Dodaj do ulubionych

fotografie

16.02.06, 18:24
przeczytałem gdzies wczesniej o szukaniu fotografi z przeszłosci.
Zdarzył mi się epizod, że dorywczo zajmowałem się fotografowaniem w zakładzie
foto na Rynku w Złociencu. Tego zakładu od b. dawna niema. Ale fotografie
zostały. Po sygnale z tego forum, odszukałem na strychu kartony zdjęć z
tamtego okresu. Gdy przejrzałem, a gdybym miał przy sobie alkohol upiłbym się
strasznie. Co widzę, znane osoby, uroczystosci państwowe, partyjne inne a tu
twarze osób teraz mieniących się od dłuższego czasu jako "UZDROWICIELE I
ODNOWICIELE" usmiechnięte buzie, szturmówki, flagi czerwone i biało czrwone w
ręku. Pełen zachwyt. Sa to foto z dobrych paru kolejnych lat. Myslę,
zastanawiam się jak je albumowo przedstawic szerokiej publicznosci do wglądu
i przeglądu.
Obserwuj wątek
    • jleszcze Re: fotografie 16.02.06, 18:38
      O rany, rewelacja. Może by to zeskanować. W takim celu wpadłbym nawet do
      Złocieńca ze skanerem i laptopem. Wtedy moznaby to umiescić na serwerze jak te
      moje kartki przedwojenne.
      Ten zakład nazywał się kiedyś "Foto Ars". Tę druga część nazwy młodzież chętnie
      czytała od tyłu :)).
      Proszę zobaczyć jaką stronkę sprawiło sobie Drawsko:
      www.dramburg.pl/kreishaus.htm
    • gnk Re: fotografie 16.02.06, 19:11
      A może tak by zebrać wszystkie pamiątki, zdięcia mapy itp, zeskanować porobić
      zdięcia.Ile razy czytam na tym forum ,, na mojej mapie widze...'' , ,,a na mojej
      jest inaczej''.Może tak zebrać się raz w końcu i zrobić coś, co mogłoby posłużyć
      przyszłym pokoleniom? Czytajac to forum zauważyłem że kilka osób posiada ogromna
      wiedze na temat Złocieńca. Na przykład dowiedziałem się, że w budowie jest
      pozostałość pomnika!Mieszkam w budowie od urodzenia i tego nie wiedziałem!Mam
      skaner i komputer. Może zrobimy coś pożytecznego? Mam nawet dojścia do zbieraczy
      militariów z Budowa ich zasoby są dość zaskakujące, można to w jakiś sposób
      wykorzystać!Co wy na to?
      • baba45 Re: fotografie 16.02.06, 19:52
        Dla mnie bomba!
        I stronka Drawska ( i zazdrość-dlaczego my takiej nie mamy?), choć do pełni
        szczęścia brak mi na niej komentarzy przy każdym zdjęciu.
        I informacja gnk o odnalezionych fotografiach dawnego foto Ars (tak, tak,
        czytało się od końca!). Zakład należał chyba do pana Słodkowskiego (lub jakoś
        podobnie), funkcjonował kilka lat (ile????) chyba pod koniec lat
        sześćdziesiatych, na Rynku , tu gdzie teraz jestsklep rybny (chyba?).Ileż tych
        znaków zapytania!!!!!
        Gnk, naprawdę warto to udpstępnić!!!!!
    • gnk1 Re: fotografie 17.02.06, 09:36
      Mówie powarznie! W Złocieńcu będe od 24 do 26 lutego.To jak może się spotkamy?I
      wszystko zeskanujemy?Dla mnie to żaden problem:)Czekam na odpowiedz...
        • jleszcze Re: fotografie 17.02.06, 20:46
          Te zdjęcia były na serwerze, gdzie mozna udostępnić dane, ale dane te są
          trzymane tylko przez pewien czas. Zaraz spróbuję je przesłać na Pańskiego
          emaila.
              • gnk1 Re: fotografie 17.02.06, 22:48
                dziękuje bardzo!!!mam pytanko mówił pan kiedyś że niedawno znalazł Pan postument
                pomnika w Budowie.Mieszkam tu od urodzenia, ale nie widziałem takowego.Wiem że
                miał być pomnik w jednostce koło podgrzewanego stadionu, mam nawet jego zdięcia,
                miał to byż mężcztyzna z mieczem w dłoni.Czy o ten Panu chodzi?
                • jleszcze Re: fotografie 17.02.06, 23:06
                  Nie ten, o którym Pan mówi jest dość znany. Ten, o którym mówię to moje
                  odkrycie :))). Jest to pozostałość po pomniku poswięconym żołnierzom I wojny
                  swiatowej. Odnaleźć go jest stosunkowo łatwo. Znajdował się dawniej w majątku
                  Budów, który nie istnieje. Na jego miejscu jest taki zakład "Guzmet" przed jego
                  bramą jest trawnik. A na trawniku kamienny postument pozostałość po pomniku.
                  • gnk1 Re: fotografie 18.02.06, 08:09
                    O to mnie Pan zagiął!!!!Uczyłem się w szkole obok i nigdy nie wpadł bym na
                    to:)Mógłby Pan coś więcej powiedzieć o tym majątku Budów?Ma Pan może jakieś
                    mapy?Rozumiem że pozostałości tego majątku to domki na dzisiejszej ulicy
                    nadrzecznej, obok guzmetu?
                    • jleszcze Re: fotografie 18.02.06, 09:14
                      Tym razem zdjęcia poszły. Przed chwilą.
                      Budów to ciekawy przedmiot do badań. Moja wiedza jest narazie fragmentaryczna.
                      Nadrzeczna nie stanowi fragmentu majątku. Majątek nie istnieje, a był w miejscu
                      Guzmetu i pańskiej szkoły. Przy szosie do złocieńca może pan zauważyć fragment
                      fundamentów budynków folwarku. Byłem tam dwa tygodnie temu ale mój czas był
                      ograniczony. Pewnie mozna znaleźć więcej. Nadrzeczna to dawna wieś
                      Budów/Bueddow. Wieś miała i ma niewatpliwie słowiańską nazwę podobnie jak np
                      wierrzchwowo/ Virchow. Wieś jest stara tak jak złocieniec, istniała jeszcze w
                      średniowieczu. Od wioski nazwę wzieła jedna ze złocienieckich bram Budowska
                      zwana Wysoką. Po drugiej stronie jezdni na przeciw Guzmetu jest taki ładny las
                      z wielkimi drzewami. Las pociety jest spektakularnymi wąwozami. jest to dawny
                      park majatku Budów. W parku był mały cmentarzyk. nie udało mi się go odnaleźć,
                      ale śnieg był po kolana. Trzeba próbować. Za parkiem jest piekny widok w
                      kierunku drawy. A przed drawą wzgórze: Budowski Galgenberg - wzgórze skazańców.
                      W średniowieczo wieszano tu złoczyńców. Dalej za Galgenberg widać Górę Ptasią,
                      na której zbudowano osiedle mieszkaniowe. Jak widać każdy z nas moze dopisać
                      dalszą część tej historii. Plan tych okolic zawarty jest w niemieckiej książce
                      o Ordensburg am Krossinsee. Bez problemu mozna kupić na ebay. Nie ma tam
                      niestety opisu majatku ani wioski, trzeba szukać gdzie indziej. Jeszcze nie
                      wiem gdzie.
                      • gnk1 Re: fotografie 18.02.06, 10:00
                        Tak, tak to pasuje, ponieważ mama mi opowiadała, że szkóła która teraz jest tam
                        była zbudowana na bazie jakiejś starej stajni!!!I wiem na pewno ze jest to
                        prawda, bo Ona była główną działaczką w związku kobiet wojskowych czy jakoś
                        tak:)Mam dojście do dyrektóra tej szkoły, jest to bardzo, bardzo dobry znajomy
                        mojej siostry z czasów studenckich, może są jakieś zdięcia tego obiektu zanim go
                        przebudowano, postaram się to sprawdzić.
                        • jleszcze Re: fotografie 18.02.06, 10:08
                          Właśnie. Bo nie wiem nawet jak majątek uległ zniszczeniu. Po zajęciu Pomorza
                          sowiecka armia miała zwyczaj gospodarzyć we wszystkich folwarkach. Dokonywali
                          tam różnych dewastacji. Może zniszczenie majatku jest efektem takich działań.
                          Moze dyrektor szkoły wie coś na ten temat.
                      • gnk1 Re: fotografie 18.02.06, 10:08
                        Jeszcze jedna sprawa, droga która prowadzi do budowa rozwidla się na 2 odnogii
                        koło nowo zbudowanego kościoła, jedna idzie pod górkę a druga skreca w prawo
                        prowadzi nad rzeke drawę jest na niej most wojskowy.Niegdyś mieszkał tam Pan
                        Ulaszek, imienia nie pamiętam:(Była tam stajnia i całe gospodarstwo rolne.Około
                        20lat temu przejeło to wojsko, teraz odbywają się tam ćwiczenia dla
                        czołgistów.Ale nie o to mi chodzi.Siostra mi opowiadała, że miedzy
                        ulacha(niewielka plaża nad rzeką, przy której byo gospodarstwo pana Ulaszka i
                        stąd wzięła się owa nazwa), a jeziorem Wilczkowo, były jakieś prawdopodobnie
                        groby, czy wie Pan coś na ten temat? Co do grobów koło majątku budowo,czy wie
                        Pan gdzie dokładnie owe groby się znajdowały?Ponieważ będę w domu w przyszły
                        wekend i postaram się je odnaleźć.
                        • jleszcze Re: fotografie 18.02.06, 10:20
                          Nie znam tych grobów w poblizu Drawy bywałem tam tylko kajakiem. Ten most przed
                          wojną nazywał PolenBruecke - Most Polski. Ale ... Za mostem było Polenheide -
                          Wrzosowisko Polskie. I jest wspaniała legenda o pewnym miejscu pochówku w tym
                          miejscu nazywanym Franzosenstelle/Stanowisko Francozów. Czy ktos o tym słyszał?
                          Otóż legenda mówi, ze napadnieto tam i zabito kilku napoleonskich żołnierzy.
                          Była tam jedyna droga biegnacą ze złocieńca do Siemczyna, tę dzisiejszą
                          zbudowano dużo później. Zabitych pochowano i przykryto ziemią oraz gałęziami.
                          Od tej pory każdy kto tam przechodził musiał rzucać na wzgórek gałązkę. Inaczej
                          dopadały go duchy Francuzów i robiło się bardzo nieprzyjemnie. Lepiej będzie,
                          jesli ktos tam sie uda, niech weźmie ze sobą gałązkę. My przecież w to nie
                          wierzymy, ale co nam szkodzi. Tak na wszelki wypadek :))))
                        • jleszcze Re: fotografie 18.02.06, 10:25
                          Południowym skrajem parku idzie droga gruntowa. Po kilkudziesięciu metrach
                          wpada w nia z prawej (jak idziemy w kierunku od Budowa) druga droga. Należy
                          skręcić w prawo i przeszukiwać las po prawej stronie wzdłuz tej drogi. W
                          złocieńcu podobno nie ma juz sniegu.
                              • gnk1 Re: fotografie 18.02.06, 13:35
                                Prawdopodobnie nie ma już tam żadnych grobów, ponieważ w tamtym roku, lub dwa
                                lata temu porządkowano ten park i wywożono ,,gryz'' z niego:(,ale i tek pójdę
                                tam za tydzień. Widział Pan fundamenty które są obok tej drogi po prawej
                                stronie, obok rozdzielni gazu?
                                • gnk1 Re: fotografie 18.02.06, 13:39
                                  Dowiedziałem się dzisiaj, że prawdopodobnie zamek w Złocieńcu został wysadzony,
                                  ale na potrzeby filmu ,,Kierunek Berlin'' takie informacje dostałem od ojca
                                  mojego kolegi, który to pamieta dość dobrze...co wy na to?:(
                                  • dudek444 Re: fotografie 18.02.06, 14:23
                                    STRASZNIE KŁAMIE .Niech wejdzie tu to Mu wyjasnię. Nikt nie wysadził.
                                    Mieszkancy ZŁOCIENCA sami rozkradli. Sa w domach jeszcze meble z tego Zamku.
                                    Dywan też wiedziałem gdzie był. W poblizu tego Zamku.
                                  • gnk1 Re: fotografie 18.02.06, 16:19
                                    hmm.po lewo...ja mówie o fundamentach które są jakoś naprzeciwko guzmetu,
                                    słyszał Pan coś o fundamentach przystani które są za dzisiejszą strzelnicą która
                                    jest zaraz za ulacha, były tam kiedyś groby niemieckie, jeszcze pare lat temy
                                    były płyty nagrobne,ale rozebrało je wojsko.
                                    • jleszcze Re: fotografie 18.02.06, 16:21
                                      Nie znam tych spraw z grobami. Na przeciwko guzmetu po drugiej stronie jezdni?
                                      Bo te po tej samej stronie to są fundamenty majątku, a po drugiej stronie to ta
                                      stodoła.
                                      • gnk1 Re: fotografie 18.02.06, 16:26
                                        acha, to teraz rozumiem:)A mówiłem o fundamentach przystani są do dzisiaj jak
                                        byłem mładszy robilsmy sobie w nich ,,bazy''.Wiem że są to pozostałości jakierjś
                                        przystani i to dość sporej bo kumpel ma na starych mapach to zaznaczone, jest na
                                        nich prawdopodobnie takrze ten majateczek na miejscu którego jest szkoła i
                                        guzmet.Jak pojade do domu zobacze tą mapę na własne oczy i wtedy bedzę wiedział
                                        na pewno.
                                          • gnk1 Re: fotografie 18.02.06, 20:48
                                            A czy na tym planie jest napisana jakaś data? Mam pytanko czy, mógłby pan
                                            zeskanować mapy które Pan posiada, mogę o to prosić? Bym był bardzo wdzięczny,
                                            oj bardzo!!!!!!
                                            • gnk1 Re: fotografie 18.02.06, 20:57
                                              Hmm...patrząc od strony jeziora na ujście Drawy po prawej stronie jest
                                              jednostka, po lewej właśnie te fundamenty. Na skład drewna...jakoś mi to nie
                                              wygląda...Ponieważ wygląda na to że to były budynki i to na sporym obszarze coś
                                              ok. 100m2, skład drewna-mórowany...nie wiem. No to rebus:)
                                              • jleszcze Re: fotografie 18.02.06, 22:03
                                                jesli patrzymy od jeziora na wpływ Drawy, to po lewej jest jednostka. Po prawej
                                                natomiast hangar na łodzie. Jest napisane, że został wysadzony, ale dat zadnych
                                                nie ma.
                                                • gnk1 Re: fotografie 18.02.06, 22:09
                                                  hmm...no nic, modle się tylko aby mi kolega pożyczył aparat to narobię trochę
                                                  zdjęć:)wezmę dzisiejszą mapę i postaram się to co sfotografowałem umieścić na
                                                  tej ze mapie i Panu przesłać, oraz oczywiście wszystkim którzy będą
                                                  chcieli...pozdrowienia...
                                                • hel4 Re: fotografie 19.02.06, 18:07
                                                  do szanownego autora o dużej rozpiętosci wiedzy historycznej, co odnoszę z
                                                  Twych zapisów na różne tematu tu , w tym medium poruszane. Rok 2005,
                                                  złocienieckie szkoły organizują autokarową wycieczkę do Paryża - jadę jako
                                                  jeden z wielu uczestników. Zwiedzam i zachwycam się Paryżem. Orzewodnik dużo
                                                  mówi sloganowo o zabytkach i historii.Jestem na piwku i czytam napis na
                                                  tabliczce ulicznej " Plac Obronców Stalingradu", oglądam mapę i znajduję ul. o
                                                  tej samej nazwie i na dodatek jest też pomnik poswięcony tym obroncom. Pytam
                                                  przewodnika o ten fakt, odpowiedz bez konkretu. Dlatego proszę, może przy swej
                                                  wiedzy i dostępie do innych zródeł Wyjaśnisz mi jak to jest, że w tak wolnym,
                                                  niekomunistycznym kraju zachodnim - NIE NISZCZY się pomników, zabytków, bądz
                                                  inaczej nazwanych przedmiotów, które tworzą autentyczną historię.
                                                  • jleszcze Re: fotografie 20.02.06, 08:14
                                                    Napisałem cały rozdział książki na temet zmian ulic w Złocieńcu. W Złocieńcu
                                                    sytuacja jest podobna jak w reszcie kraju. W tym tekscie bardzo zwracam uwagę
                                                    na fakt bezmyślnego zmieniania nazw ulic. Np w ten sposób usunieto kilkanaście
                                                    nazw, które istniały od średniowiecza i stanowiły swego rodzaju zapisy
                                                    historii. W 1945 roku działano wyjątkowo bezmyślnie. Komu przeszkadzała ulica
                                                    Okopowa/Grabenstrasse. A był to ślad rowu-okopu, który chronił złocieniec od
                                                    wschodu. Podobnie stało sie z ulicami podmurną, tokarską, góry więziennej,
                                                    wąsawską, budowską itp. Z drugiej strony Francja jako państwo zachowuje pewną
                                                    ciągłość i nie ma powodu do odcinania się od pewnych swoich okresów w historii.
                                                    Nikt Francji (no może poza Vichy) nie narzucał obcych jej ustrojów i władzy.
                                                    Ich sytuacja jest po prostu łatwiejsza i niema tam tyle wzajemnej nienawiści.
                                                    Ulica Obrońców Stalingradu niczym nie razi. Ale czy chciałby Pan, aby nadal
                                                    patronami naszych ulic byli Stalin, Dzierżyński i Swierczewski. Ja nie chcę. A
                                                    takie ulice były w złocieńcu. Po 1989 nie dokonano wielkich zmian w
                                                    nazewnictwie ulic. Poza wymianą dwóch wspomnianych patronów nowe nazwy nadawano
                                                    powstającym ulicom i tak powstały Sybiraków, 15 sierpnia, Bitwy Warszawskiej.
                                                    Może zmiana 1-go maja na 3-go nie była do końca konieczna. Ale komu
                                                    przeszkadzał wcześniejszy plac gdański. Moim zdaniem jesli u nas wylewano
                                                    dziecko z kąpielą to zrobiono to w 1945 roku. Nie podobało mi się ordynarne
                                                    przerobienie pomnika na placu 3-go maja. Na koniec mała anegdota. Na saskiej
                                                    kępie w warszawie zastosowano takie nazwy: Obrońców, Bohaterów itp. Pasuje
                                                    zawsze :)))
                                                  • hel4 Re: fotografie 20.02.06, 15:26
                                                    Dziękuję za informacje. To samo wiem ja. Te nazwiska ocenione nie powinny padac
                                                    w Twej odpowiedzi, bo dzieci w przedszkolu ich zbrodnicze czyny jakoś znają.
                                                    Czy do tego krótkiego ich złego historycznego bytu będziemy wracac przez wieki.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka