Dodaj do ulubionych

Karl Kruszelnicki

28.04.21, 11:21
Karl Kruszelnicki to osobowość telewizyjna w Australii, celebryta w pozytywnym znaczeniu tego słowa, fascynat nauki z trzema uniwersyteckimi dyplomami, inżynier, fizyk i lekarz-chirurg, wychowawca paru pokoleń Australijczyków. Wczoraj w TV pokazali film z jego podróży do Polski w poszukiwaniu swoich korzeni.
A w filmie karygodne błędy, wynikające ze słabej znajomości historii Europy na Antypodach. Dr Karl, który nie mówi po polsku, też jest (jak ten Aussie) cienki z historii. Lwów nazywają cały czas Lviv i nie mówią że to polskie miasto było, ale mówią za to że dziś Lviv należy do Polski (sic!). Dr Karl dowiedział się nareszcie że Polska była okupowana przez ZSRR, na równi z niemiecką 3 Rzeszą.
Karl, urodzony w Szwecji, zawsze w Australii uchodził za Szweda, a tu tymczasem ojciec ze Lwowa, a matka polska Żydówka. Rodzice starali się w Australii nie obciążać swojego syna polską przeszłością. Matka mówiła mu że jest szwedzką kalwinistką.

www.sbs.com.au/ondemand/watch/1519204931801
Obserwuj wątek
  • boomerang Re: Karl Kruszelnicki 28.04.21, 11:37
   Zdaje się że ten link nie jest osiągalny poza granicami Australii, chyba że za pośrednictwem VPN. A poza tym jak się okazuje film ten był po raz pierwszy wyemitowany parę lat temu i fragment jest na Fejsbuku:

   www.facebook.com/SBSAustralia/videos/dr-karl-kruszelnicki-as-he-retraces-his-roots/2760964167252475/
  • qwardian Re: Karl Kruszelnicki 28.04.21, 11:52
   boomerang napisał:

   > Lwów nazywają cały czas Lviv i nie mówią że to polskie miasto było
   > , ale mówią za to że dziś Lviv należy do Polski (sic!). Dr Karl dowiedział się
   > nareszcie że Polska była okupowana przez ZSRR, na równi z niemiecką 3 Rzeszą.


   Boomerangu, to był wspaniały poranek, który mi zepsułeś. W przeciwieństwie do Andrzeja, który od jutrzenki, aurory rzuca najlepszymi pomysłami. Na marginesie jestem daltonistą (green, red), ale dokładnie widzę fioletową poświatę zanim Słonko wzejdzie..
   • boomerang Re: Karl Kruszelnicki 29.04.21, 01:52
    Cieszy że oglądasz wschody słońca sam, a nie wysyłasz koguta na zwiady. To przychodzi człowiekowi z wiekiem i jest oznaką zdrowia. Ja się dopiero do tego przymierzam.

    PS
    Ciągle zablokowany jestem, cholera. Nawet kasują mi sygnaturkę "zostałem zablokowany przez wnuki resortowe". Widać wstydzą się że ich zdemaskowałem. Dostaję się tu przez VPN.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka