antimoron 10.02.08, 12:08 A teraz czekam na wpisy idiotów pod tytułem "powinien zapłacic za akcje ratowniczą" Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
miqesz Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 12:13 W Himalajach himalaista (RMF), w Alpach alpinista (gazeta.pl), a mnie się wydaje, że w Tatrach to taternik. Odpowiedz Link Zgłoś
szevek Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 13:38 Artur Hajzer, poszkodowany w lawinie, to przede wszystkim himalaista. Niezależnie od tego, gdzie w danej chwili się znajduje. Odpowiedz Link Zgłoś
grix Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 12:36 antimoron napisał: > "powinien zapłacic za akcje ratowniczą" W normalnych krajach po to płaci się ubezpieczenie za takie zabawy, żeby to ubezpieczyciel za ciebie płacił, i mam nadzieję że tak właśnie jest również w Polsce, że taki np. antimoron nie płaci za akcje ratowania taterników z własnej podatniczej kieszeni? Ryzyko wypadku podczas wspinaczki jest mniejsze niż ryzyko stłuczki podczas przejazdu zakopianką, więc i składki ubezpieczeniowe chyba nie ścinają z nóg. Odpowiedz Link Zgłoś
antimoron Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 14:07 W takim wypadku składka ubezpieczenia zdrowotnego powinna byc podniesiona dla palaczy i alkoholików. Jakos nikomu nie przeszkadza że lecznie raka płuc czy marskości wątroby jest finansowane z jego podatków. Z punktu widzenia budżetu państwa finansowanie górskich służb ratowniczych jest kroplą w porównaniu do pieniędzy wydawanych na nieodpowiedzialnych ludzi niszczących własne zdrowie. Ale zawsze się podnosi raban przy wypadkach w górach, których jest może kilkanascie, co najwyżej kilkadziesiąt w roku. Odpowiedz Link Zgłoś
grix Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 15:03 Ależ antymoronie, konsumenci tytoniu i alkoholu płacą bardzo wysoką akcyzę! A ja nie widzę żadnego powodu żeby finansować czyjeś hobby ani jego następstwa, może dlatego, że od jakiegoś czasu nie wspinam się w Polsce. Ale rozumiem twoje romantyczne podejście do taternictwa, skałek (ciekawe ile nfz wydaje co roku na skręcone kostki nieubezpieczonym łojantom...) itp. - naród powinien utrzymywać służby ratownicze, bo wszak nasi dzielni herosi jak się już podszkolą lub złapią formę to sławią potem imię Polski... Odpowiedz Link Zgłoś
niecierpielogowania Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 15:54 A chodzacy/wspinajacy sie po gorach placa: vat od sprzetu (drogi sprze-duzy VAT), oplate klimatyczna i jeszcze kilka oplat zwiazanych z uprawianiem sportu. Teraz lista tych wobec ktorym kosztow akcji nie kaze sie pokrywac: wedkarze, jezdzacy konno, kajkarze, otyli, zostawiajacy w domu wlaczone zelazka i garnki na¨ogniu¨. Wymieniac dalej? Odpowiedz Link Zgłoś
antimoron Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 16:45 To nie kwestia romantyzmu tylko pragmatyzmu. Gdyby akcyza ze sprzedaży alkoholu szła na slużbę zdrowia to mielibyśmy najprawdopodobniej najlepiej finansowaną służbę zdrowia na świecie. A dla informacji: w tym roku ratownicy otrzymają z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 4 miliony 600 tysięcy zł, z czego do Grupy Podhalańskiej trafi ok. 600 tysięcy złotych. Grupa Podhalańska GOPR zrzesza ponad 300 ratowników ochotników, którzy pełnią służbę w czynie społecznym, oraz 10 ratowników zawodowych, którzy zarabiają miesięcznie ok. 1000 złotych netto. I o takim pieniadzach rozmawiamy. Uważam że stac nas na utrzymywanie takiej służby i powinna by traktowana jak każda inna służba ratownicza: straż pożarna, pogotowie itp. Czy straż pożarna wystawia rachunaek za gaszenie pożaru? Odpowiedz Link Zgłoś
loppe Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 16:52 "To nie kwestia romantyzmu tylko pragmatyzmu. Gdyby akcyza ze sprzedaży alkoholu szła na slużbę zdrowia to mielibyśmy najprawdopodobniej najlepiej finansowaną służbę zdrowia na świecie" być może nie dostrzegasz że budżet państwa to jedność a akcyza go b.wspomaga po stronie przychodow Odpowiedz Link Zgłoś
antimoron Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 18:30 I właśnie tu tkwi problem. Płacimy olbrzymie podatki na drogi, a pieniądze idą na przykład na podtrzymywanie przy życiu strupieszałego górnictwa. Więc nijak ma się argument do wysokości akcyzy na alkohol a leczenia skutków jego nadużywania. Odpowiedz Link Zgłoś
ppo Palacze i alkoholicy płacą podatek od swoich nałog 10.02.08, 15:55 ów. W postaci bardzo wysokiej akcyzy, sięgającej nawet 80% ceny paczki/butelki. Nie pieprz więc głupot. Odpowiedz Link Zgłoś
niecierpielogowania Re: Palacze i alkoholicy płacą podatek od swoich 10.02.08, 16:00 Szczegolnie Ci pijacy wynalazki z targowisk :-D Odpowiedz Link Zgłoś
loppe Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 16:05 No wiesz co? 5 dni po publikacji badań z Holandii jednoznacznie pokazujących że leczenie palaczy i pijaków kosztuje w sumie mniej niż leczenie abstynentów zawracającyh slużbie medycznej d... do 90 roku życia m.in. i np. bardzo kosztownym Alzheimerem plus ta akcyza - podatek dodatkowy Odpowiedz Link Zgłoś
profes79 Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 12:58 Za akcje ratownicze z wlasniej kieszeni powinni placic debile ktorzy ida w gory bez ekwipunku, bez przygotowania, bez doswiadczenia; trzeba ich potem szukac (a oni sie z reguly znajduja gdzies 400km od gor ciezko zdziwieni ze ktos ich szuka) - tacy ludzie powinni placic. NNatomiast tu poszli w gory ludzie przygotowani i po prostu zdarzyl sie wypadek. POszkodowany wiedzial co robic, jak sie zachowac a jego koledzy mogli od razu wezwac pomoc. Wypadki sie zdarzaja. Odpowiedz Link Zgłoś
grix Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 13:06 profes79 napisał: > Za akcje ratownicze z wlasniej kieszeni powinni placic [----] ktorzy > ida w gory bez ekwipunku, bez przygotowania, bez doswiadczenia; Ważniejszym kryterium 'profesjonalizmu' wspinacza jest to, czy ma kupioną polisę. Jeśli nie ma, to znaczy że zakłada, że jest bezbłędny. A takie mniemanie o sobie może mieć tylko amator. Czy to jest ważne czy taki himalaista idzie na Czerwone Wierchy w butach czy nie? Ryzyko powinna oceniać firma która go ubezpiecza. Odpowiedz Link Zgłoś
vortex21 Alpinista niewiele wie o taternictwie .... 10.02.08, 13:53 Tatry to nie przelewki! Odpowiedz Link Zgłoś
d_zbita Artur Hajzer 10.02.08, 15:33 To odnosnie wpisów o brak profesjonalizmu poszkodowanego: pl.wikipedia.org/wiki/Artur_Hajzer Odpowiedz Link Zgłoś
grix Re: Artur Hajzer 10.02.08, 17:17 d_zbita napisał: > To odnosnie wpisów o brak profesjonalizmu poszkodowanego: A widzisz tu takie wpisy? Amatroszczyzna to wspinanie się bez ubezpieczenia tam gdzie się płaci za akcje ratunkowe, tzn. np. w Europie. W Polsce chyba nikt nie wystawia rachunków, bo jest przyzwolenie społeczne na finansowanie akcji przez budżet. Odpowiedz Link Zgłoś
david_silbermann uratowali go bo jest Żydem 10.02.08, 17:59 normalnych ludzi się nie ratuje, poza tym normalnych ludzi nie stać na taki sport Odpowiedz Link Zgłoś
antimoron Re: uratowali go bo jest Żydem 10.02.08, 18:35 tak, tak i jeszcze jak zdarzy im się przez przypadek kogoś normalnego uratowac to dokonuja na miejscu rytualnego obrzezania, a pozniej barmictwa po zniesieniu delkwenta z gor Odpowiedz Link Zgłoś
testra Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 11.02.08, 06:50 od kiedy to Tatry są częścią Alp ? a może ktoś widział w Alpach taternika ? albo w Himalajach ? bo TVN donosi, że w Tatrach to lawina porwała himalaistę. Himalaiści łażą po Himalajach, alpiniści po Alpach, a w Tatrach to mamy taterników, a nie odwrotnie. Odpowiedz Link Zgłoś