jk2007 21.12.09, 10:14 Polska juz podpisala umowe z Gazpromem...Po zatym, Polsce nie stac na te nowe technologii wymagajace inwestycji. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
dzielanski Może dowiercą się do Nord Stream? 21.12.09, 10:31 Wiercąc pod Bałtykiem może dowiercą się do Nord Stream? A mówiąc poważniej, w artykule niezbyt szeroko omówiony jest wątek metanu. Na chłopski rozum eksploatacja metanu wydaje się najkorzystniejszym sposobem wykorzystania polskich złóż węgla (z jednej strony mielibyśmy własny gaz, z drugiej - mielibyśmy wreszcie z głowy górnicze emeretury). Odpowiedz Link Zgłoś
wedry Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 10:38 Wiele ciekawostek o gazie i wydobywaniu mozna sie dowiedziec - profesjonalny artykul, perelka na tle reszty. Odpowiedz Link Zgłoś
kosmiczny_swir Popieram atykul w calosci. Rzad powinien sie .... 21.12.09, 14:10 Popieram atykul w calosci. Rzad powinien sie zainteresowac jak na calym halasie na temat CO2 Polska moze zarobic. Niestety, polski rzad to glownie humanisci i pseudoekonomisci a nie inzynierowie i kadra managerska. Odpowiedz Link Zgłoś
dzielanski Lubię forum GW - zawsze znajdzie się jakąś perełkę 21.12.09, 21:56 O ile - w ogólnym zarysie - zgadzam się z myślą, że rząd mógłby pomyśleć, "jak na całym hałasie na temat CO2 Polska może zarobić", o tyle wizja posiedzeń Rady Ministrów odbywanych w laboratoriach naukowych (najlepiej pośród mnóstwa migających lampek i sporej ilości pipet) rozbawiła mnie do łez. Odpowiedz Link Zgłoś
kosmiczny_swir Re: Lubię forum GW - zawsze znajdzie się jakąś pe 21.12.09, 23:19 Czy ja napisałem, że posiedzenia rady ministrów mają się odbywać w laboratoriach? Czy CTO albo CSO w firmie siedzą w laboratoriach? Nie. Są to oczywiście zazwyczja ludzie którzy żeby zjedli na rozwijaniu różnych technologii, ale ich zadaniem jest wykorzystać ich doświaczdzenie w zarządzaniu a nie siedzieć w laboratorium. Odpowiedz Link Zgłoś
astrolog-2 Rząd niekompetentnych...leni 21.12.09, 22:54 kosmiczny_swir napisał: > Niestety, polski rzad to glownie humanisci i > pseudoekonomisci a nie inzynierowie i kadra managerska. Otóż to. Niekompetencja, ignorancja, buta i arogancja. Odpowiedz Link Zgłoś
444a Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 16:49 profesjonalny > artykul, perelka na tle reszty. Tylko brakuje podstawowych danych np. wydobycia w Polsce, zapotrzebowania, możliwości gazoportu i tego UGR w Polsce, itd. itp. Odpowiedz Link Zgłoś
cree-is-me @jk2007 21.12.09, 11:00 Przecież sami dowiedliście, że umowy z wami są g.. warte, prawda? ;) Wystarczy zastosować waszą taktykę i "wypiąć" się, kiedy będzie to dla nas wygodne. A o koszty nowych technologii wydobycia gazu się nie zamartwiaj, Conoco sfinansuje wszystko i będzie przez dziesięciolecia czerpał zyski z inwestycji, stać ich na to. Ma przy tym gwarancje, że nikt nie "znacjonalizuje" inwestycji tak jak to się dzieje u was. Odpowiedz Link Zgłoś
ciuciumorales Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 11:26 Mylisz się. Exxon zaczyna w przyszłym roku na Lubelszczyźnie. Wiem z pierwszej ręki a chodzi właśnie o łupki. Inni też się interesują. Exxon ma koncesje i juz otworzył przetarg na wiercenia. Odpowiedz Link Zgłoś
jk2007 Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 12:37 ciuciumorales napisał: > Mylisz się. Exxon zaczyna w przyszłym roku na Lubelszczyźnie. Wiem z pierwszej > ręki a chodzi właśnie o łupki. Inni też się interesują. Exxon ma koncesje i juz > otworzył przetarg na wiercenia. a czemu wlasnie na Lubelszczyznie? Najwieksze zloza sa na polskim wybrzezu Baltyku. Odpowiedz Link Zgłoś
etiopczyk Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 11:26 Jest takie stare etiopskie przysłowie, że nie napełni się głodnego brzucha jutrzejszą kiełbasą z antylopy :) Jeśli te wszystkie projekty "wypalą" to wydobycie gazu w Polsce zwiększy się za 20 - 30 lat? A do tego czasu i tak trzeba będzie kupować. Od 2 lat mówi się, że pod Poznaniem i Swarzędzem są duże złoża, i że są w stanie zaopatrzyć w gaz Poznań i okolice. Nim dojdzie do wydobycia tych złóż (jeśli dojdzie) to miną lata, a co dopiero wydobywanie przy użyciu najnowocześniejszych technologii z dna Bałtyku. No chyba, że się morze sprzeda to prywatne firmy szybko się za to wezmą. Ale raczej wiele wody w Nilu upłynie (to też z Etiopii :)) i wiele rządów upadnie nim dojdzie dojdzie do eksploatacji złóż podmorskich. WESOŁYCH ŚWIĄT!!! Odpowiedz Link Zgłoś
poszum Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 17:02 No tak, ale przez najblizsze 30 lat mozna kupowac albo drogi ruski gaz albo dwukrotnie tanszy nieruski gaz na wolnym rynku. I o tym wlasnie jest ten artykul. Odpowiedz Link Zgłoś
444a Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 18:47 > Jest takie stare etiopskie przysłowie Nie dziel skóry na niedźwiedziu? (ktoś zna dalszy ciąg?) Nie mów hop, dopóki nie przeskoczysz? (czego przeskoczysz?) A to z antylopą ciekawe;-) Odpowiedz Link Zgłoś
ksiadztezczlowiek Wreszcie ktos napisal prawde! 21.12.09, 12:24 Brawo autorze artykulu! Wreszcie napisal Pan prawde o gazie. Co prawda jestem przeciwny wydobywaniu gazu w Polsce w imie przyszlych pokolen i przyszlosci, ale jak najbardziej uwazam, ze monopol gazu w Polsce powoduje bardzo wysokie ceny i blokuje rozwoj niezaleznych firm. Przez co oslabia Polske i wzmacnia Rosje. Kazdy grosz, ktory przekazujemy Rosji i Gazpromowi jest inwestowany przeciwko Polsce (wzmacnia naszego potencjalnego wroga militarnie i gospodarczo)! Odpowiedz Link Zgłoś
herr7 gdyby nie ten Gazprom! 21.12.09, 13:13 Najwyraźniej Gazprom uwiera redaktorów Wyborczej, którzy aż podskakują z radości gdy piszą na temat jego "niepowodzeń". W argumentacji redaktora Gadomskiego jest spora luka. Największy popyt na gaz nie będzie występował na rynkach europejskim i amerykańskim, ale chińskim i indyjskim. Kraje te sprawią, że ceny na gaz nawet te "spotowe" nigdy nie spadną poniżej pewnego minimum. Fiasko szczytu w Kopenhadze jedynie wzmocni te tendencje po tym, gdy Chińczycy (ale też Amerykanie) nie zgodzili się na europejski "ekoterroryzm". Oznacza to jedynie wzrost konsumpcji gazu (oraz ropy). Eksploatacja amerykańskich złóż gazu spowoduje natomiast jedynie ograniczoną sprzedaż gazu skroplonego na tym rynku, gdyż pozwolić mogą sobie na to jedynie te kraje, gdzie cena wydobycia jest na tyle niska, że nawet po skropleniu opłaci się im jego eksport po niskich cenach. Ale to będzie jedynie oznaczać zatrzymanie cen lub ich wzrost. Jakby nie było, przyszłościowe rynki są w Azji i o nie będzie toczyć się prawdziwa walka. Redaktor Gadomski ubolewa nad pazernością Gazpromu, ale nawet się nie zająknie na temat cen gazu norweskiego. Czyżby Norwegowie sprzedawali swój gaz po ulgowych cenach? Na zakończenie, w zeszłym roku ukazał się czasopiśmie naukowym Science artykuł na temat zasobów gazu i ropy w Arktyce. O ile Arktyka nie może się równać z krajami Zatoki Perskiej pod względem ropy, o tyle jest tam naprawdę dużo gazu, przy czym większość niego leży w "konwencjonalnych" złożach na euroazjatyckim szelfie w pobliżu granic Rosji. To jest to bogactwo na które Zachód od dawna ma ochotę, żeby je "zdemokratyzować", tak jak już to miało miejsce z irackimi bogactwami. Odpowiedz Link Zgłoś
poszum A kto powiedzial ze nie zaczna eksloatowac nowych 21.12.09, 17:05 pol gazowych nowa metoda wlasnie w Indiach i Chinach ? Technologia wiercen horyzontalnych zostala do tej pory wprowadzona w zycie zaledwie w USA. Nikt w Chinach czy Indiach jej jeszcze nie sprobowal. Wtedy zobaczymy kto do kogo bedzie gaz eksportowal. Odpowiedz Link Zgłoś
olias Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 12:46 Polska, ściślej - PGNiG jeszcze NIE podpisała umowy z Gazpromem. Ostatnio nawet Pawlak ciskał się jak wesz na grzebieniu; pewnie skapował że spartaczył biznes i jeszcze dał się wpakować przez Tuska w to nieszczęście. Polska nie ma kasy na nowe technologie. i szkoda, ale .. nie musi. Na razie jest podpisana umowa z Amerykanami na badania naszych złóż łupkowych. Mają na to naszą zgodę. Odpowiedz Link Zgłoś
poszum Jesli odkryja zloza gazu na Baltyku banki beda 21.12.09, 17:08 sie przescigiwac w ofertach sfinansowania wydobycia tego gazu. Mozesz wziasc to za pewnik. Odpowiedz Link Zgłoś
sten.imi Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 13:58 W końcu dożyłam dnia że ktoś napisał rzetelnie o tych Ruskich i wydzieraniu od nas haraczy pod pretekstem zakupu gazu Odpowiedz Link Zgłoś
kacap_s_moskwy Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 14:30 Biedny Gazprom, upadajacy Gazprom, upolityczniony Gazprom, nierynkowy Gazprom :))) Bla, bla, bla :) I po co maja isc do Rosji zagraniczne koncerny gazowe? Jak gazu jest duzo, po co im Rosja??? I co za derektywa EU ma dzialac na teritorium nie EU??? Odpowiedz Link Zgłoś
bmc3i Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 22.12.09, 23:44 kacap_s_moskwy napisał: > Biedny Gazprom, upadajacy Gazprom, upolityczniony Gazprom, nierynkowy Gazprom : > ))) > > Bla, bla, bla :) > > I po co maja isc do Rosji zagraniczne koncerny gazowe? Jak gazu jest duzo, po c > o im Rosja??? I co za derektywa EU ma dzialac na teritorium nie EU??? To dla Was Polsza to juz nie tylko kurica - a nie zagranica, ale nawet nie UE? Czy tez czytac ze zrozumieniem nie potrafisz? Odpowiedz Link Zgłoś
ulanzalasem Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 14:58 Efekt będzie taki: POdwyżki, POdwyżki, biurowce dla koncernów, premie dla managerów i prezesów ;] Odpowiedz Link Zgłoś
domektomek Tak, będziemy potęgą. 21.12.09, 15:03 Kupując drogi gaz z Rosji przez 27 lat po stałej cenie,bez możliwości jego sprzedaży.Będziemy siedzieć na rosyjskim gazie,nie wiedząc co z nim zrobić.Taka wersja wydarzeń też jest realna. Atrykuł jest dobry,choć brakuje w nim kilku szczegółów. Z tego co wiem Rosjanie narzucają nam zarówno cenę gazu jak i długoterminowy charakter dostaw. Brakuje mi informacji kiedy wreszcie powstanie polski port odbioru skroplonego gazu i o jakich ilościach jego odbioru możemy realnie myśleć. Czy nie lepiej kupować gaz na giełdzie po cenach znacznie niższych niż te,które proponuje nam Rosja. Brak w artykule rozważań o dywersyfikacji dostaw gazu.Dlaczego musimy kupować gaz wyłącznie z jednego źródła? Przyznaję ze przeprowadzanie kalkulacji jest tu wyjątkow trudne.Jednak od czego mamy Ministerstwo Gospodarki? Odpowiedz Link Zgłoś
radocha1 Re: Tak, będziemy potęgą. 21.12.09, 20:43 domektomek napisał: > Kupując drogi gaz z Rosji przez 27 lat po stałej cenie,bez > możliwości jego sprzedaży.Będziemy siedzieć na rosyjskim gazie,nie > wiedząc co z nim zrobić. Niekoniecznie. Polska może W KAŻDEJ CHWILI legalnie zakręcić kurek na rurach i zerwać kontrakt - z winy Gazpromu. LEGALNIE. Gazprom wisi kupę kasy Polsce za przesył gazu (sprawę w sądzie przegrał, nie wykonuje wyroku) i nie zbudował 2giej nitki (1szą zbudowała Polska - swoje 50proc) Jamalu (do czego zobowiązuje go umowa). Parę miesięcy temu był o tym artkuł w F.T. i zastanawiali się, czy Polska złakomi się na kilkadziesiąt milionów dolców teraz - czy sprytnie poczeka, by wykorzystać pretekst - gdy będzie miała gazu dostatek bądź nadmiar - i po prostu WTEDY zakręci ruskim rurę. To dlatego ruskim tak zależy na pólnocnej rurze - nie są idiotami - wiedzą, że ktoś te istniejące rury w końcu im zakręci - jak nie Polska to Ukraina - odkryli gigantyczne złoża wzdłuż wybrzeża czarnomorskiego (Odessa-ujście Dunaju) i gdy zaczną wydobycie - to nie będą przecież trzymać rur (biegnących całkiem innymi trasami) dla konkurencjii. Odpowiedz Link Zgłoś
poszum Nie ma czegos takiego ze nie stac 21.12.09, 16:58 Jesli nie ma technologii - dostarcza ja firmy zachodnie, jesli nie ma pieniedzy - dostarcza je banki (od tego w koncu sa). Koniec kropka. Jesli zamysl ma ekonomiczny sens musi sie zrealizowac. Najwyrazniej obecnie ten ekonomiczny sens istnieje. Pytanie wtedy jest, co wtedy zrobi Putin ze swoja rura podbaltycka za ktory wyprztyka sie z tylu pieniedzy ? A poza tym, nie pisze sie "po zatym" tylko "poza tym". Odpowiedz Link Zgłoś
mariuszet Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 17:48 Nic się nie da zrobić bo społeczeństwo nie wyobraża sobie by gaz i energetykę można było urynkowić, sprywatyzować. Oczywiście przykładowy Kowalski będzie pomstował na rządzących jacy to nieudolni "złodzieje" itp, ale nie zagłosuje na tych którzy ogłoszą, że sprywatyzują energetykę i PGNiG. "Kowalski" jest przekonany, że państwowe to dobre, a prywatne to zdziercy i złodzieje. Bo tak fajnie złożyć odpowiedzialność na rządzących i domagać się od nich pełnej opieki, oraz móc ponarzekać. Socjalizm i Che Gevara są wiecznie żywi. Odpowiedz Link Zgłoś
savrin Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 19:47 i kowalski ma rację bo nie ma nic gorszego niż zmonopolizowane prywatne, patrz problemy w Ameryce Południowej z wodociągami. Odpowiedz Link Zgłoś
opel_nie_dla_zbira I to jest niusik spasibo USA 21.12.09, 19:13 Niusik ze hey , Polska ,USA gazowa potega na pochybel ryzawego szczurka z kremla az sie zatrzesly grube uda bolsz-evki15 chyba wypali druga paczke Buhahaa Odpowiedz Link Zgłoś
ekofanka Więc po co nam atom? 21.12.09, 20:41 nie rozumiem, dlaczego rząd zamiast szukac najabrdziej efektywnych i ekonomicznych rozwiązań uparł się na energetykę atomową. Polecam ciekawy tekst: Droga energia atomowa potrzebuje dotacji! Przykład z Wielkiej Brytanii Odpowiedz Link Zgłoś
ebiznes24eu Re: Więc po co nam atom? 21.12.09, 21:30 ten art z linku jest mało merytoryczny Odpowiedz Link Zgłoś
fizykoterapeuta Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 21:17 "Jest oczywiste, że [gaz] będzie wydobywany przez firmy międzynarodowe, dysponujące odpowiednim kapitałem i know-how. " no tak, byleby tylko Polska nie stanęła na nogi, byleby nas doili ze wszystkich stron - my sobie zostańmy przy pługach i na zmywakach - Polsce wysoka technika niepotrzebna... zamiast namawiać, do inwestowania w technologię, byśmy mogli wykorzystać nasz potencjał intelektualny, konkurować z najlepszymi, to nie - lepiej wszystko sprzedać, rozpieprzyć i rozdać za półdarmo Odpowiedz Link Zgłoś
kpt_kloss Gdybys inwestowal w wydobywanie gazu od 21.12.09, 23:49 dziesiecioleci to wiedzialbys jak do wydobywac w wydajny sposob. Jak nie inwestowales wynajmujesz kogos kto inwestowal. Tak to juz dziala na calym swiecie od wieku wiekow amen, wlacznie z Rosja, Arabia Saudyjska, i innych. Podobnie sam nie budujesz sobie samochodu w garazu bo sie na tym nie znasz. Wynajmujesz innych ktorzy sie na tym znaja i im placisz. Pomysl o Arabii Saudyjskiej. Pomimo ze wynajmuje innych do wydobywania swojej ropy, do ubogich nie nalezy. Odpowiedz Link Zgłoś
ru3 Polska to nie feudalna Arabia! 22.12.09, 21:42 Ależ coś ty, nie ściemniaj! Czy Norwegia byłaby dziś krajem o najwyższej stopie życiowej na świecie gdyby swe złoża szelfowe dała do eksploatacji np. Gazpromowi albo Łukoilowi? A potężny norweski Statoil jest wspierany przez państwo. Polska ma znacznie mocniejszy potencjał intelektualny i kulturowy, i takież tradycje, niż feudalna Arabia Saudyjska! Na polskich politechnikach od ponad PÓŁ WIEKU są wykładane technologie górnicze i nauki geologiczne. I od tyleż samo z powodzeniem prowadzono wielkie przedsięwzięcia związane z wydobyciem! Oczywiście, że teraz istnieje bardzo niebezpieczna tendencja żeby polską myśl techniczną zniszczyć - aby nie zagroziła KUNURENTOM z zagranicy. Zastanów się! Odpowiedz Link Zgłoś
ashruc jesli ten gaz sie znajdzie to bedzie niezle....... 21.12.09, 22:06 poszukalem i znalazlem kilka art o poszukiwaniach tego gazu u nas ciekawie to wyglada www.3legsresources.com/assets/poland/ www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601085&sid=a0PZ7A5zkBjM www.reuters.com/article/idUSN0935751320090909 hornrivernews.com/2009/12/11/chevron-to-search-for-shale-gas-in-poland/ www.lngpedia.com/lng-energy-to-participate-in-polish-shale-gas-exploration-project/ Odpowiedz Link Zgłoś
abc12309 Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 22:34 Apeluję do odpowiedzialnych dziennikarzy o nie pisanie tak hura optymistycznych artykułów. Od pierwszych 30 mln m3 w Stanach Zjednoczonych do ok. 15 mld m3 jakie zużywa rocznie Polska droga bardzo daleka, poprzez dalsze badania naukowe i instalacje wstępne, a potem znaczne inwestycje wszystko w USA. Artykuł ten jest chciejstwem i mrzonkami. A może tylko zawrócić w głowach naszym nierozważnym politykom. Odpowiedz Link Zgłoś
kibic_rudego Kqacze elity sa za glupie na to by cos zbudowac 22.12.09, 08:04 To widac w ciagu ostatnich 20 lat. "Nie wazne by Polska byla bogata, wazne by byla katolicka". Nic w mentalosci elit od 20 lat nic sie nie zmienilo. Odpowiedz Link Zgłoś