Dodaj do ulubionych

AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE

IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 03.06.01, 17:25
Dyskusje wokół zbrodni w RADZIŁOWIE I JEDWABNEM, gdzie Polacy spalili żywcem
swych żydowskich sąsiadów, przypominają - niestety - że w III Rzeczypospolitej
antysemityzm i brak tolerancji dla innych jest stale żywy. Nie umiemy sobie
uświadomić, że Polacy mogli być ofiarami (wszyscy!) zbrodni hitlerowskich, ale
także katami (niektórzy, nieliczni!).I to nie tylko wobec Żydów, ale i wobec
innych (Niemców, Ukraińców) a także i przede wszystkim - wobec braci swych
Polaków.
Dziwna rzecz: ANTYSEMITYZM BEZ ŻYDÓW! Czy to tylko polski fenomen?
Proszę o Państwa opinie.
Z poważaniem
Mariusz Dawid Dastych
starm@poczta.onet.pl
2001-06-03 niedziela
Obserwuj wątek
    • Gość: Marek Re: AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE IP: *.vf.shawcable.net 03.06.01, 19:20
      Do Dawida, Ja naprawde lubie intelectualny kunszt dziennikarski, niestety pana
      przyklad nie zalicza sie do tego grona. Jest zenujace dla dziennikarza (Dawida)
      posiadac tak plytka wiedze i brak elementarnch zasad dzienikarstwa. Z czym Pan
      che sie podzielic na ty forum????. Pozdrawiam
      • Gość: Berg AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU U ZYDOW IP: *.ipt.aol.com 05.06.01, 19:03
        od Berga : DO WSZYSTKICH MANIPULATOROW SLOWEM "ANTYSEMITA"
        Autor: Gość portalu: Berg
        --------------------------------------------------------------------------------


        Zydzi stanowia 8% narodów semickich, które na ogól nie budza takich emocji
        jak Zydzi.

        Zydzi to pojecie zawlaszczyli do okreslenia antyzydowskosci i ono funkcjonuje
        pod pojeciem antysemityzmu. Antysemityzm jest zupelnie inaczej rozumiany przez
        Zydów i nie-Zydów. Na ogól uwazamy zgodnie z zasadami logiki, ze antysemita
        jest ten, kto nienawidzi Zyda tylko dlatego, ze jest Zydem, dopuszcza sie
        lzenia i wysmiewania narodu zydowskiego, jego kultury i tradycji, tylko
        dlatego, ze jest inna i mu obca.

        Natomiast Zydzi za antysemitów uwazaja juz tych, którzy krytykuja
        postepowanie Zydów, potepiaja ich wystepki, a zwlaszcza gdy opowiadaja sie za
        tym, aby naród byl w swoim panstwie gospodarzem: Rosjanin w Rosji, Polak w
        Polsce, Niemiec w Niemczech. Cyceron byl uwazany za antysemite tylko
        dlatego, ze bronil w sadzie kogos, kogo Zydzi oskarzali.

        Na poczatku Polski Ludowej wystarczylo rozpoznawac Zyda, aby byc antysemita,
        a to oznaczalo powazne przykrosci, nierzadko utrate wolnosci a czasem i
        zycia.
        Jak sie zdaje, wiele racji miala Maria Dabrowska - autorka skadinad bardzo
        przychylnie nastawiona do Zydów - która stwierdzila, ze “trzeba zycie oddac
        za Zyda, aby nie narazic sie na zarzut antysemityzmu".

        W amerykanskich mass-mediach Zydzi zamieszkujacy Polske przed wojna
        pokazywani sa jako prawdziwi dobroczyncy panstwa, zasobni, szlachetni i
        madrzy. Oczywiscie, jest to bzdura. Zaden film, zadna powiesc nie pokazuje
        Zyda takim, jakim go np., pokazal Szekspir w “Kupcu weneckim", czy J.I.
        Kraszewski w powiesci “Zyd".
        Pomija sie tez milczeniem zdecydowanie antypanstwowa dzialalnosc
        Zydów-komunistów. Nikt nigdy i nigdzie nie pokazuje Zyda przestepcy,
        kryminalisty.
        Czyzby takich nie bylo? A moze stanowili tak nikly procent, ze w ogóle nie
        warto o tym wspominac?
        W koncu, czy walczacych dzisiaj o swoja tozsamosc narodowa Palestynczykow -
        nalezacych rowniez do ludow semickich - mozna posadzic o "antysemityzm" ?

        Czyzby samo to slowo nie bylo absurdalnie znieksztalcone dla powodu osiagniecia
        pewnych z gory zamierzOnych celow ?

        Zastanowcie sie nad w/w pojeciem glebiej , zanim
        je komus znow przykleicie.
    • Gość: Marek Re: AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE IP: *.vf.shawcable.net 03.06.01, 19:21
      Do Dawida, Ja naprawde lubie intelectualny kunszt dziennikarski, niestety pana
      przyklad nie zalicza sie do tego grona. Jest zenujace dla dziennikarza (Dawida)
      posiadac tak plytka wiedze i brak elementarnch zasad dzienikarstwa. Z czym Pan
      che sie podzielic na ty forum????. Pozdrawiam
    • Gość: Berg Re: AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE IP: *.proxy.aol.com 03.06.01, 20:03
      Przesledz polska historie , pacanie , to sobie uswiadomisz antypolska
      dzialalnosc wiekszosci Zydow podczas powstan i zaborow i nie bedziesz sie
      dziwil ze Polacy nie daza zdrajcow zbytnia sympatia .
      • Gość: paul Re: AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE IP: 203.202.95.* 04.06.01, 08:14
        Gość portalu: Berg napisał(a):

        > Przesledz polska historie , pacanie , to sobie
        uswiadomisz antypolska
        > dzialalnosc wiekszosci Zydow podczas powstan i zaborow
        i nie bedziesz sie
        > dziwil ze Polacy nie daza zdrajcow zbytnia sympatia .

        Mariusz nie jest pacanem, za to ty jestes poldebilem,
        Berg.
      • Gość: snajper Re: AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE IP: 10.10.130.* / *.stoen.waw.pl 05.06.01, 19:13
        Chyba masz na myśli wersję historii Polski napisaną przez chłopców
        Tejkowskiego ? Chociąz oni to chyba by musieli ja komuś podyktować, bo z
        pisaniem to u nich podobno krucho.
    • Gość: MK Re: AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE IP: *.proxy.aol.com 03.06.01, 20:11
      A czy twierdzisz ze Izrael jest wolny od antypolskosci? Dal temu wyraz JAWNY
      atak Knesetu na polska dyplomacje podczas ostatniej wizyty MSZ w Izraelu .
      W Polsce nie ma jawnych atakow rzadowych na dyplomacje zydowska.
    • Gość: CCC Chcę się trochę oddalić od schematów. IP: 213.77.91.* 04.06.01, 11:55
      Gość portalu: Dawid napisał(a):

      Gość portalu: Dawid napisał(a):

      I nie sprowadzać konfliktu pomiędzy Polakami i Żydami jedynie do antysemityzmu
      i antypolonizmu. Jezeli wszystkie różnice pomiędzy nami zostaną sprowadzone do
      rasizmu to nasz dialog zostanie poważnie utrudniony. Myślę ,że Żydzi powinni
      rozmawiać z Polakami a nie z "polskimi antysemitami" i ,że patrząc na nas
      powinini widzieć normalnych ludzi którzy czasami mają rację (a czasami nie) a nie
      tylko "nienormalny naród zmagający się z problemami przeszłości".
      A co do JEDWABNEGO to stanowi ono jakąś część naszej historii ale nie są CAŁĄ
      NASZĄ HISTORIĄ. Chciałbym żeby ktoś obiektywnie ocenił rozmiary kolaboracji
      zdrady i morderstw w czasie II WS. Bez obiektywnej oceny rozmiarów tego zjawiska
      i bez porównania z innymi narodami możemy co najwyżej głosić propagandowe
      slogany. Myślę ,że Polacy potrzebują badań i ustalenia prawdy.

      Ps. Po przeczytaniu we wczorajszej wyborczej artykułu „Sprawiedliwi” gdzie Leon
      Wieseltier nazwał wspomnienie o Polskich ofiarach II WS „zwykłą polską
      apologetyką” dochodzę do wniosku, że Żydzi także potrzebują prawdy (a może
      nawet bardziej niż my).



      Pozdrowienia CCC
      • Gość: eres Re: Chcę się trochę oddalić od schematów. IP: 212.244.106.* 07.06.01, 09:33
        Gość portalu: CCC napisał(a):

        > Gość portalu: Dawid napisał(a):
        >
        > Gość portalu: Dawid napisał(a):
        >
        > I nie sprowadzać konfliktu pomiędzy Polakami i Żydami
        jedynie do antysemityzm
        > u
        > i antypolonizmu. Jezeli wszystkie różnice pomiędzy
        nami zostaną sprowadzone do
        > rasizmu to nasz dialog zostanie poważnie utrudniony.
        Myślę ,że Żydzi powinni
        > rozmawiać z Polakami a nie z "polskimi antysemitami"
        i ,że patrząc na nas
        > powinini widzieć normalnych ludzi którzy czasami mają
        rację (a czasami nie) a n
        > ie
        > tylko "nienormalny naród zmagający się z problemami
        przeszłości".

        Faktem jest jednak, że to normalny naród musi uporać się
        ze swoją przeszłością. A służy temu właśnie dialog.

        > A co do JEDWABNEGO to stanowi ono jakąś część naszej
        historii ale nie są CAŁĄ
        > NASZĄ HISTORIĄ.

        Ale jakże straszną część, zwłaszcza że będącą skutkiem
        naszej choroby narodowej - ksenofobii.

        Chciałbym żeby ktoś obiektywnie ocenił rozmiary
        kolaboracji
        > zdrady i morderstw w czasie II WS. Bez obiektywnej
        oceny rozmiarów tego zjawisk
        > a
        > i bez porównania z innymi narodami możemy co najwyżej
        głosić propagandowe
        > slogany. Myślę ,że Polacy potrzebują badań i
        ustalenia prawdy.

        Podpisuję się pod tym obiema rękami, ale który z
        historyków posiadł patent na obiektywny opis historii?
        Tylko nieliczni opierają się pokusie subiektywnej oceny
        faktów historycznych. Z reguły jednak im się to nie
        udaje, dla przykładu choćby tacy znani, jak prof.
        Strzembosz z jednej, a prof. Gross z drugiej strony.
        Czego nie można powiedzieć o prof. Szarocie, który wg
        mnie wykazuje duży obiektywizm. Zapewne i nin. moja,
        zwykłego czytelnika nieskromna ocena tych historyków nie
        jest obiektywna.
        >
        > Ps. Po przeczytaniu we wczorajszej wyborczej
        artykułu „Sprawiedliwi”
        > ; gdzie Leon
        > Wieseltier nazwał wspomnienie o Polskich ofiarach II
        WS „zwykłą polską
        > apologetyką” dochodzę do wniosku, że Żydzi także
        potrzebują prawdy (a m
        > oże
        > nawet bardziej niż my).
        >
        >
        >
        > Pozdrowienia CCC

    • Gość: Indris Re: Wyjątkowość antysemityzmu w Polsce IP: *.ibspan.waw.pl 05.06.01, 16:51
      Dawid pisze: "Dziwna rzecz: ANTYSEMITYZM BEZ ŻYDÓW! Czy to tylko polski fenomen? "

      Chyba tylko polski. Dla antysemity klasycznego Żyd jest wrogiem. Dla współczesnego antysemity
      polskiego WRÓG JEST ŻYDEM. W wielu krajach istniały i istnieją konflikty z Żydami, jak zresztą z
      każdą grupą etniczną czy religijną. Ale, o ile wiem w żadnym innym kraju nie wynajduje się Żydów
      wśród ludzi, którzy nimi się nie czują. Na tym forum można znaleźć "listy Żydów" (specjalizuje się w
      nich m.in. niejaki Berg), gdzie znajdują się chyba wszytkie nazwiska osób czynnych w życiu
      publicznym. W inych krajach dla zdeprecjonowania nielubianego polityka nazywa się go złodziejem,
      defraudantem, erotomanem - w Polsce nazywa się go Żydem. Przeciwko Clintonowi prowadzona była
      w USA bezpardonowa kampania, ale gwiazd Dawida na jego podobiznach nikt nie malował. W
      Polsce te gwiazdy malowano na podobiznach już chyba wszystkich polityków. Dla wyjaśnienia tego
      zjawiska trzebaby sięgnąć do psychopatologii społecznej, bo racjonalnie wyjaśnić się nie da.
      • Gość: snajper Re: Wyjątkowość antysemityzmu w Polsce IP: 10.10.130.* / *.stoen.waw.pl 05.06.01, 19:15
        Bardzo dobrze napisane. Polakiem jest ten, co się za Polaka uważa. Żydem jest
        ten, kogo MY Żydem nazwiemy. :))
    • Gość: eres Re: AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE IP: 212.244.106.* 07.06.01, 08:49
      Dla rozumnego człowieka jest rzeczą niepojętą, że mimo śladowej obecności w
      Polsce obywateli pochodzenia żydowskiego, mimo tragicznych doświadczeń zagłady,
      która dokonała się przeciż na oczach Polaków, antysemityzm nie wygasł, a śmiem
      twierdzić - choćby na podstawie wielu wypowiedzi w nin. forum - niewiele się w
      naszym kraju w tym względzie zmieniło. Odnosi się nawet wrażenie, że nadal
      istnieje "grunt" do powtórki nieszczęsnych wydarzeń z łomżyńskiego. Wprawdzie
      po wojnie nasze mniejszości narodowe zmalały, ale wrogość do pozostałej resztki
      pozostała. Wątpliwości? A choćby niedawny pogrom Romów w Mławie, a liczne
      antysemickie wypowiedzi niektórych polityków i duchownych (nazwiska jednych i
      drugich są nam świetnie znane). Jako katolik rad jestem, że jest i bardzo wiele
      naszych duchownych, jak choćby ks.ks. b-pi Muszyński, Życiński, Pieronek,
      ks.ks. (św.pam.)Tischner, Czjkowski, Musiał (że już nie wspomnę potępienia
      antysemityzmu przez Ojca św.), których stanowcze stanowisko daje nadzieję, że
      może następne pokolenia wyzbędą się efektu "wyssania ksenofobii z mlekiem
      matek".
    • Gość: eres Re: AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE IP: 212.244.106.* 07.06.01, 09:36
      Dla rozumnego człowieka jest rzeczą niepojętą, że mimo śladowej obecności w
      Polsce obywateli pochodzenia żydowskiego, mimo tragicznych doświadczeń zagłady,
      która dokonała się przeciż na oczach Polaków, antysemityzm nie wygasł, a śmiem
      twierdzić - choćby na podstawie wielu wypowiedzi w nin. forum - niewiele się w
      naszym kraju w tym względzie zmieniło. Odnosi się nawet wrażenie, że nadal
      istnieje "grunt" do powtórki nieszczęsnych wydarzeń z łomżyńskiego. Wprawdzie
      po wojnie nasze mniejszości narodowe zmalały, ale wrogość do pozostałej resztki
      pozostała. Wątpliwości? A choćby niedawny pogrom Romów w Mławie, a liczne
      antysemickie wypowiedzi niektórych polityków i duchownych (nazwiska jednych i
      drugich są nam świetnie znane). Jako katolik rad jestem, że jest i bardzo wiele
      naszych duchownych, jak choćby ks.ks. b-pi Muszyński, Życiński, Pieronek,
      ks.ks. (św.pam.)Tischner, Czjkowski, Musiał (że już nie wspomnę potępienia
      antysemityzmu przez Ojca św.), których stanowcze stanowisko daje nadzieję, że
      może następne pokolenia wyzbędą się efektu "wyssania ksenofobii z mlekiem
      matek".
      • Gość: polek Re: AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 07.06.01, 23:38
        Nadaje się Pan do pracy w Ministerstwie Prawdy. Jaki poziom wiedzy.
        Znajomość czołowych, dyzurnych autorytetów zapewne i ich dzieł. Jaki ja
        jestem malutki przy takiej tęgej głowie. Zazdroszczę!
        Mimo wszystko życzę Panu osiągnięcia jeszcze większych sukcesów.
      • Gość: dawid Re: AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 10.06.01, 19:14
        Dziękuję Panu za wypowiedź. Niestety, najczęściej zamiast dyskusji i argumentów
        spotykam się z wyzwiskami. Racjonalne myślenie nie jest w Polsce zbyt częste.
        Pozdrawiam Pana i życzę wszystkiego najlepszego.
        Mariusz Dawid Dastych
        starm@poczta.onet.pl
        2001-06-10 niedziela
    • Gość: Hiacynt ANTYSEMITYZM czy ANTYJUDEIZM? A ANTYPOLONIZM IP: *.klodzko.sdi.tpnet.pl 07.06.01, 09:45
      Pozdrawiam.
      Pojęcie trzeba zdefiniować. Hiacynt
    • Gość: Antyzyd? Re: AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE IP: 212.106.184.* 07.06.01, 09:53
      Gość portalu: Dawid napisał(a):

      > Dyskusje wokół zbrodni w RADZIŁOWIE I JEDWABNEM, gdzie Polacy spalili żywcem
      > swych żydowskich sąsiadów, przypominają - niestety - że w III Rzeczypospolitej
      > antysemityzm i brak tolerancji dla innych jest stale żywy. Nie umiemy sobie
      > uświadomić, że Polacy mogli być ofiarami (wszyscy!) zbrodni hitlerowskich, ale
      > także katami (niektórzy, nieliczni!).I to nie tylko wobec Żydów, ale i wobec
      > innych (Niemców, Ukraińców) a także i przede wszystkim - wobec braci swych
      > Polaków.
      > Dziwna rzecz: ANTYSEMITYZM BEZ ŻYDÓW! Czy to tylko polski fenomen?
      > Proszę o Państwa opinie.
      > Z poważaniem
      > Mariusz Dawid Dastych
      > starm@poczta.onet.pl
      > 2001-06-03 niedziela


      Przez taą sprawę z Jedwabnem stanę się prawdopodobnie antysemitą bez żydów.
      Dodatkowo przekonują mnie do tego skradzione przez Żydów freski Schulza
      oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie, która uświadamia mi, że Żydzi nie dogadają
      się z żadnym narodem tak długo, jak będą uważać, że są PĘPKIEM ŚWIATA.




      • Gość: Slawek K Re: AKTUALNOŚĆ ANTYSEMITYZMU W POLSCE IP: *.cvx15-bradley.dialup.earthlink.net 08.06.01, 04:25
        wiersz Juliana Tuwima (1937)
        POETA ZAZDROSCI PEWNEMU LITERATOWI IMIENIEM STAS, ZE JEST SARMATA,
        ON ZAS ZYDEM JEST PARCHATYM TAKOZ OBOJEJ STRON ZYWOT WIERNIE OPISANY

        Szczesliwy, po trzykroc szczesliwy ten Stas!
        Ma oczki jak polne blawatki,
        I nosek ma sliczny, i wlosy jak paz,
        I lniane, wloscianskie ma szatki.
        Stasiowa babusia szlachecki ma herb,
        A moja - z najgorszych gudlajow:
        Majafestand? Goldfeld? Czy Silberger?
        Sam nie wiem, lecz cos w tym rodzaju.
        U Stasia na stole korowaj i miod,
        Za stolem - ataman Wasiutko,
        A u mnie - Grycendber i maca, i brud,
        I Josele Wyttlyn (ten z brodka).
        U Stasia w swietlicy rycerzyk i kmiec,
        I Kostia Galczynski z ryngrafem,
        A u mnie w boznicy bolszewik i sledz,
        I Ajzyk Slonimsker za szafem.
        U Stasia gdzie spojrzec, to kontusz i kord,
        Sam Mordorf obdarza go laska,
        A u mnie od strasznych az roi sie mord
        (Plus mord rytualny przed Pascha).
        Stas duchem jest wzniosly, ideal ma swoj,
        To dusza szlachetna i czysta,
        A ja jestem Zyd, jestem swinia i zboj,
        I ach! nasermaterialista.
        U Stasia w glowinie porzadek i lad,
        Pogodnie, przyjemnie i rowno,
        Ja - w glowie zydowskiej i w sercu mam jad,
        Szmoncesik, geszefcik i g...
        Jak Stas powie "Stas" - to jest "Stas",
        a nie "Stasz", A ja - te akcenty mam "nasze",
        Ulituj sie Staszu, i pomyszl i zwaz!
        Pszakrew, ja sze martwie z tym Staszem!
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka