Dodaj do ulubionych

Tusk: Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie...

    • m4t Tusk: Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie.. 24.10.08, 15:49
      > Polska poprosiła Koreę Południową o pomoc w budowie elektrowni
      > atomowych. Pierwsze obiekty miałyby powstać w 2012 roku.
      Czegoś chyba nie rozumiem: czy tu chodzi o to, że do końca 2012 mają powstać
      pierwsze elektrownie atomowe?

      Na razie nie mamy ich lokalizacji, konsultacji społecznych, dróg by tam dowozić
      materiał, projektów, trakcji elektrycznych by korzystać z tej energii po jej
      wyprodukowaniu, źródła zaopatrzenia w uran, nie wiadomo kto i kiedy zrobi
      turbiny,... Gdzie jest Pan poseł Palikot ze stosownym pytaniem do p. Premiera?

      > Sławomir Nowak stwierdził, że "nie wyznaczono jeszcze
      > sztywnych ram czasowych na realizację projektu."
      Bo i po co, do 2012 jest jeszcze tak dużo czasu, że nie ma co się przejmować i
      robić jakieś sztywne ramy czasowe.

      Czy Pan Premier, wie co mówił(do prezydenta Lee Myung-ba) tam w Korei Pd.? Czy
      na pewno mówił 2012 czy może 2020 - bo to po angielsku jest podobnie?

      Pozdrawiam
      • uchachany To są szczegóły drobne: ważne, żeby ciemny lud 24.10.08, 16:14
        wpadł w zachwyt, że rząd tak dynamicznie rządzi :).
        Już wykastrował pedofilów, zabrał kaczemu prezydentowi samolot - a teraz jeszcze piorunem zbuduje elktrownie atomowe :)!
    • krzysw73 Brawo Tusk 24.10.08, 15:50
      Brawo za odwage i decyzje! W Polsce juz dawno powinno sie o tym
      pomysleć, ale żądzący boja się ich podejmować. Tusk raz jeszcze
      udowodnił, że potrafi podejmowac strategiczne decyzje. Takich rządów
      nam potrzeba.
      • uchachany Brawo! A w 2015 pierwszy polski lot w kosmos! 24.10.08, 16:10
        Jaka decycja, jak decyzja?! Przecież to zwykła medialna zajawka. Rozmowy całkiem przedwstępne.

        "Sławomir Nowak w rozmowie z agencją Reuters przyznał: "Rozmawialiśmy z przedstawicielami Korei Południowej o wybudowaniu w Polsce elektrowni atomowej."

        i dalej

        "- Nie wyznaczyliśmy jednak sztywnych ram czasowych. Powiedzieliśmy jedynie, że w 2012 chcemy podjąć ostateczną decyzję i zacząć prace budowlane - dodał."

        ANALFABETO FUNKCJONALNY SPRÓBUJ ZROZUMIEĆ, CO JEST NAPISANE: W 2012 "CHCEMY PODJĄĆ DECYZJĘ"!

        Decyzję w 2012, a nie budowę!
        Czy też, jak na wstępie podano w tytule: "Tusk chce lektrowni jądrowych do 2012".

        I się dziwić potem, że media potrafią równie dobrze sprzedać proszek, majtki jak i polityka, mając takich kompletnie bezmyślnych odborców :).

        krzysw73 napisał:

        > Brawo za odwage i decyzje! W Polsce juz dawno powinno sie o tym
        > pomysleć, ale żądzący boja się ich podejmować. Tusk raz jeszcze
        > udowodnił, że potrafi podejmowac strategiczne decyzje. Takich rządów
        > nam potrzeba.
    • balickia Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie atomowe 24.10.08, 16:14
      Koreańczycy maja w budowie 6 elektrowni atomowych. I są bardzo konkretni skoro
      powiedzieli ,że do 2012 roku chcą wybudowac 1 elektrownie w Polsce. Więć niech
      polski Rząd nie zawraca im głowy bo i tak nic nie zrobi tylko namąci i wstyd
      będzie na świecie. Premier bez jaj i bez decyzji. Gdyby powiedział zgoda do
      2012 1 elektrownia to bym może go zaczął szanowac a tak to tylko bzdety i
      bzdety.
    • cymber.gaj Re: Tusk: Koreańczycy wybudują w Polsce elektrown 24.10.08, 16:15
      - Polska poprosiła Koreę Południową o pomoc w budowie elektrowni atomowych. Pierwsze obiekty miałyby powstać w 2012 roku. - powiedział po spotkaniu z Donaldem Tuskiem prezydent Korei Południowej Lee Myung-bak. W późniejszym oświadczeniu Sławomir Nowak stwierdził, że "nie wyznaczono jeszcze sztywnych ram czasowych na realizację projektu."

      Takie są skutki niekompetencji w tłumaczeniu z polskiego na koreański i odwrotnie.
      A co szkodziło zabrać poliglotę Lecha Kaczyńkiego, który aż piszczy, żeby gdzieś pojechać? On by na pewno zabełkotał jak trzeba i jeszcze by ładnie zarechotał.
      • bodziuvv1 Re: Nastepny wrzód na tyłku 24.10.08, 16:37
        Mało tego , żę już sobie załatwilismy 2 niepotrzebne bazy obcego
        wojska,które w przyszłosci napewno dostarczą wielu problemów to
        jeszcze pod pretekstem budowy elektrowni zorganizujemy sobie
        największe składowisko odpadów radioaktywnych z całego kontynentu.
        Beznadzieja ogarnia coraz większa.
    • balickia Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie atomowe 24.10.08, 16:21
      Gdyby to powiedział Tow. Gierek to bym mu uwierzył w ciemno.Zbudował tyle , że
      do dzis wystarcza. Ale Tusk to facet bez decyzji i konkretów. Koreańczycy
      konkretnie a on moze decyzje podejmiemy w 2012 roku. Żenada, żenada i jeszcze
      raz żenada. Wstyd mi już nie tylko za Prezydenta ale teraz już i za Premiera.
      Kto nami rządzi ?????
    • fromwindsor Kolejny przyklad oszolomstwa POpaprancow 24.10.08, 16:25
      Elektrownie atomowe w kraju, ktory posiada jedne z najbogatszych w
      Europie zasobow wegla ?
      Nie, to nie kawal na prima aprilis - tak sie robi polityke w kraju
      prawie 40-milionow obywateli, w centrum Europy.

      Oczywiscie- takie pomysly moga sie wylegnac tylko w glowie
      POpaprancow.
      Amerykanie, ktorzy maja rowniez wielkie zasoby wegla, ktorego
      wydobycia zaprzestali w latach 60-tych, jak ropa stala sie latwo dla
      nich dostepna, mowia teraz o technologii " czystego wegla" jako
      zrodla energii.
      O tym Tusku nie slyszal albo tez nie chce slyszec.

      POpaprancy wychodza z zalozenia, ze po co rozwijac nowe technologie,
      dajac szanse pracy dla tysiecy mlodych, utalentowanych i
      wyksztalconych Polakow, wykorzystujac przy tym wlasne zasoby
      naturalne, jak mozna ich glodem wypedzic z kraju a zatrudnic do
      budowy "marsjanskich kanalow" i "unowoczesnionych czernobyli" w
      Polsce, obce firmy i sprowadzac z zagranicy surowce?

      Pomijam wielki koszt inwestycyjny budowy elektrowni i dlugi okres
      amortyzacji, bo tego POpaprancy nie sa w stanie pojac w ich woodo
      economics.
      Pomijam fakt iz elektrownie jadrowe to nadal wielkie
      niebezpieczenstwo dla srodowiska i dla ludnosci, mimo wielkiego
      postepu w zmniejszeniu ryzyka osiagnietego szczegolnie przez
      przodujacych w tej dziedzinie Kanadyjczykow i Amerykanow.

      Pozostaje pytanie.
      Skad beda POpaprancy kupowac uran, surowiec do produkcji energii
      elektrycznej w tych elektrowniach atomowych ?

      O ile zloza ropy naftowej i wegla kamiennego posiada kilkadziesiat
      krajow na swiecie, to jedynie kilka krajow posiada zloza uranu
      okreslone jako ekonomicznie zasadne do wydobywania. Swiatowe zasoby
      oceniane sa na 7.9 miliona ton.
      I dodam, ze wedlug ocen ONZ-towskiej agencji energii atomowej, zloz
      tych wystarczy, przy obecnym zuzyciu do roku... 2039.
      Oczywiscie, jesli znajdzie sie na swiecie jeszcze wiecej takich, jak
      polscy POpaprancy, to uranu zabraknie znacznie wczesniej.

      I co wtedy ?
      Nowe technologie tzw. breeding reactors, pozostaja nadal w zamyslach
      naukowcow i do wdrozenia tej technologii dluga, dluuuuga droga.
      A elektrownie wybudowane w Polsce przez POpaprancow nadal beda nie
      splacone a nie beda mogly produkowac, bo nie bedzie surowca.

      I ostatni argument.
      Wybudowac jest znacznie latwiej i taniej niz utrzymywac w ruchu.
      Przekonali sie o tym Ukraincy ale i Kanadyjczycy.
      Kanadyjska elektrownia Pickering, kolo Toronto, pracuje na "pol
      gwizdka", bo reperacje jednego z reaktorow trwaja juz parenascie lat
      i po wydaniu kilkudziesieciu miliardow dolarow nie widac konca.
      Inna elektrownia atomowa - Bruce nad jeziorem Michigan, tez nie
      dziala tak, jak planowano- tez wydano miliardy na reperacje a rzad
      Ontario widocznie dal sobie spokoj z nadzieja na ukonczenie tych
      prac i dynamicznie forsuje budowe tzw. wind farms, czyli elektrowni
      w oparciu o energie wiatru.

      Dla POpaprancow budowa elektrowni atomowych to kolejny, po
      autostradach, EURO 2012... ... ... chwyt reklamowy z cyklu
      fantas magoria.

      Niestety...POlacy to kupia.
      POLACY zas za to zaplaca.
      • uchachany Zwróć uwagę na to, że jeżeli utrzyma się unijny 24.10.08, 17:17
        ekoidiotyzm limitów na CO2 (a raczej się utrzyma, bo Niemcy i Francja zrobią interes na sprzedaży praw do emisji, więc go przeforsują), to wykończy on raz-dwa polski wzrost gospodarczy oparty na energetyce węglowej.

        Poza tym węgiel jest bardzo cennym surowcem chemicznym i trochę szkoda go zwyczajnie spalać.

        Tak że jest sens rozwijać energetykę jądrową i świat prędzej czy później pójdzie w tę stronę.
        • fromwindsor Re: Zwróć uwagę na to, że jeżeli utrzyma się unij 24.10.08, 17:53
          Co do tego czy ETS ( emissions trade scheme)uchwalone przez UE w
          marcu 2007 sie utrzyma nie podlega zadnym watpliwosciom i tutaj
          zgadzam sie z Toba, ze glownymi tego "obroncami" beda Niemcy i
          Francja.
          Maja ku temu wiele powodow w ich dalekowzrocznej polityce
          energetycznej nastawionej na ICH I TYLKO ICH dobro.
          Jest to kolejny przyklad mechanizmow funkcjonowania "wspolnej"
          polityki energetycznej- i nie tylko- UE.

          Co do energii atomowej jako alternatywy dla wegla to nie zupelnie
          sie z Toba zgadzam. Czesciowo uzasadnilem to w moim pierwszym poscie.
          Polska nie ma uranu a swiatowe zasoby uranu gwarantuja jedynie
          rozwiazanie sredniofalowe 20- 30 lat.
          A po tym co ?
          Pozyczki na budowe elektrowni nie beda jeszcze splacone a Polskie
          elektrownie nie beda miec glownego surowca na ich uzywanie.
          Znow Rosja pokaze swe oblicze, jak z gazem i ropa a Niemcy znow sie
          z nimi uloza na dostawe uranu TYLKo dla ich elektrowni.
          Rosjanie zreszta juz buduja elektrownie atomowa w rejonie
          Kaliningradu.Oni moga to robic, bo nie musza sie obawiac o surowiec
          do napedu tych elektrowni.
          Co pzostaje wobec tego ?
          Srednioterminowo: walczyc z UE o wzrost dostaw skroplonego gazu ze
          zrodel niezaleznych od Rosji. Przekwalifikowanie elektrowni
          weglowych na gazowe bedzie znacznie mniej kosztowne i duzo szybsze w
          osiagnieciu zdolnosci produkcyjnych.
          Natomiast plany dlugofalowe to rozwoj technologii przerobki wegla,
          tak by zadowolic ekologow ( i nasze pluca) a takze by stac sie
          energetycznie niezaleznym panstwem, posiadajacym w dodatku
          technologie, ktora chetnie kupia inni posiadajacy zloza wegla. A jak
          napisalem- takich jest duzo wiecej, niz tych, co maja uran.
          • mersor Re: Zwróć uwagę na to, że jeżeli utrzyma się unij 24.10.08, 18:26
            Naprawde wystarczy poszukac informacji i mozna sie wtedy wypowiadac.


            Zwiększenie korzystania z innych paliw niż kopalne wpłynie na poprawę środowiska. Wykorzystywanie energii jądrowej zamiast energii z ropy naftowej czy gazu ziemnego będzie pozytywnie wpływać na stan środowiska naturalnego.

            Za 20-30 lat na świecie powinny pojawić się maszyny IV generacji, które będą pracować bardziej wydajnie, w znacznie wyższych temperaturach i wytwarzając znacznie więcej energii. Reakcje nuklearne będą intensywniejsze, dzięki czemu pozostawiać będą mniej toksycznych i radioaktywnych odpadów niż obecnie, będą się one także rozkładały znacznie szybciej. Mniejsze będzie ryzyko szkodliwych skutków ewentualnej awarii – w razie uszkodzenia reaktory będą się same wygaszały. Łatwiej jest również o zaopatrzenie elektrowni w paliwo jądrowe, jest ono bowiem bardziej dostępne niż gaz ziemny, ponieważ więcej państw na świecie ma złoża uranu.

            Zasoby uranu na Ziemi są ogromne, a nawet dwukrotny wzrost ceny tego surowca spowoduje zaledwie 3-4-procentowy wzrost cen energii.

            Najbardziej teraz atrakcyjne nośniki energii, czyli gaz i ropa naftowa, wyczerpią się przy obecnym tempie wydobycia za 50-60 lat. Energia jądrowa jest zaś praktycznie nie do wyczerpania. Reaktory powielające mogą wykorzystywać na przykład uran 238, którego zasoby są 140 razy większe niż obecnie używanego uranu 235. Paliwem jądrowym stanie się także tor 232, którego jest jeszcze 3,5 raza więcej niż uranu 235. Rudy pierwiastków promieniotwórczych wydobywa się w ponad dwudziestu krajach, najwięcej w Australii, Kazachstanie, Kanadzie, Uzbekistanie, RPA i Rosji. Żaden kraj nie może się więc uzależnić, tak jak w wypadku gazu i ropy, od jednego lub kilku dostawców.

            Elektrownia atomowa i tradycyjna produkują odpowiednio 30 i 600 tysięcy ton popiołów rocznie. W przeciwieństwie do odpadów z elektrowni atomowych, popioły z elektrowni tradycyjnych są w żaden sposób niezabezpieczone.

            Jeśli zaś chodzi o awarie i bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia ludzi - warto porównać, ile osób zginęło w wyniku awarii elektrowni atomowych, a ile w wyniku awarii w kopalniach i elektrowniach węglowych. W USA liczbę ofiar energetyki węglowej ocenia się na 25 tysięcy rocznie, a w Wielkiej Brytanii - na 2 tysiące. Od początków istnienia energetyki jądrowej wydarzyły się tylko 3 poważne awarie, a jedynie czarnobylska pociągnęła za sobą ofiary śmiertelne.

            Widać więc, że w związku z wyczerpywaniem się zasobów nieodnawialnych gospodarka światowa, a przede wszystkim przemysł samochodowy czy energetyczny, staje przed wieloma zagrożeniami, m. in. wzrostem cen paliw czy energii. Niezbędnym zatem staje się szukanie alternatywnych źródeł energii i oszczędzania tych, zasobów, które jeszcze istnieją.
            • fromwindsor Re: Zwróć uwagę na to, że jeżeli utrzyma się unij 24.10.08, 23:56
              mersor napisał:

              > Naprawde wystarczy poszukac informacji i mozna sie wtedy
              wypowiadac.

              No wlasnie. Przeczytaj pare artykulow z tego website:

              timeforchange.org/pros-and-cons-of-nuclear-power-and-
              sustainability

              mersor napisał:
              ..." Zwiększenie korzystania z innych paliw niż kopalne wpłynie na
              poprawę środowiska. Wykorzystywanie energii jądrowej zamiast energii
              z ropy naftowej czy gazu ziemnego będzie pozytywnie wpływać na stan
              środowiska naturalnego..."

              Radze uwaznie przeczytac przytoczone wczesniej artykuly. Jak sam
              radzisz.
              Czy radioaktywne odpady, wpakowane gdzies w ziemie na terenie Polski
              ( moze blisko twojego domku ?), ktore beda sie rozkladaly nie przez
              kilkanascie lat, jak zwykle odpady, ale przez kilkanascie GENERACJI
              mieszkancow Polski to uwazasz za "poprawe stanu srodowiska
              naturalnego" ?
              You must be kidding.

              mersor napisał:
              .." Za 20-30 lat na świecie powinny pojawić się maszyny IV
              generacji, które będą pracować bardziej wydajnie, w znacznie
              wyższych temperaturach i wytwarzając znacznie więcej energii.
              Reakcje nuklearne będą intensywniejsze, dzięki czemu pozostawiać
              będą mniej toksycznych i radioaktywnych odpadów niż obecnie, będą
              się one także rozkładały znacznie szybciej. Mniejsze będzie ryzyko
              szkodliwych skutków ewentualnej awarii – w razie uszkodzenia
              reaktory będą się same wygaszały......etc, etc."

              Jesli tak bedzie pieknie, jak przewidujesz, to dlaczego najwieksi
              producenci energii elektrycznej na bazie energii nuklearnej, jak
              Szwecja, Niemcy, Hiszpania, Wlochy, itd ZANIECHALY odnawiania
              istniejacych tam reaktorow ?
              Szwajcaria rowniez nie planuje budowy nowych reaktorow a przeciez
              Szwajcaria nie ma nawet wegla, jak Polska.

              Wystarczy wlasnie przeczytac a nie opowiadac futurystycznych bajek,
              o tym, jakie sa przewidywania jesli chodzi o zapotrzebowanie na
              energie elektryczna na swiecie w nastepnych 30-50 latach.
              Dlaczego swiatowe agencje energii, w tym agencja energii nuklearnej
              przewidujac podwojenie zapotrzebowania na energie elektryczna w
              nastepnych 35 latach JEDNOCZESNIE przewiduja UTRZYMANIE 80% udzialu
              oleju, gazu i WEGLA w produkcji tejze energii wtedy , co jest TAKIM
              SAMYM wskaznikiem jak OBECNIE a dla energii atomowej postawia sie
              taki sam udzial ok. 15% ?
              Chyba jednak niewiele czytales.

              Nie bede dalej zajmowac sie pozostalymi twoimi wywodami, gdyz szkoda
              czasu na udowadnianie czegos co jest tak oczywiste a co, niestety,
              nie tylko ty Mersor ale i tak "swiatli przyWODCE, jak Tusk" nie sa w
              stanie zrozumiec
              • 0.tech ... 25.10.08, 11:19
                - mit problematycznego skladowania: 1. sa to bardzo male ilosci wysoko
                radioaktywnych odpadow. 2. wiekszosc radioaktywnosci szybko sie wytraca, w
                odroznieniu od przemyslowych odpadow, ktore sa toksyczne na wieki 3. Odpady raz
                zakopane szybko stamtad sie nie wydostana. Skoro tacy egipcjanie mogli zaplanowa
                piramidy na wiecznosc to my w XXw. nie potrafimy kilku ton uranu zalac w beton,
                szklo i stal i zatrzymac pod ziemia na 200 lat? Mysle, ze jestesmy w stanie to
                zrobic na cale eony. 4. mamy juz skladowisko odpadow w Rozannej, ktore kasuje
                niezla kase za to, wiec nie mam przeciwko, gdyby cos takiego powstalo kolo mnie

                - Wlochy wracaja do energetyki atomowej. A w Szwecji, Niemczech itd to Zieloni
                omamili ludzi perspektywami zielonej energii. Skutkiem czego wydaja setki
                miliardow euro na dofinansowanie zielonej energii, a i tak musza budowac
                elektrownie weglowe/gazowe, tudziez sprowadzac prad z Francji. Zreszta to
                "wyjscie" z atomu to oni planuja od kilkudziesieciu lat, ale nie maja ZADNYCH
                sensownych alternatyw.

                - Wzrost produkcji energii elektrycznej bedzie w najblizszych dekadach przypadal
                na kraje azjatyckie, z wlasnymi sporymi zasobami wegla, o niskich kosztach
                wydobycia. Mimo to wlasnie te kraje sa pionierami w rozwoju nowych technologii
                jadrowych, np wysmianych przez ciebie predkich reaktorow (to, ze obecne zasoby
                tanich rud uranowych sa wieksze niz podejrzewano i nie oplaca sie ich (prownujac
                do tradycyjnych reaktorow) budowac, nie znaczy, ze to martwa technologia)

                - Ciekawe tez czemu wszystkie panstwa rejonu rozwijaja energetyke jadrowa...
          • uchachany To ekomantra twierdzenie o zasobach uranu na 20 24.10.08, 18:50
            lat. Jak sądzę dobrze sponsorowana :).
            www.bbn.gov.pl/dokumenty/nierap8_uran_jako_szansa.pdf
            Najwięcej uranu ma w tej chwili Australia i nawet Rosja od niej kupuje, żeby było śmieszniej:

            news.best-in.pl/detail.php?id=98145
            Tak że argument o uzależnieniu w dostawach od Rosji bez sensu :)

            Ale zgadzam się, że trzeba się zabezpieczać wielotorowo: i gaz skroplony, i geotermia (szczególnie technologicznie opanowana geotermia niskotemperaturowa do ogrzewania lokalnego) i mała retencja, zniszczona przez komunę, również ważna w skali lokalnej.
            I rozwój technologii przeróbki węgla.

            Tyle że to ostatnie to raczej dopiero w sferze badań, zaś energia z atomu to technologia sprawdzona, opanowana i do wzięcia "od zaraz", tzn. w perspektywie kilkunastu lat (min. ok 10) pod warunkiem, że decyzję podejmie się już teraz.

            Co do limitów ciekawy pomysł miał Szyszko z PiSu: chciał przeforsować zasadę, żeby do puli limitów na emisję CO2 doliczać zdolności pochłaniania go przez lasy. Miał to przedstawić na tzw. "szczycie ziemi" w Poznaniu.
            Stawiałoby to Polskę w dobrekj sytuacji ze względu na relatywnie duże w skali innych krajów UE zalesienie.
            Ale oczywiście "niezależna prasa" z GW na czele o tym tylko na marginesie, zamiast wszcząć akcję poparcia.

            PO oczywiście ten i wszystkie inne pomysły PiS wyrzuciła do kosza, łącznie z gotowymi projektami zagospodarowania unijnych pieniędzy pozarolniczych.
            Dlatego ich wykorzystanie w tym roku to ok. 20 % :).

            Bo PO ma w d..ie Polskę: została wynajęta do "dorżnięcia watah" i pilnuje słupków poparcia.
            Reszta jej wisi :)
    • soldadura104 Japończycy projektują Niemcom Koreańczycy Polakom 24.10.08, 16:25
      Dzisiaj w USA nie było by komu wybudować elektrowni jądrowych bo ci
      co je budowali w l;atach 60-tych dsawno nie żśyją a młodzi nie mieli
      się gdzie nauczyć.
      W niemczech Polsacy są od roboty : spawania i montażu a poniwać
      młodzi Niemcy którzy powinni być od myślenia nie umieją to projekt i
      nadzór wykonują Japończycy. Chodzi również o to że Japończycy który
      są w USA profesorami na najlepszych uczelniach technicznych wyciągną
      od USA technologię której by Niemcy nie dostali.
      Podobnie Polska poprzez Koreańczyków może wyciągnąć technologie o
      wiedzy i budowie a polscy spawacze wyspawają elektrownię w
      odpowiedniej jakości.
      Zresztą Energomontaż Gdynie, wytwórnia budująca za Gierka
      przefabrykuje elekrownię jądrową dla finlandi.
      Polska elektrownia jądrowa nie ruszyła ze względu na ekologów tylko
      na to że prestiżowi wykonawcy bali się jej uruchomić bo wiedzieli co
      żle wyspawali.
    • jan3211 ..Tusk był przeciwnikiem elektrowni już zbudowanej 24.10.08, 16:28
      To Kongres Liberalno Demokratyczny "działacza" Tuska dołożył własną
      łapeczkę do rozbiórki już zbudowanej elektrowni atomowej. Niemcy
      chcieli wyposażyć ją w automatykę zachodnią, ale Tusk , Mazowiecki ,
      Wałęsa i spółka durnowatych polityków kazała zniszczyć inwestycje za
      miliardy złotych.
    • soldadura104 Japończycy projektują Niemcom a Koreańczycy Polako 24.10.08, 16:29
      Dzisiaj w USA nie było by komu wybudować elektrowni jądrowych bo ci
      co je budowali w l;atach 60-tych dsawno nie żśyją a młodzi nie mieli
      się gdzie nauczyć.
      W niemczech Polsacy są od roboty : spawania i montażu a poniwać
      młodzi Niemcy którzy powinni być od myślenia nie umieją to projekt i
      nadzór wykonują Japończycy. Chodzi również o to że Japończycy który
      są w USA profesorami na najlepszych uczelniach technicznych wyciągną
      od USA technologię której by Niemcy nie dostali.
      Podobnie Polska poprzez Koreańczyków może wyciągnąć technologie o
      wiedzy i budowie a polscy spawacze wyspawają elektrownię w
      odpowiedniej jakości.
      Zresztą Energomontaż Gdynie, wytwórnia budująca za Gierka
      przefabrykuje elekrownię jądrową dla finlandi.
      Polska elektrownia jądrowa nie ruszyła ze względu na ekologów tylko
      na to że prestiżowi wykonawcy bali się jej uruchomić bo wiedzieli co
      żle wyspawali.
    • mal49 atom wychodzi na odnawialne 24.10.08, 16:37
      źródło energii: "Na jej terenie nie powstała jeszcze elektrownia atomowa.
      Odnawialne źródła energii mają niewielki udział w zasilaniu kraju w
      elektryczność...."

      Kogoś chyba pogięło do reszty!!!
      • vitabravo Re: kozie oczy Tuska, bynajmniej nie wilcze. 24.10.08, 16:46
        Oczy Tuska to oczy głupiej, upartej kozy, zawsze
        skorej do wyrządzenia szkody.
        • bart.j vitabravo ,ty masz tylko jedno oko..w odbycie! 24.10.08, 16:52
          bibainfo.pl/pub/213.227.74.12/2007/09/20/030927/5890/rotfl.jpg
      • gekon1979 bardzo dobra wiadomosc 24.10.08, 17:02

    • langston a reaktor z Zarnowca pracuje w Finlandii:)) 24.10.08, 16:45
      a reaktor z Zarnowca pracuje do dzis w Finlandii:))
      Ciekaw jestem kto wzial za niego kase.
      • bart.j No i otworzyło się szambo PIS-RM-SB.... 24.10.08, 16:51
        wściekłośc,zawiść bolszewickiego kurestw,bo Tusk chce coś zrobic
        • vitiabravo Re: No i otworzyło się szambo PIS-RM-SB.... 24.10.08, 16:54
          bart.j napisał:

          > wściekłośc,zawiść bolszewickiego kurestwa,bo Tusk chce coś zrobic

          taka ich ku...ka-socjalistyczna mać !
          • vitabravo Re: UWAGA, oszust posługuje się kradzionym nickiem 24.10.08, 17:04
            vitiabravo napisał:

            > taka ich ku...ka-socjalistyczna mać !
            >
            Gość, który chce wprowadzić w błąd "vitiabravo". "vitabravo".
      • vitabravo Re: Energia atomowa jest droga i zanieczyszcza 24.10.08, 16:59
        Wbrew opiniom głoszonym przez lobby atomistów, energia
        z elektrowni atomowych jest kosztowna i stwarza poważne
        problemy dla środowiska podczas składowania odpadów.
        Natomiast dwutlenek węgla z elektrowni węglowych jest
        w znacznym procencie pochłaniany przez lasy i zieleń.
        Duże jeszcze ilości lasów w Polsce powodują, że Polska
        ze swoimi elektrowniami węglowymi nie przyczynia się
        do powstania efektu cieplarnianego w takim dużym stopniu
        jak kraje pozbawione obszarów leśnych.
        Trzeba tylko patrzeć na ręce rządowi Tuska i nie pozwolić
        na "prywatyzację" (czyli kradzież) lasów.
        • fromwindsor Re: Energia atomowa jest droga i zanieczyszcza 24.10.08, 17:02
          Elektrownie atomowe w kraju, ktory posiada jedne z najbogatszych w
          Europie zasobow wegla ?
          Nie, to nie kawal na prima aprilis - tak sie robi polityke w kraju
          prawie 40-milionow obywateli, w centrum Europy.

          Oczywiscie- takie pomysly moga sie wylegnac tylko w glowie
          POpaprancow.
          Amerykanie, ktorzy maja rowniez wielkie zasoby wegla, ktorego
          wydobycia zaprzestali w latach 60-tych, jak ropa stala sie latwo dla
          nich dostepna, mowia teraz o technologii " czystego wegla" jako
          zrodla energii.
          O tym Tusku nie slyszal albo tez nie chce slyszec.

          POpaprancy wychodza z zalozenia, ze po co rozwijac nowe technologie,
          dajac szanse pracy dla tysiecy mlodych, utalentowanych i
          wyksztalconych Polakow, wykorzystujac przy tym wlasne zasoby
          naturalne, jak mozna ich glodem wypedzic z kraju a zatrudnic do
          budowy "marsjanskich kanalow" i "unowoczesnionych czernobyli" w
          Polsce, obce firmy i sprowadzac z zagranicy surowce?

          Pomijam wielki koszt inwestycyjny budowy elektrowni i dlugi okres
          amortyzacji, bo tego POpaprancy nie sa w stanie pojac w ich woodo
          economics.
          Pomijam fakt iz elektrownie jadrowe to nadal wielkie
          niebezpieczenstwo dla srodowiska i dla ludnosci, mimo wielkiego
          postepu w zmniejszeniu ryzyka osiagnietego szczegolnie przez
          przodujacych w tej dziedzinie Kanadyjczykow i Amerykanow.

          Pozostaje pytanie.
          Skad beda POpaprancy kupowac uran, surowiec do produkcji energii
          elektrycznej w tych elektrowniach atomowych ?

          O ile zloza ropy naftowej i wegla kamiennego posiada kilkadziesiat
          krajow na swiecie, to jedynie kilka krajow posiada zloza uranu
          okreslone jako ekonomicznie zasadne do wydobywania. Swiatowe zasoby
          oceniane sa na 7.9 miliona ton.
          I dodam, ze wedlug ocen ONZ-towskiej agencji energii atomowej, zloz
          tych wystarczy, przy obecnym zuzyciu do roku... 2039.
          Oczywiscie, jesli znajdzie sie na swiecie jeszcze wiecej takich, jak
          polscy POpaprancy, to uranu zabraknie znacznie wczesniej.

          I co wtedy ?
          Nowe technologie tzw. breeding reactors, pozostaja nadal w zamyslach
          naukowcow i do wdrozenia tej technologii dluga, dluuuuga droga.
          A elektrownie wybudowane w Polsce przez POpaprancow nadal beda nie
          splacone a nie beda mogly produkowac, bo nie bedzie surowca.

          I ostatni argument.
          Wybudowac jest znacznie latwiej i taniej niz utrzymywac w ruchu.
          Przekonali sie o tym Ukraincy ale i Kanadyjczycy.
          Kanadyjska elektrownia Pickering, kolo Toronto, pracuje na "pol
          gwizdka", bo reperacje jednego z reaktorow trwaja juz parenascie lat
          i po wydaniu kilkudziesieciu miliardow dolarow nie widac konca.
          Inna elektrownia atomowa - Bruce nad jeziorem Michigan, tez nie
          dziala tak, jak planowano- tez wydano miliardy na reperacje a rzad
          Ontario widocznie dal sobie spokoj z nadzieja na ukonczenie tych
          prac i dynamicznie forsuje budowe tzw. wind farms, czyli elektrowni
          w oparciu o energie wiatru.

          Dla POpaprancow budowa elektrowni atomowych to kolejny, po
          autostradach, EURO 2012... ... ... chwyt reklamowy z cyklu
          fantas magoria.

          Niestety...POlacy to kupia.
          POLACY zas za to zaplaca.
          • vitiabravo fromwindsor,musisz być znanym ekonomista,co? 24.10.08, 17:05
            jak cię zwą,bęcwale?
          • vitabravo Re: Energia atomowa jest droga i zanieczyszcza 24.10.08, 17:13
            "...wedlug ocen ONZ-towskiej agencji energii atomowej, zloz
            tych wystarczy, przy obecnym zuzyciu do roku... 2039.
            Oczywiscie, jesli znajdzie sie na swiecie jeszcze wiecej
            takich, jak polscy POpaprancy, to uranu zabraknie znacznie
            wczesniej..."
            >
            Tusk omiata swoimi kozimi oczami dookoła i patrzy co tutaj
            w Polsce można jeszcze spieprzyć, czym można jeszcze Polsce
            zaszkodzić.
        • vitiabravo Rydzyk nam zbuduje.. i sprzeda ! 24.10.08, 17:03
          za ukradzione...
          • vitabravo OSZUST na forum z podpisem "vitiabravo" 24.10.08, 17:07
            • vitiabravo Re: OSZUST na forum z podpisem "vitabravo" 24.10.08, 17:08
            • vitiabravo Uwaga!..Smieć z SB "witabravo" tania podróba... 24.10.08, 17:10
              ku...szon...
        • mersor Re: Energia atomowa jest droga i zanieczyszcza 24.10.08, 18:31
          Efekt cieplarniany – zjawisko podwyższenia temperatury planety powodowane obecnością atmosfery. Zmiany powodujące wzrost roli efektu cieplarnianego mogą być jedną z przyczyn globalnego ocieplenia.

          Ciało niebieskie pozbawione atmosfery (np. Księżyc) pochłania i emituje promieniowanie bezpośrednio ze swojej powierzchni. Atmosfera zaburza ten proces wymiany ciepła, głównie poprzez ograniczenie ilości energii cieplnej wypromieniowywanej z powierzchni planety i dolnych warstw jej atmosfery bezpośrednio w przestrzeń kosmiczną. Proces ten jest wywołany przez gazy cieplarniane, pyły i aerozole zawieszone w atmosferze[2]. W opisie zjawiska uwzględnia się też wszystkie inne procesy zachodzące w atmosferze, jak i na powierzchni planety, odpowiedzialne za przepływ energii z gwiazdy macierzystej, a także przenoszące energię z planety w przestrzeń kosmiczną. W Układzie Słonecznym występowanie efektu cieplarnianego stwierdzono na Ziemi, Marsie, Wenus oraz na księżycu Saturna – Tytanie.


          zródło wikipedia
          reszty wypowiedzi chyba nawet nie ma co komentowac... Takie ludzie bzdury potrafia wymyslic...
          • uchachany Lansowanie twierdzenia, że emisja gazów 24.10.08, 18:59
            cieplarnianych wskutek działalności człowieka jest główną przyczyną ocieplenia klimatu to największy i bardzo dobrze sponsorowany humbug przełomu wieków :).

            To samo było kiedyś tyle że na mnniejszą skalę z "prawdą" o tym, jak to freon z instalacji chłodniczych powoduje dziurę ozonową :).

            Hucpa była sponsorowana przez producentów medium zastępującego freon i mających na to patent :).

            Zrobili KOKOSY na tym :).
      • uchachany Drugi na Węgrzech :). Też bezawaryjnie :). Też 24.10.08, 17:41
        kupiony po cenie złomu :).
        Więc dużej kasy za niego nie było :).

        Ot, git gieszeft zrobił rząd Mazowieckiego :).

        langston napisał:

        > a reaktor z Zarnowca pracuje do dzis w Finlandii:))
        > Ciekaw jestem kto wzial za niego kase.
    • ignatz Re: Tusk: Koreańczycy wybudują w Polsce elektrown 24.10.08, 17:10
      łeee, myslałem że poprosił Północną...
      • vitiabravo Kaczynscy chcą elektrownie na baterie do latarek.. 24.10.08, 17:12
        już "finansują" Rydzyka...
    • jan3211 Niech GW przypomni tych co rozebrali elektrownię A 24.10.08, 17:10
      A jak się nazywają ci co działali wbrew interesom Polski i kazali
      zmarnować miliardy już zainwestowane ?
      Oni nazywali się "hitoryk Tusk " , "ciamajda Mazowiecki" ,
      "mędrzec Wałęsa". Teraz im się w d..ie z dobrobytu poprzewracało i
      zapomnieli o tym jak konsekwentnie wtedy rujnowali polską gospodarkę?
      • uchachany Oni się nazywają Niekfestionowane Ałtorytety 24.10.08, 17:38
        Oralne :).
        I są obiektem NIEUSTAJĄCEJ ADORACJI czytelników GW :).

        Tak jak Matka Boska dla katolików :)


        jan3211 napisał:

        > A jak się nazywają ci co działali wbrew interesom Polski i kazali
        > zmarnować miliardy już zainwestowane ?
        > Oni nazywali się "hitoryk Tusk " , "ciamajda Mazowiecki" ,
        > "mędrzec Wałęsa". Teraz im się w d..ie z dobrobytu poprzewracało i
        > zapomnieli o tym jak konsekwentnie wtedy rujnowali polską gospodarkę?
        • pierot6 Kaczynscy, nazywają Niekfestionowane Ałtorytety 24.10.08, 17:56
          z Farszafy-RZolibósz !!!obiekt kultu SB-PIS
    • 1merten Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie atomowe 24.10.08, 17:12
      Czemu nie można współpracować z doswiadczoną Francja tylko szukac nie wiem kogo??
      • vitiabravo Wilcze oczy Tuska i barani wzrok Kaczynskich ! 24.10.08, 17:16
        co stało sie z baranami?
        • silesius.monachiensis i matolskie spojrzenia Karskiego. 24.10.08, 17:36
    • o90 takie drobne pytanie do ekologow 24.10.08, 17:23
      watpie aby ktoras z polskich organizacji ekologicznych popierala PiS
      raczej wszystkie popieraly SLONCE PERU

      takie pytanko drobne mam
      jak teraz ksztaltuje sie
      opinia ekologow na temat Tusia ?

      Tusio ok ? czy Tusio fuj ?

      druga sprawa

      ludzi wyluzujcie
      elektrownie atomowe proponuje czlowiek
      ktory obiecal juz tyle rzeczy ze niedlugo
      zabraknie chetnych do spisywania

      obiecanki cacanki
      • uchachany Wytyczne z GW mówią, że tym razem mają płonąć 24.10.08, 17:47
        entuzjazmem!
        Bo jak nie, to Organ Michnika zacznie ich wyzywać od ekoterrorystów i ekofaszystów :)!

        Patrz:
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=902&w=86364260&a=86368065
        tudzież:
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=902&w=86364260&a=86368961
        Pewnie że obicanki-cacanki a lemingowi radość :).

        o90 napisał:

        > watpie aby ktoras z polskich organizacji ekologicznych popierala PiS
        > raczej wszystkie popieraly SLONCE PERU
        >
        > takie pytanko drobne mam
        > jak teraz ksztaltuje sie
        > opinia ekologow na temat Tusia ?
        >
        > Tusio ok ? czy Tusio fuj ?
        >
        > druga sprawa
        >
        > ludzi wyluzujcie
        > elektrownie atomowe proponuje czlowiek
        > ktory obiecal juz tyle rzeczy ze niedlugo
        > zabraknie chetnych do spisywania
        >
        > obiecanki cacanki
    • pandora-online papierowe 24.10.08, 17:25
      cuda Donalda Tuska.
      • jama.314 pandora-online..papierowe kaczki w szambie... 24.10.08, 18:31
    • mef3 Bez sensu az z Korei 24.10.08, 17:28
      Francuzi maja technologie, ktora jest coraz blizsza seryjnej
      (=nizsze koszty i wieksze bezpieczenstwo). Samoloty bojowe juz
      kupilismy za oceanem, teraz kolej na ladowanie pieniedzy w
      Koreanskie elektrownie?
      • silesius.monachiensis No jasne, licencja z Czernobyla tansza... 24.10.08, 17:39
        • uchachany Z jakiego Czarnobyla, ignorancie? To były reaktory 24.10.08, 17:50
          zupełnie innej generacji i zupełnie innej konstrukcji, pracujące do tej pory bezawaryjnie: jeden w Finlandii, drugi na Węgrzech.
    • almagus Tusk: Obok w krajach postępowych. Prąd mają z mocy 24.10.08, 17:41
      Obok w krajach postępowych.
      Prąd mają z mocy jądrowych.
      Jak powidal Karel Hajek
      dum bez prądu, chlap bez jajek!
      U nas nawet chłop z jajami,
      nie chce figli z atomami!
      Za to życie mamy pieskie,
      rosną nam moce niebieskie,
      wszystkie miedzią zadaszane,
      a mieszkania obiecane?
      Są dla ciebie wirtualnie,
      PiSu jesteś, żyjesz marnie.
      Ciepło Redykom z piekiełka.
      Na geotermię cegiełka.
      Kaczor dołoży z podatków.
      W formie ciągłych zadatków.
      Dwieście milionów na urząd.
      A tobie podniosą za prąd.
      Bo za Redyka splendory.
      Ten co na wielkość chory.
      Załatwił wysokie opłaty.
      Żeby rozłożył na raty.
      Za martwą umowę z Joaniny.
      Za spaliny duże daniny.

      Coś tam miesza pod moherem,
      kulki w gaciach razem z klerem!
      Rydzol daje spirtu mocy,
      aż polucje miałem w nocy!

    • igor.mal Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie atomowe 24.10.08, 17:43
      Tak sie sklada, ze pracuje w energetyce. Najbardziej wydajnym i czystym
      zrodlem napedu dla elektrowni sa turbiny gazowe. Projektuje sie je i wytwarza
      w grupach miedzynarodowych m.in w Polsce. Leaderem jest firma General
      Electric. Energetyka jadrowa tak jak i oparta na weglu brunantym to
      najbrudniejsze i najbardziej przestarzale.
      • silesius.monachiensis No to wspolczujemy ci pracy w skansenie... 24.10.08, 17:50
        marabucie. Przyjedz do Nadrenii-Westfalii i zobacz elektrownie na
        weglu brunatnym. Cuda techniki, smrodu i dymu mniej niz z jednej
        polskiej przyosiedlowej cieplowni. Albo spojrz sobie na elektrownie
        atomowe w polnocnej Szkocji albo Francji... najbrudniejsze? Daj sobie
        siana, morszczuku.
        • pierot6 Kaczyński już produkuje energię, już się nadął !!! 24.10.08, 17:53
          jaaak pieprznie!!!!

          i.wp.pl/a/f/jpeg/9962/kaczynski_lech450.jpeg
          • uchachany Jakże by mogło zabraknąć najładniejszego 24.10.08, 17:56
            i najbystrzejszego chłopaczka Schetyny :)...?
            • silesius.monachiensis [...] 24.10.08, 18:06
              Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
            • silesius.monachiensis Cuchniesz. umyj sie a muchy odleca. 24.10.08, 18:34
              • uchachany O, drugi schetynodziubdziuś :).... 24.10.08, 19:06
                :))
          • jama.314 Kaczyński już produkuje energię, już się nadął ! 24.10.08, 18:27
            pierot6 napisał:

            > jaaak pieprznie!!!!
            >
            > i.wp.pl/a/f/jpeg/9962/kaczynski_lech450.jpeg

            co za smród...
            • uchachany O, trzeci schetynodziubdziuś :)... 24.10.08, 19:07
              ...
    • artur737 Tusk: Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie.. 24.10.08, 17:54
      Nie, no... przeciez Korea Polnocna jest obecnie najbardziej zainteresowana
      energia nuklearna.
      • jego_eminencja Kaczki chca reaktor z USA...za offset..heheheeeeee 24.10.08, 18:06
        pewnie znowu beda chcieli sie podlizac amerykancom...
        ten ich offset...oszukanczy, oni prponowali Polsce technologie
        produkcji tucznika...(olbrzymia hodowle swin..) jako offset..

        czemu nie japonska technologia? angielska? francuska? niemiecka?

        czy ktos zna zalety wady? i róznice w cenie...A SKANDYNAWIA JAKIE MA
        REAKTORY?
    • anathesis Boze uchowaj! beda takie jak ich szczepionki 24.10.08, 18:04
      zabojcze
    • bydlo_prof_wb No, brawo Herr Tusk! 24.10.08, 18:13
      Węgiel, geotermia to już przeszłość. Każde dziecko w UE o tym wie. Będziemy
      teraz wreszcie mieli tanią energię. Zabetonować dziury w ziemi raz na zawsze...
      __________

      Michnik jest manipulatorem. To człowiek złej woli, kłamca, oszust
      intelektualny (Zbigniew Herbert)
      • uchuchany Kto nie zamknął obory?! bydło_prof_wb wylazło!!! 24.10.08, 18:21
        pl.youtube.com/watch?v=EQNmPuXC_h4&feature=related
        • uchachany Siemasz kałoklonie :)! 24.10.08, 20:01
    • bobeniek Nie radze robic interesow z Korea 24.10.08, 18:19
      To sa wredni ludzie. Znalem w zyciu wiele ludzi z roznych
      narodowosci i tylko Koreanczycy byli wredni i nieprzyjemni co do
      jednego. Cos musi byc w tym narodzie, ze tacy sa. Niech
      ostrzezeniem bedzie koncern Deewoo, oni mysla tylko o sobie.
      • uchuchany bobeniek, ty durny kołku.. 24.10.08, 18:25
        Pracowałem z Koreanczykami przez 11 lat{Warszawa,Elbląg} i wiem jacy to
        ludzie..Sągrzeczni,uczynni i pracowici!
        Tacy jak ty, to obciach dla Polski!
        • silesius.monachiensis Koreanczycy w Elblągu a Talibowie w Klewkach...uff 24.10.08, 18:30
          nie szpanuj, bezzebny tygrysie
          • jama.314 silesius.monachiensis, co ci? masz cieczke!? 24.10.08, 18:33
            napiasałe to co wiem, co to ma wspólnego ze szpanem?!
            • silesius.monachiensis to nie cieczka... 24.10.08, 18:35
              no to pisz cielaku pod swoim nickiem. myslalem ze to ten bydlak wet3
        • bobeniek ty durny kołku..miales troche szczescia 24.10.08, 20:45
          Ja pracowalem tylko z wrednymi Koreanczykami. Zawsze mili sa za to
          Folipinczycy, Wietnamczyki, Japonczyki a nawet Chinczyki. Mili
          Koreanczyki juz zalatwili w Warszawie Zeran i chca robic "interesy"
          dalej.
      • o90 Re: Nie radze robic interesow z Korea 24.10.08, 18:26
        na tym polega biznes

        mysli sie tylko o sobie

        opyla Tusiowi technologie za taka kase
        ze bekniemy wszyscy az milo
        po trupach do sukcesu

        moze tym razem Tusiowi uda sie W KONCU cos zrobic
        bo jak do tej pory POrazka
        • jama.314 [...] 24.10.08, 18:29
          Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • 0.tech Re: Nie radze robic interesow z Korea 25.10.08, 11:27
        Ja tam wole zoltkow od wszelkich Arabow, Czeczenow, Kurdow, Turkow i Murzynow.
        Ludzie mili, pracowici i mozna na nich polegac.
    • mersor Bardzo dobra wiadomosc dla naszego kraju!!! 24.10.08, 18:39
      Nie oszukujmy sie. W naszym kraju Odnawialne zrodla energii nie istnieja, slonce za malo swieci ,wiatraki pracuja tak naprawde 1/3 roku( co ma je zastepowac jak nie wieje?? wegiel...) Energetyka wodna nie moze istniec bo nasze rzeki mozna nazwac sciekami, nie mowiac juz o tym ze nasze rzeki sie do tego nie nadaja... za maly spadek,przeply ,biomasa? -dochodzi do absurdow gdy b. dobrej jakosci drewno jest kupowane z lasow panstwowych. Wegiel... sa limity emisji co2, jesli tak dalej pojdzie to bedziemy placic ogromne kary za ich przekroczenie. Energetyka atomowa jest rozwiazaniem wielu problemow i wiele krajow z niej korzysta. Polecam lekture :
      mfiles.uek.krakow.pl/pl/index.php/Zasoby_nieodnawialne
      • silesius.monachiensis Jest alternatywa: Fuzja Moherowa!!! 24.10.08, 18:43
        czyli kojarzenie fanatykow z LPRu z elita z PZPRu, to wyzwoli ogromna
        energie ktora mozna puscic na turbiny i gotowe
    • hurdy-gurdy Tusk: Koreańczycy wybudują w Polsce elektrownie.. 24.10.08, 18:42
      A Koreę północną poprośmy o parę atomówek. Będzie komplet, a donek stworzy z
      Polski Mocarstwo.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka