Dodaj do ulubionych

Dywizjon HIMARS

30.11.18, 22:33
www.defence24.pl/polityka-obronna/zielone-swiatlo-usa-dla-pierwszej-fazy-homara-dywizjon-himars-bez-offsetu

Zaraz rzuca sie trole i zaczna, że drogo... i znowu bedzie tłumaczenie, że 600 M$ to tylko górny limit:)))

Ale warto podyskutować jak to zwiekszy potencjał WP i czy nie trzeba wiecej?
Obserwuj wątek
    • bmc3i Re: Dywizjon HIMARS 01.12.18, 04:43
      Szkoda że tylko ATACSMy z unitary warheads, brak zaś samonaprowadzajacych sie przeciwpancernych głowic kasetowych BAT - które po poczatkowych problemach w testach, po zmianie sposobu naprowadzania potwierdziły swa skuteczność przeciw pojazdom opancerzonym i MBT klasy T-72, i zostaly wraz z ATACMami rozmieszczone w Korei. Może jednak nazi zamówią tego rodzaju głowice w nastepnej partii?
      • ignorant11 Re: Dywizjon HIMARS 01.12.18, 12:24
        bmc3i napisał:

        > Szkoda że tylko ATACSMy z unitary warheads, brak zaś samonaprowadzajacych sie p
        > rzeciwpancernych głowic kasetowych BAT - które po poczatkowych problemach w tes
        > tach, po zmianie sposobu naprowadzania potwierdziły swa skuteczność przeciw poj
        > azdom opancerzonym i MBT klasy T-72, i zostaly wraz z ATACMami rozmieszczone w
        > Korei. Może jednak nazi zamówią tego rodzaju głowice w nastepnej partii?
        >

        Zawsze mozna uzupełnić, chyba?

        Napisałes NAZI:))) Zaraz sie zacznie...

        Przypominam sobie jak w 1989 robilismy kampanie dla JKM z hasłem: "Nasz Reagan jest młodszy" I podszedł do nas jakis anglojezyczny pytajac dlaczego piszemy o Reaganie NAZI:)))
    • maxikasek Re: Dywizjon HIMARS 03.12.18, 23:24
      " i znowu bedzie tłumaczenie, że 600 M$ to tylko górny limit:)))"
      I do tej pory zawsze kupowaliśmy wg tego górnego limitu minus "na waciki" ;-)
      Szkoda że odrzucono udział polskiego przemysłu- i stąd zakup wg "rumuńskiej wersji"- od ręki i bez udziału krajowego przemysłu. Ale być może po kolejnych wtopach naszego przemysłu MON już stracił cierpliwośc do PGZ. A może po prostu spieszą się by wydac kasę do końca roku- na cokolwiek.
      • ignorant11 Re: Dywizjon HIMARS 04.12.18, 00:38
        maxikasek napisał:

        > " i znowu bedzie tłumaczenie, że 600 M$ to tylko górny limit:)))"
        > I do tej pory zawsze kupowaliśmy wg tego górnego limitu minus "na waciki" ;-)

        :))) Jewsteś jeszcze lepszy niz schechterzeitung i tiefałjen.., a nwet sputnik:)))

        > Szkoda że odrzucono udział polskiego przemysłu- i stąd zakup wg "rumuńskiej wer
        > sji"- od ręki i bez udziału krajowego przemysłu. Ale być może po kolejnych wtop
        > ach naszego przemysłu MON już stracił cierpliwośc do PGZ. A może po prostu spie
        > szą się by wydac kasę do końca roku- na cokolwiek.
        • maxikasek Re: Dywizjon HIMARS 04.12.18, 22:24
          ":))) Jewsteś jeszcze lepszy niz schechterzeitung i tiefałjen.., a nwet sputnik:)))
          "
          Ignor zamiast pitolić jak niegrac zpodaj przykład kiedy kupiliśmy coś taniej niż wycenił to KOngres- bez redukcji zamówienia ;-)
          • ignorant11 Re: Dywizjon HIMARS 05.12.18, 03:44
            maxikasek napisał:

            > ":))) Jewsteś jeszcze lepszy niz schechterzeitung i tiefałjen.., a nwet sputnik
            > :)))
            > "
            > Ignor zamiast pitolić jak niegrac zpodaj przykład kiedy kupiliśmy coś taniej ni
            > ż wycenił to KOngres- bez redukcji zamówienia ;-)


            Wszystkie zakupy byly niższe od limitu kongresowego: JASM, F 16, modernizacje F16, Patrioty.

            Wszędzie było ok 50% tego limitu kongresowego.

            Jak się domyslam Kongres wydaje zgode na limit 2 razy wyższy niż jest spodziewany pakiet zakupu aby nie korygować już przed ostatecznym zafiksowaniem kontraktu, który przy wydawaniu zgody jest dopiero dopracowywany w szczególach.

            A Ty jak zwykle tego nie rozumiesz, że co innego limit a co innego sam kontrakt.
            • maxikasek Re: Dywizjon HIMARS 07.12.18, 00:33
              "Wszystkie zakupy byly niższe od limitu kongresowego: JASM, F 16, modernizacje F16, Patrioty.

              Wszędzie było ok 50% tego limitu kongresowego."
              Ignor- sprawdź zanim napiszesz głupoty.
              Patrioty - połowę ceny bo zrezygnowano m.in. z konfiguracji przetargowej i zgodzono się na uboższą (co może zabrzmi dziwnie, ale tak było)- amerykańskiej armii.
          • bmc3i Re: Dywizjon HIMARS 05.12.18, 08:15
            maxikasek napisał:

            > ":))) Jewsteś jeszcze lepszy niz schechterzeitung i tiefałjen.., a nwet sputnik
            > :)))
            > "
            > Ignor zamiast pitolić jak niegrac zpodaj przykład kiedy kupiliśmy coś taniej ni
            > ż wycenił to KOngres- bez redukcji zamówienia ;-)


            Jaasmy.
            • maxikasek Re: Dywizjon HIMARS 07.12.18, 00:20
              "Jaasmy."
              Które? Za ER Kongres wycenił 70 szt+ 8 szkolnych +2 symulatory za 200mln $. MON chwalił się , że umowę podpisano za 940 mln zł.
              Zakup AGM-158A faktycznie był o połowę tańszy, ale nie wiadomo z czego zrezygnowali nasi- skoro jak MON ogłosił- otrzymali trzy oferty zakupu tych rakiet od Amerykanów do wyboru. Plotki prasowe głosily że z czesci upgrade'u softwaru- to miano upchnąć w kolejnym kontrakcie.
              • bmc3i Re: Dywizjon HIMARS 07.12.18, 00:50
                maxikasek napisał:

                > "Jaasmy."
                > Które? Za ER Kongres wycenił 70 szt+ 8 szkolnych +2 symulatory za 200mln $. MON
                > chwalił się , że umowę podpisano za 940 mln zł.
                > Zakup AGM-158A faktycznie był o połowę tańszy, ale nie wiadomo z czego zrezygno
                > wali nasi- skoro jak MON ogłosił- otrzymali trzy oferty zakupu tych rakiet od A
                > merykanów do wyboru. Plotki prasowe głosily że z czesci upgrade'u softwaru- to
                > miano upchnąć w kolejnym kontrakcie.


                Czyli jak nie ma informacji ze z czegos zrezygnowano, to na pewno zrezygnowano. Tak?
                • bmc3i Re: Dywizjon HIMARS 07.12.18, 00:51
                  bmc3i napisał:

                  > maxikasek napisał:
                  >
                  > > "Jaasmy."
                  > > Które? Za ER Kongres wycenił 70 szt+ 8 szkolnych +2 symulatory za 200mln
                  > $. MON
                  > > chwalił się , że umowę podpisano za 940 mln zł.
                  > > Zakup AGM-158A faktycznie był o połowę tańszy, ale nie wiadomo z czego zr
                  > ezygno
                  > > wali nasi- skoro jak MON ogłosił- otrzymali trzy oferty zakupu tych rakie
                  > t od A
                  > > merykanów do wyboru. Plotki prasowe głosily że z czesci upgrade'u softwar
                  > u- to
                  > > miano upchnąć w kolejnym kontrakcie.
                  >
                  >
                  > Czyli jak nie ma informacji ze z czegos zrezygnowano, to na pewno zrezygnowano.
                  > Tak?
                  >


                  Rozumiem, ze te plotki prasowe kosztowaly nas polowe ceny....
                • maxikasek Re: Dywizjon HIMARS 07.12.18, 22:19
                  "Czyli jak nie ma informacji ze z czegos zrezygnowano, to na pewno zrezygnowano. Tak?"
                  Sprawa byłą swego czasu dyskutowana na nfow. :-)
                  rozumiem, że wg ciebie Amerykanie wysłali trzy jednakowe oferty jednego producenta ;-)
                  Tak dla jaj.
                  • bmc3i Re: Dywizjon HIMARS 09.12.18, 13:57
                    maxikasek napisał:

                    > "Czyli jak nie ma informacji ze z czegos zrezygnowano, to na pewno zrezygnowano
                    > . Tak?"
                    > Sprawa byłą swego czasu dyskutowana na nfow. :-)
                    > rozumiem, że wg ciebie Amerykanie wysłali trzy jednakowe oferty jednego produce
                    > nta ;-)
                    > Tak dla jaj.


                    Nie, rozumiem ze brak software update, spowodował spadek ceny o polowe...... Proponuję jednak aby wziac JASMMy z jeszcze wczesniejsza wersja software'u - wtedy JAASMY beda calkiem za darmo.

                    NFOW jako źródło...
                    • maxikasek Re: Dywizjon HIMARS 10.12.18, 00:38
                      "Nie, rozumiem ze brak software update, spowodował spadek ceny o polowe...... "
                      W pierwszym kontrakcie za AGM-158A za 250 mln $, cena 40 rakiet oscylowała między 48-52 mln $, wsparcie techniczne i dostawy narzędzi to 31 mln $, Reszta to koszt upgrade softwaru ;-) i szkolenie personelu. Prace (upgrade dla AGM-158A) mają zakończyć się do konca przyszłego roku.
                      Co ciekawe zakup 70 AGM-158B i upgrade softwaru do ich użycia- wyniósł tylko 200 mln $. Integracja ich z F-16 ma się zacząc w USA w2020- do tej pory nie zintegrowano ich z F-16.
                      • bmc3i Re: Dywizjon HIMARS 10.12.18, 17:10
                        maxikasek napisał:

                        > "Nie, rozumiem ze brak software update, spowodował spadek ceny o polowe...... "
                        > W pierwszym kontrakcie za AGM-158A za 250 mln $, cena 40 rakiet oscylowała międ
                        > zy 48-52 mln $, wsparcie techniczne i dostawy narzędzi to 31 mln $, Reszta to k
                        > oszt upgrade softwaru ;-) i szkolenie personelu. Prace (upgrade dla AGM-158A) m
                        > ają zakończyć się do konca przyszłego roku.
                        > Co ciekawe zakup 70 AGM-158B i upgrade softwaru do ich użycia- wyniósł tylko 20
                        > 0 mln $. Integracja ich z F-16 ma się zacząc w USA w2020- do tej pory nie zinte
                        > growano ich z F-16.


                        I zapewne to ostatnie jeszcze podnosi cene, bo to Polska jako jedyny zainteresowany musi pokryc koszty integracji z F16.
                        • maxikasek Re: Dywizjon HIMARS 11.12.18, 22:03
                          "I zapewne to ostatnie jeszcze podnosi cene, bo to Polska jako jedyny zainteresowany musi pokryc koszty integracji z F16."
                          Z krajów zagranicznych. Bo USa zamierza je zintegrowac z F-16, F-15 i chyba F-18.
                          • bmc3i Re: Dywizjon HIMARS 12.12.18, 01:09
                            maxikasek napisał:

                            > "I zapewne to ostatnie jeszcze podnosi cene, bo to Polska jako jedyny zainteres
                            > owany musi pokryc koszty integracji z F16."
                            > Z krajów zagranicznych. Bo USa zamierza je zintegrowac z F-16, F-15 i chyba F-1
                            > 8.


                            Nie zamierza. B-1B i F/A-18. Nic wiecej.
      • bmc3i Re: Dywizjon HIMARS 04.12.18, 00:43
        maxikasek napisał:

        > " i znowu bedzie tłumaczenie, że 600 M$ to tylko górny limit:)))"
        > I do tej pory zawsze kupowaliśmy wg tego górnego limitu minus "na waciki" ;-)
        > Szkoda że odrzucono udział polskiego przemysłu- i stąd zakup wg "rumuńskiej wer
        > sji"- od ręki i bez udziału krajowego przemysłu. Ale być może po kolejnych wtop
        > ach naszego przemysłu MON już stracił cierpliwośc do PGZ. A może po prostu spie
        > szą się by wydac kasę do końca roku- na cokolwiek.


        Albo najbardziej prawdopodobne rozwiązanie, aby było taniej i szybciej.
        Offset podraża i spowalnia.
        • maxikasek Re: Dywizjon HIMARS 04.12.18, 22:23
          "Albo najbardziej prawdopodobne rozwiązanie, aby było taniej i szybciej.
          Offset podraża i spowalnia."
          Tak. Ale daje know how rodzimemu przemysłowi. Do tej pory byłeś goracym zwolennikiem takich rozwiązań- co się zmieniło? ;-)
          • ignorant11 Re: Dywizjon HIMARS 05.12.18, 04:00
            maxikasek napisał:

            > "Albo najbardziej prawdopodobne rozwiązanie, aby było taniej i szybciej.
            > Offset podraża i spowalnia."
            > Tak. Ale daje know how rodzimemu przemysłowi. Do tej pory byłeś goracym zwolenn
            > ikiem takich rozwiązań- co się zmieniło? ;-)

            I nadal jestem ale oczywistym jest, że nie mozemy wszystkiego produkowac u siebie. Przeciwnie niektóre kontrakty moze uzupełniac polski przemysł inne byłóby kontrproduktywne.
          • bmc3i Re: Dywizjon HIMARS 05.12.18, 08:13
            maxikasek napisał:

            > "Albo najbardziej prawdopodobne rozwiązanie, aby było taniej i szybciej.
            > Offset podraża i spowalnia."
            > Tak. Ale daje know how rodzimemu przemysłowi. Do tej pory byłeś goracym zwolenn
            > ikiem takich rozwiązań- co się zmieniło? ;-)


            Tak, wojna idzie. Już ciut mało czasu na rozwój wlasnego przemysłu. Jesli wiec maja 15 lat debatować i prowadzić analizy i dialogi techniczne, to niech juz lepiej kupuja z półki.
            • ignorant11 Re: Dywizjon HIMARS 05.12.18, 17:17
              bmc3i napisał:

              > maxikasek napisał:
              >
              > > "Albo najbardziej prawdopodobne rozwiązanie, aby było taniej i szybciej.
              > > Offset podraża i spowalnia."
              > > Tak. Ale daje know how rodzimemu przemysłowi. Do tej pory byłeś goracym z
              > wolenn
              > > ikiem takich rozwiązań- co się zmieniło? ;-)
              >
              >
              > Tak, wojna idzie. Już ciut mało czasu na rozwój wlasnego przemysłu. Jesli wiec
              > maja 15 lat debatować i prowadzić analizy i dialogi techniczne, to niech juz le
              > piej kupuja z półki.
              >
              >

              Czy idzie wojna to watpie raczej ruchawki.
              A stare przysłówie mówi, że aby sie napić piwa wcale nie trzeba kupowac browaru.
      • bmc3i Re: Dywizjon HIMARS 04.12.18, 00:45
        maxikasek napisał:

        > " i znowu bedzie tłumaczenie, że 600 M$ to tylko górny limit:)))"
        > I do tej pory zawsze kupowaliśmy wg tego górnego limitu minus "na waciki" ;-)
        > Szkoda że odrzucono udział polskiego przemysłu- i stąd zakup wg "rumuńskiej wer
        > sji"- od ręki i bez udziału krajowego przemysłu. Ale być może po kolejnych wtop
        > ach naszego przemysłu MON już stracił cierpliwośc do PGZ. A może po prostu spie
        > szą się by wydac kasę do końca roku- na cokolwiek.


        A ja mam takie generalne pytanie do Ciebie, Maxi. Dlaczegóż to nie założysz własnego przedsiębiorstwa zbrojeniowego? Pomyśl jak sprawnie byś nim zarządzał, jakie dochody byś osiągał i jakie znakomite produkty byś sprzedawał.
        • ignorant11 Re: Dywizjon HIMARS 04.12.18, 12:25
          bmc3i napisał:

          > maxikasek napisał:
          >
          > > " i znowu bedzie tłumaczenie, że 600 M$ to tylko górny limit:)))"
          > > I do tej pory zawsze kupowaliśmy wg tego górnego limitu minus "na waciki"
          > ;-)
          > > Szkoda że odrzucono udział polskiego przemysłu- i stąd zakup wg "rumuński
          > ej wer
          > > sji"- od ręki i bez udziału krajowego przemysłu. Ale być może po kolejnyc
          > h wtop
          > > ach naszego przemysłu MON już stracił cierpliwośc do PGZ. A może po prost
          > u spie
          > > szą się by wydac kasę do końca roku- na cokolwiek.
          >
          >
          > A ja mam takie generalne pytanie do Ciebie, Maxi. Dlaczegóż to nie założysz wła
          > snego przedsiębiorstwa zbrojeniowego? Pomyśl jak sprawnie byś nim zarządzał, ja
          > kie dochody byś osiągał i jakie znakomite produkty byś sprzedawał.
          >

          Tia o drony po 50zł kupował i sprzedawał po 100kzł i więcej:)))

          Czy moge kupic udziały, przystapic do ski albo w inny sposób załapac się na kawałek tego tortu?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka