Dodaj do ulubionych

Rekrutacja + polonistyka.... help me, please!

20.03.05, 19:14
Nowa Matura: O przyjęcie na kierunek mogą ubiegać się osoby, które spełnią
podane niżej warunki. Na świadectwie maturalnym ze wszystkich przedmiotów
obowiązkowych na poziomie podstawowym osiągną minimum po 30 punktów z każdego
przedmiotu w części wewnętrznej i zewnętrznej (obowiązkowego i dodatkowych)
egzaminu maturalnego i minimum 40 punktów z przedmiotów wybranych. Przyjęcia
na podstawie listy rankingowej do wyczerpania limitu miejsc.

Co to znaczy?

Takie informacje można znaleźć na stronie instytutu filologii polskiej.
Wprowadaza to u mnie nieco zamieszania. Zdaję na maturze polski, angielski, a
z historii sztuki jestem zwolniona, bo jestem finalistką olimpiady. Tylko czy
to wystarczy, by dostać się na wymarzony kierunek.
Obserwuj wątek
    • evca1 Re: Rekrutacja + polonistyka.... help me, please 01.04.05, 19:32
      Karodzaj, ja to rozumiem tak, ze im wiecej - tym lepiej :) Musze jednak
      przyznac, ze precyzyjne to to nie jest. Ciekawa jestem, jak punktowac beda
      olimpiady... :)
      Ja akurat jestem "stara" maturzystka, tez zdaje w tym roku na polonistyke na
      UWr. I tez chodzi mi po glowie 1000 pytan do... Nie wiem jednak do kogo,
      poniewaz pani prowadzaca spotkanie na tzw. "dniach otwartych" nie byla w stanie
      rozwiac mych watpliwosci, jak to bedzie z ta "stara matura". W dodatku, testy
      dla "starych" maturzystów sa o niebo trudniejsze od tej calej nowej matury
      rozszerzonej. Wiec czuje sie dyskomfortowo - czyli chyba podobnie, jak Ty - nie
      znajac zasad rekrutacji. Zastanawiam sie np. nad tym, jaki bedzie % "nowych", a
      jaki % "starych" maturzystów? ... Ech... :(
      • philo_sophia Re: Rekrutacja + polonistyka.... help me, please 15.04.05, 09:51
        Evca1 ja tez w tym roku zdaje na polonistyke i z kazdym dniem mam coraz wiecej
        pytan (chyba zaczynam panikowac;)). Przede wszystkim jak to bedzie z egzaminami
        wstepnymi? Czy obie czesci bedziemy pisac tego samego dnia?! Bo podali tylko
        date 1 lipca a przeciez w zeszlych latach bylo tak ze czesc hist-liter. była
        jednego dnia a na drugi była czesc z nauki o jezyku..
        Poza tym pani prowadzaca nie podala ile dokladnie osob zostanie przyjetych ze
        stara matura:((( Na ulotce jest napisane ze ileś z NAJWYZSZA punktacja:(( W
        poprzednich latach bylo tak ze jak sie zdalo exam to sie dostawalo a teraz
        nawet jesli go zdamy nie mamy pewnosci ze staniemy sie studentkami:((
      • philo_sophia Polonistyka UWr. 17.04.05, 17:53
        Ja wlasnie zastanawiam sie miedzy bibliotekoznawstwem, stosunkami
        miedzynarodowymi a etnologia. Jesli chodzi o ten pierwszy to beda brane oceny
        tylko z 3 przedmiotow + (jesli ktos mial) ocena z informatyki więc nie z całego
        świadectwa;) Pojawila sie u mnie tez mysl o kolegium nauczycielskim, tym za
        wiaduktem (zapomnialam jaka to ulica;)) jako o ewentualnym "kole ratunkowym"
        ale zostanie nauczycielka polskiego nie jest moim marzeniem a tam juz na 1 roku
        maja praktyki w szkole. Brrrrrr.
        Nadal mnie nurtuje ta data egzaminu na filologie:/
        • dziko85 Re: Polonistyka UWr. 17.04.05, 20:21
          A właśnie...może wiesz, o co chodzi z tą oceną z informatyki? Bo dla mnie
          sformułowanie "Za ocenę z informatyki doliczać się będzie 20 %" jest trochę
          niejasne. Czy chodzi o ocenę z matury? Jak tak, to na nic mi się to nie przyda
          :P (a szkoda, bo mam 6 na koniec roku)
          A co do zasad to tak, znam je, tylko, że...z historii mam 4 :/
          Też myślałam o etnologii :D

A co do daty egzaminu..."Egzamin wstępny: stara matura 1 lipca 2005 r."
          Hmm...chyba jednak będzie wszystko na raz.
          • philo_sophia Re: Polonistyka UWr. 18.04.05, 10:40
            Z ta informatyka wydaje mi sie ze chodzi ogolnie o ocene jaka jest z tego
            przedmiotu na swiadectwie maturalnym... Ja tez z historii mam 4. Wiesz moze ile
            osob beda przyjmowac? I czy w zeszlych latach duzo bylo chetnych na 1 miejsce?
            Odnosnie egzaminow na polonistyke to jest to troche dziwne...Pierwsza czesc
            przeciez trwa 4 godziny...A druga 2... Dlatego nie wyobrazam sobie 6-cio
            godzinnego egzaminu...i ta data 1 lipca tak mnie zastanawia... Moze pierwsza
            czesc bedzie rano na 9 do 13 a druga czesc np. od 15 do 17?! A moze 1-go lipca
            bedziemy pisac tylko 1 czesc a do drugiej, w innym terminie przystapia tylko
            osoby ktore zdaly pierwsza?! Bo ogloszenie wynikow jest dopiero 15 lipca... a
            zawsze bylo maksymalnie tydzien po egzaminach...
            • dziko85 Re: Polonistyka UWr. 18.04.05, 12:23
              Ta całkiem możliwe, ale nie zastanawiałam się jeszcze nad tym za bardzo, na
              razie martwię się tylko nauką (nie wiem, czego się spodziewać). Mówisz, że ten
              egzamin tak długo trwa? Oj chyba poproszę, żebyś napisała, jak on wygląda :) w
              kilku słowach chociaż.

Co do rekrutacji w IINiB rok temu - wiem tylko tyle, że przyjmowali od średniej
              (z tych trzech ocen) 5,1 + list motywacyjny, którego teraz się już nie pisze. Ja
              miałam 5 z polskiego, niemieckiego, 4 z historii i mnie nie przyjęli. Wiele osób
              składało tam papiery jako wyjście awaryjne :) ale podostawali się na lepsze
              kierunki. Stąd taki wysoki próg (tak myślę). Jak będzie w tym roku, nie mam
              pojęcia. W każdym razie powinny być duże szanse na dostanie się z odwołania (ja
              tego nie zrobiłam, bo dostałam się na inny kierunek i na nim zostałam - że niby
              lepsze perspektywy, hehe. To była wielka pomyłka. Od tej pory nie myślę
              przyszłościowo :D)

Jeszcze jedno - my, ze starą maturą, bedziemy mieć osobną listę rankingową, prawda?
              • philo_sophia Re: Polonistyka UWr. 18.04.05, 14:11
                Z tego co sie dowiedzialam na necie egzamin ma forme testu, a pytania sa
                rodzaju:
                ->w jakich utworach wystepuja postacie np. Benedykt Korczynski, Korowiow,
                Jagusia.
                -> w jakich utworach wystepuja miejsca badz rekwizyty: Korczyn, góra Mont
                Blanc, katafalk
                ->kto napisal: Malego Ksiecia, Mistrza i Malgorzate, Antka
                ->z jakimi epokami kojarzysz: humanizm, "obiady czwartkowe", powstanie
                styczniowe
                ->kto i w jakiej epoce napisal "Sonety krymskie"
                Jest tez do napisania cos w stylu rozprawki oraz wiersz na podstawie ktorego
                masz odpowiedziec na pytania.

O kurcze:/ Ja tez mialam 5 z polskiego, z niemieckiego i angielskiego tez 5, a
                z historii 4.... czyli identyczna sytuacja jak u Ciebie.
                Co do listy rankingowej to zalezy od wydzialu - na niektorych sa oddzielne a na
                niektorych mieszane;(
                Ja jestem glownie zainteresowana polonistyka, ciekawa jestem ile osob maja
                zamiar przyjac...... skoro tylko tych z najwyzsza punktacja a nie jak to bylo w
                zeszylych latach - wszystkich ktorzy zdadza egzamin:( To wlasnie najbardziej
                mnie stresuje:( Zdam ten egzamin a sie nie dostane:(
                • dziko85 Re: Polonistyka UWr. 18.04.05, 16:21
                  Wielkie dzięki, jestem Twoją dłużniczką :)
                  Te pytania proste jakieś...aż dziwne.

Myślę, że jak do egzaminu podejdzie wiele osób ze starą maturą, to automatycznie
                  zwiększy się limit miejsc dla nich. Mam nadzieję, że nie jest to przesadnie
                  optymistyczny punkt widzenia...Teoretycznie gdyby było 50% takich i 50% takich,
                  miejsc też byłoby po połowie. Jak to będzie w praktyce? Echh pożyjemy, zobaczymy :(

trzymaj się ciepło, pozdrawiam
                  dziko
                  • philo_sophia Re: Polonistyka UWr. 18.04.05, 18:16
                    Tak, pytania sa latwe - po prostu obowiazuje wylacznie wiedza z podstawowki i
                    liceum. Zawsze prawie wszyscy zdawali ten exam i automatycznie byli przyjeci:))
                    Tez mam nadzieje ze limit miejsc sie zwiekszy im wiecej bedzie kandydatow.
                    Watpie w to aby bylo po połowie dla jednych i drugich, chociaz to byloby
                    swietne rozwiazanie;)
                    Jak sie czegos dowiem dam znac na forum.

Karodzaj - kulturoznawstwo tez bralam pod uwage;) ale tam jest egzamin z
                    historii a mnie sie nie chce uczyc tego przedmiotu;)
                    • dziko85 Re: Polonistyka UWr. 19.04.05, 13:36
                      Hej! Zdobyłam dziś testy z ubiegłych lat : ) na gorąco spisuje co po niektóre
                      polecenia:

Przedstaw zwięźle (ale nie w punktach) tezy do rozprawki - tematy to np.
                      "Fantastyka - świat przedstawiony i konwencje gatukowe. Omów na przykładzie
                      literatury polskiej i obcej XX w.", "Satyryczny obraz rzeczywistości w
                      dramaturgii polskiej od oświecenia do modernizmu";
                      podaj charakterystykę wiersza sylabicznego (a w innych testach inny typ wiersza,
                      np. sonet);
                      co to jest stylizacja gwarowa (i znowu - w innych testach inne stylizacje -
                      archaiczna itd.)
                      dużo zadań testowych
                      ze 3 - 4 wiersze,
                      podać źródła cytatów (autor, tytuł)

mam nadzieję, że na coś się to przyda :)))

w II części zadania typu: przepisać tekst poprawiając błędy, napisać z jakiego
                      języka i okresu pochodzą podane zapożyczenia, wyjaśnić frazeologizmy, napisać
                      podanie, trochę fonetyki.
                      • philo_sophia Re: Polonistyka UWr. 19.04.05, 22:20
                        dziko85 napisała:

> Przedstaw zwięźle (ale nie w punktach) tezy do rozprawki.
                        Wlasnie, dlatego napisalam ze cos w rodzaju rozprawki. Szczerze mowiac nie wiem
                        jak to napisac, czy normalnie jak rozprawke czy bardziej jak wypracowanie?!

Z pozostalymi pytaniami,ktore podajesz nie mialabym problemu. Co do wierszy to
                        nie trzeba interpretowac ich w calosci samodzielnie, dolaczone sa do nich
                        pytania o podmiot, o znaczenie ktoregos z wersow, glowny problem, ewentualne
                        nawiazania do innych utworow czy epok.

Dziko uczysz sie juz? Bo ja jeszcze nie.
                        • dziko85 Re: Polonistyka UWr. 21.04.05, 09:29
                          Tak, dobrze mówisz. W sumie się cieszę, bo w szkole prawie wcale nie
                          analizowaliśmy wierszy (w sposób należyty :D), więc takie pytania bardzo
                          ułatwiają sprawę. Po prostu nie znam żadnego "schematu" takiej analizy, żeby
                          ując wszystko, co ważne.
                          A z tą rozprawką to nie jestem pewna. Myślę, że po zdaniu na argument, krótki
                          wstęp i zakończenie (no bo ma być zwięźle i tylko tezy czyli jakiś szkic).
                          Dodam tylko, że pojawiają się też daty (głównie z oświecenia i romantyzmu, hmm)

Uczę się. Powtarzam głównie gatunki, rodzaje i czytam lektury, których nie
                          przerabialiśmy w szkole. Te egzaminy i spodziewana duża konkurencja to główny
                          powód, dla którego przerwałam studia, więc nie mogę nawalić :)
                          Właściwie wszystkie pytania są banalne wręcz, z wyjątkiem wierszy (w szkole
                          powtarzali, że to śliski, np. na maturze, temat i taki lęk mi pozostał).
                          Ale nie martwmy się :) dostaniemy się, tu czy tam.
                          • philo_sophia Re: Polonistyka UWr. 23.04.05, 19:37
                            dziko85 napisała:

> Te egzaminy i spodziewana duża konkurencja to główny
                            > powód, dla którego przerwałam studia, więc nie mogę nawalić :)
                            A moge spytac co studiowalas?

> Właściwie wszystkie pytania są banalne wręcz, z wyjątkiem wierszy (w szkole
                            > powtarzali, że to śliski, np. na maturze, temat i taki lęk mi pozostał).
                            Ja wlasnie wierszy sie nie boje:/ tylko sen z powiek spedza mi ta "niby"
                            rozprawka

> Ale nie martwmy się :) dostaniemy się, tu czy tam.
                            Tez bym chciala byc taka optymistka jak Ty:) W zeszylm roku nie dostalam sie na
                            studia i teraz jestem podwojnie zestresowana:/
                            • philo_sophia Re: Polonistyka UWr. 23.04.05, 19:41
                              Zastanawiam sie powaznie nad etnologia, tam jest konkurs na podstawie sredniej
                              arytmetycznej z matury. Tylko nie wiem czy beda brane zarowno przedmioty z
                              ustnej i pisemnej czy tylko z pisemnej?!
                              • dziko85 Re: Polonistyka UWr. 25.04.05, 11:22
                                Hej, sorki za przerwę w odpowiadaniu, musiałam wyjechać.
                                studiowałam germanistykę. Teraz, jeśli się dostanę, będę w tym samym budynku ;-)
                                a jestem nastawiona optymistycznie, bo nie warto psuć sobie krwi zamartwianiem się. Wiele rzeczy już przez to zawaliłam, a jak podchodziłam na luzie, to się udawało : )
                                Hihi, ja myślałam i o etnologii i o kulturoznawstwie ;P mamy chyba wiele wspólnego. Nie cierpię geografii, więc dałam sobie spokój z tym pierwszym. Z tego, co wiem, to na wielu kierunkach najczęściej brało się pod uwagę ocenę lepszą, czyli jak z ustnej 5 a pisemnej 4, to patrzyli na ustną. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłam.

A. Na tych egzaminach nie zawsze była rozprawka, czasem wypracowanie (też pozbierać argumenty).
                                Słyszałam też plotkę, że będą egzaminy dla tych z nową maturą. Ale to zupełnie niesprawdzone, osobiście nie bardzo wierzę.
                                • philo_sophia Re: Polonistyka UWr. 25.04.05, 22:15
                                  dziko85 napisała:

> Z tego, co wiem, to na wielu kierunkach najczęściej brało się pod uwagę ocenę
                                  > lepszą, czyli jak z ustnej 5 a pisemnej 4, to patrzyli na ustną.
                                  Takie rozwiazanie by mnie ucieszylo;) Tylko zastanawiam sie co mozna robic po
                                  etnologii?;)

> A. Na tych egzaminach nie zawsze była rozprawka, czasem wypracowanie (też
                                  >pozbierać argumenty).
                                  Wypracowanie?Hmmmmm

> Słyszałam też plotkę, że będą egzaminy dla tych z nową maturą.
                                  Ja bylam na dniach otwartych i pani prowadzaca powiedziala ze nowi nie bede
                                  miec ZADNYCH EGZAMINOW tylko konkurs z przedmiotow maturalnych zarowno z
                                  pisemnych jak i ustnych. A wiesz co jest najgorsze? Ze nowi maturzysci moga
                                  zdawac nawet fizyke i matematyke i dostac sie bez problemu na polonistyke!!!!!!
                                  To stwierdzenie mnie dobilo:( To naprawde jest niesprawiedliwe! Glownie w
                                  stosunku do nas czyli starych maturzystow! Przyznam ze byly osoby ktore mowily
                                  ze beda wlasnie zdawac matme..
                                  Zaczela mnie zastanawiac kolejna sprawa - rejestracji przez net. Na czesci
                                  kierunkow UWr trzeba sie wlasnie w ten sposob "zalogowac" by byc dopuszczonym
                                  do rekrutacji, a jesli ktos nie ma w domu netu, jego obowiazkiem jest dokonac
                                  takiej rejestracji w danym instytucie "pod okiem pracownika":/ Ciekawe czy nas
                                  tez to obejmuje?!
                                  • dziko85 Re: Polonistyka UWr. 28.04.05, 09:25
                                    Tak, nas to obowiązuje, i obecnych studentów też:

"Rozpoczęto tworzenie centralnego systemu komputerowego, którego zadaniem będzie pełna informatyzacja toku studiów na naszej uczelni. Pierwszym krokiem będzie utworzenie indywidualnych kont bankowych dla studentów, na które będą przekazywać wszystkie swoje zobowiązania finansowe wobec Uczelni. Poniższy komunikat dotrze drogą pocztową do każdego studenta studiów zaocznych i wieczorowych jeszcze przed końcem stycznia, tak aby wpłaty za najbliższy semestr trafiały już na te nowe konta. O nowych kontach zostaną poinformowani również studenci studiów dziennych. (...)
                                    Następnym etapem prac będzie przygotowanie elektronicznej rejestracji kandydatów na studia. System ten powinien zacząć działać na przełomie marca i kwietnia, a informacja o nim dotrze do wydziałów jeszcze przed akcją "Drzwi Otwartych", aby można było poinformować o nim uczniów zainteresowanych studiowaniem w naszej Uczelni."
                                    • philo_sophia Re: Polonistyka UWr. 14.05.05, 16:19
                                      Hej dziko!
                                      Przepraszam ze tak dlugo sie nieodzywalam:( Nie wiem czy czytasz jeszcze to
                                      forum.. Obiecalam ze jak sie czegos dowiem dam znac -> egzamin odbedzie sie w
                                      jednym dniu a nie jak to bylo w poprzednich latach w ciagu 2 dni. Najpierw ma
                                      byc czesc jezykowa a nastepnie historyczna. Godzina standardowa czyli 9.
                                      Pzdr

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka