jaga_22
26.05.13, 17:29
Od nowego roku abonament radiowo-telewizyjny będzie wyższy. Nie każdy musi go jednak płacić. Ustawa o abonamencie zwalnia z obowiązku uiszczania opłaty nie tylko emerytów.
Uwaga! To, że mamy na przykład 65 lat i emeryturę 1200 zł nie sprawia, że możemy przestać płacić abonament. O nabyciu prawa do zwolnienia z opłat musimy zawsze - ale to zawsze - powiadomić Pocztę Polską. Ta kwestia budzi mnóstwo kontrowersji, bo wiele osób wychodzi z założenia, że nabycie prawa, jest równoznaczne z tym, że nie muszą płacić. Tymczasem jeśli poczty nie zawiadomimy i przestaniemy płacić za radio i telewizor, to po pewnym czasie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do spółki z urzędem skarbowym zgłoszą się do nas z wezwaniem zapłaty. W skrajnym przypadku do naszych drzwi może zapukać komornik.
Prawo jest tak skonstruowane, że płacimy abonament od gospodarstwa domowego. Jeśli więc mieszkamy z babcią uprawnioną do ulgi, to my też będziemy mogli oglądać telewizję za darmo. Inny przypadek dotyczy osób mających dwa mieszkania, np. jedno w Warszawie i drugie na działce pod miastem. Choć w każdym stoi telewizor i radio, to jednak abonament opłacamy tylko jeden.
finanse.wp.pl/kat,104130,title,Abonament-RTV-oni-nie-musza-placic,wid,15677571,wiadomosc.html