Dodaj do ulubionych

Autostradowy skandal z Chińczykami

    • pawelekok Być urzędnikiem w Polsce 07.06.11, 08:27
      to ciężki kawałek chleba. Gdyby urzędnicy wybrali droższą ofertę, ale za to bardziej realną, to zostaliby zlinczowani za to, że nie wybrali najtańszej. Teraz zostaną zlinczowani za to, że wybrali najtańszą, ale nierealną. Praktycznie nie mają możliwości dokonywania trafnych i rozsądnych wyborów. Ale i tak malkontenci zrzucą całą winę na Tuska:)
      • stolat3 Re: Być urzędnikiem w Polsce 07.06.11, 08:36
        A gdzie tam . Winien jest Kaczyński i wstrętny Napieralski. Tusk i Grabarczyk nigdy.
        • pies_na_suki Re: Być urzędnikiem w Polsce 07.06.11, 14:28
          ciężko jest myśleć samemu, co chłopcze?
          a już czytać ze zrozumieniem to widzę, że totalna masakra
      • mplubin A co Ty sie znasz na podejmowaniu złych decyzji 07.06.11, 08:38
        Cześc Urzedniku, bronisz siebie?

        Ja straciłem pracę bo wypowiedziałem umowę 2 lata po zawarciu umowy od wygranego przetargu, bo na rynku pojawiła się nowa tańsza... oszczędności mikre rzędu 12000 miesięcznie. Co sprawiło, że wydawać zaczęto 4 tysiące miesięcznie, a nie 16, a nawet 18000 miesięcznie. Jednak wywalili mnie i nie mam sobie nic do zarzucenia... choc teraz bym zamknal oczy i pierdzielił to czy ktos przepłaca czy dopłaca...

        Więc niech urzędnicy zaczną myśleć...
        Bo narazie to robią to czego ja nie zrobiłem, a teraz będę robił czyli przestaję myśleć.
        • pawelekok Re: A co Ty sie znasz na podejmowaniu złych decyz 07.06.11, 09:36
          Nie jestem urzędnikiem. Pracuję w firmie, w której składamy oferty, o których losie decydują urzędnicy. I często mamy do wyboru, albo złożyć ofertę taką, której warunków nie dotrzymamy, albo przegrać przetarg, bo inni nie mają takich skrupułów. Niestety często przegrywamy przetargi. Na szczęście tylko w kraju, ratuje nas eksport. Urzędnicy prywatnie czasem mówią nam, że najchętniej wybraliby naszą ofertę, ale nie mogą bo zostaną zlinczowani przez takich malkontentów jakich tu na tym forum pełno. Co z tego, że wiedzą, że inni nie dotrzymają warunków. Ale nie mogą kierować się wiedzą i rozsądkiem, muszą wybierać oferty najtańsze.

          Takie mamy prawo i taki naród. Tu różni się przerzucają głupotami kto winien, Tusk, Grabarczyk, Kaczyński, Napieralski. A winnymi tej sytuacji jest ogół Polaków, są to malkontenci, łatwi do manewrowania, krytykujący wszystko co się da ale najczęściej bezmyślnie, bez cienia refleksji. A polityków mamy takich, jacy się dostosowali do większości elektoratu. We wszystkich partiach takich samych. Oferujących gruszki na wierzbie, a jak przychodzi co do czego, to bojących się podjąć jakichkolwiek odważnych i odpowiedzialnych decyzji. Bo wiedzą, że czego by nie zrobili, to i tak będzie źle. I tacy sami są urzędnicy. Nie rozumiem tylko tych malkontentów tu na forum. Mają to czego chcieli, takich polityków i urzędników jakich sobie wychowali. Czemu więc te narzekania?
          • qelo Re: A co Ty sie znasz na podejmowaniu złych decyz 07.06.11, 18:45
            swiete slowa
          • mplubin Re: A co Ty sie znasz na podejmowaniu złych decyz 23.06.11, 18:08
            No to wszystko jasne. Ty wiesz o tych sprawach i widzisz te sprawy czyli przetargi ze swojej strony, a ja ze swojej. I przyznam Ci rację.

            Urzędnicy wybierają oferty najtańsze, zgodnie z literą prawa i jakimś szablonem co fachowiec specjalista od zamówień publicznych przygotował.

            Tylko ile jest firm zewnętrznych świadczących swoje usługi i biorących udział w przetargach licząc na błąd takiego urzędnika. Taki urzędnik myli się i co dostaje to co chciał bo nie ma firmy, która zwróci uwagę na błąd... tylko cicho do końca damy to co chcą i niech się męczą.

            Z drugiej strony urzędnicy manewróją SIWZ tak by dostać to co chcą, czyli nie Ty nie twoja firma wygra bo znowu wy macie błąd, a urzędnik daje znać koledze i już sprawa załatwiona.

            A moim zdaniem ostatecznie to wszelkie strategiczne decyzje i prace firmy i ludzie z tym związani powinny wykonywać instytucje państwowe, państwowe firmy budowlane, czemu nasze państwo nie ma jednej potężnej firmy budowlanej? haha proste bo nie potrafią tym zarządzać zaraz by ci kierownicy tych firm doprowadzili do upadłości bo to państwowe hahaha

            Chory jest nasz kraj
      • lacorruption.org Re: Być urzędnikiem w Polsce 07.06.11, 10:24
        Zlinczowac urzednika!!?? Synu ty chyba nie w tym kraju zyjesz.
        Gdy zaczalismy grzebac w decyzjach naruszających plan zagospodarowania urzedale [te same] zabroniły nam wyremontowac dom ponieważ nie dostarczylismy dokumentów [których nie mieli prawa wymagać] i poniewaz prowadziliśmy prace budowlane [których nie prowadziliśmy].
        Myslisz, że to lokalna granda synu. Ależ nie ! Decyzje podtrzymał wojewoda, a nadzór budowlany z GUNB na czele nie widzi w tym nic złego, a my żyjemy w warunkach zagrazających zdrowiu i zyciu.
        Grabarczyk zastał poinformowany i nie ruszył tyłka aby połozyc kres tej grotesce.
        Lokalna prokuratura i sądownictwo nie widza w tym naruszenia prawa. O jakim linczowaniu wiec synu mówisz. Problemem jest nie linczowanie urzędali, ale ich całkowita bezkarność.

        La.Corruption.org
        Stronke rozkręcamy, urzędalom sie nie damy.
        • pawelekok Re: Być urzędnikiem w Polsce 07.06.11, 15:43
          Oczywiście, że o linczowaniu mówiłem w przenośni. Akurat w przypadku podejmowania decyzji, które są na świeczniku opinii publicznej można jak najbardziej za swoją decyzję zapłacić - utratą pracy chociażby. Wtedy urzędnicy bardzo się starają aby mieć dupochrony w papierach.

          Ta sytuacja, o której Ty piszesz jest zupełnie inna. Nikogo nie obchodzisz, więc można w Twojej sprawie podjąć decyzję dowolną. A co do odpowiedzialności - jestem jak najbardziej za tym, żeby urzędnicy ponosili indywidualną odpowiedzialność za swoje decyzje, zarówno cywilną jak i karną. Dziś ponoszą tylko zbiorową, jeśli w ogóle ponoszą, płaci urząd, a tak naprawdę skarb państwa, czyli inni podatnicy. A karną ponoszą indywidualnie tylko wtedy, gdy udowodni im się naruszenie prawa, korupcję, lub gdy ich indywidualne zaniedbania - udowodnione - skutkują ofiarami w ludziach. Takie przypadki zdarzają się dość rzadko.

          A gdyby ponosili pełną odpowiedzialność indywidualnie, to wtedy musieliby się ubezpieczyć od OC. Spotkałem się z argumentacją, że to nic nie zmieni, bo wtedy ceny usług, czyli koszty pracy takich urzędników wzrosną o tą składkę. Nieprawda, zmieni dużo. W przypadku szkody spowodowanej jawnym zaniedbaniem obowiązków i/lub złą wolą urzędnika ubezpieczyciel będzie dochodził swoich szkód od urzędnika na drodze sądowej, a urzędnikom po prostu nieudolnym, często popełniającym drobniejsze błędy podniesie składkę płaconą już przez nich z własnej kieszeni. Urzędnicy będą wtedy musieli staranniej przemyśliwać podejmowane decyzje. W takim przypadku jak Twój mógłbyś skarżyć konkretnego urzędnika z większymi szansami, że sądy i/lub inne urzędy podejmą sprawiedliwszą decyzję. Dziś są oni częścią aparatu państwa i bronią jego interesów Twoim kosztem.
    • gupek-wioskowy Autostradowy skandal z Chińczykami 07.06.11, 08:29
      Wybieranie na przetargu najtańszej firmy skazuje na wybór z dolnej półki. Dodajmy cenę za ustawienie przetargu (nie bądźmy dziećmi....), więc wykonawca ma koszta dodatkowe. Ale to musi uwzględnić w kosztach, Niemcy mają współczynnik wzrostu cen w kalkulacjach. Szczególnie długoterminowych. Do tego wszelkie podwyżki, np. paliw, co generuje wzrost wszelkich cen, a poza tym jeśli Chińczycy wygrali przetarg i zatrudnili polskich podwykonawców, to znaczy, że nie mają pojęcia o realiach.
      Być może liczyli koszta przy zatrudnieniu polskich więźniów, bo zatrudnianie więźniów jest normą w Chinach (chyba nikt się nie łudzi, patrząc na ceny chińskich produktów). A tu nici.....

      Nie rozumiem dlaczego nie wzięli niemieckich firm. Przecież pokazali, że potrafią wybudować tysiące kilometrów autostrad w ciągu 3-4 lat. I to na początku lat 90tych....
      Rozumiem, że nie są tani i nie mają szans na wygranie przetargu. Ale jak mówią Niemcy "biedaka nie stać na rzeczy tanie, czyli buble".....

      bo oprócz ceny liczy się jakość. Ma ktoś złudzenia co do jakości chińszczyzny? ....

      Skończyło się przewidywalnie Panie Ministrze Infrastruktury. I jeśli nie potrafi Pan przewidywać rzeczy oczywistych, to nie nadaje się Pan na ministra.

      Poza tym Niemcy budowali autostrady własnymi firmami. W ten sposób zyski zostały w Niemczech, posłużyły firmom na przekwalifikowanie się po wybudowaniu autostrad, napędziły konsumpcję m.in. To tez jest przewidywalne.



    • japoni1 ale Donald wtope zaliczy 07.06.11, 08:33
      No to pieknie sie rzad skompromituje, nawet nie bedzie mozna dojechac autostrada do wawy na euro
    • kbaus Autostradowy skandal - ogromna szansa dla PiS 07.06.11, 08:34
      Jezeli PiS potrafi to rozdmuchac jako niekompetencje PO i doda do tego kilka innych korupcyjno/ nieudolnych posuniec (jak Eureko, stocznie itp) to moze stworzyc percepcje PO niezdolna do rzadzenia. Szansa dla procesu demokratucznego w Polsce.
      Z drugiej strony to, to moze byc i dobra widomosc. Chinczycy leca w kosmos dzieki Rosjanom, buduja samoloty mysliwskie na Rosyjskiej licencji, nie potrafia zdudowac porzadnego lotniskowca czy okretu podwodnego. Wszystko co jets naprawde technologicznie na czele z Chin to Amerykanskie, Japonskie czy Australijskie firmy. Tak ze Chinczycy sami to nic porzadnego nie potrafia zrobic - a to jest dobra wiadomosc. Chociaz, Wenecjanie rzadzili Mediteranians tylko dzieki temu ze byli dobrymi businesmenami a tu chyba Chinczycy dobrzy byli - nadzieja ze Mao wybil im to z genow.

      PO musi zachowac sie tak by wybudowac autostrady przed Euro, ukarac tych ktorzy sa winni (ich minnister ten co tak popieral musi odejsc) i pokazac sie jako inteligentna sila umiejaca zadzialac w krytycznych sytuacjach. Powtorka niudolnosci jak z Eureko czy stoczniach gdzie Ci co zawinili zyja sobie jak milionerzy, PO nie moze sobie powtorzyc. PiS ma teraz ogromna szanse by sie pokazac jako dobra opozycja ktora ma pojecie o co chodzi w ekonomi a nie tylko w budowaniu pomnikow (bolec nat Polska niudolnoscia z przeszlosci).
      • mplubin Re: Autostradowy skandal - ogromna szansa dla PiS 07.06.11, 08:41
        Weź ty idź pod SEJM
    • mineyko Autostradowy skandal z Chińczykami 07.06.11, 08:37
      W takiej sytuacji po jaką jasna cholerę sporządzano kosztorys?
    • iazon Autostradowy skandal z Chińczykami 07.06.11, 08:37
      Jestem ciekaw w którym hotelu odbywało się przed przetargowe sprawdzanie wykonawcy i
      ile na tym "biznesie" zarobili chłopaki ze spółdzielni Grabarczyka?
      Muszą być to niezłe sumki do podziału, bo nawet Donaldu nieruchliwy...
    • ajakzupa Grabarczyk za 07.06.11, 08:46
      Grabarczyk zawala, Chińczyka wieszają... Grunt to dobre notowania Pana Premiera Najjaśniejszej i to, aby był kocioł ofiarny.
    • zapomorski Autostradowy skandal z Chińczykami 07.06.11, 08:47
      Cena od początku była za niska, Polacy myśleli, że Chińczycy zasponsorują im autostradę, bo po pierwsze są Chińczykami, więc pracują za grosze, a po drugie jest to dla nich prestiżowy projekt w EU, więc dstaną wsparcie chińskiego rządu, sama GW lansowała taki pogląd. A tymczasem chińskie przedsiębioorstwa działają na normalnych rynkowych zasadach i szantażowanie teraz ich ministra złą reputację jest ciosem poniżej pasa. To urzędnicy, którzy zgodzili sięna taki niski koszt, poniżej wszelkich szacunków, prawdopodobnie po to, żeby przytulić pieniądze, powinni za to odpowiedzieć. Myśleli, że Chińczycy wybudują im za pół ceny, a reszta, jak zwykle, do kieszeni...
    • koballt Czy po przeczytaniu wszystkich artykułów 07.06.11, 08:48
      nt. tego skandalu ktoś w ogóle wie od kiedy chińska firma buduje, ile zbudowała km?
      • koballt Re: Czy po przeczytaniu wszystkich artykułów 07.06.11, 08:52
        na przykład ta b.dobra mapka A2 zatytułowana jest "mieli budować"

        stąd logiczne pytanie - to oni jeszcze nie zaczęli w ogóle?
    • marcin_801 Polecam artykuł na rzepie 07.06.11, 08:50
      Nie sugerujcie się artykułami Gazety, ona krzywdy działaniom rządu jakie by nie były nie zrobi. Polecam artykuł na Rzeczpospolitej gdzie wszystko opisane jest jak należy.
    • ankecenamon To jest nauczka 07.06.11, 08:59

      Cały świat powinien wyciągnąć wnioski z tej lekcji! Chińczycy i nie tylko (inni azjaci również) stosują dumping by wykończyć konkurencję ścislej mówiąc europejskie formy! Powoli mają monopol na wszystko !Zaraz będa wami rządzic , jeśli sie nie obudzicie frajerzy!
    • towarzysz.dyrektor No to POjechali. POkazali Chińczykom ... 07.06.11, 09:02
      ich miejsce w szeregu. Tusk znow sie wscieknie, o czym GW nie omieszka nas POinformowac. I PO sprawie. Nastepny temat prosze.
    • lucasdzihad A czy ktoś pogoni Alpine z budowy Stadionu? 07.06.11, 09:06
      Nie, bo Alpine ma zaplecze inwestycyjne
      Oni juz zresztą stracili inny kontrakt za nieterminowość
      I co? Dostali go jeszcze raz.

      A Chińczycy nie chcieli zapłacić POlitykom, więc mają za swoje
      Swoją drogą, polska branża "drogowców", którzy są najdroźsi w całej Europie, też swoje zrobiła w tej sprawie.

      Syf kiła i mogiła
    • kuma1 Autostradowy skandal z Chińczykami 07.06.11, 09:07
      Skończmy z cwaniakami w Sejmie. Nie tylko od małpek ale i nocnych umów z flachami wina.Sami mimo dziesiątków lat władzy dyktatury i diesięciu w wolnej Polsce, oprócz przekrętów i kombinacji finansowych nic nie wybudowali trwłego dla nas ale do rozrabiania i krytykowania pierwsi.Won z sejmu.Dokończyć przemiany .Pogonić cwaniaków kartką wyborczą.
    • observatorx Dolozyc Covecowi 500 mln - i tak bedzie taniej 07.06.11, 09:15
      Bedzie o 800 mln taniej na takim malym odcinku. Piechota nie chodzi a jakie moze wymusic oszczednosci na innych budowach autostrad.
    • trymerek Nie ma wazniejszych spraw ??? 07.06.11, 09:21
      I po co cały ten raban.Nie było autostrad przez ostatnie 60 lat i świat sie nie zawalił. JP II witało w Warszawie /chyba że episkopat .TVP,TVN i inni wspólnie kłamali/ milion osób i jakoś dojechali, Tu raptem przyjedzie do 40000 .Dojadą bez problemu a EUROPA wbrew krzykaczom z PIS SLD czy roztropkom z PSL nawet tego nie zauważy.Dłużej bedą jechać to pare razy przystaną wypiją piwo coś zjedzą i tylko na tym zarobimy. Na Ukrainie nie bedzie autostrad i bedzie dobrze /tyle że tam nie mają Hofmana /.Budujmy spokojnie dalej,miesiac w tą czy tamtą stronę nic nie zmieni. Budujmy wolniej ale dobrze by starczyło na lata a nie tak jak bydowano Gierkówkę i na okragło jest ona w remoncie. I dobrze ze dzieki EURO 2012 bedą te autostrady-tyle że NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ.
      • qelo Re: Nie ma wazniejszych spraw ??? 07.06.11, 18:49
        swiete slowa
    • waw-el Autostradowy skandal z Chińczykami 07.06.11, 09:23
      ...... a co tam ze autostrady jeszcze nie ma i dludo nie bedzie. wladza juz powinna pracowac nad oplatami za przejazd ta nieistniejaca autostrada, ba nawet juz powinni pobierac oplaty za przejazd objazdami i polnymi drogami, tak na poczet skonczenia przyszlej autostrady........ ach ci Chinczycy, popsuli " biznes po polskiemu"
    • asfo Autostradowy skandal z Chińczykami 07.06.11, 09:32
      Tak się kończy robienie przetargów, w których głównym czynnikiem branym pod uwagę jest cena. Jeśli chce się mieć coś zrobione porządnie to trzeba na to wyłożyć odpowiednie pieniądze. Cudów nie ma.
    • zawirowany Autostradowy skandal z Chińczykami 07.06.11, 09:33
      A może należało by rozliczyć komisję przetargową , która uwierzyła w cuda.
      A swoją drogą najwyższa pora zamienić idiotów z komisji na profesjonalistów.
    • regoat rozwiazania polskich urzednikow to dymisje 07.06.11, 09:36
      naprawde oni sa zalosni. dla parti w polsce lek na problemy z firmami wykonującymi autostrady do dymisje ministrow, a powinna byc praca
    • waw-el Autostradowy skandal z Chińczykami 07.06.11, 09:38
      ...... juz od Chinczykow cos wiemy........ opoznione przelewy. zawyzone ceny na materialy. o tym to juz dawno wszyscy wiedza, ze dla Chinczykow wywrotka piasku kosztuje dwa razy wiecej. a o oszukiwaniu na ilosci wywrotek to nawet dzieci w okolicy dyskutuja.
      ale w sprawe wlaczyl sie sam Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych od budowania Autostrad przez Chinczykow.
    • danielsaint Autostradowy skandal z Chińczykami 07.06.11, 09:47
      Połowe taniej bo bez łapowek !!!!!!!!!!!!!!
    • jedyny_leon Autostradowy skandal z Chińczykami 07.06.11, 09:48
      Oburzenie UE w momencie wpuszczenia Chińczyków na polski rynek świadczy o obawie o swoje interesy. Oczywiście jak nasze firmy coś spieprzą to bez problemu podpisuje się aneksik do umowy i wykłada dodatkową kasę ( dla przypomnienia NASZĄ KASĘ). Donek jak zwykle chciał dobrze mówiąc , że jak polskie firmy nie zejdą z cen za kilometr wybudowania drogi, autostrady to wpusci Chińczyków co uczynił ale jak zwykle w tym naszym prawie wspaniałym kraju wszystko w pizdu i... wylądował.
    • tirinti Będzie fajny tor wyścigowy 07.06.11, 09:49
      Jako, że odcinek koło Nieborowa będzie miał wjazd tylko z jednej strony to jedynym sensownym zastosowaniem jest zrobienie z niego toru wyścigowego o 2 prostych o długości 17km.
    • gostek_2 dobra chińska to jest tylko porcelana, panowie 07.06.11, 09:50
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka