Dodaj do ulubionych

Czy zostaniemy gazową potęgą?

21.12.09, 10:14
Polska juz podpisala umowe z Gazpromem...Po zatym, Polsce nie stac
na te nowe technologii wymagajace inwestycji.
Obserwuj wątek
    • dzielanski Może dowiercą się do Nord Stream? 21.12.09, 10:31
      Wiercąc pod Bałtykiem może dowiercą się do Nord Stream?
      A mówiąc poważniej, w artykule niezbyt szeroko omówiony jest wątek
      metanu. Na chłopski rozum eksploatacja metanu wydaje się
      najkorzystniejszym sposobem wykorzystania polskich złóż węgla (z
      jednej strony mielibyśmy własny gaz, z drugiej - mielibyśmy wreszcie
      z głowy górnicze emeretury).
    • wedry Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 10:38
      Wiele ciekawostek o gazie i wydobywaniu mozna sie dowiedziec - profesjonalny
      artykul, perelka na tle reszty.
      • kosmiczny_swir Popieram atykul w calosci. Rzad powinien sie .... 21.12.09, 14:10
        Popieram atykul w calosci. Rzad powinien sie zainteresowac jak na calym halasie
        na temat CO2 Polska moze zarobic. Niestety, polski rzad to glownie humanisci i
        pseudoekonomisci a nie inzynierowie i kadra managerska.
        • dzielanski Lubię forum GW - zawsze znajdzie się jakąś perełkę 21.12.09, 21:56
          O ile - w ogólnym zarysie - zgadzam się z myślą, że rząd mógłby
          pomyśleć, "jak na całym hałasie na temat CO2 Polska może zarobić", o
          tyle wizja posiedzeń Rady Ministrów odbywanych w laboratoriach
          naukowych (najlepiej pośród mnóstwa migających lampek i sporej
          ilości pipet) rozbawiła mnie do łez.
          • kosmiczny_swir Re: Lubię forum GW - zawsze znajdzie się jakąś pe 21.12.09, 23:19
            Czy ja napisałem, że posiedzenia rady ministrów mają się odbywać w
            laboratoriach? Czy CTO albo CSO w firmie siedzą w laboratoriach? Nie. Są to
            oczywiście zazwyczja ludzie którzy żeby zjedli na rozwijaniu różnych
            technologii, ale ich zadaniem jest wykorzystać ich doświaczdzenie w zarządzaniu
            a nie siedzieć w laboratorium.
        • astrolog-2 Rząd niekompetentnych...leni 21.12.09, 22:54
          kosmiczny_swir napisał:

          > Niestety, polski rzad to glownie humanisci i
          > pseudoekonomisci a nie inzynierowie i kadra managerska.

          Otóż to. Niekompetencja, ignorancja, buta i arogancja.
      • 444a Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 16:49
        profesjonalny
        > artykul, perelka na tle reszty.

        Tylko brakuje podstawowych danych np. wydobycia w Polsce, zapotrzebowania,
        możliwości gazoportu i tego UGR w Polsce, itd. itp.
    • cree-is-me @jk2007 21.12.09, 11:00
      Przecież sami dowiedliście, że umowy z wami są g.. warte, prawda? ;)
      Wystarczy zastosować waszą taktykę i "wypiąć" się, kiedy będzie to
      dla nas wygodne.
      A o koszty nowych technologii wydobycia gazu się nie zamartwiaj,
      Conoco sfinansuje wszystko i będzie przez dziesięciolecia czerpał
      zyski z inwestycji, stać ich na to. Ma przy tym gwarancje, że nikt
      nie "znacjonalizuje" inwestycji tak jak to się dzieje u was.
    • ciuciumorales Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 11:26
      Mylisz się. Exxon zaczyna w przyszłym roku na Lubelszczyźnie. Wiem z pierwszej ręki a chodzi właśnie o łupki. Inni też się interesują. Exxon ma koncesje i juz otworzył przetarg na wiercenia.
      • jk2007 Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 12:37

        ciuciumorales napisał:

        > Mylisz się. Exxon zaczyna w przyszłym roku na Lubelszczyźnie. Wiem
        z pierwszej
        > ręki a chodzi właśnie o łupki. Inni też się interesują. Exxon ma
        koncesje i juz
        > otworzył przetarg na wiercenia.

        a czemu wlasnie na Lubelszczyznie? Najwieksze zloza sa na polskim
        wybrzezu Baltyku.
    • etiopczyk Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 11:26
      Jest takie stare etiopskie przysłowie, że nie napełni się głodnego brzucha
      jutrzejszą kiełbasą z antylopy :) Jeśli te wszystkie projekty "wypalą" to
      wydobycie gazu w Polsce zwiększy się za 20 - 30 lat? A do tego czasu i tak
      trzeba będzie kupować. Od 2 lat mówi się, że pod Poznaniem i Swarzędzem są
      duże złoża, i że są w stanie zaopatrzyć w gaz Poznań i okolice. Nim dojdzie do
      wydobycia tych złóż (jeśli dojdzie) to miną lata, a co dopiero wydobywanie
      przy użyciu najnowocześniejszych technologii z dna Bałtyku. No chyba, że się
      morze sprzeda to prywatne firmy szybko się za to wezmą. Ale raczej wiele wody
      w Nilu upłynie (to też z Etiopii :)) i wiele rządów upadnie nim dojdzie
      dojdzie do eksploatacji złóż podmorskich.
      WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
      • poszum Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 17:02
        No tak, ale przez najblizsze 30 lat mozna kupowac albo drogi ruski
        gaz albo dwukrotnie tanszy nieruski gaz na wolnym rynku. I o tym
        wlasnie jest ten artykul.
      • 444a Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 18:47
        > Jest takie stare etiopskie przysłowie

        Nie dziel skóry na niedźwiedziu? (ktoś zna dalszy ciąg?)

        Nie mów hop, dopóki nie przeskoczysz? (czego przeskoczysz?)

        A to z antylopą ciekawe;-)
        • 444a aha 21.12.09, 18:48
          Indyk myślał o niedzieli, a w sobotę łeb mu ścięli ;P

    • ksiadztezczlowiek Wreszcie ktos napisal prawde! 21.12.09, 12:24
      Brawo autorze artykulu! Wreszcie napisal Pan prawde o gazie. Co prawda jestem
      przeciwny wydobywaniu gazu w Polsce w imie przyszlych pokolen i przyszlosci,
      ale jak najbardziej uwazam, ze monopol gazu w Polsce powoduje bardzo wysokie
      ceny i blokuje rozwoj niezaleznych firm. Przez co oslabia Polske i wzmacnia
      Rosje. Kazdy grosz, ktory przekazujemy Rosji i Gazpromowi jest inwestowany
      przeciwko Polsce (wzmacnia naszego potencjalnego wroga militarnie i gospodarczo)!
      • herr7 gdyby nie ten Gazprom! 21.12.09, 13:13
        Najwyraźniej Gazprom uwiera redaktorów Wyborczej, którzy aż podskakują z radości
        gdy piszą na temat jego "niepowodzeń". W argumentacji redaktora Gadomskiego jest
        spora luka. Największy popyt na gaz nie będzie występował na rynkach europejskim
        i amerykańskim, ale chińskim i indyjskim. Kraje te sprawią, że ceny na gaz nawet
        te "spotowe" nigdy nie spadną poniżej pewnego minimum. Fiasko szczytu w
        Kopenhadze jedynie wzmocni te tendencje po tym, gdy Chińczycy (ale też
        Amerykanie) nie zgodzili się na europejski "ekoterroryzm". Oznacza to jedynie
        wzrost konsumpcji gazu (oraz ropy).

        Eksploatacja amerykańskich złóż gazu spowoduje natomiast jedynie ograniczoną
        sprzedaż gazu skroplonego na tym rynku, gdyż pozwolić mogą sobie na to jedynie
        te kraje, gdzie cena wydobycia jest na tyle niska, że nawet po skropleniu opłaci
        się im jego eksport po niskich cenach. Ale to będzie jedynie oznaczać
        zatrzymanie cen lub ich wzrost. Jakby nie było, przyszłościowe rynki są w Azji i
        o nie będzie toczyć się prawdziwa walka.

        Redaktor Gadomski ubolewa nad pazernością Gazpromu, ale nawet się nie zająknie
        na temat cen gazu norweskiego. Czyżby Norwegowie sprzedawali swój gaz po
        ulgowych cenach?

        Na zakończenie, w zeszłym roku ukazał się czasopiśmie naukowym Science artykuł
        na temat zasobów gazu i ropy w Arktyce. O ile Arktyka nie może się równać z
        krajami Zatoki Perskiej pod względem ropy, o tyle jest tam naprawdę dużo gazu,
        przy czym większość niego leży w "konwencjonalnych" złożach na euroazjatyckim
        szelfie w pobliżu granic Rosji. To jest to bogactwo na które Zachód od dawna ma
        ochotę, żeby je "zdemokratyzować", tak jak już to miało miejsce z irackimi
        bogactwami.
        • poszum A kto powiedzial ze nie zaczna eksloatowac nowych 21.12.09, 17:05
          pol gazowych nowa metoda wlasnie w Indiach i Chinach ? Technologia
          wiercen horyzontalnych zostala do tej pory wprowadzona w zycie
          zaledwie w USA. Nikt w Chinach czy Indiach jej jeszcze nie
          sprobowal.

          Wtedy zobaczymy kto do kogo bedzie gaz eksportowal.
    • olias Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 12:46
      Polska, ściślej - PGNiG jeszcze NIE podpisała umowy z Gazpromem. Ostatnio nawet
      Pawlak ciskał się jak wesz na grzebieniu; pewnie skapował że spartaczył biznes i
      jeszcze dał się wpakować przez Tuska w to nieszczęście.
      Polska nie ma kasy na nowe technologie. i szkoda, ale .. nie musi. Na razie jest
      podpisana umowa z Amerykanami na badania naszych złóż łupkowych. Mają na to
      naszą zgodę.
      • poszum Jesli odkryja zloza gazu na Baltyku banki beda 21.12.09, 17:08
        sie przescigiwac w ofertach sfinansowania wydobycia tego gazu.
        Mozesz wziasc to za pewnik.
    • sten.imi Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 13:58
      W końcu dożyłam dnia że ktoś napisał rzetelnie o tych Ruskich i
      wydzieraniu od nas haraczy pod pretekstem zakupu gazu
    • kacap_s_moskwy Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 14:30
      Biedny Gazprom, upadajacy Gazprom, upolityczniony Gazprom, nierynkowy Gazprom :)))

      Bla, bla, bla :)

      I po co maja isc do Rosji zagraniczne koncerny gazowe? Jak gazu jest duzo, po co im Rosja??? I co za derektywa EU ma dzialac na teritorium nie EU???

      • bmc3i Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 22.12.09, 23:44
        kacap_s_moskwy napisał:

        > Biedny Gazprom, upadajacy Gazprom, upolityczniony Gazprom, nierynkowy Gazprom :
        > )))
        >
        > Bla, bla, bla :)
        >
        > I po co maja isc do Rosji zagraniczne koncerny gazowe? Jak gazu jest duzo, po c
        > o im Rosja??? I co za derektywa EU ma dzialac na teritorium nie EU???



        To dla Was Polsza to juz nie tylko kurica - a nie zagranica, ale nawet nie UE?
        Czy tez czytac ze zrozumieniem nie potrafisz?

    • ulanzalasem Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 14:58
      Efekt będzie taki: POdwyżki, POdwyżki, biurowce dla koncernów, premie dla managerów i prezesów ;]
      • ebiznes24eu wkurzają mnie takie głupie wpisy 21.12.09, 21:26

    • domektomek Tak, będziemy potęgą. 21.12.09, 15:03
      Kupując drogi gaz z Rosji przez 27 lat po stałej cenie,bez
      możliwości jego sprzedaży.Będziemy siedzieć na rosyjskim gazie,nie
      wiedząc co z nim zrobić.Taka wersja wydarzeń też jest realna.
      Atrykuł jest dobry,choć brakuje w nim kilku szczegółów.
      Z tego co wiem Rosjanie narzucają nam zarówno cenę gazu jak i
      długoterminowy charakter dostaw.
      Brakuje mi informacji kiedy wreszcie powstanie polski port odbioru
      skroplonego gazu i o jakich ilościach jego odbioru możemy realnie
      myśleć.
      Czy nie lepiej kupować gaz na giełdzie po cenach znacznie niższych
      niż te,które proponuje nam Rosja.
      Brak w artykule rozważań o dywersyfikacji dostaw gazu.Dlaczego
      musimy kupować gaz wyłącznie z jednego źródła?
      Przyznaję ze przeprowadzanie kalkulacji jest tu wyjątkow
      trudne.Jednak od czego mamy Ministerstwo Gospodarki?
      • radocha1 Re: Tak, będziemy potęgą. 21.12.09, 20:43
        domektomek napisał:
        > Kupując drogi gaz z Rosji przez 27 lat po stałej cenie,bez
        > możliwości jego sprzedaży.Będziemy siedzieć na rosyjskim gazie,nie
        > wiedząc co z nim zrobić.

        Niekoniecznie.
        Polska może W KAŻDEJ CHWILI legalnie zakręcić kurek na rurach i
        zerwać kontrakt - z winy Gazpromu.
        LEGALNIE.
        Gazprom wisi kupę kasy Polsce za przesył gazu (sprawę w sądzie
        przegrał, nie wykonuje wyroku) i nie zbudował 2giej nitki (1szą
        zbudowała Polska - swoje 50proc) Jamalu (do czego zobowiązuje go
        umowa).
        Parę miesięcy temu był o tym artkuł w F.T. i zastanawiali się, czy
        Polska złakomi się na kilkadziesiąt milionów dolców teraz - czy
        sprytnie poczeka, by wykorzystać pretekst - gdy będzie miała gazu
        dostatek bądź nadmiar - i po prostu WTEDY zakręci ruskim rurę.
        To dlatego ruskim tak zależy na pólnocnej rurze - nie są idiotami -
        wiedzą, że ktoś te istniejące rury w końcu im zakręci - jak nie
        Polska to Ukraina - odkryli gigantyczne złoża wzdłuż wybrzeża
        czarnomorskiego (Odessa-ujście Dunaju) i gdy zaczną wydobycie - to
        nie będą przecież trzymać rur (biegnących całkiem innymi trasami)
        dla konkurencjii.
    • poszum Nie ma czegos takiego ze nie stac 21.12.09, 16:58
      Jesli nie ma technologii - dostarcza ja firmy zachodnie, jesli nie
      ma pieniedzy - dostarcza je banki (od tego w koncu sa). Koniec
      kropka.

      Jesli zamysl ma ekonomiczny sens musi sie zrealizowac. Najwyrazniej
      obecnie ten ekonomiczny sens istnieje.

      Pytanie wtedy jest, co wtedy zrobi Putin ze swoja rura podbaltycka
      za ktory wyprztyka sie z tylu pieniedzy ?

      A poza tym, nie pisze sie "po zatym" tylko "poza tym".
    • mariuszet Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 17:48
      Nic się nie da zrobić bo społeczeństwo nie wyobraża sobie by gaz i energetykę
      można było urynkowić, sprywatyzować. Oczywiście przykładowy Kowalski będzie
      pomstował na rządzących jacy to nieudolni "złodzieje" itp, ale nie zagłosuje
      na tych którzy ogłoszą, że sprywatyzują energetykę i PGNiG. "Kowalski" jest
      przekonany, że państwowe to dobre, a prywatne to zdziercy i złodzieje. Bo tak
      fajnie złożyć odpowiedzialność na rządzących i domagać się od nich pełnej
      opieki, oraz móc ponarzekać. Socjalizm i Che Gevara są wiecznie żywi.
      • savrin Re: Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 19:47
        i kowalski ma rację bo nie ma nic gorszego niż zmonopolizowane prywatne, patrz
        problemy w Ameryce Południowej z wodociągami.
    • opel_nie_dla_zbira I to jest niusik spasibo USA 21.12.09, 19:13
      Niusik ze hey , Polska ,USA gazowa potega na pochybel ryzawego szczurka z kremla
      az sie zatrzesly grube uda bolsz-evki15 chyba wypali druga paczke Buhahaa
    • ekofanka Więc po co nam atom? 21.12.09, 20:41
      nie rozumiem, dlaczego rząd zamiast szukac najabrdziej efektywnych i ekonomicznych rozwiązań uparł się na energetykę atomową. Polecam ciekawy tekst:
      Droga energia atomowa potrzebuje dotacji! Przykład z Wielkiej Brytanii
      • ebiznes24eu Re: Więc po co nam atom? 21.12.09, 21:30
        ten art z linku jest mało merytoryczny
    • fizykoterapeuta Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 21:17
      "Jest oczywiste, że [gaz] będzie wydobywany przez firmy międzynarodowe,
      dysponujące odpowiednim kapitałem i know-how. "


      no tak, byleby tylko Polska nie stanęła na nogi, byleby nas doili ze
      wszystkich stron - my sobie zostańmy przy pługach i na zmywakach - Polsce
      wysoka technika niepotrzebna...

      zamiast namawiać, do inwestowania w technologię, byśmy mogli wykorzystać nasz
      potencjał intelektualny, konkurować z najlepszymi, to nie - lepiej wszystko
      sprzedać, rozpieprzyć i rozdać za półdarmo
      • kpt_kloss Gdybys inwestowal w wydobywanie gazu od 21.12.09, 23:49
        dziesiecioleci to wiedzialbys jak do wydobywac w wydajny sposob.
        Jak nie inwestowales wynajmujesz kogos kto inwestowal. Tak to juz
        dziala na calym swiecie od wieku wiekow amen, wlacznie z Rosja,
        Arabia Saudyjska, i innych.

        Podobnie sam nie budujesz sobie samochodu w garazu bo sie na tym nie
        znasz. Wynajmujesz innych ktorzy sie na tym znaja i im placisz.

        Pomysl o Arabii Saudyjskiej. Pomimo ze wynajmuje innych do
        wydobywania swojej ropy, do ubogich nie nalezy.
        • ru3 Polska to nie feudalna Arabia! 22.12.09, 21:42
          Ależ coś ty, nie ściemniaj! Czy Norwegia byłaby dziś krajem o najwyższej stopie życiowej na świecie gdyby swe złoża szelfowe dała do eksploatacji np. Gazpromowi albo Łukoilowi? A potężny norweski Statoil jest wspierany przez państwo.

          Polska ma znacznie mocniejszy potencjał intelektualny i kulturowy, i takież tradycje, niż feudalna Arabia Saudyjska!

          Na polskich politechnikach od ponad PÓŁ WIEKU są wykładane technologie górnicze i nauki geologiczne. I od tyleż samo z powodzeniem prowadzono wielkie przedsięwzięcia związane z wydobyciem!

          Oczywiście, że teraz istnieje bardzo niebezpieczna tendencja żeby polską myśl techniczną zniszczyć - aby nie zagroziła KUNURENTOM z zagranicy.

          Zastanów się!
    • ashruc jesli ten gaz sie znajdzie to bedzie niezle....... 21.12.09, 22:06
      poszukalem i znalazlem kilka art o poszukiwaniach tego gazu u nas ciekawie to
      wyglada

      www.3legsresources.com/assets/poland/
      www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601085&sid=a0PZ7A5zkBjM
      www.reuters.com/article/idUSN0935751320090909
      hornrivernews.com/2009/12/11/chevron-to-search-for-shale-gas-in-poland/
      www.lngpedia.com/lng-energy-to-participate-in-polish-shale-gas-exploration-project/
    • abc12309 Czy zostaniemy gazową potęgą? 21.12.09, 22:34
      Apeluję do odpowiedzialnych dziennikarzy o nie pisanie tak hura
      optymistycznych artykułów. Od pierwszych 30 mln m3 w Stanach
      Zjednoczonych do ok. 15 mld m3 jakie zużywa rocznie Polska droga
      bardzo daleka, poprzez dalsze badania naukowe i instalacje wstępne,
      a potem znaczne inwestycje wszystko w USA. Artykuł ten jest
      chciejstwem i mrzonkami. A może tylko zawrócić w głowach naszym
      nierozważnym politykom.
    • kibic_rudego Kqacze elity sa za glupie na to by cos zbudowac 22.12.09, 08:04

      To widac w ciagu ostatnich 20 lat.

      "Nie wazne by Polska byla bogata, wazne by byla katolicka".
      Nic w mentalosci elit od 20 lat nic sie nie zmienilo.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka