Dodaj do ulubionych

Przesiadka na Linuxa - Ludzie Pomocy

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.08.05, 19:47


Podobno najbardziej przyjazny jest Mandriva Linux ... ?

-------------------------------------------------------------------------
Mandriva (+/-)
Plusy

* Dobry instalator systemu (przyjazny wygląd, spora funkcjonalność,
możliwy wybór pojedynczych pakietów)
* Automatyczne zarządzanie zależnościami (np. przez program urpmi, uważany
za jeden z najlepszych tego typu programów, obok debianowego apt-get oraz
systemu portage (BSD, Gentoo)
* System zarówno dla newbie, jak i dla zaawansowanych użytkowników
* Stosunkowa dojrzałość dystrybucji
* Spora liczba pakietów (prawdopodobnie drugie miejsce po Debianie)
dostępnych standardowo w dystrybucji (przez urpmi)

Minusy

* System uchodzi za rozbudowany i przez to (przy domyślnych ustawieniach)
bywa wolny
* Najbezpieczniej jest używać do konfiguracji narzędzi drakconf - bywa że
system wgrywa domyślne ustawienia, mimo, że użytkownik wcześniej zmienił
konfigurację pakietów w konfiguracyjnym pliku tekstowym
* Znana sprawa z obsługą nagrywarek LG w jednej z poprzednich wersji
systemu, która dość mocno zaszkodziła wizerunkowi Mandrakelinux - z powodu
błędu firmware, zdarzały się podobno przypadki fizycznego uszkodzenia napędów
(jak się okazało później, błąd był naprawialny, ale tylko poprzez oddanie
nagrywarki do serwisu i reset firmware)
-------------------------------------------------------------------------
- Czy instalacja wyglada tak jak w Windowsie wiem ze sa tam "jakies rooty i
problem ze sterownikami"
- Czy w linuxie sa tez jakies firewalle antyviry jezeli tak to jakie ?
- Jakie sa Faktyczne minimalne wymagania systemowe (KDE chyba najbardziej
obciaza system ?)

Obserwuj wątek
    • diabel-tasmanski Re: Przesiadka na Linuxa - Ludzie Pomocy 10.08.05, 20:03
      > * System uchodzi za rozbudowany i przez to (przy domyślnych ustawieniach)
      > bywa wolny
      to ty decydujewsz co wgrywasz czy kompilujesz jadro czy nie.


      > - Czy instalacja wyglada tak jak w Windowsie wiem ze sa tam "jakies rooty i
      > problem ze sterownikami"

      instalacja przebiega podobnie, ale nie tak samo. Choc w moim przypadku płytka z
      ich serwera nie zadzaiłała i trzeba było troche pokominowac żeby sie
      zainstalował , ale mam nietypową konfiguracje dysków i mu sie urządznia
      pomieszały .
      jak nie masz bardzo nietypowego sprzętu to nie bedzie problemów ze
      sterownikami.

      > - Czy w linuxie sa tez jakies firewalle antyviry jezeli tak to jakie ?
      są różne i instalowane z systemem i inne w pakietach
      > - Jakie sa Faktyczne minimalne wymagania systemowe (KDE chyba najbardziej
      > obciaza system ?)
      Gnome chyba jest bardziej pamiecieożerny. Sprawdze i napisze.


      • Gość: pigwa Re: Przesiadka na Linuxa - Ludzie Pomocy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.08.05, 20:10
        www1.mandrivalinux.com/pl/ftp.php3 a co mam sciagnac ? czy na tej plycie
        sas juz wszystkie pirdolki (edytory tekstu winamp itp)
        • diabel-tasmanski Re: Przesiadka na Linuxa - Ludzie Pomocy 10.08.05, 20:45
          ostatnia kolumna ostatni wiersz.
          "Pobierz z darmowych serwerów zwierciadlanych" i tam wybierasz serwer skad
          chcesz sciagac wybiwrz polski serwer to bedzie szbciej.


          jak juz zdecydujesz sie na serwer z krorego bedziesz ciagnoł to klikasz na jego
          odniścin :))))
          i ściagasz obraz *.iso pioerwszego dysku.
          np.
          "Mandriva-Linux-2005-Limited-Edition-Download-CD1.i586.iso"
          wypalasz. i uruchamiasz kompa z cd.
          Mozesz wybrać jezyk w którym bedzie przeprowadana instalacja



    • user0001 Re: Przesiadka na Linuxa - Ludzie Pomocy 10.08.05, 20:37
      > - Czy instalacja wyglada tak jak w Windowsie

      Mandarynki nie instalowałem od lat. Dawniej (Mandrake 7.0) instalator prowadził
      jak po sznurku, nie dając okazji do popełnienia zbyt wielu błędów, Obecnie jest
      pewnie jeszcze łatwiej.

      Nadal warto mieć świadomość co to są partycje.

      > sa tam "jakies rooty i problem ze sterownikami"

      Te "jakieś rooty" to konto root'a (odpowiednik Administratora). Korzystanie z
      konta roota (przez bezpośrednie zalogowanie się jako root, lub zdobycie
      uprawnień przez su lub sudo), jest konieczne w trakcie konfigurowania sprzętu
      oraz usług sieciowych.

      Problemy ze sterownikami, to raczej brakujące sterowniki lub nie działające
      sterowniki. Zdarza się, że jakaś część wyposażenia komputera nie jest
      obsługiwana. W moim komputerze nie mogę uruchomić "game port"u (czyli nici z
      analogowego joysticka). Problemy bywają z urządzeniami bardzo starymi (zwłaszcza
      sprzed 1998 roku), bardzo nowymi (dopiero wchodzącymi na rynek), oraz rzadko
      używanymi (jak na przykład mój game port). Brakuje też sterowników do niektórych
      drukarek i skanerów, zwłaszcza tam gdzie twórcy sprzętu odmawiają opublikowania
      dokumentacji.

      > - Czy w linuxie sa tez jakies firewalle antyviry jezeli tak to jakie ?

      Są antywirusy, ale używa się ich jedynie w zastosowaniach serwerowych, do
      usuwania wirusów z poczty (aby użytkownicy windowsa nie ściągali ich na własne
      komputery). Nie ma antywirusów uruchamianych w systemie, gdyż nie ma wirusów.

      Firewall jest, najprawdopodobniej instalator systemu, po wykryciu karty
      sieciowej zaproponuje Tobie włączenie firewalla.

      > - Jakie sa Faktyczne minimalne wymagania systemowe (KDE chyba najbardziej
      > obciaza system ?)

      KDE ruszy przy 128 MB RAM i procesorze PentiumMMX 166 MHz. Będzie bez problemów
      chodzić na dowolnym Celeronie lub Pentium II, z 256 MB RAM. Ja korzystam z GNOME
      (nieco bardziej zasobożerne, ale IMHO przyjemniejsze w obsłudze), mam 512 MB
      RAM, Athlona XP 2400+ i nie narzekam (no dobra, czasami jak mam obrabiać ogromne
      obrazki to marzy mi się 2GB RAM).
      • Gość: Konserwatysta Re: Przesiadka na Linuxa - Ludzie Pomocy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.08.05, 20:58
        Pozostań przy pirackim Windows XP. To najlepszy system na świecie bo od Billa.
        Funkcjonalny, niezawodny, intuicyjny, szybki, bezpieczny, a przedewszystkim
        bardzo tani, bo od znajomej znajomego.
      • Gość: pigwa Re: Przesiadka na Linuxa - Ludzie Pomocy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.08.05, 21:05
        diabel-tasmanski, user0001 dziekuje
        -----------------------------------------
        linuxa instaluje na innej partycji niz windowsa czy moge na C np: w katalogu
        linux ?

        1 CD to sam system ? a co jest na CD 2,3 (sterowniki edytory tekstu otwarzacze
        ?) czy moze odrazu "pociagnac" DVD
        Mandriva-Linux-2005-Limited-Edition-Download-DVD.i586.iso

        ftp://ftp.icm.edu.pl/pub/linux/mandrakelinux/official/iso/10.2/i586/
        • user0001 Re: Przesiadka na Linuxa - Ludzie Pomocy 10.08.05, 21:16
          Musisz na odzielnej partycji, a raczej na dwóch lub trzech ;-)

          Dysk można podzielić na wiele partycji (maks 4 podstawowe, a w jedniej z nich
          wiele partycji logicznych).
          Na komputerze do zastosowań biurowych polecam następujący układ:
          Partycja "/" o rozmiarze 4 do 10 GB, na niej będzie zainstalowany system i
          wszelkie oprogramowanie.
          Partycja swap (w windowsie jest plik wymiany, w linuksie zamiast tego jest
          partycja), o rozmiarze dwu lub trzy krotnie większym od rozmiaru pamięci RAM.
          Partycja "/home" zajmująca resztę dysku. W partycji /home znajdą się katalogi
          użytkowników. Przy zmianie systemu (na przykład z Mandriva na Ubuntu),
          pozostawiasz partycję /home nietkniętą, dzięki temu nie tracisz poczty ani
          dokumentów.
    • Gość: asdf Re: Przesiadka na Linuxa - Ludzie Pomocy IP: *.bb.online.no 10.08.05, 21:24
      nie mam pojecia jak na dzien dzisiejszy wyglada isntalacja mandrivy.
      dla poczatkujacych polecam jednak ubuntu. skusilem sie ostatnio i wyprobowalem
      -> skurczybyk sam wszystko wykryl i... dzialalo bezblednie.

      ehhh, te niektore linuxy - prawie nie warto instalowac :)
    • Gość: Reader Moze IP: *.ericsson.net 11.08.05, 06:50
      na poczatek poszukaj dystrybucji typu Live? Czyli uruchamianej bezposrednio z
      plyty CD/DVD. I takoz dzialajacej. Nie zapisuja one (generalnie) niczego na
      dysku komputera a pozawala na zapoznanie sie z systemem.

      Jest wiele takowych dystrybucji: Knoppix, Suse Live itd itp

      Jesli chodzi o sterowniki to zgadza sie, ze jest to najwieksza bolaczka linuxa.
      Mimo ciaglego wzrotstu ich liczby i poprawy jakosci, wciaz Windows ma pod tym
      wzgledem przewage. Aczkowliek jesli nie uzywasz jakiegos "udziwnionego" sprzetu
      to powinno obyc sie bez pomocy specjalisty :)

      (czeste problemy to: dzwiek w opraciu o wbudowany AC97, 3D na kartach ATI czy
      Nvidii, wspomaganie ACPI, ew. urzadzenia zew na USB, modemu typu win)

      Czesc z tych problemow mozna rozwiazac posiadajac jako taka wiedze, czesc wymaga
      glebszej znajomosci systemu. Jedyne co moge polecic to CZYTANIE. Zarowno Help,
      manuali, jako i www.google.pl, www.linux.pl itp itd

      W mojej ocenie na desktop (zarowno pod wzgledem ilosci sterownikow jaki
      przyjaznosci) najlpeszym rozw. jest Suse 9.3 Prof/FTP.

      Firewall jest automatycznie instalowany w kazdej chyba (szanujacej) sie
      dystrybucji (regulki iptables). Antywir rzadziej aczkowliek pojawiac sie
      zaczyna (za wiele nie ma do roboty to prawda)

      Jesli chodzi o wydajnosc to na 1.5Ghz procesorze Suse 9.3 chodzi lepiej niz
      Windows. Szybciej. Pomijam oklepane juz sprawy zwiazane ze stabilnoscia.

      Z innych dystrybucji (poza Suse) polecam Ubuntu czy tez Kubuntu (ubuntu z KDE),
      Aurox (tudziez Fedora), Mandrivy nie testowalem.






      • bokaj Re: Moze 11.08.05, 18:18
        nie polecam Mandrivy - stale mam z nią jakies kłopoty (zwłaszcza uruchomienie radia w necie na Operze to jest jakaś niewytłumaczalna zagwozdka);
        natomiast bardzo dobrze i stabilnie sprawuje się Mandrake 10.1 official. to polecam.
        zresztą na stronie
        www.mandrakelinux.pl
        jest dział "opinie" - i wszelkie krytyczne uwagi komentowane są przez polskich dystrybutorów Mandrivy (firma Amazis) stwierdzeniem mniej więcej tej treści: "Proszę pamiętać, że Mandriwa jest edycją eksperymentalną i ma niedoskonałości..."
        trafisz na jakiś minus Mandrivy i zrazisz się do linuxa - a w MDK 10.1 tych minusów jest znacznie mniej...

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka