18.09.03, 12:51
moze ktos mi wytlumaczy, co to wlasciwie jest i z jakich zolek to sie sklada
moja kocia dama za tym przepada (ona to je? nie dostaje za czesto bo mam
wrazenie ze potym jest troche hay),a koci kawaler nic na to nie reaguje.
dziekuje
Obserwuj wątek
      • Gość: astrit Re: kocimeta IP: *.wroclaw.cvx.ppp.tpnet.pl 18.09.03, 14:43
        Gość portalu: marianna napisał(a):

> Wydaje mi sie,że kocimięta to kozłek lekarski.Z rośliny tej powstaja krople
        > walerianowe. A krople walerianowe to dla kota narkotyk.

Kozłek lekarski - Valeriana officinalis - należy do rodziny kozłkowatych. Lubi
        miejsca wilgotne i podmokłe. Roslina dwuletnia. W pierwszym roku wytwarza grube
        kłącze i pierzaste liście ułożone w rozetę, w drugim roku tworzy wysoki pęd z
        baldaszkowatymi kwiatostanami w kolorze białym lub różowym. Uprawiany jako
        roślina lecznicza.

Kocimiętka albo kocimięta - Nepeta (kocimiętka naga - Nepeta nuda, kocimiętka
        właściwa - Nepeta cataria) należy do rodziny wargowych. Przypomina wyglądem
        miętę - zwłaszcza w okresie kwitnienia. Lubi tereny suche i piaszczyste. Nazwa
        polska pochodzi od kociego pociągu do zapachu tej rośliny. Kocimiętka
        wielkokwiatowa - Nepeta grandiflora - bywa uprawiana jako roślina ozdobna.
    • goc.jola Re: kocimeta 18.09.03, 14:32
      Kocimiętka to nie kozłek! Jest to zioło, którego jedna odmiana ma ponoć lekkie
      właściowości halucynogenne (jeśli pali się liście), i to jest ta ulubiona przez
      koty - jeśli kot natknie się na rosnącą dziko, tarza się w niej z lubością, aż
      do jej zniszczenia (chyba stąd nazwa - koci + miętka - od miętoszenia). Poza
      tym ma właściowości lecznicze, w tym dla kotów (ma pomagać przy biegunkach,
      nerwowości). U ludzi, jeśli dobrze pamiętam, pomaga chyba też przy kaszlu.
      Dziekuję za informację o nasionach, bo od pewnego czasu bezskutecznie usiłuję
      zdobyć kocimiętkę.
      Pozdrawiam
      Jola
    • Gość: astrit Re: kocimeta IP: *.wroclaw.cvx.ppp.tpnet.pl 18.09.03, 15:25
      Zapomniałam dodać, że kocimiętka i waleriana mają na koty narkotyczne
      działanie - ich zapach wprawia je w ekstazę. Efekt ten jest krótkotrwały, nie
      uzależniają kota fizycznie, ale - jak każda łatwo dostępna przyjemność - mogą
      udostepniane w nadmiarze uzależnić psychicznie, ale zdarza się to wyjatkowo
      żadko . Nie jest też prawdą, że mogą działać halucynogennie na człowieka.
      • asia.su Re: kocimeta 18.09.03, 22:13
        Dla chętnych - kocimiętkę mozna kupić w centrach ogrodniczych. Ja mam 2 duże
        krzaki i parę maleństw, które się posiały - mieszkam w Rybniku - zapraszam.
        Mój kot nie zwraca na kocimiętę żadnej uwagi - ma inne ulubione kwiatki - m.in.
        piwonie - pod którymi latem zawsze jest cień.
    • goc.jola Re: kocimeta 19.09.03, 08:06
      Uzupełniam i prostuję po sprawdzeniu w domowych źródłach. Są dwie odmiany
      kocimiętki: Nepeta cataria i Nepeta mussinii. To Cataria ma lekkie działanie
      halucynogenne, jeśli jej liście pali się jak tytoń, i to ona działa na koty.
      Druga odmiana nie cieszy się już takim zainteresowaniem kotów, i pewnie to jej
      nasiona są dostępne w sklepach. Kocimiętka pomaga nie tyle przy samym kaszlu,
      ile ma działanie ogólnie przeciwprzeziębieniowo-grypowe. Także rozkurczowe i
      relaksujące.
      Będę wdzięczna za informację, czy u nas można gdzieś dostać nasiona odmiany
      Cataria.
      Pozdrawiam
      • joko5 Re: kocimeta 19.09.03, 08:29
        Kupiłam wczoraj kocimiętkę i spryskałam posłanie kociaka, reakcja była
        kilkuminutowa, poczym kicia wróciła spać do naszej sypialni. Na moją kicię to
        nie skutkuje.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka