Dodaj do ulubionych

Co to jest "devis" ?

IP: *.szczecin.cvx.ppp.tpnet.pl 24.02.06, 10:03
Chodzi o pole w anglojęzycznym formularzu identyfikacji finansowej. Przy
danych konta są pola:
Account number
devis:
Iban
Jak to wypełnić ? Czym sie różni numer konta od Iban, no i co to jest devis ?

Obserwuj wątek
    • Gość: byly_eurokrata Re: Co to jest "devis" ? IP: *.netcologne.de 24.02.06, 10:09
      nie wiem, co to jest devis, ale IBAN to jest miedzynarodowy standard zapisu
      numerow rachunkow bankowych, czyli polski numer (basic account number) konta
      PLUS kilka danych dodatkowych. Polskie numery IBAN zaczynaja sie od PL. Twoj
      bank ci powie, jaki masz nr IBAN, wiekszosc bankow drukuje numer IBAN na
      wyciagach z konta.

"IBAN to międzynarodowy standard numeracji kont bankowych (ang. International
      Bank Account Number - Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego). Utworzony
      został przez Europejski Komitet Standardów Bankowych (European Committee for
      Bank Standardisation), po czym przyjęto go jako ISO 13616. IBAN składa się z
      dwu literowego ISO 3166-1 kodu kraju, po którym następują dwie cyfry
      sprawdzające (kontrolna), i do trzydziestu znaków alfanumerycznych
      określających numer rachunku, określanych jako BBAN (ang. Basic Bank Account
      Number - Podstawowy Numer Rachunku Bankowego.
      Wzor polskiego IBANU:
      PLkk BBBB BBBB MMMM MMMM MMMM MMMM
      Pierwsze 8 cyfr to identyfikator banku-branży, Ostatnie 16 to numer rachunku.
      Wśród pierwszych ośmiu cyfr, pierwsze 3 lub 4 oznaczają bank, następne 4 lub 3
      branżę, a ostatnia to cyfra weryfikacyjna. "
            • Gość: byly_eurokrata IBAN vs. BIC IP: *.netcologne.de 24.02.06, 11:13
              no wiemy, ze brytyjczycy, to zawsze mieli swoja specyfike.
              Ale specjalnie rzucilem szybko okiem na moj online banking z deutsche bank. Tam
              przy przelewach zagranicznych nadal sie wymaga i IBANU i BIC (BIC jest rowniez
              znany pod nazwa SWIFT code)

"...die Angaben zur Bankverbindung des Empfängers mit IBAN und BIC.."

Z polskich stron:
              "Wskazanie numeru IBAN i BIC w przelewie zagranicznym pozwala na szybką i
              jednoznaczną identyfikację beneficjenta płatności oraz jego banku. Brak numeru
              zgodnego ze standardem IBAN oraz numeru BIC w treści zlecenia utrudnia
              prawidłową identyfikację beneficjenta i jego banku, a w konsekwencji zwiększają
              się koszty obsługi przelewu przez bank odbiorcy i rośnie koszt samego
              przelewu. "
    • ja_texas Re: Co to jest "devis" ? 24.02.06, 11:02
      Skad dostales ten formularz? Z Komisji?
      Sprawdzilam w bazie formularzy DG BUDG i ani w formularzu dla GB, ani w wersji
      angielskiej dla pozostalych krajow nie ma linijki, w ktora nalezy
      wpisac "devis".

Jezeli chcecie moge Wam przeslac "nieklopotliwa" wersje formularza
      identyfikacji finansowe w jezyku polskim i/lub angielskim.

Pzdr;)
      • Gość: Trian Co to jest "devis" ? IP: *.szczecin.cvx.ppp.tpnet.pl 24.02.06, 11:36
        Formularz dostałem z EPSO. Mam go wypełnić elektronicznie i przywieźć ze sobą
        (z pieczątką banku) na tzw. "oral test" (proszę bez skojarzeń ;-)).
        Chodzi pokrótce oto, żeby wiedzieli na jakie konto mają mi zwrócić koszty
        podróży do Brukseli.
        Pewnie to jakaś pierdoła, ale wkurza mnie, że dostaje formularz po angielsku, a
        słowo w tym języku nie istnieje (?).
        • ja_texas Re: Co to jest "devis" ? 24.02.06, 11:45
          Widocznie musieli sie pomylic (nie przeslali standardowego formularza), lub
          uzyc starego dokumentu, we wzorach podwieszonych na stronie, nie ma nic o devis.
          Mozesz spokojnie nie wypelniac tej rubryki, albo jak juz pisalam moge
          podeslac "dobry" druk.

Do zwrotu kosztow potrzebna bedzie kopia biletow, legal entity form i financial
          identification form, gdzie wlasciciel konta powinien sie zgadzac z osoba, ktora
          wnioskuje o zwrot, adres banku oraz numer IBAN (bez kodu SWIFT PMO sobie
          radzi). Reszta nie jest istotna.

Pzdr;)
        • Gość: Ibanski Re: Co to jest "devis" ? IP: 195.218.21.* 24.02.06, 11:50
          > Chodzi pokrótce oto, żeby wiedzieli na jakie konto mają mi zwrócić koszty
          > podróży do Brukseli.

No, to widac, zgodnie z tym co napisalem tu:

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=9&w=37415993&a=37420359

w punkcie "devis" masz wpisac ile ci maja zwrocic. Tak na logike by wypadalo...
      • Gość: m Re: Co to jest "devis" ? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.02.06, 00:35
        Też się zastanawiałem co to. Wystarczyło zajrzeć do kodu źródłowego strony, na
        szczęście programista nazywał pola po angielsku ;)

Najlepiej było, gdy wcześniej byłem w swoim banku załatwiac coś innego i przy
        okazji pokazałem ten formularz, bo potrzebny mi był właściwy kod pocztowy itd.
        No ale zadałem też pytanie, czy może nie wiedzą, co to takiego jest 'devis'.
        Pani się przestraszyła. Najpierw próbowała mnie zbyć: 'a co to jest w ogóle ten
        formularz i po co'. Kiedy się okazało, że w ten sposób nic nie wskóra, chcąc
        nie chcąc, poszła do koleżanek. Te zebrały się przy biurku szefowej i zaczęły
        dyskutować. Szefowa sali trochę się zmieszała, bo też nie wiedziała, taka
        kompromitacja wobec swoich podwładnych: nie zna unijnej terminologii... Więc
        naprędce wymyśliła, że to 'Oddział'. Co inne przyjęły z westchnieniem 'no
        taaak'.

A tak naprawdę chodzi po prostu o walutę rachunku. Zresztą z tym polem w
        elektronicznym formularzu jest chyba coś nie tak: 'PLN' w tym miejscu nie
        przyjmuje. Koniec końców zostawiam więc pole 'devis' puste.

Marek
        • epsotek Re: Co to jest "devis" ? 26.02.06, 10:38
          Dodajmy, że banki nie chcą tego dokumentu podstęplować (a już w szczególności
          jeśli nie jest po polsku). Kiedyś w naszej instrukcji (albo tylko ja to
          dostałem) była informacja, że w ostateczności można zabrać wyciąg z konta (tam
          są wszystkie niezbędne informacje) i mnie to na ustnych zaakceptowali. Ale
          podobno teraz nie jest to juz oczywiste i najlepiej pani/panu w banku
          powiedzieć, że to normalna procedura i że znajomy już taką pieczątkę dostał. Nie
          będą wiedzieć więc podstęplują (najwyżej pobiora prowizję jak za dodatkowy
          wyciąg z konta lub coś w tym stylu)
          • Gość: m Re: Co to jest "devis" ? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.02.06, 20:10
            A tak naprawdę w tym całym Financial Identification chodzi jedynie o to, żeby
            uniknąć zwrotów z błędnie podanych rachunków. Niby system IBAN miał to
            zapewniać, ale okazuje się niewystarczający, np. ktoś zamiast swojego podaje
            numer konta żony, babci itd.

Więc jeśli będzie numer konta, nazwisko właściciela i coś, co pozwoli sądzić,
            że ten kawałek papieru jest wiarygodnym źródłem informacji, powinno być OK. Ale
            to tylko moja interpretacja.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka