Dodaj do ulubionych

problem z cyklamenem

17.04.07, 19:30
Witam
Mam problem z cyklamenem i liczę na Waszą pomoc;)Cyklamen jest u mnie od 8
marca.W kwiacairni poradzono mi ,żeby go nie przesadzać, zresztą z tego co
wiem, to nie powinno się przesadzać rośłiny, która kwitnie.Choć podłoże w
doniczce jest takie dziwne, suche, jakby torf.
Cyklamen gubi kwiaty, ale to chyba naturalne, natomiast martwi mnie to, że
liście nie są tak nastroszone jak na początku, jakby mu zcegoś brakowało.Nie
wiem jak mu pomóc, podlewam małą ilością wody na spodek 2 razy w tygodniu,
pije chętnie.Nawożę.
Może ktoś mi pomoże, bardzo proszę.Cyklamen marzył mi się od dawna i szkda
byłoby go stracić.
Obserwuj wątek
      • marva Re: problem z cyklamenem 18.04.07, 11:37
        Ważne, abys przekwitające kwiaty i marniejące liście regularnie wyrywała, całe
        z korzonkiem od nasady, a z tym podlewaniem to u mnie jest tak, że nie
        dopuszczam do przesuszenia rosliny. Jesli stoi w ciepłym pomieszczeniu to
        ziemia zapewne szybko wysycha. U mnie stoja w ciepłym pokoju i wraz mają się
        świetnie, ale ja podlewam co dwa dni! leję wodę tylko na podstawke i czekam,
        jak wypije szybko to dolewam mu jeszcze. Cyklameny mają okres spoczynku mniej
        więcej od końca kwietnia do końca sierpnia. Same wyraźnie dają mi znać, że chcą
        odpocząć:o))) Jesli przez dłuższy czas nie widzę juz zadnego paczka i liście
        zaczynają mi stopniowo umierać, wtedy zaczynam delikatnie go przesuszać i
        wyrywać listki mające się coraz gorzej. Po "uśpieniu" wynoszę je razem z
        doniczką do piwnicy i raz na dwa trzy tygodnie delikatnie je podlewam. Potem
        (pod koniec sierpnia lub na początku września) przesadzam do nowej doniczki,
        zabieram na parapet i zaczynam podlewać i raz w tygodniu nawozić nawozem do
        roslin kwitnących. Z reguły zaczynają kwitnąć już pod koniec listopada:o)))
        Miałam jeden egzemplarz, który kwitł mi przez trzy lata non stop! Niestety po
        spoczynku w tym roku zakwitł, ale miał tylko dwa kwiatki:o(((
        Wszystko co napisałam oparte jest tylko na moich doswiadczeniach z moimi
        własnymi cyklamenami. Mam dwa gatunki jak na razie. Jeden normalny perski w
        kolorze różowym i drugi bodajże europejski i ciut mniejszych listkach, ale za
        to silnie pachnących i białych kwiatach!
        Pozdrawiam,
        • irenazu Re: problem z cyklamenem 21.04.07, 20:15
          Bardzo dużo jest o pielęgnacji cyklamena pod hasłem "kwiaty w domu" właśnie tu,w
          Kwietniku.Stosuję te zasady i od lutego mój kwiatek kwitnie cały czas i właśnie
          chyba wchodzi w okres spoczynku bo już nie ma nowych pączków.Polecam wiadomości
          z tego źródła.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka