Dodaj do ulubionych

Dlaczego warto się wyodrębnić?

13.10.07, 13:41
Obecnie podobno można się korzystniej niż dotychczas wyodrębnić indywidualnie
ze spółdzielni. Tylko nikt nie potrafi odpowiedzieć co to da, że jako jedyni w
bloku zmienimy status mieszkania z spółdzielczo-własnościowego na własnościowe.
Obserwuj wątek
    • xxxll Re: Dlaczego warto się wyodrębnić? 13.10.07, 14:28
      taleksander napisała:

      > Tylko nikt nie potrafi odpowiedzieć co to da, że jako jedyni w
      > bloku zmienimy status mieszkania z spółdzielczo-własnościowego na
      > własnościowe


      Po pierwsze :
      nastąpi przekszatłcenie spółdzielczego właśnościowego
      (lokaltorskiego) prawa do lokalu we własność.

      Co to da , jest zapisane w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych
      tu znajdziesz jednolity tekst polecam par. 17

      www.prawo.lex.pl/bap/student/Dz.U.2003.119.1116.html
      jak poczytasz, to możemy wrócić ro rozmowy
      "nie mam zamiaru za ciebie odrabiać lekcji"
    • mieszkanie.i.wspolnota Re: Dlaczego warto się wyodrębnić? 13.10.07, 21:08
      Tylko odrębna własność lokalu jest bezpieczna. Złóż wniosek !

      Od 31 lipca 2007 spółdzielnia ma obowiązek oddać każdemu
      spółdzielcy na własność mieszkanie, które on zajmuje (USTAWA O
      SPÓŁDZIELNIACH MIESZKANIOWYCH artykuły: 11_1, 12, 17_14, 17_15, 39 i
      48). Ściślej biorąc: ma taki obowiązek wobec osoby, która wystąpiła
      z odpowiednim WNIOSKIEM.
      Dotychczas (a jest koniec września 2007) wnioski o ODRĘBNĄ
      WŁASNOŚĆ LOKALU składają głównie posiadacze tzw. lokatorskiego prawa
      do mieszkania.
      Mało jest natomiast wniosków od posiadaczy „spółdzielczego prawa
      własnościowego”. Sadzą oni – najwyraźniej oszukani nazwą – że ich
      prawo jest równoważne prawu własności lokalu, a może nawet jest tym
      samym, co prawdziwa własność. Bardzo się mylą.
      Właścicielem mieszkania, do którego mają „spółdzielcze prawo” –
      choćby i „własnościowe” – pozostaje SPÓŁDZIELNIA. Nawet jeśli mają
      wpis w księdze wieczystej, to ten wpis potwierdza wyłącznie
      ich „prawo spółdzielcze”. W tej samej księdze jako właściciel
      wpisana jest spółdzielnia – i to ona w świetle prawa jest
      właścicielem.
      Nie stanowi to większego problemu, dopóki spółdzielnia nie ma
      kłopotów finansowych. Kiedy jednak spółdzielnia popadnie w długi,
      sąd może obciążyć całą własność spółdzielni długiem hipotecznym.
      Całą własność - a więc przede wszystkim mieszkania pozostające
      własnością spółdzielni, w tym mieszkania „własnościowe”. TO NIE JEST
      TEORIA ANI WYMYSŁ PESYMISTY. W samej tylko Warszawie jest wiele
      spółdzielni, których majątek został obciążony długiem hipotecznym,
      przy czym na każde mieszkanie wypada 50 tys. złotych i więcej.
      Dla posiadacza „prawa własnościowego” oznacza to dramatyczną
      stratę finansową: albo pozostanie on w tej spółdzielni i będzie
      spłacał dług hipoteczny (wraz z wysokimi odsetkami); albo spróbuje
      sprzedać mieszkanie – ale cena, jaką uzyska, będzie mniejsza od
      przeciętnej wartości rynkowej o dług hipoteczny, albo i o więcej;
      nikt przecież nie lubi kupować zadłużonego mieszkania, więc
      ewentualny nabywca będzie żądał dodatkowej obniżki za kłopoty
      związane ze spłatą długu.
      Uwolnić nas od tego zagrożenia może tylko odrębna własność
      lokalu. Żaden sąd nie może obciążyć lokalu długiem spółdzielni –
      jeśli ten lokal nie jest już własnością spółdzielni. Dlatego warto
      jak najszybciej, zanim jeszcze spółdzielnia zaciągnie długi, złożyć
      w zarządzie spółdzielni WNIOSEK o przeniesienie własności lokalu. *
      ---
      * Zarząd spółdzielni ma obowiązek zrealizować wniosek – czyli
      podpisać ze spółdzielcą notarialną umowę o przeniesienie na niego
      odrębnej własności lokalu – w ciągu 3 MIESIĘCY od daty złożenia
      wniosku. Za niedotrzymanie tego terminu każdemu członkowi zarządu
      grozi kara grzywny (5 tys. zł) lub ograniczenia wolności. (Art.8
      ustawy z dnia 14 czerwca 2007r.
      o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, Dz.U. 2007 Nr 125
      poz.873).

      więcej:
      www.kalinowski.waw.pl >
      spółdzielnie
      tel: 0501 514 786 6 / 26 Witold Kalinowski kandydat
      do Sejmu RP w Warszawie z listy 6 Prawo i Sprawiedliwość, nr 26

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka