Dodaj do ulubionych

Oburzony, pokaż pochodzenie

18.10.11, 01:34
Co jest "brukowego" w prostej obserwacji, że manifestację protestującą między innymi przeciwko wzrostowi rozwarstwienia organizuje liceum z czesnym tylko dla górnej warstwy? Jeśli to prawda, to jest to szczyt hipokryzji i obłudy, bo akurat górna warstwa ma prosty sposób, by przestać być rozwarstwioną górną warstwą - tj. może zawsze zrezygnować ze swoich przywilejów ekonomicznych.

Na przykład na początek tak, że podniesie czesne do 1000 złotych (ci których stać na 800 raczej tego specjalnie nie odczują), by z tej nadwyżki ufundować darmową naukę dla gromadki zdolnej ale biednej młodzieży. Tak trudno to wymyślić?
Obserwuj wątek
    • zimmels Re: Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 02:55
      > Na przykład na początek tak, że podniesie czesne do 1000 złotych (ci których st
      > ać na 800 raczej tego specjalnie nie odczują), by z tej nadwyżki ufundować darm
      > ową naukę dla gromadki zdolnej ale biednej młodzieży. Tak trudno to wymyślić?

      Nie wiem, czy trudno. Wiem, że mają taki program. A że się z nim nie afiszują? - A chciałbyś, będąc w tej "gromadce", być w ten sposób "wyróżniany"?

      Skąd w tylu Polakach tyle potrzeby szybkiego oceniania swoich bilźnich, w szczególności tych, którzy coś próbują robić?
      • anuszka_ha3.agh.edu.pl 1968 18.10.11, 08:13
        Zaraz zaraz, panie redaktorze.

        Tylko że w 1968 bananowa młodzież nie żądała "życia w dobrobycie", lecz głównie swobody zrzeszeń, wolności słowa, zniesienia cenzury i przestrzegania praw obywatelskich.

        Wolności słowa może żądać zarówno bogaty jak i biedny - i na tym polegał nonsens ówczesnego wytykania studentom, że są bananową młodzieżą.

        Gdy natomiast bogaty żąda życia w dobrobycie, to się ośmiesza i tyle.

        U kolejnego redaktora Gazety Wyborczej widzę brak podstawowych wiadomości z historii. Co z tego, że mamy w Polsce historię tak unikalną i piękną, skoro ona i tak nikogo niczego nie nauczy...
        • asperamanka Re: 1968 18.10.11, 08:26
          Redaktor, istotnie, historii najnowszej mógłby się poduczyć. Jednak przewrotnie mozna powiedzieć, że porównanie obecnych protestujących do młodzieży z 1968 wcale nie jest aż tak chybione, z zupełnie innego względu. Tamta "bananowa" młodzież z Hoffmanowej, Żmichowskiej czy Gottwalda domagała się wolności słowa i swobody zrzeszeń, ale też per salddo należała do beneficjentów systemu (na skalę ówczesnych, z dzisiejszej perspektywy śmiesznych, przywilejów), bo ich rodzice byli raczej nieźle "poustawiani" w istniejącym systemie i należeli przeważnie do elit partyjno-rządowych, które za ten brak wolności słowa i zrzeszeń odpowiadały, a jednocześnie w ich domach ta młodzież czytywała "Biuletyny Specjalne" PAP przynoszone z pracy, i wydawnictwa przemycane z Zachodu ;-)
          • anuszka_ha3.agh.edu.pl Re: 1968 18.10.11, 08:50
            No to jest jasne, że należeli do beneficjentów systemu. Ale wydaje mi się, że analogia "uprzywilejowania informacyjnego" chyba idzie zbyt daleko. Bananowa młodzież mogła sobie w domu popolitykować, ale na ulicy już nie bardzo - to nie chyba nie było tak, że kasta uprzywilejowana miała własną wolność słowa, a lud jej nie miał. Brak wolności słowa dotykał raczej wszystkich.
          • aaron_agorenstein To nie były śmieszne przywileje 18.10.11, 12:21
            asperamanka napisał:

            > body zrzeszeń, ale też per salddo należała do beneficjentów systemu (na skalę ó
            > wczesnych, z dzisiejszej perspektywy śmiesznych, przywilejów), bo ich rodzice b

            Mieszkanie w Alei Róż to jeszcze dziś jest łakomy kąsek, dostępny nielicznym. Wtedy to była przepaść, coś kompletnie poza zasięgiem (jak dziś willa za 5 milionów). Także inne przywileje, np. paszportowe, nie były śmieszne w latach 60-tych (bo za Gierka to już wyglądało inaczej)

            Marcowa propaganda nie była wredna przez to, że wskazywała na przywileje części klasy rządzącej, ale przez to, że "zapominała", iż w tej walce gangów po drugiej stronie są identyczne przywileje, tak samo skandaliczne w teoretycznie "robotniczym ustroju".

            Aczkolwiek jak się zdaje "natolińczycy" rzadziej korzystali z przywilejów ekonomicznych podlizując się ascetycznemu Gomułce.
        • 123jna Re: 1968 18.10.11, 09:35
          anuszka... ja takze "przynalezalam" do tej bananowej mlodziezy choc nie oplywalam w dobra doczesne jak Kaczynscy (falszywa matura za pieniadze i uklady), bylam b. biednym dzieckiem przesladowanym przez komune i chcialam zachodniej demokracji a nie "dyktatury ciemniakow". Dzis PiS wskochyl w buty komunistow - to jest (i Magierowski i Wildstein i Semka) dzisiejsza "dyktatura ciemniakow", znow zly stosunek do Zachodu i cywilizowania sie Pipidowka, znow wysmiewaja bananowa mlodziez - tylko ze ja, biedna kupowalam ubranie na "ciuchach" jak Pola Raksa i wygladalam zachodnio a nie jak magierowscy - na tzw. blok wschodni. Siedzi im ten blok wschodni w glowach, szczegolnie jego mysl przewodnia...
      • aaron_agorenstein Oczywiście że chciałbym 18.10.11, 12:06
        zimmels napisał:
        >
        > Nie wiem, czy trudno. Wiem, że mają taki program. A że się z nim nie afiszują?
        > - A chciałbyś, będąc w tej "gromadce", być w ten sposób "wyróżniany"?
        >

        Czy może istnieć zaszczytniejsze wyróżnienie niż to, że człowiek znajduje się w pewnym miejscu dzięki własnej pracy i zdolnościom, a nie dzięki pieniądzom tatusia?
    • aekielski Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 06:15
      Twoi rodzice mają takie dochody,że stać ich na płacenie za ciebie 800 złotych czesnego, więc siedź cicho i nie pyskuj,bo mogą stracić te dochody jak ich pociesze coś się nie podoba. Piękny szantaż!
      • asperamanka Re: Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 08:16
        Cóż, Bismarck przy okazji jakichś protestów młodzieży pod które podłączyła się ówczesna SDP stwierdził kiedyś, że "kto mając 19 lat nie jest socjalistą, nie ma serca, kto mając 30 lat pozostaje socjalistą, nie ma rozumu". Ten cytacik, później przez wielu powtarzany i przerabiany, dość dobrze oddaje i dzisiejsze realia, i dzisiejszych "socjalistów" w rodzaju Kalisza z Jaguarem, podłączających się pod protest.

        A to, że protest robi akurat młodzież z liceum imienia Jacka Kuronia, wcale nie najgorzej sytuowana, to mnie akurat mało dziwi. Ci młodzi ludzie widzą, jaki mają poziom życia, na tle dużej części społeczeństwa, dzięki pracy i stanowiskom rodziców. I zapewne się zastanawiają, na jakim poziomie za 10 lat oni będą w stanie żyć, dzięki własnej pracy, w obecnych realiach. Prawdopodobnie wychodzi im, że ich przyszłość wygląda mniej ciekawie - klasy uprzywilejowane kiedyś "odtwarzały się" dzięki posiadanym majątkom; dziś ich rodzice to nieźle uposażony, ale jednak "salariat", i dzieci wcale nie mają gwarancji, że same będą w stanie żyć na takim poziomie i zapewnić go swoim własnym dzieciom, a są juz w wieku, kiedy o tym się zaczyna myśleć. Jeśli dziecko z biednej rodziny nie ma na bułkę z serem, to może zakładać że jemu samemu gorzej w przyszłości nie będzie, a tu, w przypadku tej dobrze sytuowanej młodzieży, działa efekt demonstracji i strach przed przyszłością.
        • d14b0ll0s komentarz z BBC 18.10.11, 23:59
          No coz, jak mawial Tischner, sa trzy (rodzaje) prawdy - sycko prowda, tys prowda i g*wno prowda...

          A tu ciekawy wpis komentatora BBC odnosnie Occupy London Stock Exchange:
          www.bbc.co.uk/news/business-15326636
          • d14b0ll0s Re: komentarz z BBC 19.10.11, 00:03
            Bardzo przepraszam, poprawka: swiynto prowda (ale to i tak nie dotyczy forumowiczow, ktorzy nie widza nic poza "zepsuta mlodzieza" w kazdym kolejnym pokoleniu, moze dlatego, ze sami w mlodosci nie za wiele zrobili, zeby zmieniac swiat.. ojej.)

            d14b0ll0s napisał:

            > No coz, jak mawial Tischner, sa trzy (rodzaje) prawdy - sycko prowda, tys prowd
            > a i g*wno prowda...
            >
            > A tu ciekawy wpis komentatora BBC odnosnie Occupy London Stock Exchange:
            > www.bbc.co.uk/news/business-15326636
    • prawdziwygagatek Oni w Rzepie..i Rydzyk, mają to w genach. Zostali 18.10.11, 06:28
      poczęci na zabawie Sylwestrowej, organizowanej przez Komitet Zakładowy PZPR przy Urzędzie Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk dla pracowników i gości, z pionu propagandy KC...?
      Tak jak jeden.. co ja piszę.. Jedyny, Największy Przywódca Jedynej Prawej i Sprawiedliwej Partii ...
      Można to poznać po logice, pełnej podejrzeń retoryce i argumentacji tego małego, ale dobrze dobranego towarzystwa..
      • 123jna Re: Oni w Rzepie..i Rydzyk, mają to w genach. Zos 18.10.11, 09:40
        prawdziwygagatek - mozna go takze poznac po falszywej maturze "przynaleznej" dzieciom czerwonych bonzow. No kto jeszcze oprocz brata? Sadzac po jezyku takze Staniszkis i krasnodebski. Pamietajcie - blizniacy mieli dwoje z polskiego (moze nie tylko) - idom, siedzom zaden maturzysta warszawski nie mogl powiedziec. To ich zdradzilo idlatego od zawsze uwazalam, ze musza miec falszywe dyplomy, na prowincji by im to uszlo ale nie na "inteligenckim Zoliborzu".
    • grba Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 06:42
      A lud nasz kojarzy Jacka Kuronia wyłącznie z "kuroniówką"...
    • meczykowski Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 06:51
      Nie rozumiem, czemu próba ustalenia pochodzenia społecznego "oburzonych" miała by wzbudzać takie emocje. Może dlatego, że pokazuje, jak nieautentyczny jest ten "bunt" polskiej młodzieży?
    • drmuras Po prostu hipsterstwo się bawi w rewolucję. 18.10.11, 07:50
      Jeżeli Rysio Kalisz podjedża jaguarem na wyścigi konne to spoko jest to normalne. Ale jeżeli podjeżdza tym samym symbolem luksusu na manifestacje i udaję oburzonego to jest to po prostu Żałosne, głupie i groteskowe.
      Młodzież z liceum im Jacka Kuronia ( co za żenada nazywać tak liceum z czesnym 800 zł ) jest jeszcze bardziej groteskowa bo często protesuje zapewne przecieko swoim rodzicom zasilającym szeregi pracowników w tych nieludzkich koncernach czu bankach.
      • anuszka_ha3.agh.edu.pl Re: Po prostu hipsterstwo się bawi w rewolucję. 18.10.11, 08:20
        drmuras napisał:

        > liceum im Jacka Kuronia ( co za żenada nazywać tak liceum z czesnym
        > 800 zł )

        No właśnie, Kuroń chyba w grobie się przewraca :-)))
      • rasklaat Re: Po prostu hipsterstwo się bawi w rewolucję. 18.10.11, 10:11
        Wielkie halo, jaguar. Tani sportowy samochod dla nowobogackich. Do tego sa jaguary i jaguary. Zdaje sie ze Kalisz jezdzi XFem z ktorego taki jaguar jak z Kalisza socjalista. XF to jest w zasadzie mondeo w ladniejszej budzie. Badge engineering, mowi to cos?
        • drmuras Re: Po prostu hipsterstwo się bawi w rewolucję. 18.10.11, 10:52
          Etam halo , po prostu niesmak jakby prostytutka szła w marszu zabraniającym seksu pozamałżeńskiego....
    • so_fie Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 08:51
      to moze podyskutujmy o tym, jak gazeta zatrudnia mlodych ludzi? bo chyba w taki sposob, ktory oburza.... tymczasem tych mlodych ludzi robi w losia, udajac, ze jest po ich stronie
    • lelo58 Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 09:09
      Coz droga Gazeto to banalne stwierdzenie,ze kto mieczem wojuje itd.To przeciez wy ustanawiacie standarty.Nie tak dawno pisaliscie o pewnym terroryscie,ktory mimo ze otrzymywal 3000 emerytury to chcac na zaszantazowac a przy okazji skompromitowac drogiego wam premiera usilowal dokonac haniebnego samospalenia.Wy jednak i tak niczego nie pojmiecie bo kiedy ideologia bierze gore nad rozumem to wlasciwy oglad sytuacji jest raczej niemozliwy
      • mikolaj_leszno Re: Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 10:32
        ale przeciez to nie mlody, zdolny z duzego miasta syn dzienikarza gw sie podpalil. tylko roszceniowy spadkoboierca prl-u
    • 123jna Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 09:30
      A ciekawe jakie pochodzenie ma pan Magierowski pracujacy w Rzepie? Czy to, o ktore wielu go i innych rzepistow podejrzewa? Wstydz sie Pan, ale moze takze lewa matura tu bruzdzi jak u Jaroslawa? Pewnie takze sowicie oplacona przez rodzicow, niedaleko pada jablko od jabloni - pewnie to tajemnica rodzinna panie magierowski?
    • mikolaj_leszno Re: Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 10:28
      Latami gazeta tresowała naród, że jest nazbyt roszczeniowy, a Balcerowicz jest zbawcą narodowym. Teraz czytam komentarze panów Leszczyńskiego i Kumóra, ktorzy bronią oburzonych młodzieńców, beneficjentów przemian przed zarzutami o robieniu rewolucji przez bananową młodzież. Bo jak może być tak, że młodzi zdolni mają pracować za marną pensje w korporacji. Czyżby dzieci gazetowe wkraczały w dorosłość?
    • rockier Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 11:10
      No więc problem polega na tym, że o ile "o naturze kapitalizmu i jego przyszłości albo jego końcu. O tym, czy jest tak - jak zdaje się wierzyć Magierowski - że uczysz się pilnie, pracujesz w pocie czoła i osiągasz sukces finansowy, zawodowy. Czy też, że lądujesz w jakiejś korporacji za marne pieniądze bez szansy na awans? Albo o naturze korporacji." można rozmawiać bardzo długo i ciekawie, to odpowiedź na pytanie "Czy to nie są powody marszu Oburzonych?" brzmi: na pewno nie w polskim przypadku sprzed paru dni.
    • michal1401 Re: Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 12:04
      Przywódcy warszawskiego marszu oburzonych chodzą do Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia www.lokuronia.edu.pl/ , reklamowanego przez Krytykę Polityczną www.krytykapolityczna.pl/Aktualnosci/RekrutacjadoWLHimJackaKuronia/menuid-48.html
      czesne wynosi 880zł miesięcznie
      www.humanistyczne.pl/pokaz/6259
      Czesne w wysokości 880 zł należy wpłacać na indywidualne konto do piątego dnia każdego miesiąca począwszy od lipca przed pierwszą klasą a skończywszy na czerwcu (włącznie) w trzeciej klasie.

      Nauka w publicznym liceum dała mi podstawy matematyki:
      3x12x880 daje 31 680 zł plus 1000zł wpisowego to już prawie trzydzieści trzy tysiące złotych...
    • royal_pl Re: To musi boleć 18.10.11, 13:07
      To musi boleć, jak jakiś wredny redaktor Rz-plitej ujawnia kolejny przejaw hipokryzji środowiska GW (wszak to LO noszące im. J. Kuronia, kierowane przez córkę znanego redaktora GW).
    • royal_pl Re: Ciekawe czy w marszu wzięli udział przedstawi 18.10.11, 13:16
      Ciekawe czy w marszu wzięli udział przedstawiciele Krytyki P0litycznej, a jeśli tak to jak się czuli protestując przeciwko pracodawcom zatrudniającym młodych na umowy śmieciowe, czyli przeciwko sobie?

      Vide artykuł GW: Umowy śmieciowe w lewicowym lokalu
    • hirszhahr Ależ to żałosne, ech ... 18.10.11, 15:16
      Tak jakby "oburzeni" z pudełka nagle wyskoczyli.

      Jakby nie było kontrkultury, anarchizmów różnych odmian, sprzeciwu wobec działań niszczących przyrodę, inicjatyw antywojennych, alterglobalizmu, ruchów abolicyjnych, feministycznych, walczących o równe prawa, antykapitalistycznych ...

      Michel Moore, Zietgeist, Avatar, Fight Club. Squoting, Federacja Anarchistyczna, Hard Core Punk, AdBusters, Sea Sheperds, Ya Basta, Black Block, Feminoteka. Discharge, Słowa We Krwi, Keny Arkana. Zapatyści, Yes Mani, Food Not Bombs.

      Żeście się zorientowali, że miliony ludzi na świecie nie zgadzają się na ten kapitalistyczny totalitaryzm, że ta rzeczywistość powoduje cierpienie, że historia się powtarza, cykle, kręgi, i że może tym razem uda się nie dopuścić do przejęcia rewolucji przez reakcję i dyktatorstwo, jak w wypadku Rosji czy Francji?

      la-rage.pl/
      cia.media.pl/
      zielonewiadomosci.pl/
      czsz.bzzz.net/
      forum.hard-core.pl/
      zsp.net.pl/
      grecjawogniu.info/?tag=konspiracyjne-komorki-ognia
      www.raf.la.org.pl/antyimperializm-dzi/greccy-anarchici/938-konspiracyjne-komorki-ognia-soce-wci-wschodzi
      www.federacja-anarchistyczna.pl/artykuly/itemlist/tag/Konspiracyjne%20Kom%C3%B3rki%20Ognia
    • barbarella37 Oburzony, pokaż pochodzenie 18.10.11, 15:16
      jesteśmy raczej biedną rodziną, gdy moja wnuczka zdała maturę, postanowiliśmy, że pójdzie na studia, ale to kosztuje, więc wnuczka wybrała studia zaoczne, a sama poszła do pracy. pracuje na pół etatu, zarabia 550,00 zł. tyle wynosi czesne za m-c, do tego rodzina składa się na inne potrzeby (dojazdy, podręczniki itp.). Jest już na III roku. Czy zalicza się do bogatej elity ? NIE !!! bogata młodzież studiuje na uczelniach dziennych, bo ich rodziców stać !!!
    • amado80 Oburzony, pokaż pochodzenie 20.10.11, 18:01
      Zamiast o bananowej młodzieży "podyskutujmy o naturze kapitalizmu i jego przyszłości albo jego końcu". Dotąd wszystkie nasze rządy popierały rozwój kapitalizmu, nieraz nawet dzikiego kapitalizmu nie dbając o etykę ani o uczciwość. Co o tym sądzę - więcej w
      amado80.blox.pl/2011/10/ZLOTE-BERLO-I-KRYZYS.html
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka