Dodaj do ulubionych

czy brać pracę na własną działalność gosp.

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.07.05, 14:41
Witam.
Jestem obecnie zatrudniony na umowe o pracę, ale dostałem propozycję pracy
jako przedstawiciel medyczny (firma Sanofi Pasteur) na własną działalność
gospodarczą.
Powiedzcie mi jakie są pusy i minusy pracy na własną działaność. Czy to się
opłaca?
Dzięki za każdą podpowiedź.
Kriss
Obserwuj wątek
    • Gość: kriss Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.07.05, 16:47
      I nikt mi nie pomoże???
      • paul_78 Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. 19.07.05, 17:18
        Plusy

        + pracujesz u siebie
        + masz koszty działalności gospodarczej, odliczenia VATu
        + możesz wybrać 19% opodatkowanie (jeśli oczywiście wystarczająco zarobisz)

        minusy
        - płacisz swoje ZUS-y, srusy itp. Ale możesz też kombinować na ZUSie, np. brać
        zwolnienia, a leki i tak wozić.
        - sam prowadzisz księgowość/zlecasz księgowanie i płacisz
        - nie masz urlopów i różnego rodzaju świadczeń pracowniczych
        - niektórzy pracodawcy traktują taką własną działalność tak, jakbyś świadczył
        pracę i wymagają np. pełnej dyspozycyjności. Nieformalnie, oczywiście.
    • Gość: ----+++ Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.05, 17:15
      Chyba tak. Musisz jednak z głową podpisać umowę, taką co zabezpiecza ci
      wszystko to co zabezpiecza umowa o pracę, czyli urlop, okres wypowiedzenia itp.
      Różnica leży w opłatach na ZUS - były mniejsze, jednak nie wiem czy się coś nie
      zmieniło. Sprawdz z jakimś biurem rachunkowym. Powinni ci powiedzieć wszystko i
      umieć przeliczyć oba warianty.
      • paul_78 Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. 19.07.05, 17:20
        Gość portalu: ----+++ napisał(a):

        > Musisz jednak z głową podpisać umowę, taką co zabezpiecza ci
        > wszystko to co zabezpiecza umowa o pracę, czyli urlop, okres wypowiedzenia itp.

        Po to chcą Twojej działalności, żeby NIE płacić Twojego ZUS-u, NIE dawać urlopu
        itp. Nawet jeśli technicznie udałoby się jakoś te sprawy zapisać w umowie
        (zleceniu? niby jak?) to nie licz, że Twój zleceniodawca zawrze taką umowę.
        • Gość: kriss Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.07.05, 17:47
          Pracodawca nadmienił, iż bedzie mi przysługiwał urlop - nie wiem jak to ma wyglądać
          • paul_78 Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. 19.07.05, 17:53
            Tak będzie wyglądać, że w jakimś tam okresie pójdziesz na urlop. I tyle.
            Dostaniesz mniejszą prowizję, chyba, że będziesz dłużej zasuwał. Przy umowie
            zlecenia nie ma urlopu.
            • Gość: ---+++ Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.05, 22:18
              Paul, głupi jesteś. Dlaczego mówisz o umowie-zlecenu? Podpisuje sie kontrakt
              tzw. menagerski (poszukaj wzoru w internecie) ktory tak formułuje paragrafy że
              pomimo że urlop nie nazywa sie urlpem to czas w którym sie nie pracuje - a
              dopuszcza sie ze może trawać np trzy tygodnie jest płatny, itp.
              • paul_78 Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. 19.07.05, 22:24
                Gość portalu: ---+++ napisał(a):

                > Paul, głupi jesteś. Dlaczego mówisz o umowie-zlecenu? Podpisuje sie kontrakt
                > tzw. menagerski (poszukaj wzoru w internecie) ktory tak formułuje paragrafy że
                > pomimo że urlop nie nazywa sie urlpem to czas w którym sie nie pracuje - a
                > dopuszcza sie ze może trawać np trzy tygodnie jest płatny, itp.

                Głupi to jest twój ojciec, że cię zrobił. Dlatego mówię o zleceniu, że nikt nie
                będzie podpisywał kontraktu menedżerskiego z kolesiem od noszenia leków w
                walizce po gabinetach lekarskich.
                • Gość: ---+++ Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.05, 22:30
                  bo TY tak powiedziałeś???
                  • paul_78 Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. 19.07.05, 22:34
                    Gość portalu: ---+++ napisał(a):

                    > bo TY tak powiedziałeś???

                    Nie, kriss w pierwszym poście.
                    • Gość: ---+++ Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.05, 22:39
                      dostałem propozycję pracy
                      jako przedstawiciel medyczny (firma Sanofi Pasteur) na własną działalność
                      gospodarczą.
                      Powiedzcie mi jakie są pusy i minusy pracy na własną działaność. Czy to się
                      opłaca?
                      :(
                      Co dla CIEBIE pojecie 'własna działa;ność' oznacza? Umowe-zlecenie??????????
                      • paul_78 Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. 19.07.05, 22:44
                        Gość portalu: ---+++ napisał(a):


                        > Co dla CIEBIE pojecie 'własna działa;ność' oznacza? Umowe-zlecenie??????????

                        Tak. Prowadzisz jednoosobową działalność polegającą na roznoszeniu leków (w tym
                        przypadku akurat). Możesz to robić na zasadzie zleceń albo umowy agencyjnej, za
                        które wystawiasz faktury. Sorry ale kontrakty managerskie podpisuje się w nieco
                        innych sytuacjach.
                        • Gość: ---+++ Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.05, 22:48
                          warunki pracy będą takie na jakie się zgodzisz. Albo podpiszesz uczciwy
                          kontrakt (kak go zwał) albo zostaniesz wydymany!!! I tyle.
                          Buzi!
                          • paul_78 Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. 19.07.05, 22:57
                            Gość portalu: ---+++ napisał(a):

                            > warunki pracy będą takie na jakie się zgodzisz. Albo podpiszesz uczciwy
                            > kontrakt (kak go zwał) albo zostaniesz wydymany!!! I tyle.
                            > Buzi!

                            Jak idziesz na przedstawiciela handlowego, to nie ty dyktujesz warunki. to nie
                            jest tak, że oni mówią "prosimy, przyjdź pracować dla nas, jesteś niezastąpiony"
                            tylko "masz działalność? możesz zapieprzać dla nas za 700PLN + prowizja. Im
                            więcej sprzedasz, tym więcej zarobisz. Nie podoba się? To spadaj, jest jeszcze
                            100 innych chętnych na to miejsce."
                            • Gość: ---+++ Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.05, 23:06
                              i tylko dlatego że się te wszystkie dupki na to zgadzają. Przyszliby,
                              powiedzieli: to są warunki, na jakich to będę robić - nie mieliby wyboru, a tak
                              widzą, że nieuki dają się w maliny wpuszczać, to i czemu nie mieliby tego
                              wykorzystać????
                              • paul_78 Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. 19.07.05, 23:14
                                Gość portalu: ---+++ napisał(a):

                                > i tylko dlatego że się te wszystkie dupki na to zgadzają. Przyszliby,
                                > powiedzieli: to są warunki, na jakich to będę robić - nie mieliby wyboru, a tak
                                >
                                > widzą, że nieuki dają się w maliny wpuszczać, to i czemu nie mieliby tego
                                > wykorzystać????

                                Masz całkowitą rację.
                                tinyurl.com/8wrpx
    • Gość: ufo Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. IP: *.chello.pl 19.07.05, 20:10
      Postaraj się w kontrakcie ograniczyć swoją odpowiedzialność cywilną
      wobec "pracodawcy", w przeciwnym wypadku odpowiadasz za wszystko.
    • Gość: kejti Re: czy brać pracę na własną działalność gosp. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.07.05, 08:29
      W zależności od tego, czy pracowałeś już w tej branży czy nie możesz się na to
      zdecydować, bądź nie. To mnóstwo papierkowej roboty (bieganie od ZUS-u do US,
      rozliczanie sie), Jak ci nie idzie możesz cały czas zawieszac i odwieszać
      działalność naprzemian, ALE zawieszony okres nie wlicza Ci sie do emerytury.
      Obowiązkowo płacisz składkę zdrowotną (162,-). Jesli masz glownie system
      prowizyjny oraz prace nastawiona na wyniki to sie utopisz..jesli efektow nie
      bedziesz mial. NIE ZAROBISZ- a bedziess musial oplacic ZUS...Z US mozna zrobic
      wtope. Jesli nie orientujesz sie w tematyke to pierdziel dzialalnosc. W wielu
      firmach szukaja sobie jeleni, aby sami nie zajmowali sie ta cala procedura w US
      i ZUS. Ja polecam szukania czegos innego

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka