Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Umowa o dzieło - student

    IP: *.chello.pl 13.12.07, 12:55
    Hej,
    od pół roku pracuję na umowę o dzieło. Za każdym razem podpisuję nowa umowę.Na umowie jest podana zawsze kwota netto, nie dostaję nigdy rachunku do umowy, a jedynie przelew wynagrodzenia na konto. Czy wszystko jest zgodne z prawem?

    Dzięki i przepraszam za pytanie-jeśli jest banalne
    Student
    Obserwuj wątek
      • Gość: Jonquil Re: Umowa o dzieło - student IP: 193.59.95.* 13.12.07, 13:35
        Umowa o dzielo jest umową rezultatu. Ciekawe jakież to dzieła co
        miesiąc tworzysz ;-) Myślę, że raczej jest to umowa zlecenie.
        Ponieważ jesteś studentem, nie są od tego naliczane żadne składki
        ZUS, tylko podatek. Jest to umowa cywilno-prawna czyli obowiązek
        wystawienia rachunku spoczywa na Tobie, a nie na firmie. Firma
        sprawdza tylko zgodność wystawionego rachunku z prawem i na jego
        podstawie przelewa pieniądze.
        • Gość: absolwent Re: Umowa o dzieło - student IP: *.chello.pl 13.12.07, 22:09
          Dołączam się do pytania, trochę je jednak modyfikując. Od tego miesiąca zaczynam pracę również na takiej umowie jak kolega. Przypuszczam, że nie dowiem się jakie składki są odprowadzane, bo w firmie unikają podawania takich informacji podkreślając z emfazą, że netto otrzymamy 794zł. :/
          Czy w przypadku absolwenta (nie ubezpieczonego już nigdzie) nieodprowadzanie składek na ZUS jest ok?
          Przepraszam, że zadaję - przypuszczalnie - banalne pytanie ale nie orientuję się w tych wszystkich przepisach.
          • snajper55 Re: Umowa o dzieło - student 14.12.07, 03:39
            Gość portalu: absolwent napisał(a):

            > Przypuszczam, że nie dowiem się jakie składki są odprowadzane, bo w > firmie
            unikają podawania takich informacji podkreślając z emfazą,
            > że netto otrzymamy 794zł. :/
            Czy w przypadku absolwenta (nie ubezpieczonego już nigdzie)
            > nieodprowadzanie składek na ZUS jest ok?

            Od umów o dzieło nie odprowadza się żadnych składek. Zlecający odprowadza
            jedynie zaliczkę na podatek dochodowy. Nie ma znaczenia, kto jest wykonawcą.

            S.
            • Gość: absolwent Re: Umowa o dzieło - student IP: *.chello.pl 14.12.07, 22:52
              > Od umów o dzieło nie odprowadza się żadnych składek. Zlecający odprowadza
              > jedynie zaliczkę na podatek dochodowy. Nie ma znaczenia, kto jest wykonawcą.
              Wczoraj przeczytałem post snajpera i wszystko wydawało mi się jasne. Do dzisiaj. Dostaliśmy bowiem dzisiaj w tej pracy kwestionariusze do wypełnienia, na podstawie których otrzymamy w pn. umowy o dzieło/zlecenia. Powiedzcie mi, skoro zlecający nie odprowadza żadnych składek, to po co (do licha) są mu potrzebne następujące informacje żądane w kwestionariuszu:
              -Pozostaję/nie pozostaję w rejestrze bezrobotnych pod nr... od dnia... w UP... bez prawa/z prawem do zasiłku dla bezrobotnych.
              -Oświadczam, że nie osiągam z innych źródeł niż ta praca, dochodów stanowiących podstawę wymiaru składki na F. Pracy, /osiągam dochody, łącznie z tą pracą, w wysokości minimalnego wynagrodzenia pracowników stanowiących podstawę wymiaru składki na F. Pracy.
              -Jednocześnie zobowiązuje się Zleceniobiorcę do zgłoszenia wszelkich zmian dotyczących innych przychodów.
              - wyrażam/nie wyrażam zgody na potrącenie składek z tyt. dobrowolnego
              ubezpieczenia chorobowego (tj. kwota 2,45% podstawy).
              -Informacje o pobieranych świadczeniach: 1.emerytura nr... 2.renta nr...
              -Oświadczam, że jestem uczniem/studentem ...(adres uczelni, rok nauki).
              -Zobowiązuję się do poinformowania spółki o wszelkich zmianach dotyczących zaprzestania nauki w szkole, skreślenia z listy studentów w terminie do 7 dni.
              Firma ta (sp. z o.o.)jest nieco mętna i wszelkie podejrzenia pod jej adresem są uzasadnione. Proszę powiedzcie o co może im chodzić, w jak perfidny sposób chcą nas wykorzystywać (bo, że to robią to fakt)?
              • Gość: abc Re: Umowa o dzieło - student IP: *.adsl.inetia.pl 15.12.07, 00:01
                > Firma ta (sp. z o.o.)jest nieco mętna i wszelkie podejrzenia pod jej adresem są
                > uzasadnione. Proszę powiedzcie o co może im chodzić, w jak perfidny sposób chc
                > ą nas wykorzystywać (bo, że to robią to fakt)?

                Fakt jest taki, że jesteś ciemny jak tabaka w rogu (rozróżnij umowę zlecenie od umowy o dzieło!)!!
                Poczytaj, to może ci się nieco rozjaśni(absolwencie od siedmiu boleści):
                biznes.elfin.pl/index2wz.html?id=biznes/g_tematy//print.php3&id_artykulu=1212
                • Gość: absolwent Re: Umowa o dzieło - student IP: *.chello.pl 15.12.07, 01:56
                  Aleś Ty abc dowcipny! :P Mówiłem przecież, że nie znam się na prawie. Nie jestem absolwentem prawa od siedmiu boleści tylko pierwszorzędnym absolwentem (nie powiem czego), który znalazł wytłumaczenie wątpliwości dzięki niejakiemu abc, za co serdecznie dziękuję i życzę odrobiny powściągliwości w uszczypliwościach na przyszłość :P
                  • kitek_maly Re: Umowa o dzieło - student 15.12.07, 02:06
                    a nie masz w nazwie o umowy wyszczególnienia, czy jest to umowa o
                    dzieło czy umowa zlecenie?.. mam umowę o pracę i taka jest jej
                    nazwa. kiedyś miałam umowę zlecenie i tak też owa była zatytułowana.

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


    Nakarm Pajacyka