kelo
08.07.04, 08:30
Którędy do hali?
Czwartek, 8 lipca 2004r.
Radni zadecydowali o zmniejszeniu funduszy na budowę układu komunikacyjnego z
uzbrojeniem w Parku Hallera. Zamiast 17 mln zł zaciągnięty w Górnośląskim
Banku Gospodarczym kredyt wynosić ma 9,5 mln zł.
Spłacany będzie w latach 2005-2007, a dodatkowo ustanowiona została na na nim
hipoteka na majątku gminnym - Parku Zielona. Jednym ten pomysł się podoba, bo
miasto zaoszczędzi. Inni podkreślają, że warto przebudować całość dokładnie i
za jednym razem.
Asfaltowe alejki zostaną
- Przebudowa układu komunikacyjnego obejmuje też modernizację sieci
oświetlenia parkowego i kanalizacji deszczowej oraz przebudowę sieci
uzbrojenia podziemnego. Nowy układ jest zaplanowany w formie ciągów pieszo-
jezdnych jako strefa ruchu uspokojonego. Projekt rozwiązuje też kwestie
uporządkowania "małej architektury", czyli ławek, schodów, koszy, itp -
wyjaśnia Waldemar Baranowski, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Publicznych UM.
Część parkowych alejek będzie nadal wyasfaltowana. Nie zdecydowano się na
wyłożenie ich kostką brukową lub na inne alternatywne rozwiązanie.
Robić porządnie
- Ludzie będą się z nas śmiać. Należy całą inwestycję zrobić porządnie. Nie
przekonujcie mnie do asfaltu - mówi Tadeusz Orpych, wiceprzewodniczący RM.
Wtóruje mu przewodniczący RM, Robert Koćma.
- Jeśli jest szansa, powinniśmy z tego parku zrobić perełkę, od oświetlenia
aż po ławki.
Mieszkańcy też nie mogą się już doczekać, kiedy dąbrowski park nabierze
wreszcie blasku.
- Jak zrujnowali nam niemal pół parku i zieleni, a my nie mamy gdzie pójść na
spacer, to teraz powinni się odwdzięczyć. Popękane, dziurawe alejki aż proszą
się o nową, kolorową nawierzchnię - podkreśla Józef Szmytniak, dąbrowski
emeryt. Prezydent Jerzy Talkowski broni jednak przyjętych rozwiązań
twierdząc, że jest to tylko rewitalizacja, a nie budowa parku od nowa.
- To jest odtworzenie tego, co było. Tam był asfalt i trzeba go tylko
poprawić. Robimy wszystko zgodnie z dokumentacją - mówi prezydent.
Bez ślimaka
Już wiadomo, że zrezygnowano nie tylko z nowych alejek, ale także z nowych
połączeń komunikacyjnych.
- Kwota 17 milionów zł była tylko pewnym szkicowym założeniem. Większość prac
zostanie jednak wykonana w ramach aktualnej sumy funduszy, choć układ
komunikacyjny uda się zrobić za mniejsze pieniądze. Nie będzie ślimaka przy
alei Róż, podobnego jak w Sosnowcu. Pojawi się za to kładka dla pieszych,
łącząca park z ulicą Kościuszki, oraz dwa nowe skrzyżowania. Pierwsze łączyć
będzie ulicę Legionów Polskich z ulicą Górniczą, a drugie powstanie przy
skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Kościuszki. Tam pojawi się również
sygnalizacja świetlna - informuje Andrzej Bęben, rzecznik UM. Przebudowa ma
się rozpocząć tuż po rozstrzygnięciu przetargu, co ma nastąpić w tym
miesiącu. Zakończenie prac przewidziano jeszcze w tym roku.
- Jeżeli okaże się, że układ komunikacyjny w przyjętej obecnie formie będzie
niewydolny, to powrócimy do pierwotnej koncepcji. Niewykluczone więc, że
ślimak łączący wewnętrzny układ dróg dojazdowych do aquaparku i hali
sportowej jednak pojawi się przy alei Róż. Wszystko zależy od natężenia i
płynności ruchu kołowego - dodaje rzecznik.
-------------------------------------------------------------------
Światła na Dąbrowskiego z Kościszki, kładka do ul. KOściuszki? Czy ja czytam
o Dąbrowie czy o jakimś innym mieście. Gdzież ta kładka ma być?