Dodaj do ulubionych

umowa z administratorem

12.10.06, 10:24
Powiedzcie mi czy zarząd może sam wybrać i podpisać umowę z administratorem
czy głosować muszą wszyscy właściciele?
Obserwuj wątek
    • serafin666 Re: umowa z administratorem 12.10.06, 12:07
      może, o ile uchwała wspólnoty nie postanowiła inaczej ( oczywiście muszą być w
      planie gospodarczym zabezpieczone środki finansowe )
    • xxxll Re: umowa z administratorem 12.10.06, 22:58
      Nie może .Potrzebna jest do tego uchwała WM. Ten teamat już parokrotnie był tu
      na forum pruszany .Uruchom wyszukiwarkę.
    • grandy Nietuzinkowy Jędruś tradycyjnie bzdury pisze 13.10.06, 00:30

      Jeżeli wspólnota uchwaliła na te cele odpowiednie środki w planie gospodarczym, to zawarcie umowy z administratorem, podobnie jak z firmą sprzątającą, elektrykiem lub księgową jest czynnością nie przekraczającą zakresu zwykłego zarządu, służącą realizacji planu gospodarczego. Taką czynność zarząd może wykonac samodzielnie i nie jest tu wymagana uchwała wspólnoty mieszkaniowej.

      Zarząd dbający o kulturę zarządzania, powinien zaprosić jednak do udziału w procedurze wyłaniania administratora wszystkich zainteresowanych członków wspólnoty.

      • muanta Re: Nietuzinkowy Jędruś tradycyjnie bzdury pisze 13.10.06, 07:42
        > Jeżeli wspólnota uchwaliła na te cele odpowiednie środki w planie
        gospodarczym,
        > to zawarcie umowy z administratorem, podobnie jak z firmą sprzątającą, elektry
        > kiem lub księgową jest czynnością nie przekraczającą zakresu zwykłego
        zarządu,

        Całkowita nieprwda.
        Uchwalenie wynagrodzenia w planie gospodarczym na zarządcę, inaczej
        admninistratora, nie zwalnia ani nie stanowi wykonania czynności prawnej
        określonych w art. 18 UOWL. Jest to najwyżej rezerwacja środków, które nie
        muszą być wydane.

        Zarząd działający w tej sprawie samodzielnie musi się liczyć z tym, że będzie
        musiał z własnej kieszeni spłacać środki którymi został wynagrodzony zarządca.
        • serafin666 Re: Nietuzinkowy Jędruś tradycyjnie bzdury pisze 13.10.06, 07:54
          jak działa wybrany zarząd - to nie ma zastosowania art. 18 ; jesteś idiotką
      • to_jest_mysl odpowiedź na temat 13.10.06, 09:26
        grandy napisał:


        > Jeżeli wspólnota uchwaliła na te cele odpowiednie środki w planie
        gospodarczym, to zawarcie umowy z administratorem, podobnie jak z firmą
        sprzątającą, elektrykiem lub księgową jest czynnością nie przekraczającą zakresu
        zwykłego zarządu, służącą realizacji planu gospodarczego. Taką czynność zarząd
        może wykonac samodzielnie i nie jest tu wymagana uchwała wspólnoty
        mieszkaniowej. Zarząd dbający o kulturę zarządzania, powinien zaprosić jednak do
        udziału w procedurze wyłaniania administratora wszystkich zainteresowanych
        członków wspólnoty.

        zwazywszy na ciagle powtarzajace się pytanie te słowa powininno się gdzieś w
        ramce umieścić na stronie; krótko, konkretnie, rzeczowo, wyczerpująco;
      • xxxll Re: O! Cukiereczku ...Przemusiu zwanym Grandy 13.10.06, 17:28
        Cukiereczku ! Ile w tobie skrobi, a ile cukru. Plan gospodarczy WM nie jest
        podstawą do wydawania kasy WM. To stoswne, podjęte, uchwały WM stanowią
        podstawę do relaizacji palnu gospodarczego Zarządzcę ; niezależnie jaki zarząd
        WM jest sprawowany.

        Cytat z opini o Grandym:
        " Cukiereczku ...Patrząc na twoje wywody zauważyłam, iż „inwigilujesz” osoby na
        forum! Dalej uciekasz od głównego wątku i zbaczasz z toru na różne możliwe Ci
        sposoby.."
    • muanta Re: umowa z administratorem 13.10.06, 12:41
      Dla pewności teza z piśmiennictwa prawnego.

      Kozińska Joanna
      Rejent 2003/12/114
      artykuł
      Numer publikacji : 41981

      Status prawny zarządu wspólnoty mieszkaniowej - zagadnienia wybrane.

      Zawarcie [...] umowy o świadczenie usług [z oznaczonym zarządcą] jest
      czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu i dlatego, zgodnie z art. 22
      ust. 2 ustawy o własności lokali, do jej zawarcia konieczna jest uchwała
      wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi
      pełnomocnictwa do jej dokonania. [...]


      A Art 22 ustr 2 UOWL:
      "2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu
      potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej
      czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów
      stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem
      przewidzianej."
      • grandy Re: umowa z administratorem 13.10.06, 13:31
        muanta napisał:
        > Dla pewności teza z piśmiennictwa prawnego...


        Serafin nie miał racji, nie jesteś idiotką, bo rodzaj Twój męski.

        Piszę to do tych, którzy jeszcze nie zgłupieli do reszty po lekturze różnych postów Jędrusia i innych mutantów:

        1. Hanka pytała o umowę z ADMINISTRATOREM, a nie zarządcą,

        2. Podjęcie uchwały o powierzeniu zarządu nad nieruchomością oznaczonemu zarządcy, stanowi zmianę sposobu zarządu nieruchomością wspólną w rozumieniu przepisu art. 18 ustawy o własności lokali. Podjęcie takiej uchwały skutkuje likwidacją dotychczasowego zarządu wspólnoty i pozbawia jego członków prawa podejmowania jakichkolwiek czynności prawnych w imieniu wspólnoty. Wspólnota może oczywiście upoważnić w uchwale dotychczasowych członków zarządu (ale nie zarząd!) jako pełnomocników wspólnoty do podpisania umowy z zarządcą.

        3. Jeżeli nie dochodzi do zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną, to mówić możemy co najwyżej o zatrudnieniu osoby posiadającej licencję zawodową zarządcy nieruchmości w charakterze administratora wspólnoty - taka czynność nie wykracza ponad zakres zwykłego zarządu (patrz mój post poprzedni) i nie wymaga powzięcia uchwały przez wspólnotę.

        Kończę dyskusję na ten temat.


        • muanta Re: umowa z administratorem 13.10.06, 13:54
          grandy jesteś oporny no i chyba niezbyt kulturalny,a do tego prawdopodobnie z
          grupy zarządców naginających prawo.

          Administrowanie wg. Ustawy o gospodarce nieruchomościami jest czynnością
          wykonywana też przez licencjonowanego zarządcę.
          • qwerty9957 Re: umowa z administratorem 17.10.06, 01:19
            Zapowiedziałem w moim pierwszym poście, że jestem tu tylko gościem, ale nie mogę
            sie powstrzynać od zabrania głosu.
            Moje uwagi:
            1) Zarządca to osoba, której zarząd POWIERZONO w drodze umowy lub kwalifikowanej
            uchwały (tzn. protokołowanej przez notariusza).
            2) Zarząd jednoosobowy to nie to samo co Zarządca. Zarząd jednoosobowy wybiera
            się i odwołuje podejmując "zwykłą" uchwałę.
            3) Jeżeli zarząd POWIERZONO, to wydaje się, że dotychczasowy Zarząd przestaje
            istnieć. Od tej pory, to Zarządca będzie sprawował czynności zarządu zwykłego
            oraz przekraczające.
            4) POWIERZENIE zarządu jest w istocie specyficzną formą zarządu UMOWNEGO. O ile
            w umowie lub uchwałe nie zawarto dodatkowych ustaleń, zarząd ten będzie
            sprawowany zgodnie z przepisami ustawy, z tym dodatkiem, że rezygnacja z
            Zarządcy nie jest możliwa inaczej, niż w formie kolejnej umowy lub
            kwalifikowanej uchwały.
            5) Należy zauważyć, że zawarcie UMOWY o zarząd POWIERZONY wymaga jednomyślności
            nawet w dużych wspólnotach, prościej jest podjąć kwalifikowaną uchwałę - tu
            wystarczy większość.
            • serafin666 Re: umowa z administratorem 17.10.06, 04:52
              "Zarządca to osoba, której zarząd POWIERZONO w drodze umowy lub kwalifikowanej
              uchwały (tzn. protokołowanej przez notariusza)."

              bzdura - co wynika z treści art. 18 ust. 1 ;

              Art. 18. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności
              lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić
              sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd
              osobie fizycznej albo prawnej.

              powierzenie zarządu - zawsze wymaga umowy
              • qwerty9957 Re: umowa z administratorem 18.10.06, 00:21
                Masz rację.
                Jednak sądzę, że zbyt dosłownie odczytujesz treść Ustawy.
                Spójrzmy nieco niżej:
                Art 18. 2a.
                "Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może
                nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez
                notariusza ..."
                Wydaje mi się, że skoro w trybie uchwały protokołwanej można ZMIENIĆ
                to mozna domniemywać, że również POWIERZYĆ lub WPROWADZIĆ zarząd umowny.
                Nie wynika to bezpośrednio z ustawy, ale sądzę, że gdyby przyszło do
                orzeczenia sądu w tej sprawie, sąd mógłby się do tego przychylić,
                gdyż jest to zgodne z intencją ustawodawcy, która ma na względzie
                zasadę "woli wiekszosci".
                • serafin666 Re: umowa z administratorem 18.10.06, 00:30
                  źle sądzisz - ustawodawca rozstrzygnął to jednoznacznie; z takich
                  właśnie "wydaje mi się" rodzą się nieporozumienia i zbędne procesy
              • muanta Re: umowa z administratorem 18.10.06, 11:38
                > powierzenie zarządu - zawsze wymaga umowy

                Zaden Zarządca (ustawa o gospodace nieruchomościami) nie może wejść bez
                podpisanej umowy.

                Jednakże tutaj zostało wskazane, iż zarząd nie ma prawa samodzielnie jej podpisać.
                • java9 Re: umowa z administratorem 18.10.06, 12:47
                  > Zaden Zarządca (ustawa o gospodace nieruchomościami) nie może wejść bez
                  > podpisanej umowy.
                  >
                  > Jednakże tutaj zostało wskazane, iż zarząd nie ma prawa samodzielnie jej
                  podpis
                  > ać.


                  a gdzie zostało to wykazane ? jaka to umowa ?

                  jesli o administrowanie to Zarząd ma prawo samodzielnie ją podpisać,
                  o ile ma na to fundusze (koszty zarządu NW) zaakceptowane przez Wspólnotę.

                  jesli o powierzenie zarządu osobioe prawnej to bez uchwały Wspólnoty Zarząd
                  sam nie może przekazać zarządzania osobie prawnej.

                  • muanta Re: umowa z administratorem 18.10.06, 18:23
                    > jesli o administrowanie to Zarząd ma prawo samodzielnie ją podpisać,
                    > o ile ma na to fundusze (koszty zarządu NW) zaakceptowane przez Wspólnotę.


                    A gdzie to pisze? Jakie uzasadnienie prawne poza własnymi dociekaniamii?

                    Wielu pisze o art. 18 UoWL. a tu dalej swoje.

                    A gdzie jest wymieniony administrator w UoWL? Nie ma go tam, więc skąd pomysła
                    aby zarząd mógł go samodzielnie powołać? Praktyka pokazuje, że z takim
                    administratorem, często zwykłym złodziejem, właściciele mają sporo kłopotów.
                    Więc jak to możliwe, że to oni nie mogą oni decydować kto to ma być i co ma
                    robić?

                    To się kupy nie trzyma!!!
                    • kikibobo Re: umowa z administratorem 18.10.06, 18:53
                      Skąd pomysł, żeby zarząd samodzielnie wybrał "Administratora"?
                      Pomysł pewnie wychodzi od samego zarządu, bo niejednokrotnie zarządowi wydaje
                      się, że ma pełnię władzy.
                      Po co ta dyskusja. Przecież lepiej jak wybiorą właściciele.
                      Moim zdaniem, katalog otwarty czynności przekraczających zakres zwykłego
                      zarządu ( art. 22 ust. 3 uowl) każdemu daje prawo do stwierdzenia, że wybór
                      administratora jest czynnością przekraczającą.
                    • mamatylda Re: umowa z administratorem 18.10.06, 20:27
                      muanta napisał:
                      > A gdzie jest wymieniony administrator w UoWL? Nie ma go tam, więc skąd pomysła
                      > aby zarząd mógł go samodzielnie powołać?
                      > To się kupy nie trzyma!!!

                      A gdzie w uowl jest wymieniona sprzątaczka? I co - z tego wynika, że zarząd ma
                      sam zamiatać, czy organizować głosowanie wspólnoty? A gdzie w uowl jest
                      wymieniona księgowa? Trzeba najpierw pomyśleć zanim się wklepie dowody swojej
                      indolencji do internetu.
                      • hanka_m Re: umowa z administratorem 19.10.06, 07:34
                        Widzę, że rozgorzała zażarta dyskusja. O zatrudnieniu poprzedniego
                        administratora zdecydowała cała wspólnota w drodze uchwały i myślę, że tak jest
                        najlepiej, tyle, że w mojej wspólnocie właściciele zupełnie nie interesują się
                        sprawami wspólnoty nie mieszkają na miejscu, wynajmują swoje mieszkania i mają
                        to głęboko gdzieś, że zarząd nie może się dogadać z administratorem, który jest
                        do niczego. Nawet trudno będzie przeprowadzić głosowanie bo nie chce im się
                        tyłków ruszyć na zebranie. Wszystko byłoby pięknie gdyby właściciele wykazali
                        minimum dobrej woli.
                        • muanta Re: umowa z administratorem 19.10.06, 08:59
                          W dniu 12 bm napisałaś:
                          >Powiedzcie mi czy zarząd może sam wybrać i podpisać umowę z administratorem
                          > czy głosować muszą wszyscy właściciele?


                          W dniu 19 bm. napisałaś:
                          > O zatrudnieniu poprzedniego
                          > administratora zdecydowała cała wspólnota w drodze uchwały i myślę,

                          Przed zadaniem pytania należy lepiej się zastanowić o co pytać.
                          • mamatylda Re: umowa z administratorem 19.10.06, 09:11
                            To raczej ty masz kłopoty z czytaniem i rozumieniem tego co czytasz.
                            Odczep się od Hanki, ona pisze wyraźnie - ma dwa nakładające się na siebie
                            problemy: bierność wspólnoty i kiepskiego administratora. Powinniście jako
                            zarząd samodzielnie rozwiązać umowę z administratorem i ogłosić to wspólnocie.
                            Może poszukując nowego administratora wywołacie jakieś ożywienie właścicieli
                            lokali? Tym bardziej decyzję o zatrudnieniu nowego administratora powiiniście
                            poddać pod głosowanie. Nie dlatego że musicie ale dlatego aby właściciele
                            lokali poczuli się współodpowiedzialni za sprawy wspólnoty.
                            • hanka_m Re: umowa z administratorem 19.10.06, 10:38
                              Uściśle: mamy kiepskiego administratora, którego wybrała cała wspólnota (na
                              zebraniu), umowa z nim była umową czasową i kończy się 31.12.2006, więc teraz
                              szukamy nowego bo bez sensu byłoby przedłużać umowę ze starym. Niestety właśnie
                              próby włączenia w to właścicieli spełzają na niczym, nowego administratora
                              szuka zarząd i stąd moje pytanie. Pewnie dla świętego spokoju zwołamy zebranie,
                              zeby zdecydowało, ale z dyskusji powyżej wynika, ze też nie bardzo wiecie czy
                              podpisanie umowy z nowym administratorem jest to czynnośc przekraczająca zwykły
                              zarząd czy nie, zdania są podzielone.
                              • grandy Re: umowa z administratorem 19.10.06, 11:05

                                Zdania są podzielone między dyletantami. Zatrudnienie administratora nie wymaga podjęcia uchwały przez wspólnotę, bo gdyby taki obowiązek istniał, to musiałby być zapisany w ustawie o własności lokali. Nie oznacza, to że powinniście zrezygnować z próby włączenia całej wspólnoty w decydowanie o swoich sprawach. Tym bardziej, że ukształtowaliście zwyczaj zatrudniania administratora na podstawie uchwały wspólnoty. Doradzam też utrzymanie zasady zatrudniania administratora na czas określony - łatwiej pozbyć się w ten sposób nieudaczników z licencjami.

                                Na tym forum nie uzyskasz wiarygodnej opinii, bo nawet "Eksperci" wymienieni na stronie początkowe piszą kompromitujące głupoty.

Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka