Gość: pigwa
IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl
10.08.05, 19:47
Podobno najbardziej przyjazny jest Mandriva Linux ... ?
-------------------------------------------------------------------------
Mandriva (+/-)
Plusy
* Dobry instalator systemu (przyjazny wygląd, spora funkcjonalność,
możliwy wybór pojedynczych pakietów)
* Automatyczne zarządzanie zależnościami (np. przez program urpmi, uważany
za jeden z najlepszych tego typu programów, obok debianowego apt-get oraz
systemu portage (BSD, Gentoo)
* System zarówno dla newbie, jak i dla zaawansowanych użytkowników
* Stosunkowa dojrzałość dystrybucji
* Spora liczba pakietów (prawdopodobnie drugie miejsce po Debianie)
dostępnych standardowo w dystrybucji (przez urpmi)
Minusy
* System uchodzi za rozbudowany i przez to (przy domyślnych ustawieniach)
bywa wolny
* Najbezpieczniej jest używać do konfiguracji narzędzi drakconf - bywa że
system wgrywa domyślne ustawienia, mimo, że użytkownik wcześniej zmienił
konfigurację pakietów w konfiguracyjnym pliku tekstowym
* Znana sprawa z obsługą nagrywarek LG w jednej z poprzednich wersji
systemu, która dość mocno zaszkodziła wizerunkowi Mandrakelinux - z powodu
błędu firmware, zdarzały się podobno przypadki fizycznego uszkodzenia napędów
(jak się okazało później, błąd był naprawialny, ale tylko poprzez oddanie
nagrywarki do serwisu i reset firmware)
-------------------------------------------------------------------------
- Czy instalacja wyglada tak jak w Windowsie wiem ze sa tam "jakies rooty i
problem ze sterownikami"
- Czy w linuxie sa tez jakies firewalle antyviry jezeli tak to jakie ?
- Jakie sa Faktyczne minimalne wymagania systemowe (KDE chyba najbardziej
obciaza system ?)