kacap_z_moskwy
31.01.07, 07:35
GW - Czasy Borysa Jelcyna stały się dla Rosjan - także dzięki putinowskiej
propagandzie - synonimem "zbyt dużej wolności" i demokracji.
A moge poprosic o zrodlo frazesu - "zbyt duzej wolnosci"? Czy to dzienikarz
wymyslil? Albo wyczal z jakiegos tekstu?
GW - W sondażu WCIOM chęć życia w latach 90. wyraża zaledwie 1 proc. badanych.
Ale wedlug GW to czasy swetej demokracji...
GW - Pietuchow wie o petrodolarowych podstawach powodzenia gospodarczego
kraju, ale - jak wielu Rosjan - nie przejmuje się perspektywą możliwych
spadków światowych cen ropy i gazu.
Jusz widze pytanie dzienikarza GW - Ale czy sie nie bois ze nic nie macze
tylko petrodolary? U nas temu uczy GW.
I nawet rozumiem co pomyslal na temat "znawcy tematu" pracowni salonu
samochodowego :)
GW - Paradoksalnie, ocena warunków życia rośnie w Rosji znacznie szybciej niż
dochody. Obecnie aż 60 proc. Rosjan mieszkających w miastach uważa samych
siebie za "klasę średnią".
A na jakiej podstawie ocenil dzienikarz dochody? I czy moze sam ocenic jakosc
zycia tych ludzi? We "Wprost" skarzyl sie niedawno facet, ze przyjechal do
S.Petersburga, a mieszkancy maja wszystko, i, o rany, nie znaja swej
prowincji, bo na weekend powszechnie jada do blizkiej Finlandii na
wypoczynek :) Ot "nieblagodarnije". Nie chca podtwerdzic tezy GW o nizkich
dochodach.
GW - Socjologiczne kryterium rosyjskiej klasy średniej (równowartość 1200 zł
na członka rodziny) spełnia tylko 20-22 proc. ankietowanych
Bardzo jestem czekaw - kto to miezyl? :) I z kad te dane. Ja na biurku GW, to
rozumiem. Jak przetlumaczyli podany dochod rublowy, czy dolarowy, to wszedzie
jest zawsze kilka slow o trudnosci ustalenia dochodu. Bo do niedawna
wiekszosc plat byla na czarno, zeby unikac podatkow. Tylko ostatnie lata po
wprowadzeniu 13% podatku na dochody prywatne i bardzo prostych regul
podatkowych dla malych przeczembiorstw stali w dochody "biale". Ale ja znam
duza niemecka firme farmaceutyczna ktora tylko 30% placi na bialo, a reszte w
kopercze :) Jak policzyc co pracownik zarabia? Czy zadeklaruje, nawet w
sondarzu swoj rzeczywisty dochod?
GW - W Rosji "klasa średnia" składa się bowiem w 54 proc. z urzędników oraz
innych pracowników sektora państwowego (w tym gigantycznego Gazpromu), dla
których państwo i rząd jest chlebodawcą, a nie rywalem.
Nagroda Nobla czeka na GW :) Alez to mamy urzednikow. A ilus osob pracuje w
Gazpromie :) Nawet nie chce tych bzdur komentowac :)
GW - "Putin jest uznawany za najlepszego polityka, bo ludzie nie mogą poznać
innych" - napisali politycy ruchu Inna Rosja w niedawnym apelu o dostęp do
państwowych mediów.
No wlasnie. Kogo z Innej Rosji - Limonowa, Ziuganowa, Anpilowa, Kasparowa...
a sa tam jescze takie fajnie zrzeszenia jak Armija czerwonej mlodziezy,
Dwizenije protiw nelegalnoj migracii, Nastojasije kommunisty... i duzo innego
g..na. Oczywiscze GW, sa nam naibardziej potrzebne :)
GW jak zwykle. Radze dzisaj posluchac corocznej press-konferencji Putina dla
dzienikarzy. Choc GW znow napisze ze byla propagandowa. A ze w nej
uczesniczyli dienikarzy ze wszystkich duzych mediow swiatowych (razem z
rosyjskimi wyzej 1100 osob)... I tak wiadomo ze ABC czy Le Figaro to takie
anklawy medialne "krwawej gebni".