Dodaj do ulubionych

Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej

01.10.06, 20:05
nie ma już nawet porządnych nagród literackich w tym kraju...:(
wszystko schodzi na psy...ups...przepraszam. Na pawia.
Obserwuj wątek
    • bozek17 Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:06
      Szkoda że jeszcze Wiśniewskiemu nie przyznali szkoda gadać kpina z tej nagrody

      Nike dla Sapkowskiego
      • robertw18 Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 20:16
        bo głód dziecka zabija wodą. Naprawdę, nie ma się z czego śmiać.
        Pozdr.
        • maretina Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 20:18
          robertw18 napisał:

          > bo głód dziecka zabija wodą. Naprawdę, nie ma się z czego śmiać.
          > Pozdr.
          no nie ma się z czego śmiać. nic nie zrozumiłeś:(
          • julk Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 20:54
            ludzie, czy wyscie powariowali?? komu niby nalezy sie ta nagroda? niektorzy
            pewnie chetnie przyznaliby ja sienkiewiczowi, ktory wielkim poeta byl. no ale
            niestety umarl - i to nawet ciut wczesniej niz jp2...
            bardzo sie ciesze, ze maslowska zostala doceniona (choc ciut bardziej liczylam
            na uhonorowanie 'lubiewa'). ta dziewczyna ma talent, jest glosem pokolenia 1200
            brutto!!
            ta druga nagroda dla szymborskiej to natomiast żałość.
            • kow3l Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 21:15
              >jest glosem pokolenia 1200
              > brutto!!

              Taaak? Ciekawe... Moim glosem to ona nie jest. Moze dlatego,ze zarabiam
              wiecej:P. Moze tak nagrodzic notatki zula z parku? W koncu on jest glosem klasy
              najnizszej:P Niestety Maslowskiej ksiazek nie trawie. Nie widze w nich nic
              wielkiego. Oczywiscie pierwsza z brzegu osoba nie jest w stanie pisac takim
              jezykiem, co nie zmienia faktu,ze na ta nagrode Maslowska wg mnie w zaden
              sposob nie zaslugiwala. Juz sama nominacja byla mocno kontrowersyjna.
              • maretina Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 21:16
                no jak jestes taki madry, to powinienes wiedziec, ze tylko w totalitaryzmie
                wszyscy musieli miec jednakowe zdnie i jednego przedstawiciela. moze wiecej
                dystansu? moze pomysl, ze nie jestes pempkiem swiata?
                • kow3l Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 21:22
                  Nie jestem. Jak widac wiekszosc w swoich postach takze wyraza dezaprobate
                  odnosnie slusznosci wyboru Pani Maslowskiej jako laureatki nagrody literackiej
                  Nike
                  • maretina Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 21:24
                    sugerujesz,ze bez tej magicznej wiekszosci Twoje zdanie jest mniej cenne?
                    • kow3l Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 21:28
                      To akurat Ty sugerujesz:) Ciesze sie natomiast,ze zdecydowana wiekszosc osob
                      podobnie sadzi...
                      • maretina Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 21:29
                        kow3l napisał:

                        > To akurat Ty sugerujesz:) Ciesze sie natomiast,ze zdecydowana wiekszosc osob
                        > podobnie sadzi...
                        bo Ty sie podpierasz wiekszoscia, tak jakby to mial byc dla mnie autorytet lub
                        argument.
                        • kow3l Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 21:36
                          Zarzucilas mi,ze jestem pepkiem swiata dlatego napisalem o tej wiekszosci. No
                          tak zapomnialem - dla Ciebie autorytetem jest pokolenie 1200 brutto :P
                          • maretina Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 21:39
                            no widzisz, znowu nic nie zroumiles, bo ja nic o SWOICH utorytetach nie pisalm.
                            swojej wyobrzni zrob "prrrr:), bo galopuje jak wsciekla, na oslep i mija sie z
                            rzeczywistoscia.
                            • kow3l Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 21:49
                              Twojego rozumowania to akurat chyba nikt nie rozumie, wiec mi tak nie
                              schlebiaj:D. A tak na przyszlosc przeczytaj to co napiszesz zanim wyslesz(nie
                              pisze tylko o tym poscie),bo czesto nie ma to ani ladu ani skladu ;-)
                              • maretina Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 21:52
                                Ty nie kumasz, ale Ty ( jak juz pisalm) to nie ogol.
                                • kow3l Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 22:06
                                  A ty to ogol? A ponoc wiekszosc Cie nie interesuje, liczy sie Twoje zdanie;-)
                                  Znowu jestes niekonsekwetna :P. Dobranoc.. Czas na sen :)
                                  • franek.dziennikarz-9 [...] 01.10.06, 23:52
                                    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
                                    • lukciu Re: Następny Laureat H_e_r_r__T_u_s_k ?:)))))) 02.10.06, 07:32
                                      stary ale ty bezgranicznie glupi jestes.
                                      • mooomin "Ciekawe czasy"... 02.10.06, 09:29
                                        ...mają to do siebie, że rodzą wpsaniałą literaturę. I to jest jedyna zasługa
                                        Kaczyńskich dla Polski. Pozdrawiam tego chłopaka od Herr Tusk. Muszę
                                        powiedzieć, że jest po prostu głupi.
                                        • puzdrowiciel Taśmy Prawdy: Nike 2005 (zakulisowe rozmowy Jury) 02.10.06, 11:51
                                          Taśmy prawdy! Reporterzy PUZDRA dotarli do zakulisowych knowań towarzyszących
                                          tajnym obradom Jury literackiej nagrody Nike 2006. Ich żarliwe filipiki w
                                          dramaturgiczną formę ubrał przejęty literacko Maciej Milach (neptyczny).
                                          WYSTĘPUJĄ: Henryk Bereza + Marek Zaleski + Izabella Cywińska + Tadeusz
                                          Drewnowski + Tadeusz Sobolewski + Piotr Wierzbicki.

                                          Zapraszamy do lektury: <a href="www.puzdro.pl/poza/neptyczny-nike.htm"
                                          title="http://www.puzdro.pl/poza/neptyczny-nike.htm">http://www.puzdro.pl/poza/neptyczny-nike.htm</a>


                                          PUZDRO Magazyn o Zabarwieniu Nadrealnym
                                          <a href="www.puzdro.pl" title="www.puzdro.pl">www.puzdro.pl</a>
                                          • poszeklu Pie-pie-pie-pierwsze, to, to, to, popopodejrzeewam 02.10.06, 13:18
                                            Pie-pie-pie-pierwsze, to, to, to, popopodejrzeewam, ze nie, nie ,nie
                                            ... Nike, s-s-s-s spowodow popo-o-olitycznych.
                                            • maciejtakitam Nike-Towarzystwo wzajemnej adoracji TWA 02.10.06, 15:42
                                              ;-)
                                              • maciejtakitam Chcecie uslyszec dobry kawal? ok 02.10.06, 15:47
                                                "Od dziś nazwisko 23-letniej autorki hiphopowej powieści Doroty Masłowskiej
                                                można wymawiać w jednym ciągu obok Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza,
                                                Wiesława Myśliwskiego czy Jerzego Pilcha, poprzednich zwycięzców Nike.
                                                Laureatka odebrała czek na 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły "
                                                • pirks1 Dlaczego Michnik puscil pawia 02.10.06, 16:26
                                                  Po miazdzacej krytyce drugiej ksiazki Pani Maslowskiej (tylko Gazeta ocenila te
                                                  ksiazke pozytywnie) te tysiace egzemplarzy zaczely zalegac na magazynach.
                                                  Hurtownicy zaczeli naciskac, aby cos z tym zrobic. Gazeta poszla wiec za ciosem
                                                  i wypchnela pawia na powierzchnie obdarowywujac autorke nagroda Nike. Gazeta
                                                  wie, ze klamstwo powtarzane wiele razy staje sie prawda. Jak wiec beda nam
                                                  wmawiac, ze ta kiepska ksiazka jest dzielem, to narod uwierzy. Najwiecej
                                                  pochlebnych opini slysze zawsze o Maslowskiej od ludzi, ktorzy nawet nie mieli
                                                  jej ksiazki w rece. Taka to juz rzeczywistosc.
                                                  • maciejtakitam Dyzma Dyzma Dyzma Nikodem... dostal NIKE 02.10.06, 17:25
                                                    Nagrode I Kase Elitki
                                                  • pirks1 Re: Dyzma Dyzma Dyzma Nikodem... dostal NIKE 02.10.06, 19:21
                                                    Gdy rozum spi budza sie demony (beztalencia). Krytycy literatury polskiej
                                                    (przynajmniej czesc) zupelnie zatracili zdolonosc oceny. KROL JEST NAGI, a ta
                                                    ksiazka to bubel i kropka. Sa jednak sily, ktore pchaja ja na wyzyny literatury
                                                    i lansuja bez ustanku. Wepchnac ja ludziom, sprzedac jak najwiecej. Jak beda
                                                    glosy niepochlebne, to przynajmniej powie sie, ze to bestseller! Nie szkodzi,
                                                    ze wiekszosc czytelnikow wyrzuci ja po pierwszych 3 stronach, najwazniejsze ze
                                                    sie sprzedaje i daje zarobic. Nie wazne co chcesz powiedziec, wazne abys
                                                    krzyczal, wtedy cie zauwaza.

                                                    Juz tak gleboko siedzimy wszyscy w g**nie (polityka, gospodarka, bezrobocie),
                                                    ze nasze elyty intelektualne rowniez sie w nim babrza i jak ktorys znajdzie
                                                    wieksze, to od razu wszystkim przed nos wciska.
                                                  • poszeklu Re: Dyzma Dyzma Dyzma Nikodem... dostal NIKE 03.10.06, 13:32
                                                    maciejtakitam napisał:

                                                    > Nagrode I Kase Elitki

                                                    I to jest odpowiedz na glupie pytanie Mihnika, czemu TVP nie transmitowala
                                                    tej uroczystosci.
                                                    " Dzień, gdy Masłowska wchodzi do historii ufundowanej przez "Gazetę" i
                                                    Fundację Agory nagrody, to też chwila, gdy z Nike pożegnała się Henryka
                                                    Bochniarz ... "
                                                    Czy nie nedza to?
                              • salvionaut1 ja rozumiem 01.10.06, 22:01
                                ... a do Ciebie jedno pytanie: czytałeś książkę?
                                • kow3l Re: ja rozumiem 01.10.06, 22:07
                                  Tak, czytalem
                                  • tahar Nagroda IKE 01.10.06, 22:16
                                    Ta nagroda zeszła na psy jeśli dostaje się w posiadanie głupiutkiego beztalencia
                                    lansowanego na głoś pokolenia...pokolenia spalonych żuli chyba.
                                    • rudy_g Re: Nagroda IKE 02.10.06, 00:37
                                      Ja też czytałem, a raczej próbowałem, bo po setnym "ku.." i dwusetnym
                                      "pie.." dałem sobie spokój z tym gniotem.
                                      • maciejtakitam Czytalem - Kiepska Literatura. Wnioski... 02.10.06, 15:44
                                        Nagroda NIKE jest dla mnie malo reprezentatywna...
                                        • maciejtakitam Oczywiscie GW i jej wierni czytelnicy wiedza 02.10.06, 15:45
                                          lepiej takze zaraz zostane okrzykniety roznymi epitetami... hehehehhe
                              • komentatorkabloga Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 02.10.06, 00:47
                                kow3l napisał:

                                > Twojego rozumowania to akurat chyba nikt nie rozumie, wiec mi tak nie
                                > schlebiaj:D. A tak na przyszlosc przeczytaj to co napiszesz zanim wyslesz(nie
                                > pisze tylko o tym poscie),bo czesto nie ma to ani ladu ani skladu ;-)


                                Ja swietnie rozumiem to rozumowanie i sie z nim zgadzam. Tez mnie smieszy, jak ktos sie podpiera tym, co sadzi wiekszosc. Brawo Maslowska.
                            • keradk Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 02.10.06, 10:44
                              wez sie maslowska idz i utop, bo to pewnie ty sie kryjesz pod tym nickiem. az
                              ocieka glupota
                              • xanaxy Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 02.10.06, 19:10
                                Bylbym zachwycony, gdyby wszyscy krytykujacy - stukneli sie we wlasne
                                prochno.Kto nominowal - nazwiska przeczytajcie dobrze? I gdybyscie tak umieli
                                myslec, pisac i wygrywac olompiady polonistyczne - byloby mniej chamstwa, a
                                tak? Zalosc wielka. Brawo P.Doroto. Czekam na nastepne.
                • labirynt Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 02.10.06, 08:39
                  brawo maretina!!!
              • o_k_o Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 21:20
                No właśnie! Musisz wiedzieć, że nie wszystkie książki są autobiografiami.
                Ciekawy jestem, co się czyta po przekroczeniu 1200 brutto? Samotność w sieci?
                • salvionaut1 buehehehe - dobre :) 01.10.06, 22:02
                  :)))
                • kow3l Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 22:09
                  Nie, marketing europejski ;-) Zartuje :) Dobranoc :)
                • zloczewianin Tutaj nie chodzi o pokolenie "1200zł brutto", 02.10.06, 11:32
                  Masłowska piesze dla ludzi, którzy starają się zrozumieć. Zrozumieć nie jej
                  slowa przelane na papier, ale otaczającą rzeczywistość. Nie ma się co dziwić,
                  że nie będzie akceptowana przez pokolenie urzędasów z nadania, którzy przez 3-4
                  lata są pokoleniem "2500zl brutto" i żyją ciągłym strachem przed utratą bliżej
                  nie sprecyzowanych nadzieii. Żyją zawiścią dla tych > "2500zł brutto" i pogardą
                  dla tych którzy się utożsamiają się z "1200 brutto"

                  Pozdrawiam
                  • maciejtakitam Tutaj chodzi o pokolenie "mydla i powidla" ;-) 02.10.06, 15:36
                    kompleksyyy...kompleksyyyy wiejskiego intielgiencika hehehehe
                    zloczewianin od dzisiaj cie mianuje krolem pokolenia "mydla i powidla"
            • balbec Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 22:44
              Ja mam wrażenie, że cały problem polega na tym, że na "GŁOS POKOLENIA"
              wykreowało Masłowską nie to pokolenie, którego ma ona być głosem (czyli
              pokolenie 20-kilkulatków), ale pokolenie 50-70-letnich "krytyków literackich",
              którym "niesforna proza" (;)) Masłowskiej pozwala uwolnić się od typowej nudy
              typowej przepisowej polskiej literatury.

              "Sukces" Masłowskiej ma tak naprawdę 2 podstawy:
              - wylansowanie przez Gazetę Wyborczą (odpowiednia medialność to warunek
              konieczny w dzisiejszych czasach)
              - oraz styl jakim pisze (warunek dostateczny) - styl może się podobać albo nie
              (mnie osobiście średnio), ale jest oryginalny i to jak widać wystarcza.

              Wygrana Masłowskiej to tak naprawdę efekt ogólnej miernoty polskiej
              współczesnej literatury, która generalnie jest nudna i na jedno kopyto i
              Masłowska wygrywa nie dlatego, że jej proza jest dobra albo mądra, ale po
              prostu dlatego, że wyróżnia się formą. Ale tylko formą, bo niestety treść jest
              banalna.

              Nie chcę być tu tendencyjny, bo też nie uważam, jak niektórzy, że Masłowska
              zasługuje na totalną krytykę. Nie zasługuje na nią, ale też nie zasługuje
              (przynajmniej na razie) na te nagrody. Ona z pewnością MA TALENT literacki i
              bardzo dobrze operuje językiem. Ale do bycie dobrą pisarką brakuje jej jeszcze
              tego drugiego - TREŚCIOWEGO - aspektu, tzn. żeby miała coś wartościowego do
              przekazania, żeby po lekturze jej książki człowiek inaczej patrzył na
              rzeczywistość.

              Obawiam się tylko, czy ona sama dostrzega tę potrzebę samorozwoju, bo jak ktoś
              jest wśród samych wazeliniarzy, to może dojść do wniosku, że jest już ideałem.
              Jak czytam te żenujące, lizusowskie recenzje w GW, to aż mi się smutno robi...
              • habitus Książka jest genialna.. 02.10.06, 00:08
                Niezwykle cięta, dowcipna, prześmiewcza a równocześnie tchnąca zrozumieniem i
                akceptacją ludzkiej słabości. Podziwiam Masłowską.
                Gratulacje dla młodej autorki.
              • to777mash Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 02.10.06, 10:11
                Pani Doroto, gratulacje za to, że Pani jest i się Pani chce pisać. Tutaj.
                Polaczki-frustraci jak zawsze wciągają w błoto każdego kto ich przerasta. Pokaż mi swój talent, a my cię tak obsobaczymy, że odechce ci się pisania. Naprawdę niezwykła w Świecie, destrukcyjna i po prostu durna jest to nasze narodowe plucie dla plucia. Kilka mętnych ogólników podbarwionych, zapewne, cudzą krytyczną retoryką. Nie sądzę by "panstwo krytycy" czytali to co tak wnikliwie oceniają. Chce się pawia puścić.
                Krowy doić - powiedział Shrek do prostactwa.
                • keradk Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 02.10.06, 10:51
                  ludzi uzywajacych slowa polaczki powinno sie kastrowac i na gnoju wywozic.
                  brzydze sie toba. nie moge powiedziec ze lubie wszystkich moich rodakow, ani
                  tez ze jestem z nich zawsze dumny. ale nigdy, NIGDY nie powiem o nikim
                  per'polaczek' bo tak mowia nedzne rusy (typu dostojewski, ktorego panna rzucila
                  dla Polaka i nigdy z tego nie wyszedl) i nie bede rownal do ich poziomu
                  • armagon Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 02.10.06, 16:50
                    Ty tez pokazałes mierny poziom. Ksenofob! :>
              • feliscat Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 02.10.06, 12:11
                balbec, b. fajnie napisane, bez zacietrzewienia i mądrze, zgadzam sie
              • tilda1 Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 02.10.06, 18:18
                popieram w calej rozciaglosci
            • nexen Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 02.10.06, 12:07
              Owszem, w porównaniu z Masłowską nagroda dla Szymborskiej do kpina i klasyczny
              ROTFL. Nagroda dla samego nagradzania.
            • guzikmaria 23 lata - to można być nagrodzonym tylko za język! 02.10.06, 15:56
              .23 lata to można być nagrodzonym tylko za język! Ale czy język książki jest
              najważniejszy? Najpierw trzeba coś przeżyć, a potem pisać!Inaczej będzie to
              zawsze gra słów!
          • koszalek_opalek1 Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 01.10.06, 22:42
            Dorocie gratulujemy Nike.
          • ingostar Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 02.10.06, 21:31
            Ale co mają do tego kaczory,to nie ten temat
        • blue911 Re: Może bardziej niż inni potrzebuje środków... 02.10.06, 01:32
          Zaraz,zaraz: ale czy zlustrowana przez Kaczory ?
          To najwazniejsze!!! co tam wartosci literackie.
          ;-)
      • ladne_sny a czytales, pacanie? 01.10.06, 21:54
        lubie takich pseudomoralistow i krytykow z koziej wolki, co wieszaja swoje glupie i chore, a przy tym
        idiotyczne teksty na laureatce, tylko dlatego, ze jest mloda, siksa i ze na pewno i z gory wiadomo, ze to
        co stworzyla jest gowienko warte... a czytales pacanie jeden z drugim..? he? czy tylko slowacki wedlug
        ciebie poeta wielkim byl? ;>
      • mat56 Kolejna przyszla feministka.... 02.10.06, 16:20
        Kolejna niedoszla feministka, ktora otzrymuje nagrode poniewaz wypisuje
        pseudointelektualne glupoty i udaje jej sie nabrac na to ciemna mase w tym
        kraju (glownie krytykow).
        A oto mozliwy scenariusz-wycinek z jej przyszlej biografii:
        "Jej czwarta ksiazka pt. 'Fuck me hard' ('ru.. mnie mocno') opublikowana
        zostala tylko w UK, poniewaz tworczosc tej pisarki wybiegla zbyt daleko poza
        granice dobrego smaku i szerokopojete rozumienie tabu w naszym kraju".

        Pozdrawiam wszystkich fomrumowiczow.
        • habitus Re: Kolejna przyszla feministka.... 03.10.06, 11:08
          Poczytaj uznanego w świecie Neila Gaimana. Brytyjczyk, pisze fantastykę. W
          Polsce ukazał się między innymi zbiór opowiadań "Dymy i lustra". Niektóre z
          opowiadań to czysta pornografia. Ukazało się w Polsce. Książka Masłowskie oprócz
          rażącego cię tytułu nie ma nic wspólnego z tym co napisał sławny Gaiman. Z
          wyjątkiem dobrego pisarstwa. Brawo masloska!
    • the_dzidka Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:08
      I oto dożyliśmy czasów, że bełkot stał się cnotą. O tempora, o mores!!
      Dajcie jeszcze JLWiśniewskiemu, co se bedziecie żałować!!
      • ladne_sny masz na mysli swoj belkot? 01.10.06, 21:55
        lubie takich pseudomoralistow i krytykow z koziej wolki, co wieszaja swoje glupie i chore, a przy tym
        idiotyczne teksty na laureatce, tylko dlatego, ze jest mloda, siksa i ze na pewno i z gory wiadomo, ze to
        co stworzyla jest gowienko warte... a czytales pacanie jeden z drugim..? he? czy tylko slowacki wedlug
        ciebie poeta wielkim byl? ;>
        • the_dzidka Re: masz na mysli swoj belkot? 02.10.06, 09:35
          Napisałam tylko to, co napisałam. Reszta to twoja nadinterpretacja. PS.
          Gratuluję kuultury wypowiedzi, pewnie czerpiesz od swojej idolki.
        • dx7 Re: masz na mysli swoj belkot? 03.10.06, 10:17
          > lubie takich pseudomoralistow i krytykow z koziej wolki, co wieszaja swoje glup
          > ie i chore, a przy tym idiotyczne teksty na laureatce, tylko dlatego, ze jest
          > mloda, siksa i ze na pew no i z gory wiadomo, ze to co stworzyla jest gowienko
          > warte... a czytales pacanie jeden z drugim..? he? czy tylko slowacki wedlug
          > ciebie poeta wielkim byl? ;>

          Powtarzasz sie. Tylko na tle cie stac?
      • ipanema_beauty Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 02.10.06, 12:43
        Taaa, to może jeszcze NIKE dla pani Grocholi.... brak słów.
        • bdx65 Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 02.10.06, 12:52
          Nadal myślę, że to wypadek przy pracy Jury.
          Co 10 lat może się zdarzyć.
          Obydwie powieści D. M. zasługują na uwagę i przeczytanie, ale jeszcze nie na na
          taką nagrodę.
          Dwukrotna nominacja dla tych powieści to wystarczająca nagroda!
          • pirks1 Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 02.10.06, 17:27
            Dla mnie to duzy wypadek. Ja probowalem czytac obie powiesci i nie dalem rady.
            Moj zmysl smaku zastrajkowal i odmowil dalszego trawienia tych odchodow
            literackich. Przypomina mi to "tworczosc" niektorych kawalarzy, ktorzy
            nagrywaja pijaka, ktory za dwa zlote plecie co slina przyniesie, przeplatajac
            calosc soczysta mowa rynsztokowa.

            Zadaje sobie pytanie, po co wedlug jury NIke jest sztuka, jaki jest jej cel?
            Moze zglosi sie paru nihilistow, ktorzy powiedza, ze sztuka nie ma zadnego celu
            oprocz formy, ale po co to czytac w takim razie? Pani MAslowska ma talent,
            przeciez nie musi pasowac on do mojego gustu, ale zeby od razu nagradzac jej
            tworczosc i wynosic na piedestaly? Czy tylko na to stac polska tworczosc
            literacka? Na pewno nie. Wielu jednak mlodych i utalentowanych polskich
            pisarzy, ktorzy maja cos do powiedzenia, pozostaje poza komercjalna machina
            wydawnicza, poniewaz teraz przyszedl czas, aby lansowac miernote intelektualna.
      • podreczny Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 02.10.06, 15:58
        The-dzidka

        Dokładnie o to (bełkot i pustka jako cnota) chodzi! Masłowskiej udało się to
        pięknie opisać.

        Gratulacje dla Pani Doroty!
      • xanaxy Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 02.10.06, 19:16
        the_dzidka napisała:

        > I oto dożyliśmy czasów, że bełkot stał się cnotą. O tempora, o mores!!
        > Dajcie jeszcze JLWiśniewskiemu, co se bedziecie żałować!!
        >
        O Boze - Chmielewska? To dopiero kicz jest dla pokojowek. Nie wypowiadaj sie.
        Czytaj Chmielewska, Gretkowska i Mniszek.
    • helter-skelter Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:08
      nie czytałem, ale próbowałem i...jakoś nie mogłem...
      • ilovefashiontv Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:09
        fajno
      • otis_tarda Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:10
        Po prostu nie dorosłeś do takiej literatury. Nie czytałeś? Toż to stoi wielkimi
        literami: NAJBARDZIEJ PRESTIŻOWA NAGRODA LITERACKA W POLSCE. Nie nagrodziliby
        przecież jakiegoś gniota, nie?
        • sugarbox Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:15
          Historia pokaże
          Czy gniot to
          czy trafi na
          WYPRZEDAŻE...:)))
          • pe1 Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 21:11
            Żebyś Ty wiedział w jakich objętościach trafia na wyprzedaże Szymborska.
            A potem wędruje na przemiał.
    • histeryczka Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:09
      Pogratulować
    • jorge.martinez Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:09
      Wildstein dobrze zrobił, że galę wręczenia wywalił z TVP.
    • straszny_koszmar Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:10
      Ciekawe za co?
      Za maksymalnie beznadziejny bełkot?
      • holyboy_666 Re: nie, nie za to 01.10.06, 23:03
        za dobrą literaturę

        a dobra literatura, jak widzę, nie jest dla ciebe, więc daj sobie spokój z
        komentarzami masłoskiej;-)
    • robertw18 Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:10
      Dość miła ta dziewczyna, ale niestety, poza wyszydzeniem wszystkiego, co
      względnie łatwo można zrobić, trudniej podsunąć innym coś mądrego. Za to
      powinny właściwie być nagrody, a złośliwe dowcipy, też niech będą.
      Pozdr.
      • nikodem123 Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 21:30
        Marzy ci się powieść tendencyjna w stylu Orzeszkowej? OK! Ale to już było.
        Dobrze, że NIKE nie nagradza epigonów.
    • kemot696 Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:11
      gratulacje pani Doroto. Uważam książkę za świeży powiew w polskiej literaturze.
      Na marginesie to smutne, że na tym forum zabiera głos kilkanaście osób a na
      forum o jakimś wiecu w Gdańsku wywnętrzniają się setki...
      • globus32 Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:16
        i tak paw królowej stał się pawiem gazety!
      • mrrek ... i te kilkanascie osób ma dość jednoznaczne 01.10.06, 20:18
        zdanie o forowanej przez wybiórczą autorce i jej twórczości. Można z tego wysnuć
        myśl, że nagroda zeszła ... na pawia (jak ktoś przytomnie wyżej zauważył) do
        tego stopnia, że wszyscy mają ją, no gdzie? w tzw "głębokim poważaniu", jakeśmy
        za komuny mówili. Z Bogiem, redaktorzy i jurorzy, idźcie sobie swoją drogą...
        • sztukmiszczzlublyna Re: ... i te kilkanascie osób ma dość jednoznaczn 01.10.06, 20:31
          mrrek napisał:
          > ... i te kilkanascie osób ma dość jednoznaczne
          > zdanie o forowanej przez wybiórczą autorce i jej twórczości.
          > Można z tego wysnuć myśl, że nagroda zeszła ... na pawia

          Albo raczej, że pierwowzór zbiorowego bohatera twórczości Masłowskiej w real
          life ma się rewelacyjnie dobrze. Ma się rewelacyjnie dobrze w charakterze nawozu.

          Intuicyjna nienawiść do laureatki osób uzewnętrzniających swoje przemyślenia na
          forum rzeczywiście ma solidne podstawy. Ja też bym nie chciał, żeby ktoś ze mnie
          sobie robił takie jaja jak Masłowska z Szanownego Państwa :-)


          • fcvg Re: ... i te kilkanascie osób ma dość jednoznaczn 01.10.06, 20:34
            brawo, zgadzam sie z moim przedmowca. Robimy z siebie gnojkow ale nie lubimy jak
            ktos nam to w twarz mowi.
          • dianucha Re: ... i te kilkanascie osób ma dość jednoznaczn 02.10.06, 15:43
            Wspaniale:) McDoris znów na piedestale. A oponentów zalewa żółć doskonale!!!
            Obraźcie się wszyscy, tupnijcie nogą i zamilczcie.
            Ta Pani wcale nie musi się starać, jednym zręcznym zdaniem na łopatki Was powala.
    • so_fie Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:13
      a to paw. żenada
      • krwawymsciciel zadna zenada. gratulacje dla MC Doris 02.10.06, 11:24
        mam nadzieje, ze ta nagroda wytlumaczy w koncu wszystkim i pokaze czartno na
        bialym, ze Dorota Maslowska to swietna utalentowana pisarka i pisze bardzo
        dobre ksiazki. gratulacje jeszcze raz.
    • reskowiak Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:14
      W przyszłym roku nawiążę ścisłą współpracę ze znajomyni polonistami. Sądzę, że
      młodzież gimnazjalne, o licealnej nawet nie wspomnę, wypadnie o wiele lepiej w
      konfrontascji z tegoroczną laureatką. "Paiia" kupiłem. Czytałem po jednej, dwie
      strony i robiłem przerwę. Po dojściu do połowy położyłem książkę na ławce w
      parku. Dlaczego tylko ja mam się męczyć.
      • kukurukuku Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:47
        żeby napisać coś takiego jak 'paw królowej' trzeba mieć dobre oko i język, więc
        nie mów o młodzieży gimnazjalnej i licealnej, bo to żałosne. oni są często
        zamknięci w tym samym, w czym i wy, konwenanse i tworzydła, nic nowego,
        romantyczna poezja, nie tędy droga.
        masłowskiej gratulacje, choć byłam dosyć w szoku.
    • aeromonas Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:15
      Brawo Dorota! Tak trzymaj! Nike dałabym wprawdzie Wilkowi, ale Masłowską
      typowałam w następnej kolejności. Ci, co wspominają o "bełkocie" to chyba na
      Sienkiewiczu i Kraszewskim chowani...
      • otis_tarda Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:16
        A żebyś wiedziała. Sienkiewicz ociera się o grafomanię, i w gruncie rzeczy jest
        pisarzem masowym, który na skutek okoliczności został pół-wieszczem - ale
        przynajmniej pisał o czymś. I pisał po polsku.
        • id999 Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:28
          Sienkiewicz był znakomitym pisarzem. powtarzana w kółko opinia o grafomanii
          Sienkiewicza to taki towarzyski bon mot

          co do Masłowskiej - ta dziewczyna jest genialna, "Paw" to lepsza ksiazka
          niz "Wojna". mysle ze trzecie dzieło bedzie jeszcze lepsze, zobaczycie.
          • otis_tarda Sienkiewicz 01.10.06, 20:57
            Ociera się. Te opisy cierpień bohaterek, te wzniosłe postacie - już Prus po
            Sienkiewiczu pojechał. Tak czy inaczej, Sienkiewicz pisać umiał.
            Masłowska nie ma nic ciekawego do powiedzenia, moim zdaniem. Ma jakiś "słuch",
            ale to nadaje się bardziej do rapu, czy hip-hopu.
            Zaś oryginalność jej przemyśleń można było zobaczyć w artykule w Guardianie:
            papugowała salon, ot "kaczory, niszczenie kultury, dyskryminacja gejów i
            ucieczki do Londynu", takie banały.
            • nikodem123 Re: Sienkiewicz 01.10.06, 21:37
              Ale "Paw królowej" nawet nie wspomina jednym słowem o kaczorach, niszczeniu
              kultury, dyskryminacji gejów.

              Fajnie niektórym jest zabierać głos na temat książki, której się nigdy nie
              przeczytało.
              • otis_tarda Re: Sienkiewicz 01.10.06, 21:51
                A czy ja mówię, że wspomina? Mówię, że Masłowska jest zupełnie nieoryginalna w
                swoich przemyśleniach - i wpisuje się w jeden z dwóch nader płytkich nurtów w
                Polsce.
                • holyboy_666 Re: ty tez jestes zupełnie nieoryginalny;-) 01.10.06, 22:43
                  w swojej krytyce książki, której nie czytałeś
                  • otis_tarda Re: ty tez jestes zupełnie nieoryginalny;-) 02.10.06, 09:33
                    Próbowałem czytać. Nie zachwyćiła mnie - ale widać, ma zachwycać, nawet jeśli
                    nie zachwyca. Ma zachwycać, bo Masłowska wielką literatką jest, dostała Nike,
                    największą nagrodę literacką, więc powinna zachwycać, ta wielka nagroda powinna
                    zachwycać.

                    A moja krytyka Masłowskiej nie wynika z tego, że "opisuje świat nizin" (o co
                    wielu ma pretensje) - ale z tego, że opisuje świat nizin takim, jak widzą go
                    zadowolone z siebie elity, elitki i kandydaci do nich.
                • ciemny_ludek Re: Sienkiewicz 02.10.06, 08:47
                  Twierdzisz, że jest nieoryginalna w swych opiniach? A może po prostu myśli to
                  samo co większość ludzi na temat sytuacji w kraju i nie stara się być w tym
                  względzie na siłę oryginalna?
        • julk Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 21:03
          koncz waść, wstydu oszczędź ;)
          z tym ze po polsku to sie waćpanu/pani niezle udalo.
          sienkiewicz byl masowy (choc w tamtych czasach nie bylo jeszcze kultury
          masowej, a juz napewno nie na ziemiach polskich), za to maslowska jest niszowa -
          co widac na tym forum.





          nike dla papieza polaka jana pawla drugiego
          • otis_tarda Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 21:06
            Był masowy, tak samo jak masowy był np. Conan Doyle. I gdyby nie zabory, równie
            dobrze mógłby pisać o Dzikich Polach jak i o warszawskim detektywie z ulicy
            Piekarskiej.
      • elfryda Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:42
        Nie.
        Po prostu - na prawidłowej, starannej polszczyźnie. Żeby taką polszczyznę
        wyszydzać, trzeba ją wpierw doskonale znać. Znakomicie robił to na przykład
        Gombrowicz. Pani Masłowskiej trochę do tego poziomu brakuje.
        • maretina Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 21:34
          czyli tylko skostniala i archaiczna polszczyzna nadaje sie do nagrod? ulica o
          tej polszczyznie juz zapomniala, dlaczego zatem kamienujecie maslowska za to, ze
          posluzyla sie jezykiem ulicy, by pokzac jej wady, malostkowosc, smiesznosc?
          mam wrzenie, ze w tym watku wypowiadaj sie sami nauczyciele, dla ktorych wzorem
          jest kanon lektur szkolnych z sienkiewiczem na czele.
          • slepowron4 Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 22:29
            Byc moze i kanon lektur, ale bez Sienkiewicza. Przeczytanych, nie
            przekartkowanych w liceum lub na studiach polonistycznych albo kulturoznawczych.
            • wiksadyba1 Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 02.10.06, 14:52
              Moim zdaniem Masłowską może się bezkrytycznie zachwycić właśnie zwłaszcza ten,
              kto zna wyłącznie kanon lektur szkolnych (ale już bez np. Ferdydurke) - i to
              kanon odczytany nie indywidualnie (bo wtedy mogło by się okazać, że te lektury
              nie zawsze są takie "szkolne":), ale z obowiązku i wg wskazówek
              interpretacyjnych nauczycielki + czytadła a la Grochola. Na tym tle to
              rzeczywiście wydaje się coś niesamowitego.
              • maretina Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 02.10.06, 18:40
                nonsens. napisales wiazanke bzdur.
                • wiksadyba1 Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 03.10.06, 09:37
                  Zosiu, Masłowska jakby co sama się obroni, przynajmniej częściowo, tam gdzie
                  potrafi. Nie potrzebuje tej klasy adwokata co ty:) Możesz więc sobie chyba
                  darować Twoje "flupy", że zacytuję nieodżałowanej pamięci Zbyszka Sajnoga,
                  który - jeżeli uwielbiasz Masło - powinien też ci przypaść do gustu:))
          • pepaipu Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 02.10.06, 13:51
            Masłowska nie "posługuje się" językiem ulicy, bo żeby posłużyć się świadomie jakimś językiem, to trzeba mieć wybór. Tymczasem nic nie wskazuje, by dostojna Laureatka potrafiła posłużyć się jakimkolwiek innym językiem oprócz tego, którym pisze, więc chyba sformułowanie "posłużyła się językiem ulicy" jest w tym przypadku lekką przesadą.
    • maretina zasłużona nagroda! BRAWO/nt 01.10.06, 20:17

    • kevin_michnik Serdeczne gratulacje 01.10.06, 20:20

    • robal.po.angielsku Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:20
      Ach, droga Mc Doris, bajkerka z ciebie przednia. Miejska, obwoźna raperka z
      tanimi rymami, co wprawia staruszków w zakłopotanie. Bo oni na co dzień żyją w
      innym świecie i taka książka jest dla nich czymś nowym, niespotykanym, wręcz z
      innej planety. A mi, młodemu zgredowi przelały się już te wszystkie pawie i
      szczerze mam już dość tego wszechogarniającego bełkotu, który atakuje zewsząd.
    • kaczkiprecz Re: Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:23
      swietnie!!! to naprawde swietna ksiazka! brawo!!!
    • fcvg Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:27
      Brawo, odchodzimy od skostnien. Brawo dla Jury.
    • mario601 Niech tam przyznają komu chcą 01.10.06, 20:35
      i niech tam Dorota dalej myśli że cała krytyka to przez zazdrość. ta nagroda
      straciła jakikolwiek prestiż.
    • rmichal2 O nagrodach literackich 01.10.06, 20:36
      całą prawdę napisał niejaki Jeremy Clarkson w swojej książce "Świat według
      Clarksona".
      • marzeka1 Re: O nagrodach literackich 01.10.06, 20:40
        W momencie gdy twórczość pani Masłowskiej wygrywa konkurs literacki- nagroda ta przestaje mieć jakikolwiek sens. Próbowałam czytać p. M. naprawdę próbowałam,nie da się.Cóż, ale pewnie jak zraz ktoś zauważy: nie znam się ani ja, ani inni krytykujący.A ci z GW nie mogą się mylić
        • michalng Re: O nagrodach literackich 01.10.06, 20:52
          > W momencie gdy twórczość pani Masłowskiej wygrywa konkurs literacki- nagroda ta
          > przestaje mieć jakikolwiek sens. Próbowałam czytać p. M. naprawdę próbowałam,n
          > ie da się

          To ze Ty nie umiesz nie oznacza ze sie "nie da" :)
          • jorge.martinez Re: O nagrodach literackich 01.10.06, 20:55
            W sumie czysta literatura nadaje się do czytania tylko przez samego autora,
            ewentualnie garstki specjalistów. Kto powiedział że geniusz musi podobać się
            plebsowi, kto powiedział, że czysta forma musi odpowiadać czytelnikowi
            wychowanemu na lekturach szkolnych?
            • otis_tarda Re: O nagrodach literackich 01.10.06, 20:58
              Gorzej, jeśli forma skrywa brak treści. Za formę, można nagrodę przyznać
              vogońskiej poezji z "Autostopem przez Galakykę"
            • pepaipu Re: O nagrodach literackich 02.10.06, 13:55
              A ja podejrzewam, że "Pawia królowej" nawet sama autorka nie jest w stanie czytać...
        • julk Re: O nagrodach literackich 01.10.06, 21:06
          rzeklas.
    • kow3l Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:38
      Ale siara ...
    • brocha żenada 01.10.06, 20:39

    • o_k_o Wspaniale! Gratuluję Masłowskiej i cieszę się! 01.10.06, 20:41
      Dorota Masłaowska jest autorką najorginalniejszych dwóch i najbardziej
      przenikliwych książek ostanich lat, a być może i całego okresu po 1989 roku.
      Jej literatura uderza w samo sedno bytu współczesnej Polski, illustruje
      mentalność i klimat tejże w sposób często okrutnie prawdziwy. I to właśnie
      przeszkadza wielu w jej odbiorze
      • salvionaut1 dokładnie 01.10.06, 22:12
        Nie dziwię się, że wielu osobom ciężko czyta się książki Masłowskiej. Z tą
        książką jest podobnie jak z niedobranym towarzystwem. Każdemu ciężko przebywać w
        towarzystwie pewnych osób.

        Tylko, że tu nie chodzi o to by odwrócić się na pięcie, dupę wypiąć i odejść
        tylko o to, żeby poznać i zrozumieć - a jest co rozumieć, bo kawałek świata
        zwany Polską właśnie.
        • mamrotanie lepiej idźmy na pikietę! 02.10.06, 15:40
          a ja i tak wiem, że prawdziwym zwycięzcą literackim 2005 jest Witkowski!


          Stanisław Retro to nędzny luj na tle Patrycji i Lukrecji!
    • yettering Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:43
      ksiazki maslowskiej dostaja nagrody literackie... grafomania i pseudo jezykowe parodie... koniec swiata.
    • halupka Nike 2006 dla Doroty Masłowskiej 01.10.06, 20:45
      Brawo!

      Lepiej późno niż wcale (zdaje się, że przy "Wojnie..." jury trochę się
      przestraszyło).

    • jjr44 a mnie sie podoba :-) 01.10.06, 20:48
      ja nie wiem czemu sie tak wszyscy irytują. Jury tak uznało i widocznie jakieś
      argumenty były. Mnie się książka podobała chociaż nie jestem przekonany że
      powinna tę nagrodę dostac.
      Dziwi mnie tylko to solidarne plucie na masłowską i te emocje. We mnie ta
      literatura aż takich uczuć nie budzi. A sama dziewczyna miła jest i może
      jeszcze coś fajnego napisze....
      Napiszcie może kto wg was te nagrodę powinien dostać to będzie bardziej
      merytorycznie.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka