Dodaj do ulubionych

Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry

10.02.08, 12:08
A teraz czekam na wpisy idiotów pod tytułem "powinien zapłacic za akcje ratowniczą"
Obserwuj wątek
    • miqesz Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 12:13
      W Himalajach himalaista (RMF), w Alpach alpinista (gazeta.pl), a mnie się
      wydaje, że w Tatrach to taternik.
      • szevek Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 13:38
        Artur Hajzer, poszkodowany w lawinie, to przede wszystkim himalaista.
        Niezależnie od tego, gdzie w danej chwili się znajduje.
    • grix Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 12:36
      antimoron napisał:

      > "powinien zapłacic za akcje ratowniczą"

      W normalnych krajach po to płaci się ubezpieczenie za takie zabawy,
      żeby to ubezpieczyciel za ciebie płacił, i mam nadzieję że tak
      właśnie jest również w Polsce, że taki np. antimoron nie płaci za
      akcje ratowania taterników z własnej podatniczej kieszeni?

      Ryzyko wypadku podczas wspinaczki jest mniejsze niż ryzyko stłuczki
      podczas przejazdu zakopianką, więc i składki ubezpieczeniowe chyba
      nie ścinają z nóg.
      • antimoron Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 14:07
        W takim wypadku składka ubezpieczenia zdrowotnego powinna byc podniesiona dla palaczy i alkoholików. Jakos nikomu nie przeszkadza że lecznie raka płuc czy marskości wątroby jest finansowane z jego podatków. Z punktu widzenia budżetu państwa finansowanie górskich służb ratowniczych jest kroplą w porównaniu do pieniędzy wydawanych na nieodpowiedzialnych ludzi niszczących własne zdrowie. Ale zawsze się podnosi raban przy wypadkach w górach, których jest może kilkanascie, co najwyżej kilkadziesiąt w roku.
        • grix Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 15:03
          Ależ antymoronie, konsumenci tytoniu i alkoholu płacą bardzo wysoką
          akcyzę!

          A ja nie widzę żadnego powodu żeby finansować czyjeś hobby ani jego
          następstwa, może dlatego, że od jakiegoś czasu nie wspinam się w
          Polsce. Ale rozumiem twoje romantyczne podejście do taternictwa,
          skałek (ciekawe ile nfz wydaje co roku na skręcone kostki
          nieubezpieczonym łojantom...) itp. - naród powinien utrzymywać
          służby ratownicze, bo wszak nasi dzielni herosi jak się już
          podszkolą lub złapią formę to sławią potem imię Polski...
          • niecierpielogowania Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 15:54
            A chodzacy/wspinajacy sie po gorach placa: vat od sprzetu (drogi sprze-duzy
            VAT), oplate klimatyczna i jeszcze kilka oplat zwiazanych z uprawianiem sportu.
            Teraz lista tych wobec ktorym kosztow akcji nie kaze sie pokrywac: wedkarze,
            jezdzacy konno, kajkarze, otyli, zostawiajacy w domu wlaczone zelazka i garnki
            na¨ogniu¨. Wymieniac dalej?
          • antimoron Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 16:45
            To nie kwestia romantyzmu tylko pragmatyzmu. Gdyby akcyza ze sprzedaży alkoholu szła na slużbę zdrowia to mielibyśmy najprawdopodobniej najlepiej finansowaną służbę zdrowia na świecie. A dla informacji: w tym roku ratownicy otrzymają z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 4 miliony 600 tysięcy zł, z czego do Grupy Podhalańskiej trafi ok. 600 tysięcy złotych. Grupa Podhalańska GOPR zrzesza ponad 300 ratowników ochotników, którzy pełnią służbę w czynie społecznym, oraz 10 ratowników zawodowych, którzy zarabiają miesięcznie ok. 1000 złotych netto. I o takim pieniadzach rozmawiamy. Uważam że stac nas na utrzymywanie takiej służby i powinna by traktowana jak każda inna służba ratownicza: straż pożarna, pogotowie itp. Czy straż pożarna wystawia rachunaek za gaszenie pożaru?
            • loppe Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 16:52
              "To nie kwestia romantyzmu tylko pragmatyzmu. Gdyby akcyza ze
              sprzedaży alkoholu szła na slużbę zdrowia to mielibyśmy
              najprawdopodobniej najlepiej finansowaną służbę zdrowia na świecie"

              być może nie dostrzegasz że budżet państwa to jedność a akcyza go
              b.wspomaga po stronie przychodow
              • antimoron Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 18:30
                I właśnie tu tkwi problem. Płacimy olbrzymie podatki na drogi, a pieniądze idą na przykład na podtrzymywanie przy życiu strupieszałego górnictwa. Więc nijak ma się argument do wysokości akcyzy na alkohol a leczenia skutków jego nadużywania.
        • ppo Palacze i alkoholicy płacą podatek od swoich nałog 10.02.08, 15:55
          ów. W postaci bardzo wysokiej akcyzy, sięgającej nawet 80% ceny
          paczki/butelki. Nie pieprz więc głupot.
          • niecierpielogowania Re: Palacze i alkoholicy płacą podatek od swoich 10.02.08, 16:00
            Szczegolnie Ci pijacy wynalazki z targowisk :-D
        • loppe Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 16:05
          No wiesz co? 5 dni po publikacji badań z Holandii jednoznacznie
          pokazujących że leczenie palaczy i pijaków kosztuje w sumie mniej
          niż leczenie abstynentów zawracającyh slużbie medycznej d... do 90
          roku życia m.in. i np. bardzo kosztownym Alzheimerem

          plus ta akcyza - podatek dodatkowy
    • profes79 Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 12:58
      Za akcje ratownicze z wlasniej kieszeni powinni placic debile ktorzy
      ida w gory bez ekwipunku, bez przygotowania, bez doswiadczenia;
      trzeba ich potem szukac (a oni sie z reguly znajduja gdzies 400km od
      gor ciezko zdziwieni ze ktos ich szuka) - tacy ludzie powinni placic.
      NNatomiast tu poszli w gory ludzie przygotowani i po prostu zdarzyl
      sie wypadek. POszkodowany wiedzial co robic, jak sie zachowac a jego
      koledzy mogli od razu wezwac pomoc. Wypadki sie zdarzaja.
      • grix Re: Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 10.02.08, 13:06
        profes79 napisał:

        > Za akcje ratownicze z wlasniej kieszeni powinni placic [----]
        ktorzy
        > ida w gory bez ekwipunku, bez przygotowania, bez doswiadczenia;

        Ważniejszym kryterium 'profesjonalizmu' wspinacza jest to, czy ma
        kupioną polisę. Jeśli nie ma, to znaczy że zakłada, że jest
        bezbłędny. A takie mniemanie o sobie może mieć tylko amator.

        Czy to jest ważne czy taki himalaista idzie na Czerwone Wierchy w
        butach czy nie? Ryzyko powinna oceniać firma która go ubezpiecza.
    • vortex21 Alpinista niewiele wie o taternictwie .... 10.02.08, 13:53
      Tatry to nie przelewki!
    • macarthur ale farciarz 10.02.08, 14:36

      • d_zbita Artur Hajzer 10.02.08, 15:33
        To odnosnie wpisów o brak profesjonalizmu poszkodowanego:

        pl.wikipedia.org/wiki/Artur_Hajzer
        • grix Re: Artur Hajzer 10.02.08, 17:17
          d_zbita napisał:

          > To odnosnie wpisów o brak profesjonalizmu poszkodowanego:

          A widzisz tu takie wpisy?

          Amatroszczyzna to wspinanie się bez ubezpieczenia tam gdzie się
          płaci za akcje ratunkowe, tzn. np. w Europie. W Polsce chyba nikt
          nie wystawia rachunków, bo jest przyzwolenie społeczne na
          finansowanie akcji przez budżet.
          • david_silbermann uratowali go bo jest Żydem 10.02.08, 17:59
            normalnych ludzi się nie ratuje, poza tym normalnych ludzi nie stać na taki sport
            • antimoron Re: uratowali go bo jest Żydem 10.02.08, 18:35
              tak, tak i jeszcze jak zdarzy im się przez przypadek kogoś normalnego uratowac to dokonuja na miejscu rytualnego obrzezania, a pozniej barmictwa po zniesieniu delkwenta z gor
    • testra Lawina w Tatrach; stan poszkodowanego dobry 11.02.08, 06:50
      od kiedy to Tatry są częścią Alp ? a może ktoś widział w Alpach
      taternika ? albo w Himalajach ? bo TVN donosi, że w Tatrach to
      lawina porwała himalaistę. Himalaiści łażą po Himalajach, alpiniści
      po Alpach, a w Tatrach to mamy taterników, a nie odwrotnie.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka