Forum Praca Praca
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  wiek w CV a dyskryminacja

  IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.11.11, 14:27
  czy podawanie w CV wieku/ daty urodzenia jest konieczne?
  większość poradników "jak napisać dobre CV" zaleca podawać, ale czy nie ma tu niebezpieczeństwa dyskryminacji?
  jestem na etapie szukania nowej pracy i b.często widzę oferty typu: praca w młodym zespole, szukamy młodych ludzi (tutaj coraz częściej podany wiek, zazwyczaj max do 26) i wytłumaczenie, że skoro młody zespół, to szukają młodych ludzi. ja mam przekroczone 26 i szkoda mi niektórych ofert, bo to nie tylko jakaś tam praca dla studentów, ale są też fajne oferty w fajnych firmach, gdzie chce się aplikować z miłą chęcią, a tu podają w ofercie, że chcą kogoś do 24 r. życia.
  wpisujecie wiek w CV?
  Obserwuj wątek
   • Gość: fomica Re: wiek w CV a dyskryminacja IP: *.rev.snt.net.pl 09.11.11, 15:05
    To że szukaja młodych ludzi nie wynika z jakiejś wielkiej sympatii wobec młodych, ani z tego że młodzi sa ładniejsi, tylko z prozaicznej przyczyny - młodzi sa tańsi, zwłaszcza tacy o statusie studenta. Oferty kierowane do studentów to w 95% umowy zlecenia, których "dorosły człowiek" często nie chce przyjąc, a jak już chce to trzeba za niego odprowadzac składki, więc wychodzi drożej. Jeśli będąc dojrzałym człowiekiem aplikujesz na stanowisko z założenia przewidziane dla studentów to pracodawca ma takie skojarzenie: pewnie ma nóż na gardle, jak tylko znajdzie cos lepszego to rzuci w diabły i odejdzie. To po co mam szkolić, wdrażać? Szkoda czasu i energii, wezmę studenta, mniejsza szansa że odejdzie za miesiąc, no i oszczędzę na składkach zus.
    Nawiasem mówiąc zamieszczenie wprost w ogłoszeniu ograniczenia wieku podpada pod łamanie zakazu dyskryminacji.

    Nawet jeśli nie wpiszesz w cv daty urodzenia, to i tak widac datę ukończenia szkoły, więc nie uda się ukryć że już nie jesteś studentem.
    • Gość: aggs Re: wiek w CV a dyskryminacja IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.11.11, 15:36
     Oferty kierowane do studentów to w
     > 95% umowy zlecenia, których "dorosły człowiek" często nie chce przyjąc, a jak j
     > uż chce to trzeba za niego odprowadzac składki, więc wychodzi drożej. Jeśli będ
     > ąc dojrzałym człowiekiem aplikujesz na stanowisko z założenia przewidziane dla
     > studentów

     właśnie chodzi o to, że w ofertach, o których tu wcześniej pisałam, nie było mowy o tym, że osoba ma mieć status studenta. takie oferty mnie nie interesują, tak samo, jak nie interesuje mnie umowa zlecenie. piszę o stanowiskach z umową o pracę, o ofertach, gdzie jest postawiony warunek, że ma być młoda osoba, ponieważ my jesteśmy młodym zespołem i takich osób szukamy. żadnej informacji o tym, że ma mieć status studenta.
    • tomeczek_44 Re: wiek w CV a dyskryminacja 09.11.11, 16:29
     Gość portalu: fomica napisał(a):

     > Jeśli będąc
     > dojrzałym człowiekiem aplikujesz na stanowisko z założenia przewidziane dla
     > studentów to pracodawca ma takie skojarzenie: pewnie ma nóż na gardle, jak
     > tylko znajdzie cos lepszego to rzuci w diabły i odejdzie. To po co mam szkolić,
     > wdrażać?

     Ale przecież student też może tak zrobić, tak samo jak młody pracownik nie-student. Wystarczy, że gdzieś zaoferują mu 100 zł więcej za podobną robotę (a przy oferowanych wynagrodzeniach 100 zł to czasem znaczący procent podwyżki).
   • lled Re: wiek w CV a dyskryminacja 10.11.11, 15:20
    nigdy w CV nie podawalem wieku, zdjecia lub listu motywujacego.
    robia wybory modeli czy szukaja kogos adekwantnego na dana pozycje?

    co do ogloszen z tekstem ze szukaja mlodych ludzi (i podaja np. do 26-go roku zycia) to sa one nielegalne i niezgodne z europejskim prawem pracy. za takie ogloszenie, pracodawca moze dostac kare do 100K euro.

    # EU Employment, Social Affairs and Equal Opportunities

    Article 13, introduced in the Amsterdam Treaty (entered into force in 1999) gives the Community specific powers to take action to combat discrimination based on sex, racial or ethnic origin, religion or belief, disability, age or sexual orientation.

    jezeli chcecie sobie dokladnie poczytac to jest materialu od groma na necie o dyskryminacji wiekowej.
    • Gość: aggs Re: wiek w CV a dyskryminacja IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.11.11, 17:08
     dzięki za info.
     właśnie wywaliłam datę urodzenia z CV. miałam pewne obawy, czy to zrobić, bo czytałam gdzieś "wyznania" HR-owca, który twierdził, że brak wieku w CV jest źle postrzegany przez pracodawców. ale, z drugiej strony, jak ktoś już tu zauważył, pracodawca może się skapnąć co do wieku, śledząc ścieżkę wykształcenia.
    • Gość: sxxx Re: wiek w CV a dyskryminacja IP: *.dynamic.chello.pl 10.11.11, 18:21
     Sam widziałem ogłoszenie gdzie do pracy w call center wymagali cv ze zdjęciem - nie dość, że to niezgodne z prawem to jeszcze głupkowate (co ma wygląd do pracy polegającej na gadania przez telefon?). Zdjęcie powinno być wymagane tylko przy rekrutacji do pracy w modelingu, do zawodu hostessy, przedstawiciela handlowego itp. Co do wieku to sytuacja jest analogiczna - tylko w niektórych zawodach powinny obowiązywać jakieś kryteria. Zresztą pracodawcy oceniają też kandydatów po zainteresowaniach albo profilach na facebooku. ;)
     • nchyb Re: wiek w CV a dyskryminacja 11.11.11, 13:56
      > A co mnie obchodzą problemy pracodawcy?
      moim zdaniem głupio i mało praktycznie podchodzisz do tematu.
      To nie jest jego problem, tylko potencjalnego kandydata.

      Pracodawca, nawet jeżeli pseudopoprawność polityczna zabroni mu pisać o prawdziwych wymaganiach - i tak zatrudni tego, kto takie wymagania spełni.

      Jeżeli chce zatrudnić w określonym wieku osobę to np.:
      1. podając wiek - albo będziesz zaproszony na rozmowę, albo nie, tracisz czas tylko na CV
      2. nie podając wieku - może będziesz zaproszony, może nie. Jeżeli będziesz, pójdziesz, a będziesz odrzucony (być może z powodu wieku), stracisz nie tylko czas na wysyłkę |CV, ale i na rozmowę. Top nie jest problem pracodawcy, to strata Twojego, być może cennego, czasu.

      Pseudoprawo (moim zdaniem) zakazujące podawania prawdziwych wymagań (typu płeć, czy wiek) wcale nie działa na korzyść potencjalnego pracownika, raczej mu szkodzi, zabiera chociażby czas i potem jęki, że miliony CV wysłanych, a odpowiedzi zero...
      • lled Re: wiek w CV a dyskryminacja 11.11.11, 16:22
       nchyb napisała:       > Pseudoprawo (moim zdaniem) zakazujące podawania prawdziwych wymagań (typu płeć,
       > czy wiek) wcale nie działa na korzyść potencjalnego pracownika, raczej mu szko
       > dzi

       to jest chyba najglupsza wypowiedz jaka przeczytalem w tym miesiacu (a czesto czytam forum kobieta).
       • nchyb Re: wiek w CV a dyskryminacja 12.11.11, 08:47
        nie zrozumiałeś, zdarza się wielu.

        myślenie ideowo, a nie praktycznie, też potrafi życie utrudnić...

        Pracodawca i tak zatrudni dokładnie tego, kogo chce, bądźmy realistami i nie wierzmy w bajki.

        Ale gdy nie może tego napisać, to tłumy mają nadzieję i tracą czas, a jak poczytasz to forum to się dowiesz, że i nie mało pieniędzy, na aplikowanie setkami do firm, w których z góry nie mają najmniejszych szans na pracę. A wszystko właśnie przez to, że nie było informacji o prawdziwych kryteriach zatrudnienia. Nie orzekam, czy to dobrze, czy źle z moralnego, równouprawnieniowego itp punktu widzenia, tylko czytsko praktycznego w realizacji :-)

        Czy to się komuś podoba, czy nie, jeżeli np. pracodawca zamierza zatrudnić młodego chłopaka, a przyjdzie kilkaset CV od młodych i ciut starszych kobiet, to ich CV powędruje wprost do kosza czy niszczarki, często bez czytania. A one będą siedzieć w domu i czekać z nadzieją, gdy tymczasem rozpatrywane i tak będą wyłącznie te CV spełniające nienapisane kryteria.
        Ale bedą tacy, co dalej będa twierdzić jak Ty i inni o tym co powinno być w ogłoszeniu o zatrudnieniu...
        Naprawdę wierzysz, że jeżeli w ogłoszeniu nie będzie tekstu o młodej rudej, to ktoś zatrudni starszego łysego? O święta naiwności...
        • tanebo Re: wiek w CV a dyskryminacja 12.11.11, 09:09
         Po pierwsze - nikt nie zatrudnia tylko na podstawie CV. Przecież nie wysyłasz CV, pracodawca dzwoni do ciebie i nie mówi:"wybraliśmy pana, proszę przyjść jutro do pracy." Aplikacja zawierająca CV i często list motywacyjny to tylko wstęp do rozmowy.
         Po drugie - wiek nie jest rozstrzygającym kryterium. Owszem, są zawody w których jest sprawą zasadniczą. Np. w modelingu.
         Po trzecie - najważniejsza jest rozmowa. Możesz nie spełniać wielu wymagań pracodawcy które zawarł w aplikacji, ale wypaś na tyle dobrze w rozmowie że zatrudni ciebie. Może inni kandydaci wypadną gorzej. Dziś liczą się "miękkie kompetencje". A można nimi wykazać się na rozmowie.
         Po czwarte - o pracodawcy wiemy tyle ile zawarł w ogłoszeniu. Nie mniej i nie więcej. Nie spotkałem się jeszcze w takim w którym podejście do wieku kandydata byłoby ściśle określone, poza przypadkami gdy liczył się dla pracodawcy status studenta. Dlaczego zatem w innych przypadkach lepiej nie podawać wieku? Bo nie wiemy jaki ma do tego stosunek pracodawca. Podobnie jest ze zdjęciami. Jeśli jesteś ładny/ładna to zdjęcie może pomóc. Może też zaszkodzić. Może pracodawca jest uprzedzony do ładnych osób? Skąd wiesz że nie? Spotkałem się z takim przypadkiem. Może pracodawca nie szuka osób w konkretnym wieku ale jest w innym niż twój i skoro podałeś go to to cię zdyskredytuje?
         • nchyb Re: wiek w CV a dyskryminacja 12.11.11, 11:26
          poczytaj dokładnie to forum, znajdziesz mnóstwo postów o setkach wysyłanych CV, na które nie ma odzewu. Ciekawe, dlaczego nie ma? Bardzo prawdopodobne, że z góry są odrzucane, gdyż kandydaci nie spełniają warunków, o których pracodawcom nie wolno było napisać. Ale one są, więc z pierwszej partii np. 600 CV, 450 od razu ląduje w nioszczarce.

          Rozmowa - na rozmowę zaprasza się interesujących kandydatów, którzy spełniają te niepisane warunki, plus zaprasza pewną kliczbę tych nie spełniających, o których wie się z góry, ze nie przejdą dalszego etapu rekrutacji, ale zaprasza się ich, by nikt pracodawcy nie zarzucił, że z góry dyskryminuje określoną grupę.

          A potem z grupy zaproszonych spełniających warunki - wybiera się tych, których chce się zatrudnić.

          I tylko z dwóch grup, tych wysyłąjących CV, a odrzuconych i tych nawet zaproszonych a odrzuconych - jest kilkaset, którzy nie wiedzą, dlaczego ich odrzucono...

          > Po drugie - wiek nie jest rozstrzygającym kryterium.
          Wiek nie rozstrzyga, a świat jest sprawiedliwy i Polska mlekiem i miodem płynąca. Tak, tak.

          Do pracy w magazynie wiek nie ma znaczenia prawda. I dlatego pracodawca wybierze młodego byczka, który bez problemu wrzuci paletkę towaru, a nie pana po 50-tce, z brzuszkiem, któremu zadyszka nie pozwoli zrobić tego w określonym czasie. Ale wiek nie ma znaczenia, masz rację. Tylko, dlaczego pracodawca i tak wybierze pracownika w takim wieku, jaki jemu pasuje, a nie pracownikowi?

          Co do niepodanego wieku - moze i zaprosi ktoś od pracodawcy na rozmowę osobę bez znajomości wieku, ale o ile nie szukają geniusza na ściśle określone stanowisko, ze ściśle określonymi umiejętnościami (z tym, że taki geniusz raczej nie szuka pracy, to jego szukają, ale jest ich niewielu i nie na tym forum i mogą sobie grymasić), to po prostu po rozmowie odrzuci się niestety osoby nie spełniające jego kryterium wieku.
          On (pracodawca) nie będzie miał problemu, nie straci prywatnego czasu, był w pracy. Ale taki kandydat straci czas, często i pieniądze, na dojazd do firmy, w której osób w tym wieku nie chcieli. kto będzie bardziej stratny?

          Co do rozmowy, jeszcze raz przemyśl - możesz wypaść najlepiej, ale jeżeli pracodawca chce kogoś innego, to i tak zatrudni tego kogo wybierze. Life is brutal niestety, ale dzieki myślącym o zakazach w ogłoszeniach - pracę mają chociażby listonosze i panie na poczcie i producencipapieru, tuszy do drukarek i niszczarek i jeszcze sprzątaczki opróżniające z niechcianych CV kosze i niszczarki. Przepraszam, bez dyskryminacji mężczyzn - osoby płci obojętnej, zatrudnione przy sprzątaniu...

          W sumie dla rozwoju gospodarki, to może lepiej, ze codziennie kilkadziesiąt/kilkaset nikomu niepotrzebnych CV krąży w każdej takiej firmie, która zamieści tak ogólnikowe ogłoszenie...
   • kazjenka Re: wiek w CV a dyskryminacja 11.11.11, 10:21
    Swoje zdanie wyraziłam w podobnym temacie. Studiowałam po 26. roku życia, więc szukając pracy wpisywałam wiek w CV. Dlaczego? Wiek w tamtym momencie miał znaczenie dla pracodawcy w tym sensie, że przy umowie zleceniu musiał płacić na mnie ZUS. Ale w momencie, kiedy już nie studiuję, to nie powinno mieć znaczenia.
  Inne wątki na temat:

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka