Dodaj do ulubionych

Serdeczne życzenia :)

01.10.09, 09:46
Na całym świecie, także w Polsce, systematycznie rośnie populacja wegetarian (osób rezygnujących z jedzenia mięsa). Co sprawia, że coraz więcej osób rezygnuje z typowego schabowego, parówki czy pieczonego kurczaka? Niektórzy tłumaczą to względami etycznymi, inni ekologicznymi, jeszcze inni robią to dla zdrowia. Czy mają rację? Czy wegetarianizm rzeczywiście służy zdrowiu?

Otóż, jak najbardziej :)

Znane badania dotyczące zdrowotnych właściwości diety roślinnej przeprowadził dr Dean Ornish - światowej sławy doktor medycyny, zajmujący się propagowaniem zdrowego stylu życia i profilaktyką chorób układu krążenia. Okazało się, że stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce, z wyeliminowaniem mięsa i tłuszczów zwierzęcych, połączone z lekką aktywnością fizyczną, przyniosło znaczną poprawę stanu zdrowia badanych – między innymi: obniżenie poziomu "złego" cholesterolu, zwiększenie się obwodu tętnic (czyli cofnięcie się miażdżycy!), obniżenie ciśnienia tętniczego i masy ciała.

Medycyna dysponuje dowodami na to, że spożywanie mięsa ma wpływ na powstawanie nowotworów, zwłaszcza raka okrężnicy i odbytu. Badania dowiodły, że dzięki diecie bezmięsnej można uniknąć aż 90% przypadków zachorowań na raka!

Niemieckie Centrum Leczenia Nowotworów na podstawie długoterminowych badań stwierdziło, ze wegetarianie żyją o ponad 21 lat dłużej niż wynosi przeciętna długość życia.

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne i Dietetycy Kanady wyrażają stanowisko, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i zapewniają korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. Dobrze zaplanowana dieta wegańska oraz inne rodzaje diet wegetariańskich są odpowiednie dla wszystkich etapów życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa oraz dorastania!

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu.
Z tej okazji życzę wszystkim wegetarianom wytrwałości na szlachetnej drodze życia - a wszystkim nie wegetarianom duuużo słonecznych uśmiechów i codziennego spokoju:)

www.eatright.org/cps/rde/xchg/ada/hs.xsl/advocacy_933_ENU_HTML.htm
Obserwuj wątek
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka