Dodaj do ulubionych

Project Manager/Team Leader bez wykształcenia IT

07.01.13, 14:58
Witam wszystkich,
chciałabym Was zapytać czy mam szansę dostać pracę na stanowisku PM albo TL w braży IT bez wykształcenia kierunkowego i w zasadzie bez doświadczenia w IT.
Kilka słów o mnie:
Mam 7 lat doświadczenia zawodowego, głównie w działach marketingu, krótko w call center, 3 lata na stanowisku Marketing Manager, zarządzałam 6-osobowym zespołem, kilkumilionowym budżetem, prowadziłam wiele projektów, z czego tylko dwa można nazwać projektami informatycznymi: wprowadzenie systemu SAP CRM (tu byłam uczestnikiem tego projektu, nie jego kierownikiem) i stworzenie systemu do zarządzania materiałami reklamowymi, samplami produktów, itp. (kierownik projektu). Znam dobrze lub bardzo dobrze 3 języki obce. Mam PRINCE2 Foundation. Bladego pojęcia nie mam o programowaniu.
Jakie są zarobki na tych stanowiskach?
Obserwuj wątek
    • Gość: zenek Re: Project Manager/Team Leader bez wykształcenia IP: *.play-internet.pl 07.01.13, 20:23
      Bardzo zależy, do jakiej firmy uderzysz. Generalnie "Dział IT" potrafi mieć w praktyce bardzo różne znaczenia. Ciebie mogą interesować tylko te firmy, gdzie dział IT zajmuje się:
      1) Helpdeskiem (system operacyjny, kabelki, dyski sieciowe, drukarki, uprawnienia do folderów, gniazdka, telefony, instalacja oprogramowania itp itd) - bo tam nie trzeba mieć żadnej specjalnej wiedzy. Każdy wie co to jest instalacja oprogramowania i brak uprawnień, nawet nie trzeba umieć niczego przy tym samemu robić.
      2) "Wdrażaniem" systemów, które są z góry narzucone ze wszelkimi szczegółami - np. z światowej czy polskiej centrali, a Twój oddział nie ma nic do gadania - po prostu dostajecie gotowy produkt i macie z tym żyć. Wtedy taki dział "IT" zajmuje się tylko zgłaszaniem błędów/braków (na podstawie informacji od ludzi w biurze :)), szkoleniem użytkowników. Plus dostarczasz konkretne rzeczy ludziom "z centrali" (lista produktów, lista ludzi, lista klientów itp itd).
      3) Trochę wyższa szkoła jazdy - gdy Twoja firma wdraża system przygotowywany w całości przez firmę zewnętrzną, system niezależny - tzn. nie zintegrowany z pozostałymi systemami firmy (poza np. loginami). Wtedy rola "IT" ogranicza się do analizy biznesowej i wymaga raczej rozmienia procesów biznesowych (doświadczenie...) i oczekiwań użytkowników, które to oczekiwania przekazuje się firmie zewnętrznej. I potrzeba nieco umiejętności ścisłego myślenia.

OK, teraz zauważ, że wszystkie te obszary nie wymagają specjalnej wiedzy, a zaklasyfikowanie ich do "IT" jest trochę umowne - z braku lepszego określenia. Trochę jak zaklasyfikowanie kierownika zespołu fakturzystek do "kadry kierowniczej finansów i księgowości". No i oczywiście pensja będzie zbliżona do pensji z innych działów biznesowych, bo chętnych na takie "fuchy" będzie wielu.

Jest jeszcze mała (oj mała!) grupa kierowników projektów, którzy pomimo braku szczegółowej wiedzy z IT, radzą sobie dobrze w typowych rolach IT. Po pierwsze trzeba mieć wieloletnie doświadczenie np. jako asystent projektów informatycznych (np. rozliczasz, budżetujesz projekty, raportujesz o stanie projektu na podstawie danych od innych) - czyli generalnie masz wiedzę jakie są etapy w projekcie, jakie problemy się zdarzają, jak sobie z nimi radzić, co ludzi stresuje itd. Wtedy jednak:
      1) Jesteś w 100% zdana na podwładnych, bo tylko na podstawie informacji od nich będziesz w stanie pracować.
      2) Nie możesz być konfliktowa ani zadufana (zapomnij o silnej ręce, jak to jest w marketingu). Jeśli będziesz wzbudzać niechęć, albo będziesz próbować się wywyższać, przypisywać sobie cudze pomysły - nie dadzą ci żyć i to TY nie będziesz mogła pracować, bo stracisz po prostu orientację w tym co się dzieje, a twoje projekty polegną.
      3) Twoim głównym atutem musi być dążenie do celu (naciskanie ludzi, ale tak by ich nie zniechęcić) i proaktywność - jak nieśmiały programista zgłasza problem to robisz wielkie halo na pół firmy by problem rozwiązać, nawet jak nie wiesz dokładnie o co chodzi - oczywiście programiście po prostu ufasz. Bo problem tego cichego okularnika to po prostu twój problem.

Patrząc na Twój życiorys nie widzę podstaw do zbliżania się do drugiej z opisywanych sytuacji. Nie mam pojęcia jak doświadczenie w marketingu się może ci przydać (poza punktem 3 z pierwszej grupy powyżej). Języki obce są absolutnie nieprzydatne, poza językiem angielskim (biernie - czytanie, a pisanie dokumentacji - tylko w spółkach usług dla zagranicznych oddziałów). Założę się, że "system zarządzania materiałami reklamowymi" to był jakiś rozbudowany Excel albo skonfigurowany produkt "pudełkowy"? Długo współpracowałem z marketingiem i wiem, że to zwykle mają na myśli pod hasłem "system" :).
    • Gość: ares Re: Project Manager/Team Leader bez wykształcenia IP: *.internetia.net.pl 12.01.13, 11:30
      Nie ma nic gorszego niż PM bez znajomości IT i doświadczenia w projektach informatycznych (kilkuletniego). Tacy ludzie nie wiedzą totalnie o co chodzi i tylko wymagają nie dając nic od siebie. Dla mnie PM to sternik w projekcie. Niemniej nic mnie nie zdziwi od czasu gdy pracowałem w jednym projekcie w którym PM nie wiedział co to adres IP i jak go sprawdzić a zarabiał 30k zł brutto miesiecznie... czasem świat staje na głowie.
    • thelma333.3 Re: Project Manager/Team Leader bez wykształcenia 16.01.13, 22:45
      da sie, choc to nie bedzie latwe;
      moj wlasny PM nie ma zadnego doswiadczenia w mojej dzialce (czasem gada tak, ze mysle, ze nie ma w ogole doswiadczenia ani wyksztalcenia IT) , mimo, ze to on ma prowadzic ten projekt; w praktyce prowadze go ja; wiec jesli nie masz pojecia o IT, to bedziesz sie musiala zdac calkowicie na swoj zespol; jak zespol bedzie dobry, to pojdzie ok; jak kiepski, to
      bedziesz sie musiala niezle nagimnastykowac; generalnie rola PM to organizator, poganiacz, koordynator, sekretarz, pilnuje budzetu, spotkan i generalnie tego , zeby wszyscy byli happy;
      natomiast co do zarobkow to nie wiem czy moj PM ma wiecej niz ja, ale jezdzi lepszym samochodem, to chyba tak;
      • Gość: Oli Re: Project Manager/Team Leader bez wykształcenia IP: *.play-internet.pl 18.01.13, 12:47
        też jestem zdanie, że da się, wystarczy trochę chęci i samozaparcia, specjaliści sa poszukiwani i niekoniecznie ci z wykszatłaceniem, a z doświadczeniem

tak naprawdę to wszystko zależy od pracodawcy, w firmie znajomego (Neptis) zatrudniają dobrych informatyków, którzy wiedzą co zrobić i nie trzeba mieć przy tym magistra, wszyscy są wynagradzania odpwiednio co do kompetencji a nie tytułu przed nazwiskiem
    • margonik Re: Project Manager/Team Leader bez wykształcenia 26.01.13, 03:24
      Startuj do Atosa. Jestem przekonana, że zaproszą Cię na rozmowę.
      Z tego, co wiem, Atos nie wymaga specjalnie wysokich kwalifikacji w IT, natomiast bardzo zwraca uwagę na wielojęzyczność kandydatów - po prostu prowadzi projekty dla klientów zagranicznych. Poza tym mają duży budżet na szkolenia i w zakresie kompetencji technicznych douczają ludzi.

Standardowo "team leader" w projektach programistycznych musi być programistą i to jednym z najlepszych w zespole. Ale ogłoszenie, które podlinkowałaś, nie dotyczy prowadzenia projektów programistycznych (wytwarzania softu), ale supportu dla klientów. Atos świadczy usługi tego typu na bardzo szeroką skalę.
      • lol9001 Re: Project Manager/Team Leader bez wykształcenia 27.01.13, 18:04
        Nie wiem czy dobrze się podłączyłem..:)
        Myślę, że należy pamiętać o tym, że są PM nie tylko w branży IT, ja obecnie pracuję w logistyce jako PM. Moja firma stawia na zarządzanie projektami zgodnie z metodologią PMI, "ogarniam" projekty, które zawierają obszary jak: rekrutacja, zakupy, IT, operacja, jakość itd... wydaje mi się że ktoś wcześniej dobrze napisał rola PM dotyczy zarządzania, koordynacji, nadzoru nad zadaniami, ludźmi, czasem, kosztem.... jeśli do tego świetnie zna szczegóły wewnątrz projektu to tylko ma łatwiej:) Pozdrawiam,
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka