ewoj1 25.11.03, 18:16 Wiosną posadziłam młode "patyki" ok. 20-40 cm karagany, chciałabym aby się rozkrzewiły i utworzyły z czasem żywopłot - czy i kiedy je należałoby przycinać? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
jerzy.wozniak Re: karagana 27.11.03, 11:19 Witam na forum Gazety! Karaganę sadzimy w jednym lub dwóch rzędach na przemian przeznaczając 33-4 krzewy na 1mb żywopłotu. Zaczynamy je formować, jak wszystkie żywopłoty z roślin gubiących liście, zaraz po posadzeniu. Przycinając je na wysokość około 20 cm, bez względu na to, jak są duże. Zaniedbanie takiego cięcia w pierwszych latach kształtowania żywopłotu powoduje słabsze zagęszczanie się jego dolnych partii a co za tym idzie szybsze łysienie dolnych części. Drugie cięcie wykonujemy wiosną następnego roku, zostawiając 20-25 cm ostatniego przyrostu. Podobnie postępujemy przez kilka lat. Gdy żywopłot osiągnie wymaganą wysokość zostawiamy corocznie tylko 2-3 cm ostatniego przyrostu. Cięcie zasadnicze należy wykonujemy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Rośliny wrażliwe przycinamy później zależnie od pogody. W przeciwnym razie młode przyrosty mogą być uszkodzone przez mróz. Pamiętaj że prawidłowo ukształtowany żywopłot powinien się nieco zwężać ku górze sprawia to że do dolnych liści dostaje się więcej słońca i są one bardziej gęste i przedwcześnie nie opadają. Podłoże wokół krzaków powinno być regularnie ściółkowanie, aby nie zarastało trawą i chwastami utrudniającymi wzrost młodych krzaków. Jeszcze dziś postaram się umieścić na fotoforum rysunki takiego cięcia Pozdrowienia, Jerzy Woźniak Odpowiedz Link Zgłoś
ewoj1 Re: karagana 28.11.03, 12:13 Dziękuję za informacje. Ale jeśli ja nie wykonałam takiego cięcia wiosną, to czy teraz jeszcze mogę to zrobić? Czy zostawić to do wiosny? Odpowiedz Link Zgłoś
jerzy.wozniak Re: karagana 01.12.03, 18:25 Poczekać do wiosny i spojrzeć na rysunki. Jurek Odpowiedz Link Zgłoś