Dodaj do ulubionych

Drugie imiona

18.06.21, 23:30
Czy wasze dzieci mają drugie imiona, jeśli tak to jakie?
Zastanawiamy się z mężem czy nadawać. Wszyscy u nas w rodzinie mają po 2 imiona więc jest to dla nas naturalne.
Jeśli nadamy to Kornelia Aleksandra lub Marcel Maksymilian. Co myślicie o takich zestawieniach? Chcielibyśmy aby ładnie ,,wyglądały,, i nie były łamańcami językowymi.
Obserwuj wątek
    • zamarzenia90 Re: Drugie imiona 19.06.21, 00:43
      U nas drugie imiona wybierał mąż, dlatego, że nie pochodzi z PL i chcieliśmy, żeby drugie imię było znane w Jego kraju wink pierwsze imię w miarę międzynarodowe i możliwe do wymówienia w obu krajach, a drugie już znane w kraju męża.

Wasze zestawy uważam za całkiem ładne, jedynie Marcel mnie nie przekonuje, ale jeśli wam odpowiada to jest ok.
    • polik17 Re: Drugie imiona 19.06.21, 17:10
      Co prawda nie mam dzieci, ale ja jestem Oliwia Faustyna smile Chociaż po 18 planuje zmienić sobie imię na Apolonia, bo swojego obecnego po prostu nie znoszę (drugiego z resztą też). A Kornelia Aleksandra i Marcel Maksymilian bardzo mi się podobają i razem brzmią super. I tak na marginesie dodam, że ja właśnie miałam być Kornelią big_grin
        • polik17 Re: Drugie imiona 21.06.21, 17:15
          Generalnie nie lubię swoich obecnych imion, bo praktycznie zawsze Oliwia kojarzyła mi się (i innym ludziom z resztą też) z oliwą do smażenia albo oliwkami do jedzenia sad Co uważam po prostu za okropne skojarzenie...I też nieraz zdarzało się, że ktoś przejęzyczył się (może celowo, może nie) i powiedział do mnie Oliwa, co tylko sprawiło, że jeszcze bardziej zraziłam się do własnego imienia. A jeśli chodzi o moje drugie imię, to nie przepadam za nim ze względu na skojarzenia z jakąś zakonnicą i ogólnie w sumie sam jego dźwięk do mnie nie przemawia, choć patronka sama w sobie jest naprawdę świetna. Rodzice dali mi takie święte imię na drugie, bo myśleli, że nie ma świętej Oliwii, a ja kilka lat temu z jakiejś stronki dowiedziałam się, że są nawet 2 takie święte XD Ale no, jednak te 17 lat temu nie mieli takiego dostępu do internetu jak dziś i tak patrząc z drugiej strony skąd mogli to wiedzieć, więc jestem w stanie im to 2 imię wybaczyć...Ale 1 raczej nie, bo to mój tata z nim "wyskoczył", a mama się na nie zgodziła, mimo, że wcześniej go w ogóle nie znała sad Chociaż no z 2 strony nie da się przewidzieć, czy dziecku spodoba się to imię, gdy dorośnie, więc nie mam im tego nawet za złe... A ja naprawdę tak wolałabym być tą Kornelią, zdrabnianą tak ładnie do Neli (chociaż nie wiem, czy już w tym wieku nie byłabym trochę za stara na to zdrobnienie XD), ale mniejsza big_grin A co do mojej rodziny to niestety za nic w świecie nie chcą zwracać się do mnie Pola, nie popierają mojej planowanej zmiany imienia i uważają, że kiedyś na pewno polubię swoje imię...No na pewno, skoro noszę go od 17 lat i nigdy w moim życiu nie było takiego momentu, w którym doszłabym do wniosku, że wielbię swoje imię big_grin Jeszcze do tego wszystkiego zasłaniają się chrztem, że będą zwracać się do mnie tak, jak mnie ochrzcili...Dla mnie ten "argument" też jest zupełnie bez sensu, bo przecież mogę też zmienić imiona w metryce chrztu smile A ja naprawdę nie chcę zrobić tą decyzją nikomu krzywdy, tylko po prostu chce dobrze czuć się z własnym imieniem i przedstawiać się z uśmiechem na twarzy, a nie "z musu", bo noszę znienawidzone imię...I naprawdę rozumiem moich rodziców, że może być im z tego powodu przykro na początku, ale no kurcze do wszystkiego można się przyzwyczaić...W końcu już rok przed zmianą (drążę ten temat od stycznia) proszę, żeby zwracali się do mnie nowym imieniem, żeby ich powoli oswajać...Ale oni nie chcą, a moje rodzeństwo stoi w sumie murem za moimi rodzicami i uważa, że dziwnie się zachowuje wink I nawet proponowali mi zwracanie się do mnie bezosobowo...Po prostu noł komments smile Choć mają jeszcze w sumie czas na przemyślenie całej sprawy i przestawienie się, bo pół roku...Ale tak prawdę mówiąc, wątpię, czy to nastąpi, bo ciągle jest bez zmian smile A Pola mówią do mnie w sumie tylko moi znajomi i młodsze kuzynki, które bez większego problemu zrozumiały moją decyzję, mimo, że bardzo podoba im się moje obecne imię (jak wszystkim w moim otoczeniu z resztą) i dziwili się na samym początku, dlaczego chce je zmienić. I dla nich na szczęście jestem już tylko Polą big_grin No a najbliższa rodzinka niestety - Oliwka i koniec XD Bo dalsza (tzn. ciocie, wujkowie, dziadkowie itd.) na razie o niczym nie wiedzą i planuje im o tym powiedzieć dopiero po fakcie, żeby nie mieli już o czym gadać wink I to tak w dużym skrócie, z góry przepraszam, że się tak rozpisałam, ale naprawdę to jest historia normalnie na całą książkę chyba haha big_grin
    • lexi1989 Re: Drugie imiona 19.06.21, 23:12
      Moja córka ma drugie imię po mojej mamie (Elżbieta), wiadomo, chciałam uhonorować babcię Małej ale to imię naprawdę mi się podoba i moim zdaniem tworzy udany zestaw z pierwszym.
      Za to teraz będzie kłopot, bo druga córka ma dostać imię po drugiej babci (Dorota) i szczerze mówiąc.... Kompletnie mi się to nie podoba uncertain nie lubię tego imienia i nie pasuje ono do imion które bierzemy pod uwagę jako pierwsze. No ale wyjścia nie ma... Musi być sprawiedliwie.
      • elkaten44 Re: Drugie imiona 20.06.21, 23:22
        Imię Elżbieta jest piękne zresztą moja babcia ma tak na imię. Faktycznie jeśli pierwsza córeczka ma drugie imię po babci to ta druga babcia na pewno liczy, że może druga dostanie jej imię. Może uda wam się znaleźć jakieś fajne zestawienie smile
    • dalenia Re: Drugie imiona 20.06.21, 19:22
      Kornelia Aleksandra mi się podoba, natomiast Marcel Maksymilian nie. Abstrahując od mojego stosunku do samego Marcela, to powtórka pierwszej sylaby nieszczególnie mi pasuje.
      • elkaten44 Re: Drugie imiona 20.06.21, 23:30
        Myslelismy jeszcze nad imieniem Jan dla chłopca. Jest bardzo popularne ale podoba nam sie. Wszedzie slyszymy rozne opinie o imieniu Marcel a nie chcielibysmy aby miał z tego powodu jakieś nieprzyjemności. Waszym zdaniem lepszy mega popularny Jasiek czy mniej popularny ale różnie odbierany Marcelek?
        • paula.anna Re: Drugie imiona 21.06.21, 08:04
          Lepsza trzecia opcja!
          Trudno mi uwierzyć, że podobają się Wam tylko te 2 imiona. I absolutnie nic innego.

Nie wiem, co wybrałabym z tych 2.
          Mam nasilony jasiowstręt (no ileż można, i co to za frajda nazwać dziecko tak samo jak pierdyliard innych 🤷) a Marcel jest dla mnie maksymalnie pretensjonalny. I też często nadawany - będzie sezonówka?

Szukałabym innych opcji.
          • elkaten44 Re: Drugie imiona 21.06.21, 12:02
            Oczywiście podoba nam się wiecej imiona te dwa podałam jako pewniejsze w naszych rozwazaniach smile Większość imion które nam się podobają są właśnie popularne
            Pod uwagę braliśmy jeszcze: Tymka (bardziej Tymona niż Tymoteusza), Juliana, Aleksandra, Kornela (ale zdecydowaliśmy sie że bardziej podoba nam się żeńśka forma i zostawimy ją dla dziewczynki), Maksymiliana, Nikodema (czy to imię też wydaje wam się pretensjonalne?), Franciszka
            • paula.anna Re: Drugie imiona 21.06.21, 12:45
              O, Julian jest interesujący. W stosunku do innych pomysłów.
              Nie jest tak popularny.
              I jeśli zależy Wam na Maksymilianie na II, to z Julianem też brzmi wg mnie ok.
            • dalenia Re: Drugie imiona 21.06.21, 18:03
              Podoba mi się Tymek, choć też bardzo popularny. Raczej wybrałabym nieco rzadsze go Tymoteusza, choć w sumie i tak będzie po prostu Tymkiem wink popieram też Juliana, choć wielką fanką nie jestem. Pytasz o Nikodema - w moim odczuciu jest pretensjonalny, ale to inny kaliber niż Marcel. Więc Nikodema też można wziąć pod uwagę.
    • ajszak Re: Drugie imiona 20.06.21, 21:06
      Moje dzieci mają drugie imiona (po dziadkach, pradziadkach itp) pierwsze imiona wybierane przez nas i mamy : Szymon Adam, Filip Jan i Łucja Karolina. Ja z mężem również mamy drugie imiona i raczej wszyscy w rodzinie maja dwa.
    • sajant Re: Drugie imiona 21.06.21, 09:52
      Kornelia Aleksandra brzmi ok, ale dla mnie ten zestaw jest za długi. Marcel Maksymilian to dla mnie masło maślane, pomyślcie może o Marcelim i innym drugim imieniu. Dobrze brzmią zestawy: krótkie pierwsze, długie drugie i odwrotnie.

Małgorzata Ewa
      Jan Aleksander
      Itd.
    • adalwinka Re: Drugie imiona 21.06.21, 14:28
      Według mnie oba zestawy są w porządku, jeśli chodzi o brzmienie. Nie mam jeszcze dzieci, ale gdybym miała, na pewno nadałabym im po dwa imiona. Zbyt wiele ich mi się podoba, żebym mogła się ograniczyć do jednego wink
    • sulika Re: Drugie imiona 21.06.21, 15:14
      Oba zestawy są ok brzmieniowo.,choc ja nie przepadam za Marcelem, myślę jednak, że nie jest to imię z powodu którego Wasz synek miałby nieprzyjemności. Popieram Juliana i Kornela (gdybyście się jednak zdecydowali).
      U mnie w rodzinie nadaje się drugie imiona po przodkach plus przynajmniej jedno imię musi mieć świętego patrona. Ja mam 2 imiona: pierwsze podobało się bardziej mamie (tata się zlitowal po porodzie haha), drugie było wymarzone taty, mamie też się podobało, ale uważała, że jest zbyt popularne do dosc popularnego nazwiska. Miało być dla kolejnej.corki, ale się rodzili sami chłopcy 😉
    • elkaten44 Re: Drugie imiona 26.06.21, 11:30
      Po dłuższych rozmowach i praktykowaniu (wypowaidaniu ich, pisaniu) tych zestawów już mniej nam się podobają. Co do Kornelii to zastanawialiśmy się jeszcze nad:
      Kornelia Liliana (chyba jednak za dużo L),
      Kornelia Zuzanna (dla mnie najładniejsze z dotychczas wymyślonych)
      Kornelia Maria
      Kornelia Jadwiga (imie Jadwiga jest moją słabością ze względu na przemiłe skojarzenia z tym imieniem, ale wymawaine KornelJA-JAdwiga chyba się zbyt zlewa)
      Kornelia Zofia
      Kornelia Iga
      Kornelia Apolonia

Co do imienia dla chłopca mam mętlik w głowie. Marcel zawsze mi się podobał a teraz chyba naczytałam się za dużo opinii bo mam wątpliwości. Z innych na 1 imię mi i mężowi podoba się Tymon i Filip.
      Jeśli miał by być to Marcel to myślimy:
      Marcel Maksymilian (nadal podoba mi się wyglądem ale w praktyce Ma- Ma- chyba jednak zrezygnujemy)
      Marcel Franciszek
      Marcel Oliwier
      Marcel Antoni
      Marcel Tymoteusz
      Jeśli Tymon:
      Tymon Aleksander
      Tymon Maksymilian
      Tymon Antoni
      Tymon Mikołaj
      Jeśli Filip:
      Filip Tymoteusz
      Filip Mikołaj
      Filip Kacper

Może wy macie jakieś pomysły na ciekawe drugie imiona dla Marcela, Tymona, Filipa.
      Przepraszam za dość długi post smile
      • paula.anna Re: Drugie imiona 26.06.21, 15:18
        Z Kornelią brzmią najlepiej te z wymienionych imion, których nie lubię.
        Jadwiga faktycznie niezbyt 😕.
        Za to Kornelia Apolonia wg mnie ok, tę opcję wybrałabym z podanych.
        Proponuję Ewę, Łucję.

Do Tymona ok brzmi Antoni. Franciszek. Maksymilian w sumie też.
        Ja wolałabym choć na drugie imię rzadko nadawane.

Odradzam szczególnie Filipa Kacpra i Marcela Oliwiera.
      • gaudencja Re: Drugie imiona 20.07.21, 00:12
        elkaten44 napisała:

> Kornelia Liliana (chyba jednak za dużo L),

Też myślę, że za dużo...

> Kornelia Zofia

Najbardziej podoba mi się z powyższych. Ważne jednak, żeby pasowała też do nazwiska. Przekonałam się już, że warto znać nazwisko, co radykalnie zmienia propozycje drugich imion. Jeśli chciałabyś, żebym coś zaproponowała odpowiedzialnie, to możesz podać nazwisko, choćby na priv (na pocztę gazetową).

Bez znajomości nazwiska zaproponowałabym np. Kornelię Natalię, Kornelię Nadzieję.

> Co do imienia dla chłopca mam mętlik w głowie. Marcel zawsze mi się podobał a t
        > eraz chyba naczytałam się za dużo opinii bo mam wątpliwości. Z innych na 1 imię
        > mi i mężowi podoba się Tymon i Filip.
        > Jeśli miał by być to Marcel to myślimy:
        > Marcel Maksymilian (nadal podoba mi się wyglądem ale w praktyce Ma- Ma- chyba j
        > ednak zrezygnujemy)
        > Marcel Franciszek
        > Marcel Oliwier
        > Marcel Antoni
        > Marcel Tymoteusz

Zamieniłabym Marcela na Marcelego i byłoby już w porządku wink Najbardziej podobałby mi się Marceli Franciszek z powyższych. Mógłby być jeszcze np. Marceli Eryk, Marceli Radosław, Marceli Ryszard.

> Tymon Aleksander
        > Tymon Maksymilian
        > Tymon Antoni
        > Tymon Mikołaj

Wszystkie powyższe są w porządku IMO smile Z innych propozycji - Tymon Maurycy, Tymon Marceli

> Jeśli Filip:

> Filip Mikołaj

Ten zestaw popieram najbardziej smile
        Oczywiście nazwisko może wszystko zmienić brzmieniowo, jak pisałam powyżej.
      • abiela Re: Drugie imiona 23.07.21, 23:17
        Najlepiej wg mie brzmią

Kornelia Zuzanna
        Kornelia Zofia
        Tymon Antoni

Ja proponuję:

Kornelia Felicja
        Korenlia Leokadia
        Tymon Maksymilian
        Tymon Jeremiasz
      • sulimira Re: Drugie imiona 24.07.21, 02:58
        Kornelia Apolonia podoba mi sie najbardziej, ale Kornelia Zofia najlepiej chyba brzmi chociaz nie lubie tak szalenie popularnych imion szczegolnie na drugie. Ja na drugie dalabym jakies bardziej wymyslne imie jak wlasnie Kornelia Nadzieja czy Kornelia Flora.
        Przepraszam, ale imiona dla chlopcow wydaje mi sie brzmiec bardzo podobnie i troche monotonnie wiec nie potrafie wybrac, a wiec doradzic
      • dalenia Re: Drugie imiona 24.07.21, 09:52
        Z Kornelią najbardziej pasowałaby mi Kornelia Zofia. Od biedy jeszcze Kornelia Zuzanna i Kornelia Apolonia. A może Kornelia Laura? Kornelia Róża?

Dla chłopca nadal odrzuciłabym Marcela. Żaden zestaw więc nieszczególnie mi pasuje. Najbardziej zgrany chyba Marcel Oliwier, podobny klimat imion. Ale wybrałabym Marcela Tymoteusza, a dorzucę Marcela Aleksandra.
        Filip to też nie jest mój faworyt, ale popieram Filipa Tymoteusza i może Filipa Mikołaja.
        Jestem całym sercem za Tymkiem. Tu wszystkie opcje mi się podobają smile najbardziej chyba Tymon Aleksander.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.