m4t Tusk: Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie.. 24.10.08, 15:49 > Polska poprosiła Koreę Południową o pomoc w budowie elektrowni > atomowych. Pierwsze obiekty miałyby powstać w 2012 roku. Czegoś chyba nie rozumiem: czy tu chodzi o to, że do końca 2012 mają powstać pierwsze elektrownie atomowe? Na razie nie mamy ich lokalizacji, konsultacji społecznych, dróg by tam dowozić materiał, projektów, trakcji elektrycznych by korzystać z tej energii po jej wyprodukowaniu, źródła zaopatrzenia w uran, nie wiadomo kto i kiedy zrobi turbiny,... Gdzie jest Pan poseł Palikot ze stosownym pytaniem do p. Premiera? > Sławomir Nowak stwierdził, że "nie wyznaczono jeszcze > sztywnych ram czasowych na realizację projektu." Bo i po co, do 2012 jest jeszcze tak dużo czasu, że nie ma co się przejmować i robić jakieś sztywne ramy czasowe. Czy Pan Premier, wie co mówił(do prezydenta Lee Myung-ba) tam w Korei Pd.? Czy na pewno mówił 2012 czy może 2020 - bo to po angielsku jest podobnie? Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
uchachany To są szczegóły drobne: ważne, żeby ciemny lud 24.10.08, 16:14 wpadł w zachwyt, że rząd tak dynamicznie rządzi :). Już wykastrował pedofilów, zabrał kaczemu prezydentowi samolot - a teraz jeszcze piorunem zbuduje elktrownie atomowe :)! Odpowiedz Link Zgłoś
krzysw73 Brawo Tusk 24.10.08, 15:50 Brawo za odwage i decyzje! W Polsce juz dawno powinno sie o tym pomysleć, ale żądzący boja się ich podejmować. Tusk raz jeszcze udowodnił, że potrafi podejmowac strategiczne decyzje. Takich rządów nam potrzeba. Odpowiedz Link Zgłoś
uchachany Brawo! A w 2015 pierwszy polski lot w kosmos! 24.10.08, 16:10 Jaka decycja, jak decyzja?! Przecież to zwykła medialna zajawka. Rozmowy całkiem przedwstępne. "Sławomir Nowak w rozmowie z agencją Reuters przyznał: "Rozmawialiśmy z przedstawicielami Korei Południowej o wybudowaniu w Polsce elektrowni atomowej." i dalej "- Nie wyznaczyliśmy jednak sztywnych ram czasowych. Powiedzieliśmy jedynie, że w 2012 chcemy podjąć ostateczną decyzję i zacząć prace budowlane - dodał." ANALFABETO FUNKCJONALNY SPRÓBUJ ZROZUMIEĆ, CO JEST NAPISANE: W 2012 "CHCEMY PODJĄĆ DECYZJĘ"! Decyzję w 2012, a nie budowę! Czy też, jak na wstępie podano w tytule: "Tusk chce lektrowni jądrowych do 2012". I się dziwić potem, że media potrafią równie dobrze sprzedać proszek, majtki jak i polityka, mając takich kompletnie bezmyślnych odborców :). krzysw73 napisał: > Brawo za odwage i decyzje! W Polsce juz dawno powinno sie o tym > pomysleć, ale żądzący boja się ich podejmować. Tusk raz jeszcze > udowodnił, że potrafi podejmowac strategiczne decyzje. Takich rządów > nam potrzeba. Odpowiedz Link Zgłoś
balickia Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie atomowe 24.10.08, 16:14 Koreańczycy maja w budowie 6 elektrowni atomowych. I są bardzo konkretni skoro powiedzieli ,że do 2012 roku chcą wybudowac 1 elektrownie w Polsce. Więć niech polski Rząd nie zawraca im głowy bo i tak nic nie zrobi tylko namąci i wstyd będzie na świecie. Premier bez jaj i bez decyzji. Gdyby powiedział zgoda do 2012 1 elektrownia to bym może go zaczął szanowac a tak to tylko bzdety i bzdety. Odpowiedz Link Zgłoś
cymber.gaj Re: Tusk: Koreańczycy wybudują w Polsce elektrown 24.10.08, 16:15 - Polska poprosiła Koreę Południową o pomoc w budowie elektrowni atomowych. Pierwsze obiekty miałyby powstać w 2012 roku. - powiedział po spotkaniu z Donaldem Tuskiem prezydent Korei Południowej Lee Myung-bak. W późniejszym oświadczeniu Sławomir Nowak stwierdził, że "nie wyznaczono jeszcze sztywnych ram czasowych na realizację projektu." Takie są skutki niekompetencji w tłumaczeniu z polskiego na koreański i odwrotnie. A co szkodziło zabrać poliglotę Lecha Kaczyńkiego, który aż piszczy, żeby gdzieś pojechać? On by na pewno zabełkotał jak trzeba i jeszcze by ładnie zarechotał. Odpowiedz Link Zgłoś
bodziuvv1 Re: Nastepny wrzód na tyłku 24.10.08, 16:37 Mało tego , żę już sobie załatwilismy 2 niepotrzebne bazy obcego wojska,które w przyszłosci napewno dostarczą wielu problemów to jeszcze pod pretekstem budowy elektrowni zorganizujemy sobie największe składowisko odpadów radioaktywnych z całego kontynentu. Beznadzieja ogarnia coraz większa. Odpowiedz Link Zgłoś
balickia Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie atomowe 24.10.08, 16:21 Gdyby to powiedział Tow. Gierek to bym mu uwierzył w ciemno.Zbudował tyle , że do dzis wystarcza. Ale Tusk to facet bez decyzji i konkretów. Koreańczycy konkretnie a on moze decyzje podejmiemy w 2012 roku. Żenada, żenada i jeszcze raz żenada. Wstyd mi już nie tylko za Prezydenta ale teraz już i za Premiera. Kto nami rządzi ????? Odpowiedz Link Zgłoś
fromwindsor Kolejny przyklad oszolomstwa POpaprancow 24.10.08, 16:25 Elektrownie atomowe w kraju, ktory posiada jedne z najbogatszych w Europie zasobow wegla ? Nie, to nie kawal na prima aprilis - tak sie robi polityke w kraju prawie 40-milionow obywateli, w centrum Europy. Oczywiscie- takie pomysly moga sie wylegnac tylko w glowie POpaprancow. Amerykanie, ktorzy maja rowniez wielkie zasoby wegla, ktorego wydobycia zaprzestali w latach 60-tych, jak ropa stala sie latwo dla nich dostepna, mowia teraz o technologii " czystego wegla" jako zrodla energii. O tym Tusku nie slyszal albo tez nie chce slyszec. POpaprancy wychodza z zalozenia, ze po co rozwijac nowe technologie, dajac szanse pracy dla tysiecy mlodych, utalentowanych i wyksztalconych Polakow, wykorzystujac przy tym wlasne zasoby naturalne, jak mozna ich glodem wypedzic z kraju a zatrudnic do budowy "marsjanskich kanalow" i "unowoczesnionych czernobyli" w Polsce, obce firmy i sprowadzac z zagranicy surowce? Pomijam wielki koszt inwestycyjny budowy elektrowni i dlugi okres amortyzacji, bo tego POpaprancy nie sa w stanie pojac w ich woodo economics. Pomijam fakt iz elektrownie jadrowe to nadal wielkie niebezpieczenstwo dla srodowiska i dla ludnosci, mimo wielkiego postepu w zmniejszeniu ryzyka osiagnietego szczegolnie przez przodujacych w tej dziedzinie Kanadyjczykow i Amerykanow. Pozostaje pytanie. Skad beda POpaprancy kupowac uran, surowiec do produkcji energii elektrycznej w tych elektrowniach atomowych ? O ile zloza ropy naftowej i wegla kamiennego posiada kilkadziesiat krajow na swiecie, to jedynie kilka krajow posiada zloza uranu okreslone jako ekonomicznie zasadne do wydobywania. Swiatowe zasoby oceniane sa na 7.9 miliona ton. I dodam, ze wedlug ocen ONZ-towskiej agencji energii atomowej, zloz tych wystarczy, przy obecnym zuzyciu do roku... 2039. Oczywiscie, jesli znajdzie sie na swiecie jeszcze wiecej takich, jak polscy POpaprancy, to uranu zabraknie znacznie wczesniej. I co wtedy ? Nowe technologie tzw. breeding reactors, pozostaja nadal w zamyslach naukowcow i do wdrozenia tej technologii dluga, dluuuuga droga. A elektrownie wybudowane w Polsce przez POpaprancow nadal beda nie splacone a nie beda mogly produkowac, bo nie bedzie surowca. I ostatni argument. Wybudowac jest znacznie latwiej i taniej niz utrzymywac w ruchu. Przekonali sie o tym Ukraincy ale i Kanadyjczycy. Kanadyjska elektrownia Pickering, kolo Toronto, pracuje na "pol gwizdka", bo reperacje jednego z reaktorow trwaja juz parenascie lat i po wydaniu kilkudziesieciu miliardow dolarow nie widac konca. Inna elektrownia atomowa - Bruce nad jeziorem Michigan, tez nie dziala tak, jak planowano- tez wydano miliardy na reperacje a rzad Ontario widocznie dal sobie spokoj z nadzieja na ukonczenie tych prac i dynamicznie forsuje budowe tzw. wind farms, czyli elektrowni w oparciu o energie wiatru. Dla POpaprancow budowa elektrowni atomowych to kolejny, po autostradach, EURO 2012... ... ... chwyt reklamowy z cyklu fantas magoria. Niestety...POlacy to kupia. POLACY zas za to zaplaca. Odpowiedz Link Zgłoś
uchachany Zwróć uwagę na to, że jeżeli utrzyma się unijny 24.10.08, 17:17 ekoidiotyzm limitów na CO2 (a raczej się utrzyma, bo Niemcy i Francja zrobią interes na sprzedaży praw do emisji, więc go przeforsują), to wykończy on raz-dwa polski wzrost gospodarczy oparty na energetyce węglowej. Poza tym węgiel jest bardzo cennym surowcem chemicznym i trochę szkoda go zwyczajnie spalać. Tak że jest sens rozwijać energetykę jądrową i świat prędzej czy później pójdzie w tę stronę. Odpowiedz Link Zgłoś
fromwindsor Re: Zwróć uwagę na to, że jeżeli utrzyma się unij 24.10.08, 17:53 Co do tego czy ETS ( emissions trade scheme)uchwalone przez UE w marcu 2007 sie utrzyma nie podlega zadnym watpliwosciom i tutaj zgadzam sie z Toba, ze glownymi tego "obroncami" beda Niemcy i Francja. Maja ku temu wiele powodow w ich dalekowzrocznej polityce energetycznej nastawionej na ICH I TYLKO ICH dobro. Jest to kolejny przyklad mechanizmow funkcjonowania "wspolnej" polityki energetycznej- i nie tylko- UE. Co do energii atomowej jako alternatywy dla wegla to nie zupelnie sie z Toba zgadzam. Czesciowo uzasadnilem to w moim pierwszym poscie. Polska nie ma uranu a swiatowe zasoby uranu gwarantuja jedynie rozwiazanie sredniofalowe 20- 30 lat. A po tym co ? Pozyczki na budowe elektrowni nie beda jeszcze splacone a Polskie elektrownie nie beda miec glownego surowca na ich uzywanie. Znow Rosja pokaze swe oblicze, jak z gazem i ropa a Niemcy znow sie z nimi uloza na dostawe uranu TYLKo dla ich elektrowni. Rosjanie zreszta juz buduja elektrownie atomowa w rejonie Kaliningradu.Oni moga to robic, bo nie musza sie obawiac o surowiec do napedu tych elektrowni. Co pzostaje wobec tego ? Srednioterminowo: walczyc z UE o wzrost dostaw skroplonego gazu ze zrodel niezaleznych od Rosji. Przekwalifikowanie elektrowni weglowych na gazowe bedzie znacznie mniej kosztowne i duzo szybsze w osiagnieciu zdolnosci produkcyjnych. Natomiast plany dlugofalowe to rozwoj technologii przerobki wegla, tak by zadowolic ekologow ( i nasze pluca) a takze by stac sie energetycznie niezaleznym panstwem, posiadajacym w dodatku technologie, ktora chetnie kupia inni posiadajacy zloza wegla. A jak napisalem- takich jest duzo wiecej, niz tych, co maja uran. Odpowiedz Link Zgłoś
mersor Re: Zwróć uwagę na to, że jeżeli utrzyma się unij 24.10.08, 18:26 Naprawde wystarczy poszukac informacji i mozna sie wtedy wypowiadac. Zwiększenie korzystania z innych paliw niż kopalne wpłynie na poprawę środowiska. Wykorzystywanie energii jądrowej zamiast energii z ropy naftowej czy gazu ziemnego będzie pozytywnie wpływać na stan środowiska naturalnego. Za 20-30 lat na świecie powinny pojawić się maszyny IV generacji, które będą pracować bardziej wydajnie, w znacznie wyższych temperaturach i wytwarzając znacznie więcej energii. Reakcje nuklearne będą intensywniejsze, dzięki czemu pozostawiać będą mniej toksycznych i radioaktywnych odpadów niż obecnie, będą się one także rozkładały znacznie szybciej. Mniejsze będzie ryzyko szkodliwych skutków ewentualnej awarii – w razie uszkodzenia reaktory będą się same wygaszały. Łatwiej jest również o zaopatrzenie elektrowni w paliwo jądrowe, jest ono bowiem bardziej dostępne niż gaz ziemny, ponieważ więcej państw na świecie ma złoża uranu. Zasoby uranu na Ziemi są ogromne, a nawet dwukrotny wzrost ceny tego surowca spowoduje zaledwie 3-4-procentowy wzrost cen energii. Najbardziej teraz atrakcyjne nośniki energii, czyli gaz i ropa naftowa, wyczerpią się przy obecnym tempie wydobycia za 50-60 lat. Energia jądrowa jest zaś praktycznie nie do wyczerpania. Reaktory powielające mogą wykorzystywać na przykład uran 238, którego zasoby są 140 razy większe niż obecnie używanego uranu 235. Paliwem jądrowym stanie się także tor 232, którego jest jeszcze 3,5 raza więcej niż uranu 235. Rudy pierwiastków promieniotwórczych wydobywa się w ponad dwudziestu krajach, najwięcej w Australii, Kazachstanie, Kanadzie, Uzbekistanie, RPA i Rosji. Żaden kraj nie może się więc uzależnić, tak jak w wypadku gazu i ropy, od jednego lub kilku dostawców. Elektrownia atomowa i tradycyjna produkują odpowiednio 30 i 600 tysięcy ton popiołów rocznie. W przeciwieństwie do odpadów z elektrowni atomowych, popioły z elektrowni tradycyjnych są w żaden sposób niezabezpieczone. Jeśli zaś chodzi o awarie i bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia ludzi - warto porównać, ile osób zginęło w wyniku awarii elektrowni atomowych, a ile w wyniku awarii w kopalniach i elektrowniach węglowych. W USA liczbę ofiar energetyki węglowej ocenia się na 25 tysięcy rocznie, a w Wielkiej Brytanii - na 2 tysiące. Od początków istnienia energetyki jądrowej wydarzyły się tylko 3 poważne awarie, a jedynie czarnobylska pociągnęła za sobą ofiary śmiertelne. Widać więc, że w związku z wyczerpywaniem się zasobów nieodnawialnych gospodarka światowa, a przede wszystkim przemysł samochodowy czy energetyczny, staje przed wieloma zagrożeniami, m. in. wzrostem cen paliw czy energii. Niezbędnym zatem staje się szukanie alternatywnych źródeł energii i oszczędzania tych, zasobów, które jeszcze istnieją. Odpowiedz Link Zgłoś
fromwindsor Re: Zwróć uwagę na to, że jeżeli utrzyma się unij 24.10.08, 23:56 mersor napisał: > Naprawde wystarczy poszukac informacji i mozna sie wtedy wypowiadac. No wlasnie. Przeczytaj pare artykulow z tego website: timeforchange.org/pros-and-cons-of-nuclear-power-and- sustainability mersor napisał: ..." Zwiększenie korzystania z innych paliw niż kopalne wpłynie na poprawę środowiska. Wykorzystywanie energii jądrowej zamiast energii z ropy naftowej czy gazu ziemnego będzie pozytywnie wpływać na stan środowiska naturalnego..." Radze uwaznie przeczytac przytoczone wczesniej artykuly. Jak sam radzisz. Czy radioaktywne odpady, wpakowane gdzies w ziemie na terenie Polski ( moze blisko twojego domku ?), ktore beda sie rozkladaly nie przez kilkanascie lat, jak zwykle odpady, ale przez kilkanascie GENERACJI mieszkancow Polski to uwazasz za "poprawe stanu srodowiska naturalnego" ? You must be kidding. mersor napisał: .." Za 20-30 lat na świecie powinny pojawić się maszyny IV generacji, które będą pracować bardziej wydajnie, w znacznie wyższych temperaturach i wytwarzając znacznie więcej energii. Reakcje nuklearne będą intensywniejsze, dzięki czemu pozostawiać będą mniej toksycznych i radioaktywnych odpadów niż obecnie, będą się one także rozkładały znacznie szybciej. Mniejsze będzie ryzyko szkodliwych skutków ewentualnej awarii – w razie uszkodzenia reaktory będą się same wygaszały......etc, etc." Jesli tak bedzie pieknie, jak przewidujesz, to dlaczego najwieksi producenci energii elektrycznej na bazie energii nuklearnej, jak Szwecja, Niemcy, Hiszpania, Wlochy, itd ZANIECHALY odnawiania istniejacych tam reaktorow ? Szwajcaria rowniez nie planuje budowy nowych reaktorow a przeciez Szwajcaria nie ma nawet wegla, jak Polska. Wystarczy wlasnie przeczytac a nie opowiadac futurystycznych bajek, o tym, jakie sa przewidywania jesli chodzi o zapotrzebowanie na energie elektryczna na swiecie w nastepnych 30-50 latach. Dlaczego swiatowe agencje energii, w tym agencja energii nuklearnej przewidujac podwojenie zapotrzebowania na energie elektryczna w nastepnych 35 latach JEDNOCZESNIE przewiduja UTRZYMANIE 80% udzialu oleju, gazu i WEGLA w produkcji tejze energii wtedy , co jest TAKIM SAMYM wskaznikiem jak OBECNIE a dla energii atomowej postawia sie taki sam udzial ok. 15% ? Chyba jednak niewiele czytales. Nie bede dalej zajmowac sie pozostalymi twoimi wywodami, gdyz szkoda czasu na udowadnianie czegos co jest tak oczywiste a co, niestety, nie tylko ty Mersor ale i tak "swiatli przyWODCE, jak Tusk" nie sa w stanie zrozumiec Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech ... 25.10.08, 11:19 - mit problematycznego skladowania: 1. sa to bardzo male ilosci wysoko radioaktywnych odpadow. 2. wiekszosc radioaktywnosci szybko sie wytraca, w odroznieniu od przemyslowych odpadow, ktore sa toksyczne na wieki 3. Odpady raz zakopane szybko stamtad sie nie wydostana. Skoro tacy egipcjanie mogli zaplanowa piramidy na wiecznosc to my w XXw. nie potrafimy kilku ton uranu zalac w beton, szklo i stal i zatrzymac pod ziemia na 200 lat? Mysle, ze jestesmy w stanie to zrobic na cale eony. 4. mamy juz skladowisko odpadow w Rozannej, ktore kasuje niezla kase za to, wiec nie mam przeciwko, gdyby cos takiego powstalo kolo mnie - Wlochy wracaja do energetyki atomowej. A w Szwecji, Niemczech itd to Zieloni omamili ludzi perspektywami zielonej energii. Skutkiem czego wydaja setki miliardow euro na dofinansowanie zielonej energii, a i tak musza budowac elektrownie weglowe/gazowe, tudziez sprowadzac prad z Francji. Zreszta to "wyjscie" z atomu to oni planuja od kilkudziesieciu lat, ale nie maja ZADNYCH sensownych alternatyw. - Wzrost produkcji energii elektrycznej bedzie w najblizszych dekadach przypadal na kraje azjatyckie, z wlasnymi sporymi zasobami wegla, o niskich kosztach wydobycia. Mimo to wlasnie te kraje sa pionierami w rozwoju nowych technologii jadrowych, np wysmianych przez ciebie predkich reaktorow (to, ze obecne zasoby tanich rud uranowych sa wieksze niz podejrzewano i nie oplaca sie ich (prownujac do tradycyjnych reaktorow) budowac, nie znaczy, ze to martwa technologia) - Ciekawe tez czemu wszystkie panstwa rejonu rozwijaja energetyke jadrowa... Odpowiedz Link Zgłoś
uchachany To ekomantra twierdzenie o zasobach uranu na 20 24.10.08, 18:50 lat. Jak sądzę dobrze sponsorowana :). www.bbn.gov.pl/dokumenty/nierap8_uran_jako_szansa.pdf Najwięcej uranu ma w tej chwili Australia i nawet Rosja od niej kupuje, żeby było śmieszniej: news.best-in.pl/detail.php?id=98145 Tak że argument o uzależnieniu w dostawach od Rosji bez sensu :) Ale zgadzam się, że trzeba się zabezpieczać wielotorowo: i gaz skroplony, i geotermia (szczególnie technologicznie opanowana geotermia niskotemperaturowa do ogrzewania lokalnego) i mała retencja, zniszczona przez komunę, również ważna w skali lokalnej. I rozwój technologii przeróbki węgla. Tyle że to ostatnie to raczej dopiero w sferze badań, zaś energia z atomu to technologia sprawdzona, opanowana i do wzięcia "od zaraz", tzn. w perspektywie kilkunastu lat (min. ok 10) pod warunkiem, że decyzję podejmie się już teraz. Co do limitów ciekawy pomysł miał Szyszko z PiSu: chciał przeforsować zasadę, żeby do puli limitów na emisję CO2 doliczać zdolności pochłaniania go przez lasy. Miał to przedstawić na tzw. "szczycie ziemi" w Poznaniu. Stawiałoby to Polskę w dobrekj sytuacji ze względu na relatywnie duże w skali innych krajów UE zalesienie. Ale oczywiście "niezależna prasa" z GW na czele o tym tylko na marginesie, zamiast wszcząć akcję poparcia. PO oczywiście ten i wszystkie inne pomysły PiS wyrzuciła do kosza, łącznie z gotowymi projektami zagospodarowania unijnych pieniędzy pozarolniczych. Dlatego ich wykorzystanie w tym roku to ok. 20 % :). Bo PO ma w d..ie Polskę: została wynajęta do "dorżnięcia watah" i pilnuje słupków poparcia. Reszta jej wisi :) Odpowiedz Link Zgłoś
soldadura104 Japończycy projektują Niemcom Koreańczycy Polakom 24.10.08, 16:25 Dzisiaj w USA nie było by komu wybudować elektrowni jądrowych bo ci co je budowali w l;atach 60-tych dsawno nie żśyją a młodzi nie mieli się gdzie nauczyć. W niemczech Polsacy są od roboty : spawania i montażu a poniwać młodzi Niemcy którzy powinni być od myślenia nie umieją to projekt i nadzór wykonują Japończycy. Chodzi również o to że Japończycy który są w USA profesorami na najlepszych uczelniach technicznych wyciągną od USA technologię której by Niemcy nie dostali. Podobnie Polska poprzez Koreańczyków może wyciągnąć technologie o wiedzy i budowie a polscy spawacze wyspawają elektrownię w odpowiedniej jakości. Zresztą Energomontaż Gdynie, wytwórnia budująca za Gierka przefabrykuje elekrownię jądrową dla finlandi. Polska elektrownia jądrowa nie ruszyła ze względu na ekologów tylko na to że prestiżowi wykonawcy bali się jej uruchomić bo wiedzieli co żle wyspawali. Odpowiedz Link Zgłoś
jan3211 ..Tusk był przeciwnikiem elektrowni już zbudowanej 24.10.08, 16:28 To Kongres Liberalno Demokratyczny "działacza" Tuska dołożył własną łapeczkę do rozbiórki już zbudowanej elektrowni atomowej. Niemcy chcieli wyposażyć ją w automatykę zachodnią, ale Tusk , Mazowiecki , Wałęsa i spółka durnowatych polityków kazała zniszczyć inwestycje za miliardy złotych. Odpowiedz Link Zgłoś
soldadura104 Japończycy projektują Niemcom a Koreańczycy Polako 24.10.08, 16:29 Dzisiaj w USA nie było by komu wybudować elektrowni jądrowych bo ci co je budowali w l;atach 60-tych dsawno nie żśyją a młodzi nie mieli się gdzie nauczyć. W niemczech Polsacy są od roboty : spawania i montażu a poniwać młodzi Niemcy którzy powinni być od myślenia nie umieją to projekt i nadzór wykonują Japończycy. Chodzi również o to że Japończycy który są w USA profesorami na najlepszych uczelniach technicznych wyciągną od USA technologię której by Niemcy nie dostali. Podobnie Polska poprzez Koreańczyków może wyciągnąć technologie o wiedzy i budowie a polscy spawacze wyspawają elektrownię w odpowiedniej jakości. Zresztą Energomontaż Gdynie, wytwórnia budująca za Gierka przefabrykuje elekrownię jądrową dla finlandi. Polska elektrownia jądrowa nie ruszyła ze względu na ekologów tylko na to że prestiżowi wykonawcy bali się jej uruchomić bo wiedzieli co żle wyspawali. Odpowiedz Link Zgłoś
mal49 atom wychodzi na odnawialne 24.10.08, 16:37 źródło energii: "Na jej terenie nie powstała jeszcze elektrownia atomowa. Odnawialne źródła energii mają niewielki udział w zasilaniu kraju w elektryczność...." Kogoś chyba pogięło do reszty!!! Odpowiedz Link Zgłoś
vitabravo Re: kozie oczy Tuska, bynajmniej nie wilcze. 24.10.08, 16:46 Oczy Tuska to oczy głupiej, upartej kozy, zawsze skorej do wyrządzenia szkody. Odpowiedz Link Zgłoś
bart.j vitabravo ,ty masz tylko jedno oko..w odbycie! 24.10.08, 16:52 bibainfo.pl/pub/213.227.74.12/2007/09/20/030927/5890/rotfl.jpg Odpowiedz Link Zgłoś
langston a reaktor z Zarnowca pracuje w Finlandii:)) 24.10.08, 16:45 a reaktor z Zarnowca pracuje do dzis w Finlandii:)) Ciekaw jestem kto wzial za niego kase. Odpowiedz Link Zgłoś
bart.j No i otworzyło się szambo PIS-RM-SB.... 24.10.08, 16:51 wściekłośc,zawiść bolszewickiego kurestw,bo Tusk chce coś zrobic Odpowiedz Link Zgłoś
vitiabravo Re: No i otworzyło się szambo PIS-RM-SB.... 24.10.08, 16:54 bart.j napisał: > wściekłośc,zawiść bolszewickiego kurestwa,bo Tusk chce coś zrobic taka ich ku...ka-socjalistyczna mać ! Odpowiedz Link Zgłoś
vitabravo Re: UWAGA, oszust posługuje się kradzionym nickiem 24.10.08, 17:04 vitiabravo napisał: > taka ich ku...ka-socjalistyczna mać ! > Gość, który chce wprowadzić w błąd "vitiabravo". "vitabravo". Odpowiedz Link Zgłoś
vitabravo Re: Energia atomowa jest droga i zanieczyszcza 24.10.08, 16:59 Wbrew opiniom głoszonym przez lobby atomistów, energia z elektrowni atomowych jest kosztowna i stwarza poważne problemy dla środowiska podczas składowania odpadów. Natomiast dwutlenek węgla z elektrowni węglowych jest w znacznym procencie pochłaniany przez lasy i zieleń. Duże jeszcze ilości lasów w Polsce powodują, że Polska ze swoimi elektrowniami węglowymi nie przyczynia się do powstania efektu cieplarnianego w takim dużym stopniu jak kraje pozbawione obszarów leśnych. Trzeba tylko patrzeć na ręce rządowi Tuska i nie pozwolić na "prywatyzację" (czyli kradzież) lasów. Odpowiedz Link Zgłoś
fromwindsor Re: Energia atomowa jest droga i zanieczyszcza 24.10.08, 17:02 Elektrownie atomowe w kraju, ktory posiada jedne z najbogatszych w Europie zasobow wegla ? Nie, to nie kawal na prima aprilis - tak sie robi polityke w kraju prawie 40-milionow obywateli, w centrum Europy. Oczywiscie- takie pomysly moga sie wylegnac tylko w glowie POpaprancow. Amerykanie, ktorzy maja rowniez wielkie zasoby wegla, ktorego wydobycia zaprzestali w latach 60-tych, jak ropa stala sie latwo dla nich dostepna, mowia teraz o technologii " czystego wegla" jako zrodla energii. O tym Tusku nie slyszal albo tez nie chce slyszec. POpaprancy wychodza z zalozenia, ze po co rozwijac nowe technologie, dajac szanse pracy dla tysiecy mlodych, utalentowanych i wyksztalconych Polakow, wykorzystujac przy tym wlasne zasoby naturalne, jak mozna ich glodem wypedzic z kraju a zatrudnic do budowy "marsjanskich kanalow" i "unowoczesnionych czernobyli" w Polsce, obce firmy i sprowadzac z zagranicy surowce? Pomijam wielki koszt inwestycyjny budowy elektrowni i dlugi okres amortyzacji, bo tego POpaprancy nie sa w stanie pojac w ich woodo economics. Pomijam fakt iz elektrownie jadrowe to nadal wielkie niebezpieczenstwo dla srodowiska i dla ludnosci, mimo wielkiego postepu w zmniejszeniu ryzyka osiagnietego szczegolnie przez przodujacych w tej dziedzinie Kanadyjczykow i Amerykanow. Pozostaje pytanie. Skad beda POpaprancy kupowac uran, surowiec do produkcji energii elektrycznej w tych elektrowniach atomowych ? O ile zloza ropy naftowej i wegla kamiennego posiada kilkadziesiat krajow na swiecie, to jedynie kilka krajow posiada zloza uranu okreslone jako ekonomicznie zasadne do wydobywania. Swiatowe zasoby oceniane sa na 7.9 miliona ton. I dodam, ze wedlug ocen ONZ-towskiej agencji energii atomowej, zloz tych wystarczy, przy obecnym zuzyciu do roku... 2039. Oczywiscie, jesli znajdzie sie na swiecie jeszcze wiecej takich, jak polscy POpaprancy, to uranu zabraknie znacznie wczesniej. I co wtedy ? Nowe technologie tzw. breeding reactors, pozostaja nadal w zamyslach naukowcow i do wdrozenia tej technologii dluga, dluuuuga droga. A elektrownie wybudowane w Polsce przez POpaprancow nadal beda nie splacone a nie beda mogly produkowac, bo nie bedzie surowca. I ostatni argument. Wybudowac jest znacznie latwiej i taniej niz utrzymywac w ruchu. Przekonali sie o tym Ukraincy ale i Kanadyjczycy. Kanadyjska elektrownia Pickering, kolo Toronto, pracuje na "pol gwizdka", bo reperacje jednego z reaktorow trwaja juz parenascie lat i po wydaniu kilkudziesieciu miliardow dolarow nie widac konca. Inna elektrownia atomowa - Bruce nad jeziorem Michigan, tez nie dziala tak, jak planowano- tez wydano miliardy na reperacje a rzad Ontario widocznie dal sobie spokoj z nadzieja na ukonczenie tych prac i dynamicznie forsuje budowe tzw. wind farms, czyli elektrowni w oparciu o energie wiatru. Dla POpaprancow budowa elektrowni atomowych to kolejny, po autostradach, EURO 2012... ... ... chwyt reklamowy z cyklu fantas magoria. Niestety...POlacy to kupia. POLACY zas za to zaplaca. Odpowiedz Link Zgłoś
vitiabravo fromwindsor,musisz być znanym ekonomista,co? 24.10.08, 17:05 jak cię zwą,bęcwale? Odpowiedz Link Zgłoś
vitabravo Re: Energia atomowa jest droga i zanieczyszcza 24.10.08, 17:13 "...wedlug ocen ONZ-towskiej agencji energii atomowej, zloz tych wystarczy, przy obecnym zuzyciu do roku... 2039. Oczywiscie, jesli znajdzie sie na swiecie jeszcze wiecej takich, jak polscy POpaprancy, to uranu zabraknie znacznie wczesniej..." > Tusk omiata swoimi kozimi oczami dookoła i patrzy co tutaj w Polsce można jeszcze spieprzyć, czym można jeszcze Polsce zaszkodzić. Odpowiedz Link Zgłoś
vitiabravo Uwaga!..Smieć z SB "witabravo" tania podróba... 24.10.08, 17:10 ku...szon... Odpowiedz Link Zgłoś
mersor Re: Energia atomowa jest droga i zanieczyszcza 24.10.08, 18:31 Efekt cieplarniany – zjawisko podwyższenia temperatury planety powodowane obecnością atmosfery. Zmiany powodujące wzrost roli efektu cieplarnianego mogą być jedną z przyczyn globalnego ocieplenia. Ciało niebieskie pozbawione atmosfery (np. Księżyc) pochłania i emituje promieniowanie bezpośrednio ze swojej powierzchni. Atmosfera zaburza ten proces wymiany ciepła, głównie poprzez ograniczenie ilości energii cieplnej wypromieniowywanej z powierzchni planety i dolnych warstw jej atmosfery bezpośrednio w przestrzeń kosmiczną. Proces ten jest wywołany przez gazy cieplarniane, pyły i aerozole zawieszone w atmosferze[2]. W opisie zjawiska uwzględnia się też wszystkie inne procesy zachodzące w atmosferze, jak i na powierzchni planety, odpowiedzialne za przepływ energii z gwiazdy macierzystej, a także przenoszące energię z planety w przestrzeń kosmiczną. W Układzie Słonecznym występowanie efektu cieplarnianego stwierdzono na Ziemi, Marsie, Wenus oraz na księżycu Saturna – Tytanie. zródło wikipedia reszty wypowiedzi chyba nawet nie ma co komentowac... Takie ludzie bzdury potrafia wymyslic... Odpowiedz Link Zgłoś
uchachany Lansowanie twierdzenia, że emisja gazów 24.10.08, 18:59 cieplarnianych wskutek działalności człowieka jest główną przyczyną ocieplenia klimatu to największy i bardzo dobrze sponsorowany humbug przełomu wieków :). To samo było kiedyś tyle że na mnniejszą skalę z "prawdą" o tym, jak to freon z instalacji chłodniczych powoduje dziurę ozonową :). Hucpa była sponsorowana przez producentów medium zastępującego freon i mających na to patent :). Zrobili KOKOSY na tym :). Odpowiedz Link Zgłoś
uchachany Drugi na Węgrzech :). Też bezawaryjnie :). Też 24.10.08, 17:41 kupiony po cenie złomu :). Więc dużej kasy za niego nie było :). Ot, git gieszeft zrobił rząd Mazowieckiego :). langston napisał: > a reaktor z Zarnowca pracuje do dzis w Finlandii:)) > Ciekaw jestem kto wzial za niego kase. Odpowiedz Link Zgłoś
ignatz Re: Tusk: Koreańczycy wybudują w Polsce elektrown 24.10.08, 17:10 łeee, myslałem że poprosił Północną... Odpowiedz Link Zgłoś
vitiabravo Kaczynscy chcą elektrownie na baterie do latarek.. 24.10.08, 17:12 już "finansują" Rydzyka... Odpowiedz Link Zgłoś
jan3211 Niech GW przypomni tych co rozebrali elektrownię A 24.10.08, 17:10 A jak się nazywają ci co działali wbrew interesom Polski i kazali zmarnować miliardy już zainwestowane ? Oni nazywali się "hitoryk Tusk " , "ciamajda Mazowiecki" , "mędrzec Wałęsa". Teraz im się w d..ie z dobrobytu poprzewracało i zapomnieli o tym jak konsekwentnie wtedy rujnowali polską gospodarkę? Odpowiedz Link Zgłoś
uchachany Oni się nazywają Niekfestionowane Ałtorytety 24.10.08, 17:38 Oralne :). I są obiektem NIEUSTAJĄCEJ ADORACJI czytelników GW :). Tak jak Matka Boska dla katolików :) jan3211 napisał: > A jak się nazywają ci co działali wbrew interesom Polski i kazali > zmarnować miliardy już zainwestowane ? > Oni nazywali się "hitoryk Tusk " , "ciamajda Mazowiecki" , > "mędrzec Wałęsa". Teraz im się w d..ie z dobrobytu poprzewracało i > zapomnieli o tym jak konsekwentnie wtedy rujnowali polską gospodarkę? Odpowiedz Link Zgłoś
pierot6 Kaczynscy, nazywają Niekfestionowane Ałtorytety 24.10.08, 17:56 z Farszafy-RZolibósz !!!obiekt kultu SB-PIS Odpowiedz Link Zgłoś
1merten Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie atomowe 24.10.08, 17:12 Czemu nie można współpracować z doswiadczoną Francja tylko szukac nie wiem kogo?? Odpowiedz Link Zgłoś
vitiabravo Wilcze oczy Tuska i barani wzrok Kaczynskich ! 24.10.08, 17:16 co stało sie z baranami? Odpowiedz Link Zgłoś
o90 takie drobne pytanie do ekologow 24.10.08, 17:23 watpie aby ktoras z polskich organizacji ekologicznych popierala PiS raczej wszystkie popieraly SLONCE PERU takie pytanko drobne mam jak teraz ksztaltuje sie opinia ekologow na temat Tusia ? Tusio ok ? czy Tusio fuj ? druga sprawa ludzi wyluzujcie elektrownie atomowe proponuje czlowiek ktory obiecal juz tyle rzeczy ze niedlugo zabraknie chetnych do spisywania obiecanki cacanki Odpowiedz Link Zgłoś
uchachany Wytyczne z GW mówią, że tym razem mają płonąć 24.10.08, 17:47 entuzjazmem! Bo jak nie, to Organ Michnika zacznie ich wyzywać od ekoterrorystów i ekofaszystów :)! Patrz: forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=902&w=86364260&a=86368065 tudzież: forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=902&w=86364260&a=86368961 Pewnie że obicanki-cacanki a lemingowi radość :). o90 napisał: > watpie aby ktoras z polskich organizacji ekologicznych popierala PiS > raczej wszystkie popieraly SLONCE PERU > > takie pytanko drobne mam > jak teraz ksztaltuje sie > opinia ekologow na temat Tusia ? > > Tusio ok ? czy Tusio fuj ? > > druga sprawa > > ludzi wyluzujcie > elektrownie atomowe proponuje czlowiek > ktory obiecal juz tyle rzeczy ze niedlugo > zabraknie chetnych do spisywania > > obiecanki cacanki Odpowiedz Link Zgłoś
mef3 Bez sensu az z Korei 24.10.08, 17:28 Francuzi maja technologie, ktora jest coraz blizsza seryjnej (=nizsze koszty i wieksze bezpieczenstwo). Samoloty bojowe juz kupilismy za oceanem, teraz kolej na ladowanie pieniedzy w Koreanskie elektrownie? Odpowiedz Link Zgłoś
uchachany Z jakiego Czarnobyla, ignorancie? To były reaktory 24.10.08, 17:50 zupełnie innej generacji i zupełnie innej konstrukcji, pracujące do tej pory bezawaryjnie: jeden w Finlandii, drugi na Węgrzech. Odpowiedz Link Zgłoś
almagus Tusk: Obok w krajach postępowych. Prąd mają z mocy 24.10.08, 17:41 Obok w krajach postępowych. Prąd mają z mocy jądrowych. Jak powidal Karel Hajek dum bez prądu, chlap bez jajek! U nas nawet chłop z jajami, nie chce figli z atomami! Za to życie mamy pieskie, rosną nam moce niebieskie, wszystkie miedzią zadaszane, a mieszkania obiecane? Są dla ciebie wirtualnie, PiSu jesteś, żyjesz marnie. Ciepło Redykom z piekiełka. Na geotermię cegiełka. Kaczor dołoży z podatków. W formie ciągłych zadatków. Dwieście milionów na urząd. A tobie podniosą za prąd. Bo za Redyka splendory. Ten co na wielkość chory. Załatwił wysokie opłaty. Żeby rozłożył na raty. Za martwą umowę z Joaniny. Za spaliny duże daniny. Coś tam miesza pod moherem, kulki w gaciach razem z klerem! Rydzol daje spirtu mocy, aż polucje miałem w nocy! Odpowiedz Link Zgłoś
igor.mal Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie atomowe 24.10.08, 17:43 Tak sie sklada, ze pracuje w energetyce. Najbardziej wydajnym i czystym zrodlem napedu dla elektrowni sa turbiny gazowe. Projektuje sie je i wytwarza w grupach miedzynarodowych m.in w Polsce. Leaderem jest firma General Electric. Energetyka jadrowa tak jak i oparta na weglu brunantym to najbrudniejsze i najbardziej przestarzale. Odpowiedz Link Zgłoś
silesius.monachiensis No to wspolczujemy ci pracy w skansenie... 24.10.08, 17:50 marabucie. Przyjedz do Nadrenii-Westfalii i zobacz elektrownie na weglu brunatnym. Cuda techniki, smrodu i dymu mniej niz z jednej polskiej przyosiedlowej cieplowni. Albo spojrz sobie na elektrownie atomowe w polnocnej Szkocji albo Francji... najbrudniejsze? Daj sobie siana, morszczuku. Odpowiedz Link Zgłoś
pierot6 Kaczyński już produkuje energię, już się nadął !!! 24.10.08, 17:53 jaaak pieprznie!!!! i.wp.pl/a/f/jpeg/9962/kaczynski_lech450.jpeg Odpowiedz Link Zgłoś
uchachany Jakże by mogło zabraknąć najładniejszego 24.10.08, 17:56 i najbystrzejszego chłopaczka Schetyny :)...? Odpowiedz Link Zgłoś
silesius.monachiensis [...] 24.10.08, 18:06 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
jama.314 Kaczyński już produkuje energię, już się nadął ! 24.10.08, 18:27 pierot6 napisał: > jaaak pieprznie!!!! > > i.wp.pl/a/f/jpeg/9962/kaczynski_lech450.jpeg co za smród... Odpowiedz Link Zgłoś
artur737 Tusk: Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie.. 24.10.08, 17:54 Nie, no... przeciez Korea Polnocna jest obecnie najbardziej zainteresowana energia nuklearna. Odpowiedz Link Zgłoś
jego_eminencja Kaczki chca reaktor z USA...za offset..heheheeeeee 24.10.08, 18:06 pewnie znowu beda chcieli sie podlizac amerykancom... ten ich offset...oszukanczy, oni prponowali Polsce technologie produkcji tucznika...(olbrzymia hodowle swin..) jako offset.. czemu nie japonska technologia? angielska? francuska? niemiecka? czy ktos zna zalety wady? i róznice w cenie...A SKANDYNAWIA JAKIE MA REAKTORY? Odpowiedz Link Zgłoś
bydlo_prof_wb No, brawo Herr Tusk! 24.10.08, 18:13 Węgiel, geotermia to już przeszłość. Każde dziecko w UE o tym wie. Będziemy teraz wreszcie mieli tanią energię. Zabetonować dziury w ziemi raz na zawsze... __________ Michnik jest manipulatorem. To człowiek złej woli, kłamca, oszust intelektualny (Zbigniew Herbert) Odpowiedz Link Zgłoś
uchuchany Kto nie zamknął obory?! bydło_prof_wb wylazło!!! 24.10.08, 18:21 pl.youtube.com/watch?v=EQNmPuXC_h4&feature=related Odpowiedz Link Zgłoś
bobeniek Nie radze robic interesow z Korea 24.10.08, 18:19 To sa wredni ludzie. Znalem w zyciu wiele ludzi z roznych narodowosci i tylko Koreanczycy byli wredni i nieprzyjemni co do jednego. Cos musi byc w tym narodzie, ze tacy sa. Niech ostrzezeniem bedzie koncern Deewoo, oni mysla tylko o sobie. Odpowiedz Link Zgłoś
uchuchany bobeniek, ty durny kołku.. 24.10.08, 18:25 Pracowałem z Koreanczykami przez 11 lat{Warszawa,Elbląg} i wiem jacy to ludzie..Sągrzeczni,uczynni i pracowici! Tacy jak ty, to obciach dla Polski! Odpowiedz Link Zgłoś
silesius.monachiensis Koreanczycy w Elblągu a Talibowie w Klewkach...uff 24.10.08, 18:30 nie szpanuj, bezzebny tygrysie Odpowiedz Link Zgłoś
jama.314 silesius.monachiensis, co ci? masz cieczke!? 24.10.08, 18:33 napiasałe to co wiem, co to ma wspólnego ze szpanem?! Odpowiedz Link Zgłoś
silesius.monachiensis to nie cieczka... 24.10.08, 18:35 no to pisz cielaku pod swoim nickiem. myslalem ze to ten bydlak wet3 Odpowiedz Link Zgłoś
bobeniek ty durny kołku..miales troche szczescia 24.10.08, 20:45 Ja pracowalem tylko z wrednymi Koreanczykami. Zawsze mili sa za to Folipinczycy, Wietnamczyki, Japonczyki a nawet Chinczyki. Mili Koreanczyki juz zalatwili w Warszawie Zeran i chca robic "interesy" dalej. Odpowiedz Link Zgłoś
o90 Re: Nie radze robic interesow z Korea 24.10.08, 18:26 na tym polega biznes mysli sie tylko o sobie opyla Tusiowi technologie za taka kase ze bekniemy wszyscy az milo po trupach do sukcesu moze tym razem Tusiowi uda sie W KONCU cos zrobic bo jak do tej pory POrazka Odpowiedz Link Zgłoś
jama.314 [...] 24.10.08, 18:29 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
0.tech Re: Nie radze robic interesow z Korea 25.10.08, 11:27 Ja tam wole zoltkow od wszelkich Arabow, Czeczenow, Kurdow, Turkow i Murzynow. Ludzie mili, pracowici i mozna na nich polegac. Odpowiedz Link Zgłoś
mersor Bardzo dobra wiadomosc dla naszego kraju!!! 24.10.08, 18:39 Nie oszukujmy sie. W naszym kraju Odnawialne zrodla energii nie istnieja, slonce za malo swieci ,wiatraki pracuja tak naprawde 1/3 roku( co ma je zastepowac jak nie wieje?? wegiel...) Energetyka wodna nie moze istniec bo nasze rzeki mozna nazwac sciekami, nie mowiac juz o tym ze nasze rzeki sie do tego nie nadaja... za maly spadek,przeply ,biomasa? -dochodzi do absurdow gdy b. dobrej jakosci drewno jest kupowane z lasow panstwowych. Wegiel... sa limity emisji co2, jesli tak dalej pojdzie to bedziemy placic ogromne kary za ich przekroczenie. Energetyka atomowa jest rozwiazaniem wielu problemow i wiele krajow z niej korzysta. Polecam lekture : mfiles.uek.krakow.pl/pl/index.php/Zasoby_nieodnawialne Odpowiedz Link Zgłoś
silesius.monachiensis Jest alternatywa: Fuzja Moherowa!!! 24.10.08, 18:43 czyli kojarzenie fanatykow z LPRu z elita z PZPRu, to wyzwoli ogromna energie ktora mozna puscic na turbiny i gotowe Odpowiedz Link Zgłoś
hurdy-gurdy Tusk: Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie.. 24.10.08, 18:42 A Koreę północną poprośmy o parę atomówek. Będzie komplet, a donek stworzy z Polski Mocarstwo. Odpowiedz Link Zgłoś