11.11.08, 19:04
Która z Pruszkowskich ulic, jako pierwsza posiadała nawierzchnię
asfaltową?
Obserwuj wątek
    • sqh Re: Zagadka! 11.11.08, 20:12
      Podobno ul. Klonowa (dzisiejsza I. Daszyńskiego), ale tylko na krótkim odcinku, na wysokości ówczesnego gimnazjum im. T. Zana. Żeby przejeżdżające wozy nie zakłócały i nie zagłuszały lekcji.
        • sqh Re: Zagadka! 13.11.08, 19:10
          doradzacz napisał:

> Brawo! Sqh. W nagrodę przysługuje Ci kawałek historycznego asfaltu
          > z ul. Ignacego Daszyńskiego.

Dzięki! Chętnie wydłubałbym sobie odrobinkę scyzorykiem, ale niestety, będzie o to trudno - po ostatnim remoncie nawierzchnię ulicy pokryła kostka bauma.
    • habier Re: Zagadka! 11.11.08, 22:03
      doradzacz napisał:

> Która z Pruszkowskich ulic, jako pierwsza posiadała nawierzchnię
      > asfaltową?

wow, nie mam pojęcia! zagadka bomba
      • leo48 Re: Zagadka! 13.11.08, 05:38
        Sqh, gratulacje pamięci/wiedzy o topografii starego Pruszkowa.
        Dawnej Klonowej już nawet "najstarsi górale" nie pamiętają.
        Temat można pociągnąć. Parę topograficznych pytań by się znalazło.
        Pomyślałem o Rady Narodowej ale to zbyt świeże więc łatwe. Ciekawe,
        czy wielu kojarzy np ulicę Starynkiewicza. Trudno w to uwierzyć ale
        poza nią praktycznie nie było już Pruszkowa a dziś tysiące ludzi.
        • sqh Re: Zagadka! 13.11.08, 19:17
          Nie jestem wprawdzie najstarszym pruszkowskim Góralem, ale pracuję (między innymi) przy Klonowej właśnie, więc nie wypadałoby nie wiedzieć... A swoją drogą, ani asfalt, ani kostka nie tłumią hałasu ulicznego do tego stopnia, by nie przeszkadzał w prowadzeniu lekcji :-)

Starynkiewicza zaś zupełnie nie kojarzę. Gdzie ona biegła? I którego ze Starynkiewiczów upamiętniała?

Dziś natomiast widziałem nowiutką tabliczkę z nową ulicą - Targową.
          • leo48 Re: Zagadka! 14.11.08, 23:26
            Sądziłem, że to będzie łątwiejsze. Fakt, że to było tak dawno.
            Jeździłem tam rowerkiem i jadąc do końca Ołówkową lub Obr Pokoju
            przecinało się Powstańców a tam już była Starynkiewicza. Krótka
            uliczka z kilkoma niemal wiejskimi chałupami oraz podwóreczkami,
            gdzi trzymano kury i króliki.

Mogło to być mniej więcej jak obecna Wróblewskiego a trzeba dodać,
            że tam już NIE BYŁO NIC. Ten cały trójkąt między Powstańców, Prusa i
            Działkową to były puste pola. A czy to było tak dawno ? Chyba nie,
            bo w tym czasie już na ścianie budynku przy głównej krzyżówce został
            wymalowany ów sławetny plan z legendarną TKM.

Padło pytanie, o jakiego Starynkiewicza chodzi. Nie wiem, czy był
            jeszcze inny oprócz powszechnie znanego Sokratesa.
            • apurimac Re: Zagadka! 15.11.08, 11:48
              > Mogło to być mniej więcej jak obecna Wróblewskiego a trzeba dodać,
              > że tam już NIE BYŁO NIC. Ten cały trójkąt między Powstańców, Prusa
              i
              > Działkową to były puste pola

Jeśli masz na myśli tzw. "parcelę" to nie do końca były tam puste
              pola. Przed powstaniem osiedla Staszica było tam sporo domów i
              małych uliczek, choć pamiętam też i małe poletko. Generalnie
              zabudowa przypominała częściowo to co mamy dzisiaj na Gąsinie czy
              Tworkach.
              • leo48 Re: Zagadka! 15.11.08, 14:49
                Bardziej bym się z Tobą zgodził, gdybyś miał na myśli porównanie do
                Gąsina z tamtych lat. Tego Gąsina też już nie ma. A tamta dzielnica,
                o której mówimy to raczej nie miała uliczek, nawet nie miały nazw bo
                to były ścieżynki prowadzące do domostw nieregulatnie rozrzuconych
                jak to na parceli. Tego rodzaju resztki zabudowy widnieją jeszcze w
                Granicy.

Jeśli zaś wspomniałem o wiejskim podobieństwie tego terytorium to
                nie było w tym nic pejoratywnego. Wręcz przeciwnie, ta "zapyziałość"
                typowa dla przedmieść była na swój sposób sympatyczna. Towarzyskie
                życie skupiało się właśnie na tych podwórkach, gdzie doskonale się
                gawędziło... i nie tylko. Może zwłaszcza to "nie tylko".
                • apurimac Re: Zagadka! 15.11.08, 22:31
                  Myślę że porównanie do Granicy jest rzeczywiście lepsze. :)
                  Chodziło mi natomiast o to, że w mojej pamięci nie zachowały się z
                  tamtych okolic pola. Pamiętam dobrze ulicę Plantową i o ile się nie
                  mylę Cichą. Były dość gęsto zabudowane. Wzdłuż ogrodzeń ciągnęły się
                  zarośla kruszyny oraz jaśminu, który pachniał na wiosnę odurzająco. Po
                  drugiej stronie torów była rzeczywiście plątanina ścieżek, ale też i
                  uliczek. Szkoda, że nie pamiętam już ich nazw.

• slsz Re: Zagadka! 16.11.08, 00:13
                  Parcela miała swoje ulice. Sam mieszkałem na parceli na ulicy Dobrej 11. W
                  miejscu gdzie teraz jest plac zabaw, vis a vis byłego komisariatu policji
                  (dokładnie tam gdzie jest karuzela, stał mój dom) :) Ulica Dobra, podobnie jak
                  sąsiadująca z nią Młodzieżowa miały swoje drogi. Szerokość ok 4m, nawierzchnia z
                  czarnego żwiru (lub coś podobnego). Młodzieżowa i Dobra sięgały i łączyły ulicę
                  Powstańców i Al.WP. Wspomniana gdzieś wcześniej polana, to spory teren zieleni,
                  na którym bawiliśmy się będąc dziećmi, teraz stoi tam pawilon "Dragon". W skład
                  parceli wchodziła także ulica na której była piekarnia (przy skręcie w ul.
                  Szopena) ale nie pamiętam nazwy. No i chyba jeszcze okolice sklepu "sasankowej"
                  i z drugiej strony do "okrąglaka".
                  • leo48 Re: Zagadka! 16.11.08, 06:52
                    Jako ówczesny mieszkaniec Parceli zapewne lepiej pamiętasz detale.
                    Zatem ul Dobra przetrwała znajdując swe miejsce w obecnym kształcie
                    osiedla. Jeśli chodzi o Młodzieżową, to też jej szczątkowe istnienie
                    przypominam sobie ale już z późniejszego okresu. Czy ona na pewno
                    istniała "od zawsze" czy też była efemerydą stworzoną (jako nazwa)
                    już w początku lat 70-tych i szybko zatartą w nowszej zabudowie ?

A może ktoś przypomni nam w formie zagadki inne osobliwe miejsca ?
                    • apurimac Re: Zagadka! 16.11.08, 08:43
                      Wspominając parcelę przypomniał mi się wypadek kolejowy pod
                      Parzniewem pamiętacie to wydarzenie? Tak się zastanawiam czy krzyż
                      stojący niedaleko przejazdu na Gąsin nie upamiętnia właśnie tej
                      katastrofy?

A z zagadek choćby taka: Gdzie w Pruszkowie znajdowała się strzelnica
                      tow. Sokół?
                      • leo48 Re: Zagadka! 18.11.08, 15:02
                        Na to pytanie chyba odpowiedzieć mógłby jakiś stary rodowity
                        autochton. Za mojej pamięci nic takiego tu już nie istniało a
                        najbliższa formacja tak ukształtowana to strzelnica, zresztą też
                        nieczynna w Strzeniówce. Ale nie o nią chyba pytasz.
                      • zwierz.alpuhary Re: Zagadka! 18.11.08, 15:11
                        > A z zagadek choćby taka: Gdzie w Pruszkowie znajdowała się strzelnica
                        > tow. Sokół?

oj, mam to z tyłu głowy, pisał o tym na pewno H. Krzyczkowski w książce "W cieniu Warszawy". W zakładach Boforsa przestrzeliwano działka, może tam? A może w ZNTK?
                      • wfe416n Re: Zagadka! 18.11.08, 18:55
                        apurimac napisał:

> Tak się zastanawiam czy krzyż
                        > stojący niedaleko przejazdu na Gąsin nie upamiętnia właśnie tej
                        > katastrofy?

nie kolego, w tym miejscu zginął pod kołami samochodu młody chłopak ( pracowałem z nim na terenie jednego z zakładów ).
                      • sqh Re: Zagadka! 19.11.08, 16:04
                        apurimac napisał:

> A z zagadek choćby taka: Gdzie w Pruszkowie znajdowała się
                        > strzelnica tow. Sokół?

Strzelnicę wybudowano w 1938 roku, siłami własnymi członków Towarzystwa, wzdłuż ogrodzenia Parku "Sokoła", od strony ul. Drzymały.
                        • apurimac Re: Zagadka! 24.11.08, 16:31
                          A teraz kolejna łatwa zagadka: Gdzie w Pruszkowie stoi wieżyczka
                          pociągu pancernego typu Krasnoje Sormowo?

Oraz trudniejsza: Co mieściło się w latach 80-tych w baraku
                          (nieistniejącym dzisiaj) między Górką a ul. Tomcia Palucha?
                          • radek_m2 Re: Zagadka! 24.11.08, 23:48
                            chwila z google i już wiem

wieża znajduje się w punkcie o współżędnych
                            52.173280 N 20.808170 E

Czyli okolice bramy głównej na teren dawnego ZNTK
                  • apurimac Re: Zagadka! 24.11.08, 17:39
                    slsz napisał:

> No i chyba jeszcze okolice sklepu "sasankowej"

Sklep Sasankowej... A to ci dopiero. :)
                    Czy to był ten zielony sklepik na Powstańców u wylotu Obrońców
                    Pokoju?
                  • sqz Re: Zagadka! 19.11.08, 11:37
                    Chyba zle sformuowałem pytanie. Czyżby nikt nie pamietał
                    wspaniałego, cudownego pływającego basenu na Glinkach ??
                  • sqh Re: Zagadka! 19.11.08, 16:07
                    zwierz.alpuhary napisał:

> Dawno temu w przedszkolu nr 12 był spory i głęboki basen otwarty, > aczkolwiek ni gdy nie widziałem w nim wody. Ale to chyba nie ten,
                    > o który chodziło?;-)

Też pamiętam ten basen, ale pewnie gdybyśmy dziś stanęli przed nim, to by się okazało, że ma jakieś 3 na 3 metry i głębokość do kolan... :-) Ale nie staniemy, bo jakiś czas temu zasypano go.

I faktycznie, w ciągu całych trzech lat mojego uczęszczania do "12" ani razu nie widziałem w tym basenie wody...
                    • zwierz.alpuhary Re: Zagadka! 19.11.08, 17:03
                      no właśnie też sobie pomyślałem, że w wieku lat 3 czy 4 człowiek miał inną perspektywę, ale dziś jawi mi się on jako głęboka sześcienna dziura w ziemi, do której wchodziło się łapać jakieś żaby, a potem nie każdy był w stanie wyjść. Jak tak teraz próbuję sobie przypomnieć, to wydaje się że według dorosłej miary mógł on mieć nawet 1,5 metra głębokości, ale po dwudziestu paru latach pamięć bywa zawodna:-)
      • baba-jagna Re: Zagadka! 19.11.08, 12:23
        Trzech?? Chyba jestem za młoda.. Ja pamiętam dwa. Mechaniki i
        Oświatę. W tym pierwszym czasy "Wejścia smoka", a w tym drugim potem
        różne imprezy były i dyskoteki..
      • sqz Re: Zagadka! 19.11.08, 12:24
        Metro. Oświata , Mechanicy :) ztych trzech tylko budynek Metra do
        tej pory jest powszechnie dostepny, Oświata wyburzona, Mechanicy w
        ruinie :)
    • gc.i-tyle Re: Zagadka! 19.11.08, 21:19
      Zagadka, kiedyś zapalił sie sklep z zabawkami, pożar na pół miasta,
      zrobiono wielką wyprzedaż tego co nie zniszczyła straż, który to
      sklep??? a co było na miejscu obecnego AIGO banku i pizzy DaGrasso?
      dwie budki w jedej była..... a w drugiej.....????
      • zwierz.alpuhary Re: Zagadka! 19.11.08, 22:24
        a co było na miejscu obecnego AIGO banku i pizzy DaGrasso?
        > dwie budki w jedej była..... a w drugiej.....????

jesli chodzi o róg Kraszewskiego i Prusa to w jednej za tujami była smażalnia ryb a w drugiej jakiś dziwny sklep, w którym nie wiem co sprzedawano. A przed sklepem były pierwociny Manhattanu czyli łóżka polowe ze wszystkim.
      • apurimac Re: Zagadka! 24.11.08, 16:39
        > Zagadka, kiedyś zapalił sie sklep z zabawkami, pożar na pół
        miasta,
        > zrobiono wielką wyprzedaż tego co nie zniszczyła straż, który to
        > sklep???

Esdeh???
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka