Dodaj do ulubionych

Wrażliwość prokuratora

15.03.21, 11:35
Prokuratura wszczęła z urzędu śledztwo o znieważenie Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego na forum "Wyborczej". Panowie czują się poniżeni.
Śledztwo toczy się ze słynnego art. 212 kodeksu karnego, wielokrotnie krytykowanego przez PiS, gdy partia ta była w opozycji, a używanego do ścigania za publiczne wypowiedzi i teksty dziennikarzy, działaczy politycznych i innych osób.
Chodzi o komentarze do 4 artykułów.
"Niezależni prokuratorzy zsyłani kilkaset kilometrów od domów za krytykę Ziobry" [„Wyborcza”, 18 stycznia 2021 r.],
"W rządzie wojna o szczepienia. Dworczyk wyciął prokuratorów, Ziobro się postawił" [19 stycznia 2021 r.],
"Minister Zbigniew Ziobro musi przeprosić sędzię Beatę Morawiec" [20 stycznia],
"Giertych ściga Święczkowskiego. Chce roku więzienia dla prokuratora krajowego" [19 stycznia].

Znieważające :) komentarze, np.
"Sku...ały miękiszon! Mam nadzieję, że mimo niesprzyjających okoliczności uda się Was w końcu posadzić tam, gdzie Wasze miejsce."

"ZZ jeździ opancerzoną furgonetką już drugi raz widziano go jak wysiada z tej rządowej limuzyny, a przyjdzie jeszcze pora, że będzie musiał przeprosić wszystkich obywateli RP za swoje bandyckie wyczyny"

"Prezydent Majchrowski już prawie 20 lat temu mówił, że Ziobro jest niezwykle niebezpiecznym człowiekiem. Miał rację."

wyborcza.pl/7,75398,26880188,prokuratura-na-uslugach-ziobry-i-swieczkowskiego-chce-scigac.html#s=BoxWyboImg3Obserwuj wątek
  • witek.bis Re: Wrażliwość prokuratora 15.03.21, 11:42
   Jeśli Ziobro zamierza ścigać za zdanie:

   "Prezydent Majchrowski już prawie 20 lat temu mówił, że Ziobro jest niezwykle niebezpiecznym człowiekiem. Miał rację."

   to tym samym przyznaje, że zarówno Majchrowski, jak i autor komentarza nic a nic się nie mylili.
   • aniechto.only Re: Wrażliwość prokuratora 16.03.21, 07:21
    witek.bis napisał:

    > Jeśli Ziobro zamierza ścigać za zdanie:
    >
    > "Prezydent Majchrowski już prawie 20 lat temu mówił, że Ziobro jest niezwykl
    > e niebezpiecznym człowiekiem. Miał rację."

    >

    Jeżeli Ziobro pozywa za to zdanie anonimowego internauty , to tym bardziej powinien pozwać swojego "kolegę" Jacka Kurskiego :

    "Kura" mówił o Ziobrze , że jest on "leszczykiem o charyzmie trzęsącej się galarety, któremu co chwile trzeba zmieniać pieluchę".

    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22106052,zbigniew-ziobro-tak-leszczyk-o-charyzmie-galarety-stal-sie.html
    • margit49 Re: Wrażliwość prokuratora 16.03.21, 09:43

     > wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22106052,zbigniew-ziobro-tak-leszczyk-o-charyzmie-galarety-stal-sie.html

     jeden z komentarzy pod artykułem

     Młody Zbyszek jeszcze na studiach donosił na kolegów. Nagrywał ich potajemnie, urządzał prowokacje (takie ówczesne CBA). A więc to nie jest nagła przypadłość, która wystąpiła w ostatnich latach, ale ma swoje korzenie jeszcze w dzieciństwie. Był słabym studentem i dobrze zapamiętał sobie tych, którzy wystawiali mu oceny. Znana i znakomita pani prokurator, Małgorzata Wilkosz-Śliwa wystawiła mu nie najlepszą ocenę, gdy starał się o aplikację. Potem jako rzecznik prokuratury toczyła z posłem Ziobro twarde polemiki w Telewizji wykazując mu niekompetencję, czy wręcz ignorancję. Gdy został ministrem sprawiedliwości zesłał ją - prokuratora Prokuratury Generalnej - do prowincjonalnej prokuratury, wytoczył bez powodu sprawę dyscyplinarną i próbował wykończyć psychicznie.
   • adam.eu Re: Wrażliwość prokuratora 16.03.21, 19:55
    witek.bis napisał:

    > Jeśli Ziobro zamierza ścigać za zdanie:
    >
    > "Prezydent Majchrowski już prawie 20 lat temu mówił, że Ziobro jest niezwykl
    > e niebezpiecznym człowiekiem. Miał rację."


    Zakładam, że przynajmniej za to zdanie nie będą będą ścigać, ale będą pamiętać, że takie zdanie padło, kto go powiedział i kto powtórzył. Jak ktoś jest zawzięty i ma taką władzę.
   • margit49 Re: Wrażliwość prokuratora 15.03.21, 23:00
    adam.eu napisał:

    > Czy i kiedy było z URZĘDU prowadzone śledztwo z osławionego art. 212 KK?
    > Jakie było stanowisko tych panów w sprawie likwidacji powyższego artykułu KK?
    > Wie ktoś.?
    >
    Z urzędu nie, tylko na podstawie zawiadomienia osoby prywatnej.
    Nawet za czasów rządów PiS prokuratura odmówiła prowadzenia z urzędu śledztw z zawiadomienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego i szefowej TK Julii Przyłębskiej. Oboje domagali się ścigania (również z art. 212) autorów tekstów w "Wyborczej" i oboje dostali odpowiedź odmowną. Oraz pouczenie, że mogą ze swoją sprawą
    iść do sądu
    Chcieliśmy wiedzieć, czy za doniesieniem stoją bezpośrednio Ziobro i Święczkowski. Rzecznik najpierw oświadczył, że nie zna naszego tekstu, bo "nie ma wykupionego dostępu do Wyborcza.pl", a gazety papierowej nie kupuje (prokuratury w całej Polsce mają zakaz prenumeraty "Wyborczej" i szeregu innych niezależnych mediów). Ale zaraz potem okazało się, że coś jednak musiał przeczytać, bo odpowiedział, że śledztwo toczy się "z zawiadomienia osoby prywatnej". Jej tożsamości nie można ujawnić. Pytany, dlaczego prokuratura zdecydowała się wszcząć sprawę z urzędu, rzecznik powiedział, że stoi za tym "ważny interes społeczny".

    wyborcza.pl/7,75398,26882933,urzedowe-sledztwo-z-prywatnego-doniesienia.html#s=BoxWyboImg2

   • sverir Re: Wrażliwość prokuratora 16.03.21, 07:09
    "Czy i kiedy było z URZĘDU prowadzone śledztwo z osławionego art. 212 KK?"

    Pytasz ogólnie? Były takie przypadki, choć są rzadsze od jednorożca.

    Natomiast jakie było stanowisko panów? Ha! Nie wiem jak panowie, ale partia rządząca przez lata krytykowała art. 212 kk. Sam Pan Prezes oświadczył, że jest zdecydowanym przeciwnikiem tego przepisu i zapowiadał złożenie stosownego projektu ustawy. Jak widać energii wystarczyło im do momentu przejęcia władzy.

  • edico Re: Wrażliwość prokuratora 16.03.21, 00:04
   Typowy pisizm zajmujący się jedynie swoimi ambicjami a nie materialnymi przekrętami. Niestety przynajmniej cześć sądów na dzień dzisiejszy wybiera przedłużanie procesów sądowych w miejsce zajęcie stanowiska wobec udokumentowanych faktów. Brak mi jest podstaw ku temu, by oceniać zasady funkcjonowania sądownictwa w Polsce, ale nie mam żadnych podstaw ku temu, by oceniać jego funkcjonowanie pozytywnie z punktu widzenia ochrony interesów poszkodowanego. Gra na ochronę interesów ściganego nawet przez Urząd skarbowy nie jest tym czego w dobrej woli mógłbym spodziewać się po niby państwowym systemie organizacji systemu sprawiedliwości.
   Jeszcze nie zdobyłem się na to, by skutecznie wziąć własne sprawy we własne ręce opłacając gangsterów w miejsce opłacania sądów. Jeśli coś jest nie tak, to na pewno nie obrona własnych interesów pozbawiona rzeczywistej ochrony sądowej. Jeszcze nie wiem, co zrobię później, ale na pewno nie opłacę kolejnego już okresu sprawiedliwości realizowanej przez sądy.
   Mówiąc szczerze, mam w serdecznym poważzniu to, co robi PiS z sądami. Mnie interesuje zupełnie inna broszka zupełnie nie licująca z linią Prawa i Sprawiedliwości.
  • aniechto.only Re: Wrażliwość prokuratora 16.03.21, 07:10
   Z uzasadnienia wyroku uniewinniającego oskarżonego przez młodego Ziobrę kolegę:

   „W postępowaniu pokrzywdzonego zauważa się eskalację stanowiska prezentującego nienawistny stosunek do oskarżonego do tego stopnia, że w ostatniej fazie procesu w obręb podejrzeń adresowanych do oskarżonego Zbigniew Ziobro włącza elementy polityki i światopoglądu, a nawet przestępcze. Podejrzewa oskarżonego o usiłowanie włamania do mieszkania, co wskazuje na zupełne stępienie racjonalnego myślenia pokrzywdzonego. Ta irracjonalność udzieliła się również bratu pokrzywdzonego, który nie znając osobiście oskarżonego, rozpoznaje nawet jego głos przez porównanie go z odtwarzanym głosem z magnetofonu”.

   "Ponad 20 lat temu sędzia dr Andrzej Zachuta pisał o irracjonalności sposobu myślenia Ziobry, o bezsensownym włączaniu do sprawy elementów polityki i światopoglądu, o stępieniu racjonalnego myślenia. Nie za mocno pan się wyraził? – pytamy dziś Zachutę, sędziego w stanie spoczynku. Mówi, że nie ma w zwyczaju komentować swoich wyroków. Powie tylko tyle: – Jeśli tak napisałem, to miałem ku temu poważne powody i dowody."

   www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1739424,1,studenckie-sledztwo-zbigniewa-ziobry.read

   Czym skorupka za młodu...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka