Dodaj do ulubionych

Opłata za parkowanie - prosze o poradę

11.05.07, 13:39
Witam jako nowy na tym forum i pozdrawiam wszystkich :)
Co prawda poruszany był nie tak dawno podobny temat "Pilot dla wybranych" ale
w moim przypadku jest troszkę inna sytuacja - a mianowicie:

Jest blok 35 mieszkań oraz spore, ogrodzone podwórko za blokiem. W bloku jest
wspólnota mieszkaniowa w której jeden z właścicieli ma niewiele ponad 50 %
udziałów i jak można się spodziewać przegłosowuje swoje chore pomysły według
własnego kaprysu. Każdy z pozostałych współwłaścicieli i członków wspólnoty
ma wykupione mieszkanie łącznie z procentowym udziałem w gruncie (za który
dodatkowo zapłacono przy wykupie mieszkania). Każdy ma oczywiście na to
księgę wieczystą itp.. Każdy z nas płaci podatek od nieruchomości oraz za
wieczyste użytkowanie gruntu (za swój udział oczywiście) i to nie małą kasę.
Szanowny pan z większością udziałów wprowadził dla swoich lokatorów opłatę
miesięczną za parkowanie samochodu na tym wspólnym podwórku. Jest to
oczywiście zrozumiałe bo chce sobie zrekompensować w jakiś sposób te opłaty
roczne za wieczyste. Jednak na ostatnim zebraniu wspólnoty apetyt mu wzrósł i
wymyślił abyśmy my - współwłaściciele tego gruntu również płacili za
stawianie samochodu na SWOIM podwórku. Chodzi o to czy ma on prawo nas do
tego zmuszać. Jesteśmy współwłaścicielami tego gruntu, mamy w nim po około 60
mkw. udziału, płacimy rocznie prawie po 400 pln wieczystego każdy (zależnie
od wielkości udziału) a teraz jeszcze on zmusza nas do opłaty za parkowanie
na własnym gruncie. Czy nie jest to przypadkiem bezprawne ograniczanie praw
wolnego dostępu i możliwości dysponowania swoim udziałem w gruncie
(korzystania z niego). Przecież już i tak płacimy jak sama nazwa wskazuje za
wieczyste UŻYTKOWANIE gruntu. Rozumiem - gdyby był to garaż, miejsca
strzeżone lub choćby wydzielone i oznakowane to nie ma tematu ale nie teren
pod chmurką, który własnym sumptem i za własną kasę ogrodziliśmy jeszcze za
czasów kiedy nie było wspólnoty a mieszkania nie były powykupywane.
Bardzo serdecznie proszę o jakieś wskazówki w tej sprawie bo uchwałę na
zebraniu wspólnoty wszyscy współwłaściciele podpisali na "nie" ale niestety
on ma ponad 50% i tylko patrzeć jak przyjdzie po podpis pod wprowadzeniem
uchwały w życie :((
Ewentualnie poproszę o jakies paragrafy na tą sytuację
Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich
Jacek
Obserwuj wątek
    • majkowa Re: Opłata za parkowanie - prosze o poradę 11.05.07, 17:47

      Art. 23 ust. 2a. ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali:
      "Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość
      udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są
      łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden
      głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie
      co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej."

      Wystarczy sporządzić wniosek:
      Na podstawie art. 23 ust. 2a UWL żądamy w głosowaniu nad ustawą
      dotyczącą ..............................................
      wprowadzenia zasady mówiącej, że w na każdego właściciela przypada jeden głos.
      Poniżej:
      Podpisy właścicieli posiadających conajmniej 20% udziałów.
      ...
      ...
      ...
      ...
      itp
      • denisjac Re: Opłata za parkowanie - prosze o poradę 11.05.07, 19:10
        Suma udziałów jest sprowadzona do jedności i zgodnie z tym co napisałem ów Pan
        ma około 51-52% udziałów. Pozostały procent to my - pozostali współwłaściciele.
        Jednak na każdym zebraniu jeśli chcemy właśnie głosować zasadą jeden właściciel
        jeden głos - on kategorycznie się na to nie zgadza i zmusza nas do głosowania
        udziałami. Czyli praktycznie nasze zdanie nie ma w tym przypadku najmniejszego
        znaczenia :(
        • majkowa Re: Opłata za parkowanie - prosze o poradę 11.05.07, 21:49
          denisjac napisał:
          on kategorycznie się na to nie zgadza i zmusza nas do głosowania
          > udziałami.

          Należy przygotować nowe uchwały, które będą zawierały uregulowania zgodne z wolą
          większości właścicieli.

          Aby przejść do głosowania w trybie 1 właściciel = 1 głos wystarczy wyłącznie
          podpisanie wniosku przez 20% właścicieli. Nie trzeba tego uchwalać.

          Podpisany wniosek załączamy do protokołu z głosowania.
          I to wszystko.

          Chyba że wasza wspólnota to ostatnia kolonia niewolnicza w Europie, a jej
          członkowie maja trudności ze zrozumieniem prostego tekstu napisanego po polsku.

          Aby przystąpić do głosowania w
    • xxxll Re: Opłata za parkowanie - prosze o poradę 11.05.07, 20:27
      denisjac napisał:

      > W bloku jest wspólnota mieszkaniowa w której jeden z właścicieli ma niewiele
      > ponad 50 % udziałów i jak można się spodziewać przegłosowuje swoje chore
      > pomysły według własnego kaprysu.

      Bardzo mi przykro, ale dajecie się robić "pambuko". Czy u was nie znajdzie sie
      20 % włascicieli, którzy zgłoszą wniosek o głosowanie jeden właściciel jeden
      głos zgdnie z zapisem prawnym Ustawy o WL.

      Art. 23.
      2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo
      większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki
      spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela
      przypada jeden głos, __wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali
      posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej__.

      Taka zasdę można wprowadzić uchwałą, że głosowania we wspólnocie, dopóki jest
      większościowy właściciel odbywać sie będa wg zasady 1=1.
      SAMI SOBIE JESTEŚCIE WINNI!!!!
      • denisjac Re: Opłata za parkowanie - prosze o poradę 11.05.07, 22:12
        wszystko rozumiem co piszecie "po polsku" :)) i już troszkę sie rozjaśniło w
        międzyczasie bo zadzwoniłem do administratora czemu nie brany jest po uwagę
        nasz wniosek o jeden właściciel jeden głos. Jednak koleś nie jest taki głupi -
        48% udziałów ma on a 5% jego żona. W tym wypadku chyba wszystko jest jasne co
        do sposobu głosowań.

        Oki - ale wróćmy do głównego tematu a mianowicie - czy ma prawo pobierać opłaty
        od współwłaścicieli za parkowanie na terenie wspólnoty. Oczywiście kasa idzie
        na fundusz remontowy ale dla nas (współwłaścicieli) jest to ewidentne ZŁOŚLIWE
        uszczęśliwianie na siłę.
        • xxxll Re: Opłata za parkowanie - prosze o poradę 11.05.07, 22:30
          denisjac napisał:

          Najpierw wprowdzasz w błąd, a później ...przepraszasz.

          Co do opłat to sie zdecyduj, bo piszesz:

          > Szanowny pan z większością udziałów wprowadził dla swoich lokatorów opłatę
          > miesięczną za parkowanie samochodu na tym wspólnym podwórku. Jest to
          > oczywiście zrozumiałe bo chce sobie zrekompensować w jakiś sposób te opłaty
          > roczne za wieczyste.

          oraz

          > czy ma prawo pobierać opłaty
          > od współwłaścicieli za parkowanie na terenie wspólnoty.Oczywiście kasa idzie
          > na fundusz remontowy ale dla nas (współwłaścicieli) jest to ewidentne
          > ZŁOŚLIWE uszczęśliwianie na siłę.


          Kto wiec od kogo bierze?
          • denisjac Re: Opłata za parkowanie - prosze o poradę 12.05.07, 10:04
            komplikujesz temat :))
            pytanie było proste i temat jest prosty.
            Może powtórzę - czy pobieranie (narzucanie) opłat współwłaścicielowi za postój
            samochodu na części wspólnej jest zgodne z prawem - i tyle :)))
            • grandy Re: Opłata za parkowanie - prosze o poradę 12.05.07, 11:20
              denisjac napisał:
              > Może powtórzę - czy pobieranie (narzucanie) opłat współwłaścicielowi za postój
              > samochodu na części wspólnej jest zgodne z prawem - i tyle :)))

              Zaskakuje mnie - mam nadzieję, że chwilowa - niemoc interpretacyjna najdoskonalszych dyskutantów tego forum, bo sprawa jest prosta jak budowa cepa.

              Zgodnie z ustawą o własności lokali:
              Art. 12. 1. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
              2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
              3. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

              Nie ma podstawy prawnej dla obciążenia właściciela lokalu opłatą za parkowanie samochodu na terenie nieruchomości wspólnej. Taka uchwała jest sprzeczna z ustawą i z pewnością zostanie uchylona przez sąd.

              Właściciel lokalu ma prawo zaparkować samochód, którego jest właścicielem lub podsiadaczem (bez względu na to, czy jest to samochód własny, służbowy, pożyczony, wynajęty, a nawet ukradziony) na wyznaczonym parkingu na terenie nieruchomości wspólnej - tak samo jak może stanąć na chodniku lub usiąść na ławce sam, w towarzystwie rodziny lub zaproszonych osób spoza wspólnoty. Jedyny koszt jaki właściciel lokalu musi ponosić z tego tytułu to koszt utrzymania nieruchomości wspólnej, rozliczany według posiadanego udziału.

              Wspólnotowi bolszewicy mogą oczywiście zaproponować uchwałę o dowolnej treści - np. o opłatach za parkowanie. Taką uchwałę należy zaskarżyć do sądu, z powodu jej niezgodności z ustawą, w terminie 6 tygodni od jej powzięcia na zebraniu lub dostarczenia zawiadomienia o jej treści w przypadku powzięcia w trybie indywidualnego zbierania głosów (także w trybie mieszanym).


              Przy okazji pozdrawiam Majkową i z sentymantalną łezką w oku - XXXLL-a.

              • denisjac dzięki "grandy" 12.05.07, 13:09
                dzięki grandy za odpowiedź a w związku z tym, ze mam wrażenie iż masz dobre
                intencje :)))) to troszkę Cię popytam jeszcze.

                1. Czy w przypadku wejścia w życie takich opłat mogą one iść na fundusz
                remontowy czy musi być oddzielny "koszyk" i jest to traktowane jako dochód
                wspólnoty i trzeba od niego odprowadzić podatek i VAT ?

                2. Czy aby te opłaty mogły być pobierane musi się z tym wiązać obowiązek
                oznakowania oraz przydziału tychże miejsc ?

                Pytam tak pro forma bo oczywiście uchwała po wejściu w życie zostanie
                zaskarżona przez nas, współwłaścicieli ....

                thx .....
                • grandy Re: dzięki "grandy" 12.05.07, 13:46
                  denisjac napisał:
                  > 1. Czy w przypadku wejścia w życie takich opłat mogą one iść na fundusz
                  > remontowy czy musi być oddzielny "koszyk" i jest to traktowane jako dochód
                  > wspólnoty i trzeba od niego odprowadzić podatek i VAT ?

                  Wspólnota może wynająć miejsca postojowe swoim członkom lub osobom spoza wspólnoty. Wówczas uchwałą wspólnoty należy zmienić przeznaczenie tej części nieruchomości wspólnej. Wówczas wspólnota otrzymuje cenę najmu, a wynajmujący prawo wyłącznego korzystania z oznaczonego miejsca postojowego. Taka uchwała oczywiście też podlega zaskarżeniu, z tym że nie można powołać się na jej niezgodność z przepisami prawa, ale udowodnić, że nie jest gospodarczo korzystna dla wspólnoty lub w inny sposób narusza interesy skarżącego właściciela lokalu. Przychody z tego tytułu będą przychodem wspólnoty podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowych, a podatkiem VAT po przekroczeniu progu dochodów w wysokości 10.000 euro.


                  > 2. Czy aby te opłaty mogły być pobierane musi się z tym wiązać obowiązek
                  > oznakowania oraz przydziału tychże miejsc ?

                  Moim zdaniem, w takim przypadku, wspólnota powinna zagwarantować, że na wynajętym miejscu nie zaparkuje samochodu nikt inny poza najemcą - np. montując składane blokady.



                  • xxxll Re: dzięki "grandy" 12.05.07, 15:46
                    grandy napisał:

                    > ..a podatkiem VAT po przekroczeniu progu dochodów w wysokości 10.000 euro


                    Informacja nie pełna!!!!
                    - 10 000 euro w skali roku obrachunkowego, wtedy wspólnota staje sie tzw. Vat-
                    owcem.
                    Jeżeli tej kwoty sie nie przekroczy to pozostaje do płacenia tylko podatek
                    dochodowy.
                    • grandy Re: dzięki "grandy" 12.05.07, 16:05
                      xxxll napisał:
                      > Informacja nie pełna!!!!

                      Jędruś, kiedy ostatnio słownik ortograficzny trzymałeś w dłoniach?
                      • xxxll Re: dzięki "grandy" 13.05.07, 08:52
                        grandy napisał:

                        > xxxll napisał:
                        > > Informacja nie pełna!!!!
                        >
                        > Jędruś, kiedy ostatnio słownik ortograficzny trzymałeś w dłoniach?


                        Przemuś ten błąd da się naprawić, ale twoje błędne porady prawne, nie jednego
                        pogrążyły w jeszcze większej frustracji, nie wspomnę o stratach finansowych.
                        Ale ty przecież z tego żyjesz.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka