Dodaj do ulubionych

Od wtorku sklepy nie mogą zamawiać 100-watowych...

31.08.09, 17:51
Palanty europejskie, jak Wam tak bardzo zależy na ograniczeniu emisji, to
nakażcie przepiąć wszystkie europejskie koleje na prąd zmienny, jak w TGV. Bo
póki co, to lokomotywa EP09 pędząca pod 3 kilowoltami prądu stałego generuje
więcej niepotrzebnego CO2 niż małe miasto.
Obserwuj wątek
    • pio.tr To oszustwo!! 31.08.09, 19:33
      Oszuści nam to serwują zapewniając pewne zyski firmom produkującym żarówki
      energooszczędne!!!!
      • grundol1 Re: To oszustwo!! 31.08.09, 19:58
        pio.tr napisał:

        > Oszuści nam to serwują zapewniając pewne zyski firmom produkującym żarówki
        > energooszczędne!!!!

        Gdzie tu oszustwo?
        • absurdello A gdzie jest wolny rynek ? 31.08.09, 20:32
          Siłowe wyeliminowanie tych żarówek to odmiana cenzury prewencyjnej,
          następnym razem ktoś wylobbuje, że kapusta z grochem jest niezdrowa,
          bo powoduje nadmierną produkcję metanu i wycofa się kapustę i groch.

          Poza tym zastąpiono żarówkę nieefektywną lampą, która zawiera 5 mg
          rtęci (a granica szkodliwości rtęci w powietrzu to 0.05 mg w m3
          czyli rozbijając jedną lampę stwarzamy już zagrożenie), do tego
          zawiera rozbudowany układ elektroniczny wymagający kilku
          energochłonnych zakładów produkujących: półprzewodniki (diody,
          tranzystory), rezystory, kondensatory, cewki i transformatory oraz
          płytki drukowane wraz z transportem tych elementów do miejsca
          montażu.
          Żarówka ma tylko dwa punkty lutowania (stopka i doprowadzenie do
          części gwintowanej) zaś świetlówka kompaktowa ponad 60 (elementy tam
          użyte są lutowane w 2 do 4 punktach połączeniowych)

          Do wykonania płytki drukowanej, na której są zamontowane elementy,
          potrzebne jest sporo związków chemicznych (od fotochemii, przez
          silnie korozyjne związki trawiące miedź po lakiery chemoutwardzalne
          do izolacji gotowej płytki).

          Produkacja półprzewodników wymaga specjalistycznych zakładów
          położonych daleko od miasta (ze względu na wrażliwość procesu
          produkcji na wstrząsy powodowane przez komunikację miejską), w
          zakładach tych zużywa się duże ilości energii na utrzymanie
          czystości powietrza, wytwarzanie monokryształów krzemu i cały proces
          produkcji.

          A na końcu jeszcze dochodzi specjalistyczna utylizacja związana z
          odessaniem rtęci i oddzieleniem luminoforu (który tez nie jest zbyt
          zdrowy).

          Żarówkę można praktycznie wytworzyć w jednym zakładzie z małej
          ilosci materiałów nie wymagających takich nakładów jak świetlówka
          kompaktowa.


          Do tego nad świetlówkami ciąży pewien błąd wywodzący się z
          tolerancji napięcia w sieci. Kiedyś było 220V potem 230V z
          tolerancją -10% do +5% tej wartości, a następnie zmieniono
          tolerancję górną na +10%. Niestety niektóre elementy układu
          przetwornicy pracują przy odchyłce +10% tuż za granicami swoich
          parametrów granicznych (kondensator filtru sieciowego). W nowszych
          konstrukcjach zastosowano już elementy z większym zapasem, ale to
          nie wszyscy producenci wprowadzili.
          Do tego klient kupując taką lampę nie ma możliwości sprawdzenia
          jakie elementy zostały użytek, bo to wymaga rozebrania lampy co się
          wiąże zwykle z uszkodzeniem plastikowej obudowy, więc nikt na to nie
          pójdzie. Tak więc już kupując lampę gramy w totolotka czy trafimy na
          tę z zapasem czy jeszcze tę bez zapasu tolerancji elementów.


          Lampy kompaktowe mają zwyczaj migać jeżeli w obwodzie są wyłączniki
          z zamontowanymi neonówkami podświetlającymi wyłącznik. Mały prąd
          neonówki (włączonej równolegle do styku wyłącznika) nie wystarcza do
          świecenia lampy ale wystarcza do ładowania kondensatora filtru
          sieciowego. Jak napięcie na nim narośnie odpowiednio to lampa
          usiłuje się zapalić, wykonując mignięcie, co powoduje rozładowanie
          kondensatora, zgaśnięcie lampy i ponowne rozpoczęcie procesu
          ładowania. Zarówka nie daje takich efektów.

          Lampy kompaktowe są bardziej wrażliwe na wszelkie przepięcia w
          sieci, to co zwykła żarówka zniesie na skutek bezwładności cieplnej
          żarnika, jest zwykle zabójcze dla takiej lampy lub przynajmniej
          skraca jej życie.

          • grundol1 Nie na temat 31.08.09, 20:49
            Pytanie brzmiało co za oszustwo serwuje UE zapewniając pewne zyski firmom
            produkującym żarówki energooszczędne. Odpowiedź dla ludzi zdrowo myślących jest
            prosta: żadne, ponieważ firmy produkujące żarówki energooszczędne to są w
            przeważającej większości te same firmy produkujące zwykłe żarówki.
            • noducks Re: Nie na temat 31.08.09, 21:06
              proste. zysk na jednej swietlowce jest nieporownywalnie wiekszy niz na
              zarowce, a zywotnosc swietlowek na skutek niedomagan sieci
              energetycznych jak i zwylkego uzytkowania wlacz/wylacz nijak sie ma do
              tej deklarowanej przez producenta. czysty zysk
            • junk92508 Re: Nie na temat 31.08.09, 22:02
              > żadne, ponieważ firmy produkujące żarówki energooszczędne to są w
              > przeważającej większości te same firmy produkujące zwykłe żarówki.

              Nieprawda, ceny z Auchan dla takich o cieplym, zoltym swietle:

              100W zwykle: 99gr
              100W z halogen 70W: 8,99gr
              100W z swietlowka (philips Softone) 20W: 34,99gr.

              CZas zycia? W moim przypadku podobny bo zasilanie mam do d.., skoki
              napiecia to norma i swietlowka wytrzymuje tyle samo co zwykla zarowka: pol roku.

              Wiec o ile do tej pory placilem 2zł rocznie to teraz będę płacił 18zł a po
              zabronienium 70W 70zł. Nawet jesli ceny spadna to i tak zyski producentow beda
              duzo, duzo wyzsze.
              • grundol1 Re: Nie na temat 31.08.09, 22:14
                > Wiec o ile do tej pory placilem 2zł rocznie to teraz będę płacił 18zł a po
                > zabronienium 70W 70zł.

                Halogeny zostaną wycofane w 2016 roku, do tego czasu to za 10zł kupisz sobie
                odpowiednik 100W z ledów.
                • junk92508 Re: Nie na temat 01.09.09, 00:12
                  > Halogeny zostaną wycofane w 2016 roku, do tego czasu to za 10zł
                  > kupisz sobie odpowiednik 100W z ledów.

                  Ale do tego czasu bede placil 18zł zamiast 2zł za zarowke... 3 pokoje, lazienka,
                  kuchnia i przedpokoj... 10 zarowek, 16zł extra na kazdej - 160zł rocznie z
                  kieszeni jak nic...
    • strikemaster Nie do lamusa tylko do podziemia 31.08.09, 19:42
      Ich dystrybucją zajmie się mafia. Jak na razie w wielu zastosowaniach nie ma dla żarówek zamiennika. Świetlówki nie wszędzie się sprawdzają, lEDy są drogie i te o większej mocy są niedostępne. jedne i drugie znikną zaraz po wkręceniu na klatce schodowej lub w piwnicy bloku.
      • grundol1 Halogeny E27 31.08.09, 19:56
        > Ich dystrybucją zajmie się mafia. Jak na razie w wielu zastosowaniach nie ma dl
        > a żarówek zamiennika.

        Prawicowe oszołomy kłamcie dalej. Tanim zamiennikiem żarówki wolframowej jest
        żarówka halogenowa ze zwykłym gwintem E27. Kosztuje 5-6 zł, pobiera 30%
        mniej energii i ma kilkakrotnie większą żywotność a daje takie same światło jak
        zwykła. Nikt nikogo nie zmusza do zakupu świetlówek, które i tak za kilka lat
        jak upowszechnią się diody, też przejdą do lamusa.
        • absurdello Jak już rzucasz argumentami to trzymaj się wiedzy 31.08.09, 20:06
          30% mniej energii to pobiera żarówka 70 watowa w stosunku do żarówki
          100 watowej

          Światło halogenów też nie jest zbyt zdrowe i nadaje się raczej do
          celów ozdobnych a nie ciągłego oświetlenia zastępującego żarówkę.
          • grundol1 Toś mnie ubawił 31.08.09, 20:18
            > 30% mniej energii to pobiera żarówka 70 watowa w stosunku do żarówki
            > 100 watowej

            No i ????

            > Światło halogenów też nie jest zbyt zdrowe i nadaje się raczej do
            > celów ozdobnych a nie ciągłego oświetlenia zastępującego żarówkę.

            :))) Toś mnie ubawił. Pytanie pomocnicze, wiesz co jest źródłem światła w
            zwykłej żarówce i tej halogenowej?
            • absurdello W obu źródłem światła jest żarnik 31.08.09, 20:48
              tyle, że wypełnienie gazem szlachetnym i jakimś halogenem (np.
              jodem) pozwala uzyskać wyższą temperaturę żarnika w stosunku do
              zwykłej żarówki. Halogen zapewnia transmisję zwrotną (regenerację)
              odparowanego wolframu na żarnik, dzięki czemu jest możliwa praca
              przy wyższej temperaturze włókna.

              Tyle, że takie lampy nie lubią ściemniaczy, bo to obniża temperaturę
              a za tym proces regeneracji żarnika, a lampy na 12V wymagają
              transformatorów co powoduje jeszcze konieczność ich produkcji a ta
              nie jest zbyt ekologiczna (elementy elektroniczne, płytki drukowane).
              Zbyt częste ich włączanie i wyłączanie też im na zdrowie nie robi.

              No i koszt tej lampy też jest większy niż żarówki (szczególnie jak
              doliczyć jeszcze koszt transformatora i grubszych przewodów, bo
              prądy zasilania są większe).
              • strikemaster Re: W obu źródłem światła jest żarnik 31.08.09, 20:56
                Zapomnieliście dodać jeszcze o utylizacji halogenów, fakcie, że lampy halogenowe, jako droższe, będą chętnie w polskich warunkach rozkradane z klatek schodowych. Poza tym, kiedyś sobie na próbę kupiłem dwie 100W lampy halogenowe. Świeciły mniej więcej tak samo, jak 100W żarówki (wkręciłem dwie do żyrandola ze 100W żarówkami), do tego jedna padła po miesiącu a druga po dwóch. Czekam na LEDy, ale mogę się nie doczekać a w mieszkaniu od 6 lat mam świetlówki.

                BTW żarówki są już wyznacznikiem prawicowości? Jeśli chodzi o przekonania polityczne pełne pudło. :)
                • grundol1 Re: W obu źródłem światła jest żarnik 31.08.09, 21:20
                  > fakcie, że lampy halogenow
                  > e, jako droższe, będą chętnie w polskich warunkach rozkradane z klatek schodowy

                  Cóż za argument, doradź mi jeszcze żebym kupił 10 letniego Fiata zamiast nówki
                  Audi, bo te drugie mogą mi ukraść.

                  > Świeciły mniej więcej tak samo, jak 100W żarówki,
                  > do tego jedna padła po miesiącu a druga po dwóch.

                  U mnie 4 halogeny świecą już 3 rok bez wymiany, na tym zakończmy dowody
                  anegdotyczne.

                  > BTW żarówki są już wyznacznikiem prawicowości? Jeśli chodzi o przekonania polit
                  > yczne pełne pudło. :)

                  Nie, teksty typu oszuści z eurokołchozu chcą nam zabrać zdrowe światło. Po za
                  tym przyznałeś się, że używasz od 6 lat świetlówek, według prawaków powinieneś
                  być już ślepy :)





              • grundol1 Znowu nie na temat 31.08.09, 21:02
                Pytanie brzmiało, co niezdrowego jest w świetle żarówki halogenowej.
        • prawdziwy-gorol Re: Halogeny E27 31.08.09, 20:23
          A efekt stroboskopowy? A barwa światła? Gdyby świetlówki kompaktowe były takie
          wspaniałe to już dawno zastąpiłyby żarnikowe. Dlaczego tak się nie stało mimo
          nachalnej reklamy?
          • grundol1 Nikt niczego nie czyta 31.08.09, 20:41
            > A efekt stroboskopowy?

            Efekt stroboskopowy w żarówce halogenowej? Ty wiesz o czym piszesz? A może w
            ogóle nie przeczytałeś tego co napisałem. To by potwierdzało mizerotę
            intelektualną prawicy.
            • strikemaster Re: Nikt niczego nie czyta 31.08.09, 20:57
              On pisał o świetlówkach, a tam występuje.
              • grundol1 Nikt niczego nie czyta again 31.08.09, 21:27
                > On pisał o świetlówkach, a tam występuje.

                No piszę przecież, że nikt niczego nie czyta. Zobacz komu on odpowiada, jeśli
                niedowidzisz przez nadużywanie światła ze świetlówek kompaktowych, to przyjrzyj
                się co jego post ma w temacie.
    • kst666 Nowy Wspaniały Świat nadchodzi... 31.08.09, 20:10
      Głosowaliśta w 75% na UE - no to mata swoją ukochaną Unię!
      Tu nie chodzi o głupie żarówki - TU CHODZI O WOLNOŚĆ WASZĄ I WASZYCH DZIECI I
      WNUKÓW !
      Wybraliście Związek Socjalistycznych Republik Europejskich no to jesteście już
      jego NIEWOLNIKAMI !
      Po żarówkach nadejdą inne ZAKAZY - jakie się wam w najgorszych snach nie
      przyśniły.
      To tylko kwestia czasu....
      • spokojny.zenek Re: Nowy Wspaniały Świat nadchodzi... 31.08.09, 20:18
        USA, Kanada i Australia też są w UE? George W. Bush to lewak?
    • lepszawina Żarówki grzeją a świetlówki zawierają rtęć 31.08.09, 20:19
      Żarówki grzeją a świetlówki zawierają rtęć
      Co gorsze ? bo na razie w całym województwie
      nie ma punktu utylizacji świetlówek
      My w pracy wyrzucamy na śmietnik
      około dwadzieścia sztuk świetlówek
      codziennie bo nikt ich nie przyjmuje do
      utylizacji !
    • talking_head Ekofaszyści unijni górą ? 31.08.09, 20:30
      Banda biurokratów z Eurokołchozu chce pełnego nadzoru nad naszym
      zyciem, wszystko co kupujemy musi mieć "paszport", być ostęplowane,
      miec odpowiednią długość, odpowiednia wagę. Urzędasy nie pozwolą nam
      cieszyć się naturalnie ciepłym światłem dawanym przez tradycyjne
      żarówki, teraz będziemy mieć zimne białe światło, za to oszczędnie.
      A co im do tego, przecież płacę haracz za prąd, budżet żyje z moich
      opłat. Teraz wszyscy rzucą się na najtańsze kompakty made in china,
      podejrzewam ze zawieraja tyle świństwa że jak to wszystko trafi na
      wysypiska to dopiero będzie bomba ekologiczna.
      • grundol1 Ludzie, UE bije polską szajboprawicę! J 31.08.09, 20:45
        > miec odpowiednią długość, odpowiednia wagę. Urzędasy nie pozwolą nam
        > cieszyć się naturalnie ciepłym światłem dawanym przez tradycyjne
        > żarówki, teraz będziemy mieć zimne białe światło, za to oszczędnie.

        Od kiedy żarówki halogenowe dają zimne światło? Kto zabrania ci ich kupować?
    • marcin.gam Od wtorku sklepy nie mogą zamawiać 100-watowych... 31.08.09, 20:40
      Co tam UPRowcy? Trzeba wylać nieco żółci bo już koniec wakacji i od jutra trzeba znowu do szkoły, co?
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka