Dodaj do ulubionych

"Dziwne" pliki w XP

IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 22.10.02, 14:11
Całkiem niedawno "przesiadłem" się na Windowsa XP Pro i przynajmniej na razie jestem zadowolony. Martwia mnie jednak jego "objętość" ponieważ moj HDD do największych nie należy. W związku z tym przeprowadziłem drastyczną kurację odchudzającą. Obecnie objętość folderu "Windows" prawie mnie satysfakcjonuje, ale...
Pytanie 1: Co za śmieci tworzy Windows w folderze "Prefetch". Po ich usunięciu nic się nie dzieje. No może poza odzyskaniem kilku mega wolnego miejsca :)
Pytanie 2. Jakj wyżej, ale tym razem folder "System 32" i dalej Catroot oraz Catroot2. Tam potrafi pojawić się nawet kilkadziesiąt mega, a po usunięciu - vide punkt 1.
Windowsowe przywracanie systemu wyłączyłem dlatgo, że archiwizuję sobie obrazy partycji. Czy gdzieś w rejestrze, bądź w usługach jest możliwość wyłączenia tworzenia tych cholernych plików?
Obserwuj wątek
  • Gość: ELA Re: 'Dziwne' pliki w XP IP: 132.198.175.* 22.10.02, 14:56
   na twoim miejscu nie wyrzucalabym plikow jak popadnie, a jesli masz CD writer
   albo zip to bym zrobila kopie C i wtedy sie bawila.

   programy czesto tworza pliki i foldery w sobie tylko wiadomych celach i nie
   wiadomo co z ich przypadkowego wyrzucenia wynika.
   Lepiej w tym celu poslugiwac sie narzedziem np Norton. ladnie wyczysci i
   pozabiera smieci
   • Gość: ceti Re: 'Dziwne' pliki w XP IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 22.10.02, 15:02
    Mówiłem przecież, że archiwizuję obrazy partycji :) A jeśli chodzi o czyszczenie - próbowałem już chyba wszystkiego. W nieregularnych odstępach czasu pliki i foldery od nowa powstają i tyle... A po ich usunięciu nie dzieje się absolutnie nic: system chodzi, wszystkie urządzenia i programy też. Zależy mi na rozgryzieniu tego orzeszka, bo czasem potrafi się nawet koło 100 mega uzbierać...
     • Gość: ceti Re: 'Dziwne' pliki w XP IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 23.10.02, 00:11
      Przede wszystkim "poodkrywaj" foldery i pliki systemowe. W folderze Inf znajdz plik sysoc.inf, otwórz go notatnikiem i pousuwaj wszystkie wpisy "hide" zostawiając zdublowane przecinki. Korzyść z tego taka, że po takim zabiegu w Panelu sterowania\Dodaj lub usuń programy\Dodaj lub usuń składniki Windows pojawi ci się kilka nowych pozycji do odinstalowania. Potem spokojnie z folderu System32\Dllcache wywal wszystko. Tam jest ponad 300 mega plikow ze sterownikami. Minus - przy instalowaniu sprzętu będziesz musiał wkładać płytke instalacyjną :)
      Poza tym wspomniane przeze mnie w pierwszym poście foldery. Do czyszczenia też kwalifikują się Moje obrazy i Moja muzyka. Nie lubię systemowych dźwięków, więc i Media zostały wypatroszone. Wyczyścić można też spokojnie Driver Cache\i386 (minus jak przy dllcache), Installer, Repair oraz Sysbackup(o ile wyłączyłeś "Przywracanie systemu" i masz choć jeden backup), Security z wyjątkiem pliku edb.chk, no i wszelkiej maści "tempy".
      Po tych wszystkich zabiegach mój XP Pro "waży" 592 mega i pracuje bez zastrzeżeń. Z wyjątkiem tych wymienionych w pierwszym poście. Może się zdarzyć, że trzeba będzie od nowa skojarzyć kilka typów plików z ich aplikacjami, ale to detal. Polecam też program Tweak XP. Przydatny drobiazg. Udanej kuracji :)

      P.S.
      Wykonanie powyższych czynności nie spowodowało na moim kompie żadnych problemów z wydajnością ani ze stabilnością systemu. Nie biorę jednak odpowiedzialności za ewentualne komplikacje. :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka