gumista 29.09.03, 22:31 www.insitestore.com/fotografika/news.html Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
gumista Re: POLECAM Szczególnie 30.09.03, 08:52 Nie wiem, czy juz ktos przeczytał ten artykuł, jednak otwieram dyskusję na temat fotografii i komercji. Na początku (pewnei jak i wszyscy) chchiałbym zaznaczyc, że jestem amatorem i swoje foty robie tylko dla przyjemności (przynajmniej na razie). Czy w Polsce istnieje rynek komercyjny na zakup fotografii. Powiedziałbym tak, generalnie śluby, chrzty i inne okoliczności, fotografia reklamowa. Ale czy dzieła sztuki typu foty mosta i i nnych twórców np Pana Mitki z Krakowa (ogłaszał się niejednokrotnie np na allegro) mogą być przedmiotem sprzedaży i to za całkiem niezłe pieniądze. Ja myslkę może tak zapotrzebowanie może by i istniało na fotografie artystyczną, jednak jak na razie znajdujemy się na etapie rozwoju. Każdy kto ma jakies pieniądze na razie lokuje je w nieruchomościach, lokuje je w inwestycjach, które w najbliższej przyszłości moga przynieśc korzysci finansowe. Nie ma jeszcze u nas rynku kolekcjonerskiego wykształconego tak jak w bogatych krajach np Europy Zachodniej - i nie za takie pieniądze. To jedno. Inna sprawa, że osoby artyści moim zdaniem wokół siebie, wokół swoich prac muszą wykształcić swoistego rodzaju snobizm artystyczny, tzn do tego stopnia, aby np leżało w dobrym tonie przyjście na aukcję, gdzie wystawiane są prace. Jak to dokonać - jak najwięcej o tym mówić, pisać, pokazywac swoje nazwisko wszędzie gdzi etylko to możliwe. Jak na razie w miastach typu ...... zauważyłem, ze takim czystym snobizmem jest przychodzenie "elit" na premiery teatralne. I to już jest nieważne czy sztuka jest dobra, czy zła. Zawsze przychodza (poniekąd bo za darmo). Mam jednak takie pytanie - co zrobic aby kupowali, co zrobić aby wyksztalcić w śród masonerii nawyk i "obowiązek" kupowania sztuki - kupowania fotografii. Ciekawy tez jestem jakie sa relacje na zachodzie...? Odpowiedz Link Zgłoś
ajon1 Re: POLECAM Szczególnie 30.09.03, 10:16 postaram się wpaść na forum wieczorkiem, ale napisz o co chodzi z tą masonerią ajon - ex oriente lux Odpowiedz Link Zgłoś
mosteczek2 Re: POLECAM Szczególnie 30.09.03, 16:24 Też nie rozumiem co do masonerii. Ja osobiście nie mam nic przeciwko. Jak rozumiem Ajonie to ex oriente lux to jakaś aluzja do loży "Jutrzenka Wschodu"? Aj, rządzicie światem rządzicie... A to sobie rządźcie. Byle mądrze. hi hi. Odpowiedz Link Zgłoś
ajon1 Re: POLECAM Szczególnie 30.09.03, 22:59 mosteczek2 napisał: > Też nie rozumiem co do masonerii. Ja osobiście nie mam > nic przeciwko. Jak rozumiem Ajonie to ex oriente lux to > jakaś aluzja do loży "Jutrzenka Wschodu"? Aj, rządzicie > światem rządzicie... A to sobie rządźcie. Byle mądrze. hi > hi. EEEeee tam nic wielkiego, 7 stopień wtajemniczenia... guma też metoda wymagająca wtajemniczeń może założymy Lożę Wolnych Gumiarzy ? Co do rynku sztuki zgadzam się z mostem, że mimo prawie 100 lat walki o uznanie fotografii za sztukę z analogicznymi do innych dziedzin prawami nadal jest bardzo źle. Przeglądałem wczoraj regionalne wydawnictwo bogato ilustrowane zdjęciami, były tam zapisane wszystkie kopyrajty, wymieniono autorów tekstu, grafików, składaczy, koretkorów nie wspomniano słowem o autorach zdjęć, które stanowiły około 1/3 objętości. Takie zwyczaje dawniej powszechne panują jeszcze gdzie niegdzie i dziś. ajon Odpowiedz Link Zgłoś
mosteczek2 Re: POLECAM Szczególnie 01.10.03, 00:23 No tak... Autorzy (jesli jakoś się nie umawiali z wydawcami) powinni zwrócić sie do ZPAFu z prośą o zajęcie się ich krzywdą. A co do masoneriii - wolnogumiarstwo nie brzmi tak źle. Ja tam w sprawie tegoż to jestem dopiero na 3. stopniu wtajemniczenia (na 10 możliwych). Dużo jeszcze pracy, oj dużo... Odpowiedz Link Zgłoś
gumista Re: POLECAM Szczególnie 01.10.03, 08:11 Tomaszu nie załamuj mnie? ty na 3 poziomie na 10 możliwych? To nie PRAWDA, JA PROTESTUJĘ. Jesteś w cisłej czołówce jesli chodzi o gumy i to nie tylko w Kraju - tutaj konkurencja malutka. Jesli gumy robisz już około 10 lat a jestes na 3 stopniu wtajemniczenia to dziesiąty stopień dopiero za dwadzieścia kilka lat - czy ja dobrze liczę? Odpowiedz Link Zgłoś
gumista Re: POLECAM Szczególnie 30.09.03, 17:50 Sorki to nie miała byc masoneria tylko "magnateria" i w to w cudzysłowiu - więc prosze ten mój pierwotny tekst wymienić tym słowem. Małe wyjaśnienie do magnaterii - ludzie którzy maja pełno kasy i tak na prawde to nie wiedzą co z nią zrobić, czy kupic kolejne audi, a moze jeppa, a może i jedno i drugie i pojechac na polowanie na słonia. Znam takich i tak się owi zachowują - snoby zupełne, barachło, które pod koniec lat osiemdziesiątych wystartowało i udało się - teraz zgrywają WIELKICH. Moja wypowiedź dąży do tego aby i tutaj wykształcić pewnego rodzaju snobizm, a nawet w przyszłości i "obowiązek" przychodzenia na aukcje, bycia w galeriach na otwarciach - "bo to wypada" na zasadzie "jesli ja tan nie będę to stracę". Wówczas każda dziedzina sztuki odżyła by i to znaczaco, do tego stopnia, ze powstałby rynek kolekcjonerski z tymi kolekcjonerami z grubą sakwą i tymi co na przedstawieniach teatralnych, w operach siadają na balkonach. "Niechaj cała sala klaszcze a balkony niechaj podrzucaja złotem" A co do rynku zbytu na owe prace-tez tak sądzę taki rynek praktycznie dopiero powstaje irzeczywiście w przyszłości on będzie. Tak więc moi drodzy koledzy, jeśli chcecie tak jak most zyć dostatnio teraz juz trzeba zacząć pracować na swoją starość. hi hi i hi hih hi Odpowiedz Link Zgłoś