kubiss
18.03.08, 16:56
Niemcy: Żelazny Krzyż powróci?
Czwartek, 6 marca (18:58)
Prezydent Niemiec Horst Koehler ustanowił w czwartek nowe
odznaczenie dla żołnierzy Bundeswehry: order za wyjątkową odwagę, z
którego zrezygnowano tuż po II wojnie światowej w 1945 roku.
Według rzecznika niemieckiego resortu obrony Thomasa Raabe nie
wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał nowy order. Na pewno nie powróci
jednak Krzyż Żelazny, odznaczenie ustanowione jeszcze w 1813 roku
przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III i ochoczo rozdawane
ponad 100 lat później żołnierzom Wehrmachtu przez Adolfa Hitlera.
Według dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przywrócenie formy
Krzyża Żelaznego zaproponował przewodniczący Związku Rezerwistów
Ernst-Richard Beck. Jak twierdził, choć symbol jest kojarzony z
czarnymi kartami historii Niemiec, to ma również za sobą piękną
tradycję.
>>Ciekawe o jaka tradycje chodzi .
>>Moze o pierwsza wojne swiatowa autorstwa niemieckiego ?
Jednak politycy uznali, iż dawny order jest zbyt obciążony
historycznie i trzeba ustanowić całkiem nowe odznaczenie.
>>Bardzo sluszne posuniecie .
Srodowiska zydowskie tez byly faktem przwrocenia krzyza mocno
poruszone !
Niemiecki minister obrony Franz-Joseph Jung, który wystąpił do
prezydenta o ustanowienie orderu za odwagę, tłumaczył, że żołnierze
Bundeswehry uczestniczą w misjach pokojowych, np. w Afganistanie,
gdzie narażają życie. Dlatego powinni być odznaczani za szczególne
dokonania. Obecnie przyznawane ordery .
aganow.webpark.pl/
Czy wiecie ze najwiecej orderow kupowanych na Allegro idzie na
Slask ! Czyzby tesknota za faszystowskimi Niemcami towarzyszyla
Pniokom starym i mlodym ? ..... :-I