznaniowym (tzw niedoszła na szczescie IV RP) państwo dopłaca i premiuje tylko "prawych" obywateli. Program był - z załozenia - głownie dla mieszkańcow mniejszych i srednich miast oraz wiosek (domy) żonatych dzieciatych. NA pewno nie dla tfu lewackiego wielkomiejskiego motłochu. Tyle ze kolejne poprawki (+40% z +30%) stworzyły z niego jeszcze straszniejszego potworka. Więcej o temacie tutaj: pierwszemieszkanie.blox.pl/2009/04/Rodzina-na-Swoim-plus-Nowa-Ulga-Odsetkowa.html Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mulok Re: Nie nadaje się toto nawet do wytarcia d... IP: 149.156.29.* 14.05.09, 08:15 dobrze gada, dajta mu wódki Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Tomek Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle IP: *.sdm.de 13.05.09, 17:49 Tak, developerzy chca dla nas dobrze. Po prostu:) I dlatego prosza panstwo o pomoc. Jedyny powod:) A banki beda dawac mniejsze oprocentowanie i duzo wiecej kredytow juz niedlugo - bo przeciez ten kryzys jest wirtualny jak pieniadze tworzone przez banki:) No i nie nalezy zapominac, ze ludzie MAJA pieniazki na nowe mieszkania po 35 m2. Po prostu boja sie zadluzyc na cale zycie. Ot, irracjonalny strach, ktory zniknie jak zniknie kryzys.:) Pocieszaj sie dalej, na forum czy to poza nim ;) Kup sobie cos slodkiego:) Odpowiedz Link Zgłoś
junk92508 A jak tam Wersal Podlaski - zwalnia? 13.05.09, 17:51 A jak tam makary Wersal Podlaski - zwalnia? Bardziej serio - W 2004 roku w W-wie na Kabatach spokojnie można było kupić mieszkanie za 3500zł. Ile od tego czasu wzrosły fundamentalne koszty ? nie więcej niż o polowe... Wiec uwazam ze w chwili obecnej - po spadku cen dzialek, napompowanych marz, i napompowanego kosztu robocizny do bardziej realnego (2004+50% - sporo więcej niż średni wzrost w kraju) spokojnie za rok-dwa moga byc mieszkania na Kabatach nieco ponad 5000zł. Na razie to wszystko to tylko ściema deweloperów - bo jeśli mają marżę 25% to w czasie kryzysu jest to bardzo dużo... w innych działach gospodarki jadą na 0% byle tylko utrzymać płynność... I nie ma tak że przestaną budowąc to ceny się utrzymają - bo podwykonawcy muszą z czegoś żyć... jak deweloper nie da im 3* stawka z 2004 to pojdą gdzie indziej za 2* stawka z 2004. Za rok-dwa będą super czasy dla budowy domów za gotówkę... odżyją też spółdzielnie... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Miu Re: A jak tam Wersal Podlaski - zwalnia? IP: *.chello.pl 14.05.09, 08:47 obliczyłeś to na zasadzie "około" ale wyszło wyjatkowo trafnie. Wystarczy przeanalizować Japonie z lat '90 - po kryzysie mieszkaniowym (mieli taka sama banke spekulacyjna jak my). ceny spadły o 30% w ciagu 2 lat, po czym sie ustablilzowaly. choc w przypadku kabatow to moze byc problem taki ze raz juz sie tam troche nasycilo i nie ma tylu mieszkan oferowanych, dwa - przyjelo sie toto uwazac za "dobra dzielnice" Odpowiedz Link Zgłoś
cozano Czego oczekuja deweloperzy? 13.05.09, 17:53 Domyslam sie, ze idealna polityka mieszkaniowa dla deweloperow byloby, gdyby panstwo kupowalo od nich mieszkania po cenach jakie oni zaproponuja. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gp Bzdura, jest dobrze! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.05.09, 17:57 Powstaje coraz więcej coraz tańszych mieszkan! Jest coraz lepiej! Tylko idiota mówiłby, że jest źle! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: AntyPolityk Idiota albo .. ynwestor IP: *.chello.pl 13.05.09, 18:26 dla ynwestora który wziął kredyty i zainwestował w mieszkania to nie jest dobrze, dla normalnego Polaka coraz lepiej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Były_bankowiec Na rynku nie jest źle, tylko ceny za wysokie IP: *.ericsson.net 13.05.09, 18:14 Bzdury o skraju upadłości można opowiadać naiwnym, mądry natomiast wie, że w obecnie proponowanych cenach developerzy mają marże rzędu 100 - 150%. Nikt nie upadnie z powodu obniżenia zysku do 15 - 20%, a tak będzie. Po prostu, 15% marża to bardzo dobry wynik przeciętnie w przedsiębiorstwach w Polsce. Pozwala myśleć spokojnie o przyszłości i inwestycjach. A w czasach kryzysu taki wynik to powód do dumy. Więc po co komuś wciska Pan ciemnotę Panie Kirejczyk? Można się na to obrażać, ale lepiej chyba zaakceptować fakt że naiwni się już skończyli (biorący kredyt na 45 lat bez wkładu własnego po zbójeckiej cenie), a zostali na rynku ludzie, którzy chętnie kupią, ale po realnej cenie, a ta powinna wynosić ok. 4200zł/m2, za średniej klasy mieszkanie w dobrej lokalizacji w Warszawie. Wynika z danych GUS o kosztach budowy i doliczeniu 15% marży. Jak podaje GUS, koszt metra kw. mieszkania oddanego do użytku w IVQ 2008 to było 3631zł (wliczając w to wszystko - grunt, projekty, podłączenia, a nawet odsetki od kredytów). Był to najdroższy okres jeśli chodzi ceny materiałów i pracy. Średnia ta jest generowana głównie przez inwestycje w dużych miastach, bo przecież 90% inwestycji obecnie to duże miasta Polski, i w większości to dobre lokalizacje. Odpowiedz Link Zgłoś
black_halo ciekawe gdzie sa teraz forumowi eksperci 13.05.09, 21:18 ktorzy wieszczyli, ze mieszkania beda tylko drozec i nie ma szans na tym stracic, ze kryzysu nie bedzie, ze frank nie zdrozeje, ze na mieszkaniu mozna tylko zarobic. Odpowiedz Link Zgłoś
steady_at_najx Re: ciekawe gdzie sa teraz forumowi eksperci 13.05.09, 21:33 > ktorzy wieszczyli, ze mieszkania beda tylko drozec i nie ma szans na > tym stracic, ze kryzysu nie bedzie, ze frank nie zdrozeje, ze na > mieszkaniu mozna tylko zarobic. pewnie pracuja w innym biurze, juz nie u deweloperow. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: inwestor Re: Na rynku nie jest źle, tylko ceny za wysokie IP: *.sileman.net.pl 14.05.09, 07:44 Głupoty piszesz. Marże w najlepszym okresie były na poziomie 20%-40%. Poczytaj sobie sprawozdanie jakieś firmy giełdowej zajmującej się się deweloperką Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Były_bankowiec Sprawozdanie roczne to jednak co innego... IP: *.ericpol.pl 22.05.09, 13:29 Sprawozdanie roczne to jednak co innego niż marża na konkretnej inwestycji. Za duży już jesteś, abym tłumaczył Ci, że w sprawozdaniu przedstawia się takie liczby jakie są wygodne. Zresztą, ciekawe którego developera giełdowego masz na myśli? Czy aby większość z nich nie stała się posiadaczmi tzw. Banków Działek? Cóż, w coś trzeba było ulokować te gigantyczne zyski. Chyba nie chcesz mnie przekonywać, że kupowane były na kredyt :) A w sprawozdaniu liczby wyszły ok... Odpowiedz Link Zgłoś
aegis_of_heart "Deweloperskie" gadanie. 13.05.09, 18:22 Będą przyzwoite mieszkania po przyzwoitych cenach, to rynek ruszy. Na razie trwa łowienie ostatnich zdesperowanych i powolne schodzenie z ceną, aby zebrać maksimum za wyprodukowane mieszkania i utrwalić u ludzi przekonanie, że mieszkania muszą być tak drogie. A nie muszą. Kto ma środki i potrzebę, niech buduje sobie dom. Porządny, z dobrych materiałów, energooszczędny i w dobrej lokalizacji (cicho, możliwie ładnie, znośny dojazd). Za 5 - 10 lat będzie on wart o wiele więcej niż "apartament" na Białołęce czy Bemowie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ... Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle IP: *.aster.pl 13.05.09, 18:30 ... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ole olek Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle IP: *.aster.pl 13.05.09, 18:45 Szmajka, mordo ty nasza.....w sejmie byli mundurowi -teraz prezesi i własciciele wzieli sie za biznes budowlany i nie wyszło??? jaka szkoda...pomozecie towarzyszu??? Odpowiedz Link Zgłoś
eryk99 Ma rację. Mieszkań jest zbyt mało ... 13.05.09, 18:49 ... a polityka zbyt liberalna. Dlatego proponuje, wzorem Europy, wprowadzić podatek katastralny. Przestanie się developerom śnić "bank działek" a spekulantom żądać miliony za działkę w centrum. Działka w centrum ma być wykorzystywana a nie leżeć i czekać na ... lepsze czasy. Polska to jedyny kraj w Europie gdzie w centrum lepiej trzymać garaże - blaszaki niż budować domy. Odpowiedz Link Zgłoś
arkaszka1 Re: Ma rację. Mieszkań jest zbyt mało ... 13.05.09, 19:16 popyt na mieszkania jest i to duży, jesli chodzi o Warszawę to mieszkania na poziomie 5500-6500/m2 w tkz dobrej dzielnicy, nie mylić z daleka Białołeką, czy Ursusem znajdą bez problemów nabywców, a za takie pieniądze opłaca sie budować. Więc w czym jest problem, w mentalności, jak ktoś przyzwyczaił się do łatwego zarobku, to pracować za parę baniek mu sie niechce. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: . Re: Ma rację. Mieszkań jest zbyt mało ... IP: 213.76.165.* 13.05.09, 19:48 Uważam, że nawet obrzeża miasta nie są straszne jeśli blisko jest praca,przedszkole i szkoła dla dzieci, miejsce do zrobienia podstawowych zakupów Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: areq Re: Ma rację. Mieszkań jest zbyt mało ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.09, 19:58 Jeśli:):) A jeśli nie?Nadal znajdą się chętni do płacenia 9koła za mkw na Białołęce? czy osiedlu Wilanów? Odpowiedz Link Zgłoś
lava71 Re: Ma rację. Mieszkań jest zbyt mało ... 13.05.09, 20:04 Masz całkowitą rację. W naszym kraju panuje klincz z powodu zamrożenia ogromnej ilości ziemi, która czeka na lepsze czasy. Ludzie pokupowali hektary ziemi za symboliczną złotówkę a teraz odcina kupony po milionie. Ziemia powinna albo być w stanie leśnym/rolnym albo budowlana ale z budynkami na niej. Podatek katastralny powinien zapewnić możliwość posiadania domu a reszta do opodatkowania. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kaczus (Tomek) Re: Ma rację. Mieszkań jest zbyt mało ... IP: 78.8.192.* 13.05.09, 20:44 Tylko co to ma wspólnego z korupcjonogennym podatkiem? Od tego jest polityka lokalnych władz i lokalne podatki, by tak sie nie opłaciło. Kataster nie ma nic tu do rzeczy. Odpowiedz Link Zgłoś
savrin Re: Ma rację. Mieszkań jest zbyt mało ... 13.05.09, 22:59 Gość portalu: Kaczus (Tomek) napisał(a): > Tylko co to ma wspólnego z korupcjonogennym podatkiem? Od tego jest > polityka lokalnych władz i lokalne podatki, by tak sie nie opłaciło. > Kataster nie ma nic tu do rzeczy. no ale tak się składa, ze to nie działa. Deweloperzy kupują działki i czekają na górkę. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kaczus (Tomek) Re: Ma rację. Mieszkań jest zbyt mało ... IP: 78.8.192.* 13.05.09, 23:03 Nie działa dlatego, że samorząd źle działa, jeśli urzednicy bedą źle działać, to ten sam problem będzie z katastrem. Nawet najlepsze prawo nic nie da, jeśli będzie tylko na papierze. Odpowiedz Link Zgłoś
kretynofil No dobrze, ale co masz na mysli? 14.05.09, 07:44 W jaki sposob chcialbys wymusic lepsze zarzadzanie gruntami? Mozna zaproponowac podatek katastralny dla samorzadow - w jakis sposob sklonic je do sfinansowania uchwalenia planow zagospodarowania przestrzennego (np. obcinajac budzet w przeciwnym przypadku) - tylko ze to tez jest koszt ponoszony przez obywatela. Co za roznica czy zaplace kolejny podatek czy kasa z obecnych podatkow zostanie wydana? Rezultat ten sam. Jesli samorzad nie sfinansuje remontow drog (bo skupi sie na tworzeniu warunkow dla atrakcyjnych cenowo inwestycji mieszkaniowych), to ja za to zaplace w postaci wymiany amortyzatorow. Jesli obetnie budzet policji, to mnie okradna - i znowu ja place. A deweloper nie zaplaci ani za jedno ani za drugie - dla dewelopera koszt amortyzatorow to orzeszki, a ziemi mu nie ukradna. Dla Kowalskiego to wyglada inaczej... Rozumiesz? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kaczus (Tomek) Re: No dobrze, ale co masz na mysli? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.05.09, 11:42 Jest obecnie podatek od nieruchomości. Wysokość podatku określa gmina. Jedynie co - to są ograniczenia co do wysokości tegoż, można rozważyć zmianę takowego podatku. Zaleta w porównaniu do katastera - jasne zasady - nie musisz robić wyceny ect. Jest podana stawka i koniec. A teraz uwypuklę najważniejszą część - stawki tego podatku ustala samorząd, więc instytucja najbliżej obywatela, więc ten powinien po prostu odpowiednio wpływać na osoby go reprezentujące w samorządzie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sebastian Eksperci: Sytuacja na rynku mieszkaniowym bardz... IP: *.acn.waw.pl 13.05.09, 19:24 Stutututu, czytam gazetę co jakiś czas i widzę że pokazują się artykuły zaprzeczające sobie. I jak to czytać ? Niedobrze się robi. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Slaby Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle IP: *.chello.pl 13.05.09, 19:40 Zgadzam się, polityka mieszkaniowa powinna zostać zmieniona. Pierwszą zmianą powinno być ucięcie poronionego programu "Rodzina na swoim", w którym dotacje państwa (czyli nasze, bo ja płacę, Pani płaci i Pan płaci), są przejadane przez banki i do tego wprowadzają sztuczną granice cenową. Drugi krok to podatek kastralny. Słusznie ktoś napisał, że nie można dopuszczać do tego aby w centrach miast, leżały odłogiem połacie ziemi. Jestem za to jak najbardziej za ułatwieniem kredytowania deweloperów. Kurna pomóżcie nowym firmom, które chętnie podcięłyby skrzydła starym wyjadaczom. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kaczus (Tomek) Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle IP: 78.8.192.* 13.05.09, 20:49 Ludzie - co wam bije z tym katastralnym? Narzędzia są i bez tego, są odpowiednie podatki, a kataster to uznaniowość, którą należy wyeliminować, inaczej jest jak jest z naszych urzędach. Podatek ma być przede wszystkim prosty!!! Bo podatek to zło konieczne. Odpowiedz Link Zgłoś
steady_at_najx Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle 13.05.09, 21:31 Kaczus, co Ty tak pod kazdym watkiem o podatku katastralnym tak emocjonalnie reagujesz ? Czyzbys mial jakas ziemie ? :D Dlaczego uwazasz ze jest to podatek korupcjogenny? Przeciez w wielu panstwach dziala on calkiem sprawnie ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kaczus (Tomek) Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle IP: 78.8.192.* 13.05.09, 21:39 Nie mam ziemi, ale jestem ogólnie przeciwny kolejnym idiotycznym podatką, szczególnie takim, gdzie będzie idiotyczna uznaniowość. Na tym zarobią jedynie "doradcy", adwokaci i rzeczoznawcy, a zapomniałem - jeszcze urzędnicy za przymykanie oka na różne kombinacje. Może jesteś jednym z nich, że tak zapytam? Obecnie są podatki od gruntów i nieruchomości, oraz czasami opłaty za dzierżawę wieczystą. Reszta należy do władz gminnych, ale ma być to przejrzyste, a nie opierające się o wydumane wyceny wartości. Odpowiedz Link Zgłoś
steady_at_najx Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle 13.05.09, 21:52 >Na > tym zarobią jedynie "doradcy", adwokaci i rzeczoznawcy, a zapomniałem > - jeszcze urzędnicy za przymykanie oka na różne kombinacje. Może > jesteś jednym z nich, że tak zapytam? ale kim ? doradca, adwokatem czy rzeczoznawca a moze urzednikiem ? :D Pytalem czemu tak emocjonalnie reagujesz bo w kazdym watku w ktorym ten podatek sie wspomina zawsze widac Twoje oburzenie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kaczus (Tomek) Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle IP: 78.8.192.* 13.05.09, 22:48 Nauczony doświadczeniem, że jeśli nie ma nikogo przeciw, to przyjmuję się ich zgodę... Gdy kiedyś na coś się uskarżałem, prezes miejskiego przedsiębiorstwa stwierdził "to nie możliwe, że to źle działa, nie mamy żadnych skarg", od tej pory jeśli tylko mam chwilę czasu to wszelkie skargi wpisuje do książek wniosków i skarg, żeby znów jakiś mędrca nie użył tego argumentu. Odpowiedz Link Zgłoś
kretynofil No to spokojnie :) 14.05.09, 07:40 Ja jestem zwolennikiem katastru, uwazam ze to podatek jak kazdy inny, przy dobrej implementacji mialby on sens w Polsce. Oczywiscie, nietrudno sobie wyobrazic ze wyszlaby z tego wielka kupa. Niemniej jednak rozumiem o co Ci chodzi - moze daloby rade sklonic lokalne samorzady do bardziej racjonalnego zarzadzania gruntami, ale poki co wydaje mi sie ze kataster jest latwiejszy. Niekoniecznie lepszy, ale latwiejszy. Grunt zeby sie nie klocic - cel jest ten sam: obnizenie rentownosci lokaty "w ziemie", tak aby ta byla wykorzystywana zgodnie z potrzebami spoleczenstwa. Jesli uwazasz, ze istnieja mechanizmy ktore pozwola to osiagnac bez katastru to je zaproponuj, obedzie sie bez klotni. Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
fagusp A jak niby kataster ma pubudzić sprzedaż gruntów? 14.05.09, 08:35 Przecież podatek ma być naliczany od wartości nieruchomości wraz z naniesieniami. Jeżeli celem miałoby być skłonienie obecnych właścicieli niezabudowanych działek do ich sprzedaży, to wystarczyłoby podnieść wysokość podatku "z metra" działki. Jestem przeciwny katastrowi. Zza fasady całej tej propagandy o racjonalnej gospodarce gruntami wyziera brutalna prawda: jeszcze jedno narzędzie, aby budżety lokalne i zgraja sępów od robienia tysiąca niepotrzebnych rzeczy, mogły doić ile wlezie. Panowie, nie tędy droga. Odpowiedz Link Zgłoś
kociogon Jest to problem 14.05.09, 09:50 > Przecież podatek ma być naliczany od wartości nieruchomości wraz z > naniesieniami. Jeżeli celem miałoby być skłonienie obecnych właścicieli > niezabudowanych działek do ich sprzedaży, to wystarczyłoby podnieść wysokość > podatku "z metra" działki. Tak naprawdę najlepsze byłoby rozwiązanie pośrednie - podatek liczony od wartości gruntu. W takim wariancie działka w centrum jest obciążona większym podatkiem niż na obrzeżach, ale właściciel nie jest zniechęcany do budowy, rozbudowy czy remontu domu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: miu Re: No to spokojnie :) IP: *.chello.pl 14.05.09, 09:00 a ja uwazam ze powinnismy placic tylko jeden podatek - przed wiekami uznany za strrrrraszne ciemiężenie - czyli dziesięcinę. Bardzo chetnie bede zdychał pod butem 10% podatku jak mieszczanie w XVI wieku. Jak to wprowadza to moge nawet placic myto na rogatkach. w koncu rogatki i tak mamy juz na autostradzie, wybudowanej (czemu mnie to dziwi?) z aszych podatkow Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kaczus (Tomek) Re: No to spokojnie :) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.05.09, 12:01 > Jesli uwazasz, ze istnieja mechanizmy ktore pozwola to osiagnac bez katastru to > je zaproponuj, obedzie sie bez klotni. Podatek od nieruchomości, którego wysokość ustala gmina. Jedynie co trzeba by zmienić, to wyższe widełki dla gminy dla nieużytków. Mi zależy na tym by podatek był prosty i jasny dla obywatela, żadnych wycen itp rzeczy, bo to skomplikuje system, przez co stanie się korupcjonogenny. Odpowiedz Link Zgłoś
gnago Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle 14.05.09, 06:56 Katastrat nic nie daje państwu, koszt ściągnięcia jest równy jego wysokości w skali kraju. Odpowiedz Link Zgłoś
tepl Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle 13.05.09, 21:34 Kataster to tylko hasło. Chodzi o opodatkowanie tych nieruchomości, które jeść nie wołają, leżą odłogiem i czekają na lepsze czasy, służąc jako lokata kapitału oraz przedmiot spekulacji. A podatku katastralnego i tak szybko nie da sie wprowadzić, więc powinny to być raczej zmiany w podatku od nieruchomości, które (odpowiednio pomyślane) mogą dać podobny efekt. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kaczus (Tomek) Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle IP: 78.8.192.* 13.05.09, 21:41 To taki podatek już jest. Tylko lokalne społeczności muszą nauczyć sie z niego korzystać. Odpowiedz Link Zgłoś
tepl Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle 14.05.09, 01:07 Raczej bym nie liczył na to, że jeśli np. warszawska społeczność dobrze nauczy się korzystać z obecnego podatku od nieruchomości, to uda jej się ograniczyc spekulację ziemią i ceny nieruchomości w Warszawie się urealnią :-) Zwłaszcza, że maksymalna (narzucona ustawowo) stawka podatku od nieruchomości, którą owa społeczność może nałożyć na m2 działki budowlanej/rok to obecnie 37 groszy, a za m2 powierzchni mieszkalnej 62 grosze/rok. Te stawki są dobre dla pierwszego mieszkania lub domu w rodzinie. Natomiast na każdą kolejną nieruchomość maksymalna stawka powinna być co najmniej 50-krotnie wyższa (dla W-wy). Odpowiedz Link Zgłoś
cyntia4 Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle 13.05.09, 19:45 Jest źle? To dobrze. Najwyższy czas. Tusku chciał napędzić klientów swoim pazernym kolegom deweloperom i pazernym kolegom bankowcom i wydoić naród do cna. No i wydoili, teraz są przed ścianą płaczu i biedy. Nie da się już wyciągać marży 100 %. Gdyby Tusku ruszył rządowo-gminny program budownictwa komunalnego, to ludzie niezamożni mieliby dach nad głową, budownictwo byłoby kołem zamachowym gospodarki, a deweloperzy mając konkurencję musieliby urealnić ceny. Ale dla Tuska najważniejsze, żeby się kolesie obłowili. Co go tam obchodzi naród polski. Żeby go obchodził, musiałby sam być Polakiem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: podrozny Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle IP: *.dip.t-dialin.net 13.05.09, 20:46 Dziwnie sie sklada, ze okres najlepszej prosperity deweloperow akurat nie na rzady Tuska przypada. Wzrost wydatkow na budownictwo komunalne oznaczaloby potrzebe podnoszenia podatkow, samo sie nie sfinansuje. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: YaBol Racjonalne argumenty nie pomogą IP: *.as.kn.pl 13.05.09, 22:55 Przecież nawet każdy niemowlak wie, że za wszystkie nieszczęścia odpowiada Tusk i PO ;) Taka mantra PiSdzielców i ich zaplecza związkowego. Nie dyskutuj z głupim, bo sprowadzi cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem ;) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mulok Re: Racjonalne argumenty nie pomogą IP: 149.156.29.* 14.05.09, 08:25 przecież tuski, kaczory, po i pis to jedna klika na usługach żydowskiej grupy trzymającej władzę, oni wszyscy nie dbają o nasze interesy tylko są pacynkami, którymi steruje grupa bilderbergów... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: YaBol Za grosz inteligencji Cyntio4 IP: *.as.kn.pl 13.05.09, 22:42 Tak, tak - to oczywiste, że za wszystkie nieszczęścia na tym świecie odpowiada PO i Tusk, a PiS robi cuda. Żałosne. Trzeba mieć nierówno pod sufitem, żeby wypisywać takie bzdury jak Ty. Desant PiSdzielców jak widzę trwa. Do uprawiania czarnego PR trzeba trzeba jednak dysponować odrobiną inteligencji, bo inaczej wychodzi się na idiot(k)ę Cyntio4. Odpowiedz Link Zgłoś
spider78 Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle 13.05.09, 20:04 "W konsekwencji będziemy mieć za pół roku minimum podażowe i wówczas, kiedy najprawdopodobniej gospodarka się odbije i powróci finansowanie hipoteczne, wówczas będziemy mieli do czynienia z bardzo szybkim wzrostem cen" - zaznaczył. Buhahaha :) Komu ten debil mydli oczy? Ta górka mieszkań jaka jest obecnie będzie się sprzedawać jeszcze spokojnie 2 lata. Nie mówiąc już o tym że o takim rozdawnictwie kredytowym na 45 lat i bez wkładu własnego jakie było można zapomnieć. A i coś to odbicie gospodarki za pół roku mi się nie widzi :) możemy wykopać tego newsa na jesieni i podyskutujemy sobie dalej :) Odpowiedz Link Zgłoś
spider78 Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle 13.05.09, 20:06 Gość portalu: makary napisał(a): > I co forumowi eksperci, zadowoleni? Branża budowlana chyli się ku upadkowi > ale to wcale nie sprawi, że mieszkania stanieją. spokojnie, rynek nie znosi próżni. Znajdą się tacy co wybudują. A ci wszyscy pazerni deweloperzy niech idą do piachu, chyba tylko kretyński program "rodzina na swoim" jeszcze im tyłki ratuje. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: www Eksperci: Sytuacja na rynku mieszkaniowym bardz... IP: *.adsl.alicedsl.de 13.05.09, 20:07 Trzeba tylko uzdrowic rynek najmu przez wyrzucenie zlodzieji z przydzialow lokatorskich oraz wzrost inwestycji na wynajem (teraz coraz bardziej oplacalnych). Reszta jest ok. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: PoszukującyM Obniżcie ceny - złodzieje! IP: 94.254.239.* 13.05.09, 20:07 A marże trzycyfrowe! Złodzieje. Jestem tak wkur.. jak czytam to biadolenie deweloperów. Nie możecie się nachapać jak to było ostatnio. Tylko w Londynie i Paryżu jest drożej. Koniec sprzedaży pseudo apartamentów za 10 tyś. na etapie dziury w ziemi. I jeszcze ten pier.. program Rodzina na Swoim. Banki doją za pomocą marż (nie widać tego w racie z dopłatą), a deweloperzy z płaczem obniżają do 7250zł (a to tylko 50% marży a nie 100%). Mam nadzieję, że niewidzialna ręka rynku uzdrowi rynek nieruchomości w Warszawie - tj. dowali wszystkim, którzy stworzyli to złodziejskie eldorado! Odpowiedz Link Zgłoś
syndyk.iv.rp Trzeba podniesc ceny, to sie poprawi 13.05.09, 20:28 100% marży to za mało, bo nowego merola nie można nawet za to kupic. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: asdf Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle IP: *.ssp.dialog.net.pl 13.05.09, 20:46 "Polska jest na ostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę mieszkań na 1000 mieszkańców (jest to ok. 340 mieszkań, a np. we Francji - 500). "Nic tego nie uzasadni, ani sytuacja gospodarcza Polski, ani zasoby budżetowe" - ocenił" tak, ciekawe, bo ja myslalem ze najwyzszy odsetek ludnosci mieszkajacej na wsi w europie powodujacy ze po prostu potrzebujemy duzo mniej mieszkan niz europa zachodnia caly ten artykul to jedna wielka brednia, koniec kryzysu za pol roku i jeszcze do tego ponowne uruchomienie kredytowania, jasne co jeszcze bylo w tej bajce Odpowiedz Link Zgłoś
black_halo Re: Eksperci: na rynku mieszkaniowym jest źle 13.05.09, 21:26 Moze dlatego tam trzeba wiecej mieszkan bo wiecej ludzie emigruje do francji niz do Polski? Polska sie powli wyludnia, wiele osob wyjechalo do roznych krakow europy zachodniej, spoleczenstwo sie starzeje, wyz powojenny niedlugo zacznie umierac i zwomni sie wiecej mieszkan. Kolejnego wyzu demograficznego nie widac a ten ostatnio z lat 80tych wlasnie wszedl juz w dorosle zycie, albo wynajmuje albo kupil mieszkanie albo mieszka u rodzicow. Ze wskazaniem na to ostatnie bo ceny byly tak wywindowane, wynajmu i zakupu, ze nie oplaca sie wyprowadzac od rodzicow nawet za cene samodzielnosci i niezaleznosci. Mnostwo ludzie kalkulujac koszty kupienia mieszkania za 10 tys za metr i wybudowania domu - wybieralo to drugie bo znacznie tansze i mozna powli wybudowac nie wkupujac sie w kredyt na 40 lat. Dom w stanie surowym mozna postawic dosc niskim kosztem potem sobie powli wykanczac tak jak dorabiali sie nasi rodzice. W jednym roku ten pokoj, w drugim kuchnia, w trzecim nowy telewizor a w koljnym nowa pralka. Odpowiedz Link Zgłoś
bemowiak2008 Dlatego DD ma marze 37%!Rzadzie ratuj!!Upadamy!! 13.05.09, 20:48 !!Dorzuc nam do metra 1tys zlotych bysmy mieli 50%! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jaxa statystyka :-))) IP: *.acn.waw.pl 13.05.09, 20:55 "...wynika, że blisko 12 mln Polaków mieszka w warunkach przeludnienia, a tylko co trzeci Polak w warunkach odpowiadających warunkom mieszkaniowym w Europie Zachodniej" "Tylko co trzeci" oznacza 1/3 z 38 mln, czyli jakieś 12,7 mln, więc tych mieszkających po ludzku jest w sumie więcej niż tych "przeludnionych". Poza tym w krajach UE też nie jest tak sielanka: arabskie przedmieścia we Francji, albańskie czy serbskie slumsy w Niemczech, bidne zapuszczone wiochy w południowych Włoszech czy Hiszpanii to też jest fakt. Polacy mieszkają więc raczej na miarę swoich możliwości i potrzeb - jak się ogląda czasem wnętrza domów Polaków mimowolnie uchwycone na zdjęciach na Allegro, to fakt, żal dupę ściska, ale w sumie nie jest dużo gorzej niż w jakichś blokowiskach po enerdowskich PGR-ach... Odpowiedz Link Zgłoś
solardragon makary: jak nasi budowlancy sami na to nie wpadną 13.05.09, 21:24 to pomogą im zagraniczni developerzy w 2010 - w tym roku otwiera się rynek i wchodzą np. hiszpańskie firmy ----------------------------------------- www.slodkiezycie.pl - portal społecznościowy dla CUKRZYKÓW, ich rodzin i LEKARZY DIABETOLOGÓW Odpowiedz Link Zgłoś
bogulo2 A ci dalej swoje 13.05.09, 21:27 Już nie mogę czytać tych wypocin o wzroście cen i obrazie majestatów deweloperskich. Bo się zes*acie na miętowo jak wam nie dopłaci rząd do kałdunów. Przeinwestowało się to na bruk i penis wam w pupę. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: eM Re: A ci dalej swoje IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.09, 21:29 10/10 :D A tak bardziej na serio - na pohybel draniom :) Odpowiedz Link Zgłoś
savrin Eksperci: Sytuacja na rynku mieszkaniowym bardz... 13.05.09, 21:49 oooo my żuczki, co teraz ? Odpowiedz Link Zgłoś