Dodaj do ulubionych

Obciachowe imiona. Macie takie?

    • yabol428 Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 21.06.08, 13:45
      Minister spraw zagranicznych Izraela (kobieta) ma na imię Cipi.
      Niezłe imię jak dla kobiety :)
    • sparker Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 23.06.08, 08:37
      Kotlet.

      www.cybuch.pl
    • ginewra0702 Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 24.06.08, 19:53
      Zupełnie nie uświadamiałam sobie istnienia oryginalnych imion (wcale nie uważam większości za obciachowe:)w rodzinie i wśród znajomych, póki nie poczytałam tego wątku:D

      Po kolei:
      dziadek Walery (zawsze Lel), wujek Eustachy, syn kuzyna ma na drugie Mściwój, chociaż miało być na pierwsze:), ciocia Zyta, wujek Winicjusz (zawsze Winek) i jego żona Róża (ładnie:). Znajomi: Joachim (Achim), Kajetan (Kajtek), Nikodem, Fryderyk, Wawrzyniec, Gustaw (Gucio-bomba!)
      Zasłyszane: Ksawery Surówka, Ariel Moczydłowski (mamo...)
      Ja mam na drugie Zofia, na szczęście nie na pierwsze, bo go nie cierpię.
      A mój mąż ma na imię Łukasz, ale imienia nie cierpi i wszyscy wołają na niego Rysiek:P Zresztą większość się dziwi, jak się okazuje, że nie jest Ryszardem:P

      A po czytaniu tematu zupełnie rozwaliło mnie Hipolit, a raczej Hipek:D Mogę tak wołać na syna chociaż pewnie nazwę go Marcin albo Michał:P
      • verte34 Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 24.06.08, 23:38
        Zasłyszane, autentyk: Maja Kobita (!!)
        Jeżeli idzie o obciachowość imienia, wiele zależy od okoliczności:
        Bardzo lubię imię Sara i chciałam tak nazwać dziecko (ale urodził
        się chłopczyk). Córka cierpiałaby zapewne z powodu obciachowego
        imienia, bo w miejscowości, do której przeprowadziliśmy się wiele
        małych sklepików i co drugi pies nosi nazwę Sara właśnie:))
    • yabol428 Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 07.07.08, 21:05
      W czasach, gdy chodziłem do liceum, w budynku szkoły była komisja wyborcza, a
      jeden z jej członków miał na imię Abdon. Koledze słuchającego metalu od razu to
      imię skojarzyło się z Abadonem :)
      • furtive_kitten Re: Abdon 07.07.08, 21:12
        Dobrze, ze nie Abdomen :)

        Mam imie obciachowe, ale tylko w Wielkiej Brytanii, wiec sie nie przejmuje zbytnio.
        • Gość: zzdano Re: Abdon IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.07.08, 11:22
          Znam Anastazję, imię samo w sobie bardzo ładne, natomiast koleżanka
          go nie znosiła- wszyscy mówili do niej Ola, bo tak sobie wymyśliła.
          Jest też Mieszko (i wygląda jak taki Mieszko :))
          Koleżanka pracuje z Mażenną (tak przez Ż)- ktoś kiedyś miał widoczne
          problemy z ortografią:)
          a mnie bardzo podoba się imię Blanka, sama mam tak z bierzmowania.
          Pozdrawiam
          • Gość: ssss imiona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.10.08, 21:15
            izydora
          • Gość: duzy Re: Abdon IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.10.08, 21:17
            za to moja ukochana nazywa sie Małgorzata...najpiękniejsze imie
            swiata...takie tradycyjne wiele zdrobnien...
            • jak-kania-dzdzu Telimena 20.10.08, 12:40
              Uczyłam kiedyś 12 letnią dziewczynkę, właśnie Telimena miała na imię.
              Rodzice aż tak bardzo Mickiewicza kochali ????
              • Gość: szampanna a ja miałam mieć IP: *.sta.asta-net.com.pl 08.11.08, 23:27
                Genowefa! Ojciec chciał. Całe szczęście, że dostałam inne (mam
                niecałe 30 lat). A obciachowe wydają mi się te nie pasujące do
                czasów i kultury, czyli te wszystkie Mściwoje, Grzymisławy itd oraz
                na drugim biegunie: Dżesiki, Brajany, Pamele, Wanessy i takie tam.
                Osobiście znam natomiast Ariela (zamiast skojarzeń literackich
                uporczywie nasuwa mi się proszek), Eneasza (ale akurat jakoś dziwnie
                mu pasuje), Gretę (okropne imię, ale jaka miła kobitka).
                A drgawek dostaję na dźwięk: Krystianków, Gracjanków, Alanków,
                Violettek, Arletek, Andżelik.
                • Gość: aga80 Re: a ja miałam mieć IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.11.08, 10:17
                  A co myślicie o Anastazji?
    • Gość: Marta Re: Obciachowe imiona. Macie takie? IP: *.elb.vectranet.pl 12.11.08, 12:13
      Ja znałam kiedyś Harleya (a może Harleja) i Dżaklinę. Okropne :) A Felicja to
      moim zdaniem bardzo ładne imię.
      • petshopgirl Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 10.02.09, 11:05
        Janusz, Dariusz, Arkadiusz, Jarosław, Mirosław, Wiesław, Przemysław
        i ich zdrobnienia - ciary mnie przechodzą
        Sylwester, Sylwek - dziw że to napisałam, chyba No. 1

        z dziewczyńskich;) - MONIKA, nie znoszęęęę, jest po prostu
        beznadziejne, poza tym Ewelina, Mariola, Justyna, Dorota, Edyta

        o Nikolach, "Klałdiach", Andżelach i Oliwiach nie wspomnę - i
        faktycznie, te imiona nadają głównie ludzie którzy poza nim niewiele
        mogą dzieciom przekazać


        Hania!:)
    • yabol428 Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 13.11.08, 02:08
      Niedawno dowiedziałem się (z pewnego znanego portalu społecznościowego), że
      pewna znajoma moich rodziców ma na drugie imię Demeter.
      • anuteczek Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 14.11.08, 22:37
        Sąsiedzi moich rodziców mają świetne pomysły na imiona, mają 4 córki Dżamilę (po
        zamążpójściu dziewczę zwie się Człapińska - Kadziak, waży ze 120kg, trudno się
        nie uśmiechnąć), Luizę, Dżesikę i Orianę
        • terra_adorada Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 25.11.08, 16:47
          A ja znam Czekinę i Śnieżynę. Pracowałam też w firmie gdzie córki
          właścicieli miały na imię Dobrosława i Miłosława:-))
          • laleczka17 Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 09.02.09, 23:11
            Remek, konstancja-dla mnie piekne imiona, takie nietuzinkowe.Zaluje
            teraz ze dzieciom tak na imie nie dalam :)
            Imiona pospolite-kasia, ania to dla mnie koszmar, sa tak popularne
            ze w klasie mialam 3 anie i 2 kasie.
            Nigdy nie chcialabym miec tak na imie.
            Natomiast zgadzam sie z tym ze na wsi ludzie nadaja dziecim imiona
            tak dziwne i inne, zeby w obrebie 120 km nie bylo takiego samego.
            Klaudiusz (to po Bog Brother), Esmeralda, Emarina, Margerita,Jowita,
            i inne jakich nie pamietam to przyklady.To samo tyczy sie marginesu
            spolecznego. Nie lubie Marleny, Patrycji, Daminiki.
    • blinski Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 12.02.09, 00:25
      ja rozumiem, że może nie podobać się samo brzmienie imion. ale pisać, że sonia, klaudia, sara czy sandra się nie podobają, bo są 'amerykańskie', może wzbudzić jedynie uśmiech politowania. klaudia to przecież imię pochodzące z łaciny, sara jest tradycyjnym imieniem żydowskim a sonia rosyjskim. do tego klaudia i sandra są na tyle powszechne, że w żadnej mierze nie można nadawania ich traktować jako próbę wyróżnienia dziecka spośród innych. do tego są na tyle krótkie i neutralnie brzmiące, że trzeba moim zdaniem dużo złej woli, by nazwać je obciachowymi.
      co innego nicola czy dżesika - brzmienie i pisownia imion nie pozwala im dobrze zżyć się z naszym językiem. choć kto wie, przy dzisiejszych próbach wprowadzania coraz to nowych i dziwniejszych imionm te mogą się za kilkadziesiąt lat okazać brzmiącymi całkiem neutralnie.
      • yabol428 Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 14.02.09, 21:39
        blinski napisał:

        > ja rozumiem, że może nie podobać się samo brzmienie imion. ale
        pisać, że sonia,
        > klaudia, sara czy sandra się nie podobają, bo są 'amerykańskie',
        może wzbudzić
        > jedynie uśmiech politowania. klaudia to przecież imię pochodzące z
        łaciny, sar
        > a jest tradycyjnym imieniem żydowskim a sonia rosyjskim. do tego
        klaudia i sand
        > ra są na tyle powszechne,

        Co do Klaudii i Sary to się zgadzam. Natomiast Sandra to jest w
        niektórych językach odpowiednik polskiej Aleksandry: po co nadawać
        imię w obcym brzmieniu, skoro jest wersja polska? Właściwie to
        urzędnik powinien się na to nie zgodzić. A Sonia to zdrobnienie od
        Zofii. Nadawanie imion w formie zdrobniałej to dopiero głupota.
        • blinski Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 16.02.09, 10:13
          > Co do Klaudii i Sary to się zgadzam. Natomiast Sandra to jest w
          > niektórych językach odpowiednik polskiej Aleksandry: po co nadawać
          > imię w obcym brzmieniu, skoro jest wersja polska? Właściwie to
          > urzędnik powinien się na to nie zgodzić. A Sonia to zdrobnienie od
          > Zofii. Nadawanie imion w formie zdrobniałej to dopiero głupota.

          sandra to oddzielne imię powstałe na bazie aleksandry - podobnie jak np. pola jest oddzielnym imieniem, mimo że z początku funkcjonowało jedynie jako zdrobnienie od apolonii. z tym że istnienie imienia sandra jest tym bardziej uzasadnione, że polskie zdrobnienie od aleksandry to ola, nie sandra, tak więc nie wchodzi w grę kwestia pomyłek.
          sonia natomiast nie jest obecnie zdrobnieniem od zofii, lecz inną wersją tego imienia. podobnie jak stefan nie jest zdrobnieniem od szczepana, a wawrzyniec - od laurentego.
          • Gość: ka-mi-la789 Re: Obciachowe imiona. Macie takie? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.02.09, 17:59
            Gwoli ścisłości, Stefan nigdy nie był zdrobnieniem Szczepana, a
            Wawrzyniec - Laurentego, tylko Szczepan jest inną (nieco
            spolszczoną) formą imienia Stefan, a Wawrzyniec to Laurenty
            spolszczony całkowicie. Tak więc analogia jest nietrafiona. Wracając
            do tematu, zauważyłam nowy obciach coraz modniejszy wśród świeżo
            awansowanych społecznie, mianowicie nadawanie córkom imienia Jasmin.
            Jasmin Kozioł na przykład - czyż to nie piękne?
            • blinski Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 16.02.09, 18:13
              moja analogia odnosiła się do teraźniejszości, nie przeszłości. teraz imię sonia ma taki sam status ja wymienione przeze mnie, do których dodam jeszcze parę ludwika-luiza:) gdzie moim zdaniem to drugie imię jest nieporównanie ładniejsze.
              rzeczywiście, ze dwie jasmin (chyba nie tworzy się liczby mnogiej?) wypatrzyłem kiedyś w 'witajcie na świecie'. moim zdaniem nadawanie imion damskich nie kończących się na 'a' powinno być bezwzględnie zakazane. choć jasmina też brzmi dosyć pretensjonalnie, być może łatwiej byłoby mi się przyzwyczaić do spolszczonej wersji imienia - jaśmina, z tym że ono chyba akurat nie zdobywa popularności.
    • rudi_ruda Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 16.02.09, 19:08
      Moja osobista babcia ma na imię Walburga. A siostra ojaca na
      pierwsze ma Pelagia a na drugie Teofila. Nawet nie pytajcie jak się
      nazywa ....
      • inkarri Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 17.02.09, 10:36
        NIKOLINA


        ---
        rodzice najwyraźniej przekombinowali...
        • Gość: Marvin Re: Obciachowe imiona. Macie takie? IP: *.adsl.inetia.pl 23.02.09, 13:02
          U mnie w szkole byl Waclaw. Moze to nie smieszne jesli nie dorzuci sie jego
          nazwiska...

          Wacek Klocek.
          Cala szkola sie smiala.
          • willon Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 24.02.09, 12:23
            Ja znałem kiedyś Dionizego.
            A moi znajomi chcą córkę nazwać.... Faustyna...
    • tezas Znam Kevina. Polak, ze 100% polskiej rodziny. Dla 26.02.09, 00:47
      mnie to niezbyt ladne.

      • Gość: datja sznur DONALD-tylko sie powiesic IP: *.tvk.torun.pl 02.03.09, 01:02
        tylko PiS
        • Gość: bell Re: DONALD-tylko sie powiesic IP: *.toya.net.pl 02.03.09, 11:37
          Coś w tych imionach jest...
          Ja mam na imię Beata ( nie toleruję zdrobnienia, jak slyszę Beatka!to mam
          dreszcze), mój mąż ma na imię Maciej. Jakoś tak się dobraliśmy.
          Beatus - blogoslawiony, szczęśliwy
          Mateus - dar boży

          A syn Filip
      • yabol428 Re: Znam Kevina. Polak, ze 100% polskiej rodziny. 02.03.09, 15:53
        Kevin to nie jest polskie imię, ale przynajmniej chrześcijańskie. Był taki
        irlandzki święty. Więc z tym imieniem nie jest jeszcze najgorzej, nawet jeżeli
        zostało nadane pod wpływem jakiegoś serialu.
    • Gość: rd Re: Obciachowe imiona. Macie takie? IP: *.dynamic.chello.pl 24.04.14, 02:04
      Nie noszę staroświeckiego imienia. Ilekroć natomiast muszę podawać gdzieś swoje dane - zestaw pt. "dwa imiona i nazwisko" budzą spojrzenia i dwuznaczne miny, których nie mogę zdiagnozować, na samo spojrzenie głupio mi pytać "nie podobają się panu/pani moje dane?".
      Otóż nazywam się Robert Dawid Xxxxxxxxxxx.
      Czy może mi ktokolwiek wyjaśnić, co takiego dziwnego jest w moich imionach?
      Bo nigdy bym na to nie zwrócił uwagi, gdyby nie reakcje.
      Ostatnio miałem sprawę w nadzorze budowlanym i spotkałem kolejnego urzędnika który odczytał z papierów na głos moje imię: "A więc pan Robert Dawid Xxxxxxxxxxx" po czym spojrzał na mnie jak na wariata....
      Nie wydaje mi się abym miał idiotyczne, "modne" w nizinach społecznych brzmienie typu Max Cebulski czy Violetta Czop, mam normalne polskie nazwisko i już drażnią mnie reakcje ludzi na moje imiona i nazwisko, na szczęście w większości przypadków nie muszę się posługiwać oboma imionami.
      O co do jasnej cholery chodzi? Czy to jakieś sugeste, że np. jestem żydem?
      • yabol428 Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 30.05.14, 10:51
        Gdy zaczynałem studia, na roku był jeden Dawid, który pochodził z Oświęcimia. Nietrudno się domyślić, jakie to budziło skojarzenia. Dawid, Oświęcim - wielu opowiadało pod jego adresem rozmaite niewybredne antysemickie dowcipy. Kolega zresztą bronił się przed tymi skojarzeniami, pisząc swoje imię z angielska jako David. Ale to było w 1992 roku, wśród ówczesnych 19-latków było to imię rzadkie. W późniejszych rocznikach Dawidów namnożyło się tyle, że dziś chyba już to imię tak bardzo z żydowskością się nie kojarzy.
    • yabol428 Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 06.01.23, 11:44
      Przed chwilą słyszałem w radiu, że w Katowicach rodzice chcieli nadać dziecku imię Marcepan.
    • yabol428 Re: Obciachowe imiona. Macie takie? 08.09.23, 08:58
      W nadchodzących wyborach kandyduje ktoś, kto ma na imię San i przedstawia się jako "aktywiszcze".
      i.pl/aktywiszcze-i-rzecznicze-prasowe-na-listach-ko-san-kocon-mowi-o-sobie-w-rodzaju-neutralnym-jak-komentuje-to-internet/ar/c1-17868907

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka