Dodaj do ulubionych

Problemy Slowacji

27.05.26, 21:30
www.youtube.com/watch?v=sVHlSZ4JOK8
Nie wyglada za rózowosad((
Obserwuj wątek
    • scand Re: Problemy Slowacji 28.05.26, 10:06
      Może kiedyś górale słowaccy zjednoczą się z polskimi?
      • ignorant11 Re: Problemy Slowacji 28.05.26, 11:55
        scand napisał:

        > Może kiedyś górale słowaccy zjednoczą się z polskimi?

        Kto wie? Jezyk jeszcze bardziej nioz czeski podbny do polskiego.
    • eliot Re: Problemy Slowacji 28.05.26, 17:25
      Nie wygląda różowo, ale wiele w tym błędów samych Słowaków. Przede wszystkim kompletnie zlekceważyli kwestię zapewnienia sobie niezależnych dostaw węglowodorów - tu skopiowali błędy Węgrów. Zaniedbali w dużej mierze rozwój własnego niezależnego, a przede wszystkim różnorodnego przemysłu i handlu - średnich, małych i drobnych przedsiębiorstw. Stali się podwykonawcami i dostawcami dużych europejskich i trochę światowych koncernów/korporacji. Dodatkowo przyjęli euro co pozbawiło ich samodzielnej polityki finansowej. Póki europejska gospodarka działała, to i Słowacja jako tako się trzymała, choć jej rozwój był dość skromny. Kiedy wskutek klimatycznego szaleństwa europejska gospodarka zaczęła się walić, Słowacja została bez możliwości obrony (podobnie jak niegdyś Grecja). Fico się miota ale ma małe pole manewru. Zmiana układu politycznego w tej sytuacji niewiele pomoże. W przyszłości tyrzeba będzie Słowację mocno związać gospodarczo i politycznie z V4 i Trójmorzem, również energetycznie.
      • ignorant11 Re: Problemy Slowacji 28.05.26, 21:04
        eliot napisał:

        Do tego mały rynek bo mały kraj ale podobno sa zainteresowani weglodorami z Polski, ktora teraz staje sie jednak mini ale hubem.
        Cieszy tez wspołpraca militarna bo Borsuk ma być z wieża słowacka ( tańsza i słabsza ale dla niektórych klientówsmile


        Sława!
        Forum Słowiańskie
        gg 1728585
        • scand Re: Problemy Slowacji 29.05.26, 10:23
          >Do tego mały rynek bo mały kraj..

          Wielkości podkarpackiego i małopolskiego?
          • ignorant11 Re: Problemy Slowacji 29.05.26, 13:44
            scand napisał:

            > >Do tego mały rynek bo mały kraj..
            >
            > Wielkości podkarpackiego i małopolskiego?

            Ja chce budowac polskie mocarstwo. Ale nie przez aneksje ale coś w stylu Zwiazku Atenskiego nasz nie taki mały Kraj i koalicja wielu mniejszych, dla których mozemy byc rzecznikiem...
        • eliot Re: Problemy Slowacji 29.05.26, 17:47
          ignorant11 napisał:

          > eliot napisał:
          >
          > Do tego mały rynek bo mały kraj ale podobno sa zainteresowani weglodorami z Pol
          > ski, ktora teraz staje sie jednak mini ale hubem.
          > Cieszy tez wspołpraca militarna bo Borsuk ma być z wieża słowacka ( tańsza i sł
          > absza ale dla niektórych klientówsmile
          >
          >
          > Sława!
          > Forum Słowiańskie
          > gg 1728585

          Tak, podstawy do współpracy są, nie tylko na polu militarnym. Jeśli chodzi o rynek wewnętrzny, to licząca ledwie trochę ponad 5 milionów Słowacja musi sporo eksportować, żeby się rozwijać. Dlatego Polska czy szerzej V4 jest jej potrzebne jak woda i powietrze. Mam nadzieję, że po spuszczeni na bambus tej bandy agentów i kretynów współpraca w ramach V4 i Trójmorza ruszy z kopyta. Oby jak najszybciej bo straty rosną każdego dnia!
          • ignorant11 Re: Problemy Slowacji 29.05.26, 18:31
            eliot napisał:



            Tak! Mimo małej populacji maja ciekawe doswiadczenia i dorobek...

            A ekonomicznie to musimu=y pamietac, że polska firma na macietzystym rynku moze dorosnac do rozmiaru sredniego u nich nie bo na skale polska to jest jak województwo...

            Podobnie firma z USA, która dojrzeje do transatlatyckich operacji najpierw bedzie amerykańskim wielomilardowym gigantem.

            Sława!
            Forum Słowiańskie
            gg 1728585
            • scand Re: Problemy Slowacji 30.05.26, 09:51
              > bo na skale polska to jest jak województwo...

              Gwoli ścisłości: dwa województwa.

              małopolskie~3 430,0 mieszkańców + podkarpackie~2 080,0 mieszkańców

              • ignorant11 Re: Problemy Slowacji 10.06.26, 10:01
                scand napisał:

                > > bo na skale polska to jest jak województwo...
                >
                > Gwoli ścisłości: dwa województwa.
                >
                > małopolskie~3 430,0 mieszkańców + podkarpackie~2 080,0 mieszkańców
                >
                >

                Ci mali sassiedzi jak Litwa czy słowacja potrafia obawiac sie "polskiego imperializmu", wiec lepiej miec niepodległego sasiada na naszej orbicie niz pacyfikowac tendencje odśrodkowe...
                • scand Re: Problemy Slowacji 10.06.26, 11:03
                  Lepiej być otoczonym małymi niż dużymi.
                  • ignorant11 Re: Problemy Slowacji 10.06.26, 12:08
                    scand napisał:

                    > Lepiej być otoczonym małymi niż dużymi.

                    Zawszesmile))
    • eliot Re: Problemy Slowacji 10.06.26, 16:46
      A tak na marginesie dyskusji w innym wątku na temat Zaolzia i polityki polskiej, czeskiej i europejskiej przed IIWŚ, to przypomniało mi się, że w czasie styczniowych (1939) rozmów Becka w Brechtesgaden, czyli jeszcze przed ostatecznym wchłonięciem Czech, Beck usłyszał, ze jeśli "dojdzie do ostatecznego rozpadu Czech" to Polska może, jeśli będzie miała taką wolę, zająć Słowację... Niemcy nie będą temu przeciwdziałać... Beck tę propozycję oczywiście zignorował.
      wink
      • scand Re: Problemy Slowacji 11.06.26, 11:52
        > Beck tę propozycję oczywiście zignorował.

        Dobrze zrobił, ale następnym krokiem powinno być powiadomienie o tym Czechów i propozycja sojuszu.
        Egzystencjalne zagrożenie obu ( trzech) narodów już się wykrystalizowało.
        • eliot Re: Problemy Slowacji 15.06.26, 14:55
          scand napisał:

          > > Beck tę propozycję oczywiście zignorował.
          >
          > Dobrze zrobił, ale następnym krokiem powinno być powiadomienie o tym Czechów i
          > propozycja sojuszu.
          > Egzystencjalne zagrożenie obu ( trzech) narodów już się wykrystalizowało.

          W styczniu 1939 roku Czechy istniały już tylko formalnie. Zawiadomienie (nie wiemy czy do tego doszło czy nie) niczego już by nie dało ani niczego nie zmieniło. Ewentualnie dałoby Niemcom wcześniejszy pretekst do wymówienia układu o nieagresji i sprowadziło na Polskę zagrożenie jeszcze wcześniej, szczególnie, że nie mieliśmy jeszcze potwierdzenia/odnowienia układu z Francą i zawartego z GB, w których siłę i potęgę wszyscy jeszcze wierzyli, Polska też. Przyśpieszanie samobójstwa nie jest najroztropniejszą opcją w polityce.
          smile

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka