Dodaj do ulubionych

interpretacja urografii - proszę o pomoc

04.02.06, 18:32
Z powodu kamicy nerkowej mój mąż miał wykonywaną urografię, która jednak nie
pokazała kamieni (choć pokazuje je USG). W opisie badania radiolog napisał
jednak co innego: "amputacja miedniczki nerkowej", po czym urolog wysłał męża
na tomografię (jest jeszcze przed tym badaniem). W internecie nie możemy
znaleźć takiego określenia, jak to w cudzysłowiu. Ponieważ wynik tego badania
spędza nam sen z powiek, a lekarze są raczej tajemniczy, będę wdzięczna za
odpowiedź o co z największym prawdopodobieństwem tu może chodzić.
Obserwuj wątek
          • jsawicka Re: interpretacja urografii - proszę o pomoc 05.02.06, 20:34
            Witam, poniżej pełen wynik urografii:

"na przebiegu dróg moczowych uwapnionych złogów nie stwierdza się. Wielkość,
            kształt i położenie obu nerek prawidłowe. Wydzielanie moczu ceniującego
            jednoczasowe, bez przeszkód. Objawy rtg amputacji miedniczki nerki lewej. Obraz
            rtg nie jest jednoznaczny - wskazane badanie KT. Poza tym w układach
            kielichowo - miedniczkowych obu nerek, w moczowodach i pęcherzu moczowym zmian
            rtg nie stwierdza się."

Po tym badaniu ten sam radiolog przeprowadził usg a jego wynik poniżej:

"... Obie nerki prawidłowej wielkości i kształtu bez cech zastoju. W kielichu
            środkowym nerki prawej złóg kamiczny o przekroju ca 7 mm. W dolne połowie nerki
            lewej przynajmniej jeden złóg kamiczny o przekroju ca 4 mm. Poza tym ech złogów
            nie stwierdza się. Pęcherz moczowy słabo wypełniony. Uwagi: Badanie nie
            wyjaśniło objawu amputacji miedniczki nerki lewej, obserwowanego w urografii."

Nie mam pojęcia jak to można zinterpretować, a do badania KT jeszcze prawie
            tydzień.

Bardzo Ci z góry dziękujemy za odpowiedź.
              • rickky Re: interpretacja urografii - proszę o pomoc 05.02.06, 21:51
                Obawiam się, ze nawet najlepszemu urologiwi, opis urografii zda się na nic.
                Ważne są bowiem tylko i wyłącznie zdjęcia rtg i możliwość ich wizualnej oceny
                przez urologa.
                Co do przedstawionego opisu urografii, to mi brakuje w nim oceny prawego
                moczowodu - widać go, czy też jest "amputowany"? Jesli go widać, to jak i gdzie
                odchodzi od tej "amputowanej" miedniczki?
                • jsawicka Re: interpretacja urografii - proszę o pomoc 06.02.06, 08:44
                  Tego nie napisano w opisie, ale na zdjęciu nawet ja jestem w stanie zobaczyc
                  moczowód "wchodzący" do nerki, trudno mi jednak ocenić coś bardziej
                  szczegółowo. Urolog widział zdjęcia rtg, ale nic więcej niż radiolog nie
                  powiedział, wysłał męża tylko na TK.
                • ulka32 Re: interpretacja urografii - proszę o pomoc 06.02.06, 10:48
                  Mam ogromny staz pracy w Pracowni Radiologicznej jestem Tech RTG ale szczerze
                  mówiąc nigdy sie nie spotkałam z taką terminologią.Zreszta mam męża ktory ma te
                  same problemy i Urografie robiłam mu osobiscie kilka razy.To najprawdopodobniej
                  jest gra słow Radiologa a powod "amputacji" czyli brak widocznosci organu na
                  zdjeciu to moze byc gaz ktory uniemożliwia odczyt.
                    • rickky Re: interpretacja urografii - proszę o pomoc 06.02.06, 16:22
                      jsawicka napisała:

> dzięki za odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie, czy z największym
                      > prawdopodobieństwem jest to guz, czy może to być np. jakaś torbiel, tłuszczak
                      > etc.? Jak pokazuje praktyka, co jest najczęstsze? Z góry dziękuję.

Trudno cos powiedzieć na temat tego, jakkolwiek by było, ciekawego
                      diagnostycznie przypadku.
                      Ja osobiście nie zdziwiłbym się gdyby nic złego z ta miedniczką się nie działo.
                      Może taka jej uroda, że jest mała i wąska, chociaż nie mogę sobie wyobrazić
                      widocznego na zdjęciu normalnego moczowodu, odchodzącego od jakiejś "czarnej
                      dziury".
                      Miedniczka może byc również wypełniona niecieniującym kamykiem (jak wykazało
                      usg), wtedy jednak najprawdopodobniej byłby zastój moczu w nerce z dylatacją
                      kielichów.
                      Podobnie w przypadku ewentualnego guza, ale badanie usg nic takiego nie
                      wykazało, a powinno byłoby wykazać.
                      Dobrze że będzie wykanana TK, wtedy ocena nerki będzie najbardziej miarodajna.
    • jsawicka Re: interpretacja urografii - proszę o pomoc 09.02.06, 14:03
      Dzień dobry,
      już po tomografii i okazało się, że nerki działają bez zarzutu, a alarm
      radiologa był nieuzasadniony :) miedniczka jest i ma się bardzo dobrze.
      Dziękuję wszystkim, którzy zabrali głos w tej dyskusji - bardzo nam
      pomogliście. Ulka32 - nie wiem jak to zrobiłaś, ale twoja diagnoza z gazem
      uniemożliwiającym odczyt okazała się jak najbardziej słuszna - jestem pod
      wrażeniem :) Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka